Jump to content
topmar

Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Recommended Posts

1 λεπτό πριν , andreasp said:

Μπαινει σε ολες τις οθονες? Εγω εχω το "καλο" υποτιθεται. Τωρα που το εκανες εχω μαζεμενες τις οδηγιες και το αρχειο που πρεπει να κατεβασω?

 

 

Λεπτομέρειες σε αυτό το θέμα. 

 

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/65391-obdelevenvagcom-κωδικοποιήσεις/&page=6#comment-666220

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2023 at 11:46 ΜΜ, andreasp said:

Μπαινει σε ολες τις οθονες? Εγω εχω το "καλο" υποτιθεται. Τωρα που το εκανες εχω μαζεμενες τις οδηγιες και το αρχειο που πρεπει να κατεβασω?

 

 

Μπες σε αυτό το θέμα, έχει οδηγίες

 

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/65391-obdelevenvagcom-κωδικοποιήσεις/&page=6#comment-666229

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2023 at 11:46 ΜΜ, andreasp said:

Μπαινει σε ολες τις οθονες? Εγω εχω το "καλο" υποτιθεται. Τωρα που το εκανες εχω μαζεμενες τις οδηγιες και το αρχειο που πρεπει να κατεβασω?

 

 

Μπες σε αυτό το θέμα, έχει οδηγίες

 

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/65391-obdelevenvagcom-κωδικοποιήσεις/&page=6#comment-666229

 

Σήμερα έγινε η δοκιμή του Performance Monitor, για να δω εάν διαβάζει σωστά τα νέα δεδομένα του βελτιωμένου μοτέρ. 

 

Έδειξε σε full throttle, πίεση τούρμπο 3,78 bar (-1 bar ατμόσφαιρας υπολογίστε) και 220 KW, ακριβώς όσο έδειξε και το δυναμόμετρο του βελτιωτη (299,3 HP).... Ή μάλλον 0,7 HP λιγότερο! :)

 

Υ.Γ: Στη φωτογραφία, χαλαρή οδήγηση 120 Km/h με CC

PXL_20230323_064331722_MP.jpg

Edited by topmar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, topmar said:

 

Μπες σε αυτό το θέμα, έχει οδηγίες

 

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/65391-obdelevenvagcom-κωδικοποιήσεις/&page=6#comment-666229

 

Σήμερα έγινε η δοκιμή του Performance Monitor, για να δω εάν διαβάζει σωστά τα νέα δεδομένα του βελτιωμένου μοτέρ. 

 

Έδειξε σε full throttle, πίεση τούρμπο 3,78 bar (-1 bar ατμόσφαιρας υπολογίστε) και 220 KW, ακριβώς όσο έδειξε και το δυναμόμετρο του βελτιωτη (299,3 HP).... Ή μάλλον 0,7 HP λιγότερο! :)

 

Υ.Γ: Στη φωτογραφία, χαλαρή οδήγηση 120 Km/h με CC

PXL_20230323_064331722_MP.jpg

Φοβερό! 

Το δοκίμασα και γώ σε T-roc 1.5tsi @150hp (Δεν έχω ακόμη το remap) και έχω δεί πίεση bar μέχρι 2.2 αλλά το πιο κουλό είναι το εξής.

4η με 4k rpm το δυναμόμετρο καρφώνετε σταθερα στα 110kw (150hp) αλλά αρπάζει ακόμη το νιώθω μέχρι τις 5k. (και ο κατασκευαστής λέει αποδίδει 100% στις 5K). Αλλά το δυναμόμετρο έκει ...110kw.

 

Κάτι παίζει... Αλλά οκ είναι ενα καλό εργαλείο να πάρεις ενα πρώτο feedback.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας. 

 

Περιοδική μέτρηση λαδιών στο αμάξι της υπογραφής, μετά από 9.000 ΚΜ χρήσης των Castrol Edge Professional FST 5w30 (εκ των οποίων τα 1600 ΚΜ συνεχόμενα σε δύσκολες διαδρομές, σε διάστημα 2 ημερών, με σχεδόν 15 ώρες λειτουργίας/ημέρα). 

 

Ένδειξη στο max, δεν περίμενα κάτι διαφορετικό βέβαια! 

