Jump to content
FANISTELROOY

Golf 5 ηχεια και ενιχυτης

Recommended Posts

Χαιρετω την ομαδα!

Αλλαξα προσφατα την εργοστασιακη πηγη RCD300 στο Golf 5 με αυτη την κινεζικη https://www.eonon.com/Android-Car-GPS/Vehicle-Specific-GPS/Designed-for-Volkswagen-SEAT-SKODA-Android-8-Oreo-4G-RAM-High-end-Rockchip-Processor-Octa-Core-32G-ROM-Split-Screen-PIP-Multitasking-Compatible-with-Fender-System.html

Σαν multimedia system ειναι πολυ καλο μιας και εχει spotify, navigation, ΒΤ κλπ.

 

Ο ηχος δεν ειναι καλος ομως, ισως εχουν χαλασει και τα εργοστασιακα ηχεια γιατι οταν παιζουν δυνατα τριζουν και ακουγονται σαν χαλασμενα.

 

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να ακουω καλο ηχο σε μετρια προς δυνατη ενταση, οχι να κανω παρτυ. Ηχεια εχω μονο μπροστα, αλλα αναλογως την τιμη και την διαφορα αποδοσης ισως βαλω και πισω.

Αν αλλαξω μονο ηχεια θα δω βελτιωση σε ηχο; Ή θα πρεπει να μπει και ενισχυτης;

Για εξτρα γουφερ στο πορτ παγκαζ νομιζω δεν ενδιαφερομαι, αλλα αν ειναι απαραιτητο νομιζω εχει ενα ενας φιλος μου να μου δωσει τσαμπα.

 

Το μπατζετ μου ειναι 100-150€

 

ΥΓ. Ανοιξα νεο θεμα γιατι βρηκα μονο παλια και τα πιο πολλα λινκ ειναι νεκρα.

70920319_444901372782482_581095009130905600_n.jpg

Edited by FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Στα μαμα ηχεια που εχω στο passat (b6) (βεβαια εχω και στις πισω πορτες) οταν τα βαραω δυνατα απο την μαμα πηγη δεν καταλαβαινουν τιποτα ουτε εχουν τριξει ποτε.

Θα σε συμβουλευα να βαλεις και στις πισω πορτες μιας και ο ηχος βελτιωνεται απιστευτα και ¨γεμιζει¨το αυτοκινητο.  Να ξες οτι θελουν τροπο για να μπουν τα καινουρια γιατι εχουν ανταπτορες πανω τους τα μαμα.

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , GeorgeSmirlis said:

Στα μαμα ηχεια που εχω στο passat (b6) (βεβαια εχω και στις πισω πορτες) οταν τα βαραω δυνατα απο την μαμα πηγη δεν καταλαβαινουν τιποτα ουτε εχουν τριξει ποτε.

Θα σε συμβουλευα να βαλεις και στις πισω πορτες μιας και ο ηχος βελτιωνεται απιστευτα και ¨γεμιζει¨το αυτοκινητο.  Να ξες οτι θελουν τροπο για να μπουν τα καινουρια γιατι εχουν ανταπτορες πανω τους τα μαμα.

Aν με παιρνει το μπατζετ θα βαλω. Την πηγη την εγκατεστησα μονος μου. Αν δεν βγαλω ακρη με τα ηχεια θα πω να τα βαλουν απο εκει που θα τα παρω.

 

Το θεμα ειναι να καταληξω στο τι χρειαζομαι (ηχεια, ενισχυτη κλπ).

Link to comment
Share on other sites

H πηγη βλεπω δινει 4x45w αρα ειναι υπεραρκετα τουλαχιστον για τα μαμα. Τα twitter με τα woofer απο καθε πορτα ξεχωριστα τα συνεδεσες μαζι? πχ αριστερη πορτα twitter+woofer σε μια εξοδο απο την πηγη

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , GeorgeSmirlis said:

H πηγη βλεπω δινει 4x45w αρα ειναι υπεραρκετα τουλαχιστον για τα μαμα. Τα twitter με τα woofer απο καθε πορτα ξεχωριστα τα συνεδεσες μαζι? πχ αριστερη πορτα twitter+woofer σε μια εξοδο απο την πηγη

Συνδεδεμενα σωστα ειναι! Παιζουν... αλλα η ποιοτητα του ηχου δεν ειναι καλη. Το καταλαβαινω οταν μπω πχ στο αμαξι της μανας μου που εχει ενα απλο pioneer νομιζω και ο ηχος ειναι πολυ καλυτερος.