 

Επόμενη μέτρηση τέλος καλοκαιριού (με πρόχειρη εκτίμηση συνόλου 15.000 ΚΜ χρήσης τους) ακριβώς την ημέρα της αλλαγής τους, με κλείσιμο έτους χρήσης τους. 

IMG_20230427_112222.jpg

Edited by topmar
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Νέο update χαρτών βγήκε σήμερα για το Discovery Media, από την προηγούμενη έκδοση (Οκτωβρίου 2022) 2010_v17.7 (ECE AS 23/24), στην νέα έκδοση 2110_v18.7 (ECE AS 2024). 

 

Το link για κατέβασμα όλης της Ευρώπης και χειροκίνητο πέρασμα στην SD Card, εδώ:

 

https://navigation-maps.volkswagen.com/vw-maps/DiscoverMedia2_EU-AS_2110_V18.7z

 

Προσοχή: Η κάρτα SD να έχει χωρητικότητα τουλάχιστον 32GB, δεν χωράει στην 16GB. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έτοιμοι για άλλη μια εξόρμηση καλοκαιριού, για να ξεμουδιάσουν και τα 300 άλογα! 

PXL_20230713_201037241.jpg

PXL_20230713_200959404.jpg

PXL_20230713_201055027.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας!

 

Όταν σου λέει η πολυμελής οικογένειά σου, ότι αποφάσισε να πάρει πολλά πράγματα για τις διακοπές αυτή τη φορά, οπότε τα συνήθη 570L χώρου αποσκευών σε 7θεσια διάταξη δεν επαρκούν (230L χώρου αποσκευών + 340L μπαγκαζιέρας), τότε χρειάζονται πιο δραστικά μέτρα! 

 

Τώρα, με 2.683L αποσκευών (230L χώρου αποσκευών + 2.453L τρέιλερ), πιστεύω να χωρέσουν όλα! 

IMG_20230730_125433.jpg

IMG_20230730_125513.jpg

IMG_20230730_125535.jpg

IMG_20230730_125524.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να μην εισαι ποτε σιγουρος! Εγω κουβαλαω 2μετρο τρειλερ σε μονιμη βαση. Ακομα και για ΠΣΚ. Κατι το αυτοκινητακι του παιδιου... κατι κανενα εργαλειο γιατι ολο κατι πρεπει να φτιαξω... κανενα αλυσοπριονο.... παει το τρειλερ! γεμισε!

Link to comment
Share on other sites

On 5/16/2023 at 9:47 PM, topmar said:

Καλησπέρα σε όλους.

 

Νέο update χαρτών βγήκε σήμερα για το Discovery Media, από την προηγούμενη έκδοση (Οκτωβρίου 2022) 2010_v17.7 (ECE AS 23/24), στην νέα έκδοση 2110_v18.7 (ECE AS 2024). 

 

Το link για κατέβασμα όλης της Ευρώπης και χειροκίνητο πέρασμα στην SD Card, εδώ:

 

https://navigation-maps.volkswagen.com/vw-maps/DiscoverMedia2_EU-AS_2110_V18.7z

 

Προσοχή: Η κάρτα SD να έχει χωρητικότητα τουλάχιστον 32GB, δεν χωράει στην 16GB. 

Οδηγιες για την αναβαθμιση που μπορω να βρω?

Πρεπει να μπουνε ολες οι εκδοσεις με την σειρα? ή μπορω να παω στην τελευταια κατευθειαν?

η καρτα πρεπει να ειναι fat32 ? ntfs ? να το αποσυμπιεσω μεσα στην καρτα ή να το βαλω οπως ειναι ?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, άλλο σύστημα έχεις στο δικό σου εσύ, άλλη η διαδικασία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μέτρηση τυχαία σήμερα, του βάθους πέλματος των ελαστικών Pirelli Scorpion Verde Seal Inside (255/40R20), με χρήση 1,5 έτους - 20.275 ΚΜ, έως σήμερα. 

 

Ελάχιστη μέτρηση βάθους πέλματος = 6,8mm

Μεγίστη μέτρηση βάθους πέλματος = 7,0mm

Μέσος Όρος βάθους πέλματος ελαστικών = 6,9mm. 