Δλδ αν το ακουσει καποιος που δεν δινει ιδιαιτερη σημασια δεν θα καταλαβει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι παντα τα επωνυμα θα ειναι πιο πανω σε ηχο απο τα κινεζικα και αυτος ειναι ενας λογος που δεν αλλαζω την μαμα στο Passat ενω στο δευτερο αυτοκινητο μου εχω Pionner των 80€ και κανει παπαδες.

 

Για την ποιοτητα του ηχου πας για ενισχυτη με την εισοδο του να ειναι η εξοδος της πηγης με rca. Θα προτεινα να πας σε καποιο μαγαζι να ακουσεις τα ηχεια σου με ενισχυτη συνδεδεμενο κατευθειαν πανω στον κινεζο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχεις και ποιότητα και ένταση χωρίς ενισχυτή αμα βάλεις 2 οβάλ στην εταζερα. Τα ηχεία στις πόρτες γενικά δεν έχουν χώρο απο πίσω και γι αυτο δεν έχουν τόσο βάθος όσο ο ηχος απο το πορτ μπαγκαζ. Εγώ στο πόλο 6c έβαλα 2 500άρια οβάλ πρακτικερ με 30 ευρω και παίζει αρκετά καλύτερα από τα 500άρια επώνυμα μαμα στις μπροστινες πόρτες.

Γενικά με ενισχυτές μη μπλεκετε και όσο μπορείτε να τους αποφύγετε. Οι πηγές after market έχουν έξοδο 4 X 50 και κάθε έξοδος σηκώνει άνετα κινεζια 1000w ή επώνυμο 500w ή οποιοδήποτε ηχείο 40W RMS. Πολλές πηγές τωρα έχουν και έξοδο για subwoofer, όπου μπορείτε να βάλετε ενα μπαζουκακι στο trunk και να έχετε και ακόμα πιο καλές χαμηλές.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , turbomaniac said:

Μπορείς να έχεις και ποιότητα και ένταση χωρίς ενισχυτή αμα βάλεις 2 οβάλ στην εταζερα. Τα ηχεία στις πόρτες γενικά δεν έχουν χώρο απο πίσω και γι αυτο δεν έχουν τόσο βάθος όσο ο ηχος απο το πορτ μπαγκαζ. Εγώ στο πόλο 6c έβαλα 2 500άρια οβάλ πρακτικερ με 30 ευρω και παίζει αρκετά καλύτερα από τα 500άρια επώνυμα μαμα στις μπροστινες πόρτες.

Γενικά με ενισχυτές μη μπλεκετε και όσο μπορείτε να τους αποφύγετε. Οι πηγές after market έχουν έξοδο 4 X 50 και κάθε έξοδος σηκώνει άνετα κινεζια 1000w ή επώνυμο 500w ή οποιοδήποτε ηχείο 40W RMS. Πολλές πηγές τωρα έχουν και έξοδο για subwoofer, όπου μπορείτε να βάλετε ενα μπαζουκακι στο trunk και να έχετε και ακόμα πιο καλές χαμηλές.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk
 

Εχει οντως sub output ο κινεζος, θα παιζει ομως καλα;

Τον ενισχυτη τον σκεφτηκα, γιατι θεωρω οτι η ποιοτητα ηχου που βγαζει ο κινεζος ισως να μην ειναι καλη.

 

Στην εταζερα δεν θερω να βαλω ηχεια γιατι εχει τυχει αρκετες φορες να την βγαλω οταν ριχνω τα καθισματα να βαλω κατι μεγαλο πισω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι έκανες με τα ηχεία?  σκεφτόμουν και εγώ να αναβαθμίσω τον  ήχο  από όταν άλλαξα την εργοστασιακή πηγή αλλα όχι άμεσα μιας και θέλω να αλλάξω πρώτα ανάρτηση
Με την καινούρια που έβαλα αν και κινεζικη ο ήχος βελτιώθηκε έως έναν βαθμό ποιο καθαρός και ανεβάζει λίγο περισσότερη ένταση χωρίς παραμόρφωση αλλα μονο με τα standard  εργοστασιακά ηχεία που έχει δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο
Σαν σκέψη είχα να κάνω κάτι ανάλογο του superb που το είχα πάρει με εργοστασιακό ηχοσύστημα με ηχεία σε όλες τις θέσεις και ενισχυτή μια χαρά ακούγεται γεμάτος καθαρός με αρκετή ένταση χωρίς υπερβολές

Link to comment
Share on other sites

Με κινέζικες android πηγές μην έχετε ψευδαισθήσεις για ποιότητα ήχου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.