 

Συγκριτικά, αν θυμάμαι καλά, τα προηγούμενα Continental ContiSportContact5 SUV που είχα, στα ίδια χιλιόμετρα χρήσης είχαν τη διπλάσια φθορά (γύρω στα 5,8-6mm).

 

Αυτό θεωρητικά (εάν συνεχίζεται ο ίδιος ρυθμός φθοράς) μεταφράζεται σε διπλάσια χιλιομετρική απόδοση των συγκεκριμένων ελαστικών, σε σχέση με τα προηγούμενα Continental (που αλλάχτηκαν μετά από 45.000 ΚΜ χρήσης). 

 

Υ.Γ: Στην Αγγλία διαβάζω για 60-70.000 μίλια χρήσης, μέχρι την αλλαγή των συγκεκριμένων ελαστικών! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 Καλά είναι, γιατί δεν είναι καιρός για γρήγορες αλλαγές πλέον.. και σε τέτοια διάσταση!

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα έγινε η αντικατάσταση της εργοστασιακής μπαταρίας τύπου AGM, με νέα επίσης εργοστασιακή. 

 

Δεν μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος με τη διάρκεια της ζωής της, καθόσον παρόλο που ήταν κουμπωμένη και σε συντηρητή μπαταρίας (Ctek), άντεξε μόλις 5 έτη και 4 μήνες από την ημερομηνία της 1ης άδειας κυκλοφορίας του αυτοκινήτου (ή 5,5 έτη από την ημερομηνία παραγωγής της). Συνήθως αντέχουν 7 έτη μου είπαν από την αντιπροσωπεία, στα 8 έτη άλλαξα αντίστοιχη AGM μπαταρία και στο προηγούμενο μου όχημα (BMW). 

 

Επί τη ευκαιρία, υπήρχε και τεχνική οδηγία σύσφιξης όλων των συστημάτων διανομής ρεύματος (ακροδέκτες, πόλους, ασφαλειοθήκη, κλπ) και βρέθηκαν πολλές ξεβιδωμένες βίδες! 

 

Τέλος, υπήρχε και αναβάθμιση στο Infotainment του αυτοκινήτου και η όποια έγινε κι αυτή. 

 

Edited by topmar
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μέχρι το τέλος της εβδομάδας αυτής θα έχουν μπει ξανά και τα χειμερινά ζαντολάστιχα, εν όψει της χειμερινής περιόδου 23-24.

 

Σήμερα μέτρησα τα καλοκαιρινά μου Pirelli Scorpion Verde Seal Inside, τα οποία με 22.500 ΚΜ χρήσης έως τώρα, έχουν βάθος πέλματος 6,7mm (πίσω) και 6,2mm (εμπρός). 

 

Τα δε χειμερινά Pirelli Sottozero Winter W210 Serie II που θα μπουν, έχουν κάτι λιγότερο από 20.000 ΚΜ χρήσης και βάθος πέλματος 5,8mm (πίσω) και 6mm (εμπρός). 

 

Καλό χειμώνα με ασφάλεια στους δρόμους σε όλους λοιπόν! 

 

Edited by topmar
Διόρθωση μετρήσεων
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους σας.

 

Παραθέτω μερικά νέα στατιστικά στοιχεία του πρόσφατου ταξιδιού μου προς την Κ. Ευρώπη, με το όχημα μου, με 5 επιβάτες και 5 αποσκευές (εκτιμώμενο συνολικό βάρος 2,5Τ).

 

Συνολικά Χιλιόμετρα = 2.557 ΚΜ

 

Ώρες ταξιδιού (συνεχόμενης οδήγησης) = 11 (συν 3 ενδιάμεσες στάσεις ανεφοδιασμού/ξεκούρασης, διάρκειας 20' έκαστη) Χ 2 φορές

 

Χώρες διέλευσης = Βουλγαρία - Σερβία - Κροατία - Σλοβενία - Ιταλία. 

 

Κόστος διοδίων = 93€

 

Ταχύτητες Κίνησης = Εκτός της κίνησης σε πόλη με τις προβλεπόμενες ταχύτητες, στους αυτοκινητόδρομους κινήθηκα με +10 Km/h πάνω από το επίσημο όριο ταχύτητας της εκάστοτε χώρας (δηλαδή με 140 & 150 Km/h). 

 

Σύνολο Καυσίμων Diesel Plus (& Extra Plus) = 216 L

 

Κόστος Καυσίμων = 369 €

 

Μέση Κατανάλωση = 8,45 l/100Km (με 5 άτομα + 5 αποσκευές)

 

Μέση Τιμή Diesel Plus (4 χωρών όπου έβαλα καύσιμα) = 1,71€/L

 

Φθηνότερο Diesel Plus = Βουλγαρία (1,65€/L)

 

Ακριβότερο Diesel Plus (Eurodiesel Class Plus Expert) = Κροατία (1,89€/L)

 

Μέσο κόστος καυσίμων ανά ΚΜ = 0,144€/Km

 

Εξωτερικές θερμοκρασίες κίνησης = Από 1 C έως 12 C 

 

Μέση Εξωτερική Θερμοκρασία (συνήθως) = 7 C 

 

Χαμηλότερη ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού = 92 C

 

Υψηλότερη ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού = 109 C

 

Μέση ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού (που έβλεπα την θερμοκρασία τις περισσότερες φορές) = 100 C

 

Μέτρηση στάθμης λαδιού με την επιστροφή = Δείκτης 50ml λιγότερο

 

Πιέσεις ελαστικών = 2,8 εμπρός - 3,3 πίσω

 

Αυτά τα ολίγα, καλά χιλιόμετρα να έχουμε όλοι και καλή χρονιά σας εύχομαι! 

Edited by topmar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , andreasp said:

Σε 11 ωρες , εκανες 2557χλμ ? μηπως λες κατι λαθος ?

 

 

11 ώρες κάθε διαδρομή.... X2 φορές με την επιστροφή.. Το σύνολο των χιλιομέτρων είναι 2.557.

IMG_20231227_192423_copy_517x359.jpg

Edited by topmar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2023 at 11:36 ΜΜ, topmar said:

Καλησπέρα, μέχρι το τέλος της εβδομάδας αυτής θα έχουν μπει ξανά και τα χειμερινά ζαντολάστιχα, εν όψει της χειμερινής περιόδου 23-24.

 

Σήμερα μέτρησα τα καλοκαιρινά μου Pirelli Scorpion Verde Seal Inside, τα οποία με 22.500 ΚΜ χρήσης έως τώρα, έχουν βάθος πέλματος 6,7mm (πίσω) και 6,2mm (εμπρός). 

 

Τα δε χειμερινά Pirelli Sottozero Winter W210 Serie II που θα μπουν, έχουν κάτι λιγότερο από 20.000 ΚΜ χρήσης και βάθος πέλματος 5,8mm (πίσω) και 6mm (εμπρός). 

 

Καλό χειμώνα με ασφάλεια στους δρόμους σε όλους λοιπόν! 

 

Καλή η διαφορά στα Scorpion, είχες κάνει μπρος πίσω μία φορά ήδη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ναι, κάθε φορά που αλλάζει η εποχή τους και μπαίνουν τα αντίστοιχα ελαστικά, γίνεται αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ημέρα γενικού σέρβις 90.000 ΚΜ η σημερινή, όπου εκτός από τα συνηθισμένα (λάδια κινητήρα, φίλτρα λαδιού - αέρος - καμπίνας - πετρελαίου), έγινε αλλαγή υγρών φρένων και λαδιού συστήματος Haldex με επιπλέον εργασία το άνοιγμα και τον καθαρισμό της αντλίας.

 

Για όσους έχουν 4MOTION όχημα, κάθε 90.000 ΚΜ (ή κάθε 2η αλλαγή λαδιών Haldex), ζητήστε να ανοίξουν και να καθαρίσουν και την αντλία, οπωσδήποτε! Στη δική μου, μόλις που είχε αρχίσει να εμφανίζεται η γλίτσα, οπότε αυτόν τον κανόνα θα εφαρμόζω. 

 

Λάδια στον κινητήρα μπήκαν για πρώτη φορά τα νέας τεχνολογίας Shell Helix Ultra Professional AV-L 5W-30 LL.

 

Ετοιμοπόλεμο λοιπόν για νέες εξορμήσεις! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.