Jump to content
Matthew

Golf 4 - Λαδια στην πεταλουδα και Εισαγωγή

Recommended Posts

Καλησπερα εχω ενα Golf iv 1.4 και μου ανεβαζει λαδια στην πεταλουδα.

και εκει που σημιωσα με μπλε οταν βαζω το καπακι εχει ενα σωληνακι το οποιο πηγαινει εκει και βγαζει ασπρο καπνο "λογικα καμενο λαδι".

ποιες μπορει να ειναι οι αιτιες και τι μπορω να κανω;

ευχαριστω εκ των προτερων!

IMG_20190913_214035.jpg

InkedIMG_20190913_214031_LI.jpg

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

1. Έχεις πολλές αναθυμιάσεις. 

Βγάλε το σωλήνα που συνδέει το καπάκι του κινητήρα με το φιλτροκουτι. 

Βάλε ένα μεγαλύτερο σωλήνα και τοποθέτησε τον όσο ποιο χαμηλά προς το έδαφος και κάνε μερικά χλμ. Αν δεις ότι ο σωλήνας στάζει λάδι πας ή επισκευη ή για αλλαγή κινητήρα.

2. Όμως δεν ξέρω αν ο κινητήρας σου έχει PCV βαλβίδα. Αν έχει άλλαξε την.

3. Πόσες Κ χλμ έχεις γράψει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι προβλημα, μη σε απασχολεί, αρκεί να ελέγχεις τακτικά τη στάθμη λαδιού. Αν βγάλει προβλημα το μοτέρ στο μέλλον θα βγάλει ούτως η άλλως, δεν εξαρτάται από το πως θα διαχειριστείς τις αναθυμιάσεις. Στο επόμενο service κανε έναν έλεγχο συμπίεσης σε όλους τους κυλίνδρους.

 

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tsikis007 said:

1. Έχεις πολλές αναθυμιάσεις. 

Βγάλε το σωλήνα που συνδέει το καπάκι του κινητήρα με το φιλτροκουτι. 

Βάλε ένα μεγαλύτερο σωλήνα και τοποθέτησε τον όσο ποιο χαμηλά προς το έδαφος και κάνε μερικά χλμ. Αν δεις ότι ο σωλήνας στάζει λάδι πας ή επισκευη ή για αλλαγή κινητήρα.

2. Όμως δεν ξέρω αν ο κινητήρας σου έχει PCV βαλβίδα. Αν έχει άλλαξε την.

3. Πόσες Κ χλμ έχεις γράψει;

 

με λιγο ψαξιμο πρεπει να την εχω αυτην την βαλβιδα σιγουρα ειναι απο αυτο μην τα αλλαζω τζαμπα, ευχαριστω!
200,000 χλμ

1 hour ago, turbomaniac said:

Δεν είναι προβλημα, μη σε απασχολεί, αρκεί να ελέγχεις τακτικά τη στάθμη λαδιού. Αν βγάλει προβλημα το μοτέρ στο μέλλον θα βγάλει ούτως η άλλως, δεν εξαρτάται από το πως θα διαχειριστείς τις αναθυμιάσεις. Στο επόμενο service κανε έναν έλεγχο συμπίεσης σε όλους τους κυλίνδρους.

 

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

 

 

 

 

το Service το κανω μονος μου, να παω να κανω ετσι εναν ελεγχο συμπιεσης αν ειναι, και τι θα καταλαβω με αυτο; ισως ειναι τα ελατηρια;
η μηπως καποιος με ειπε για τσιμούχες των βαλβίδων;
 

Edited by Matthew
Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνεις γενικα την κατάσταση του μοτέρ. Αν κάποιος κύλινδρος πέφτει κάτω απο τα 150 περίπου psi είναι ένδειξη να πας για αλλο αμαξι σιγά σιγά για να αποφύγεις ακριβές επισκευές. Αφού τα κανεις μόνος σου πάρε ενα σετ. από το ebay, 10 ευρω εχει. Compression check tool. Τα τσιμουχακια και να χάνουν λιγο δεν κάνουν τόσες αναθυμιασεις. Αναθυμιάσεις κάνουν τα αέρια που περνάνε στο στροφαλοθαλαμο

 

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/14/2019 at 11:41 AM, turbomaniac said:

Καταλαβαίνεις γενικα την κατάσταση του μοτέρ. Αν κάποιος κύλινδρος πέφτει κάτω απο τα 150 περίπου psi είναι ένδειξη να πας για αλλο αμαξι σιγά σιγά για να αποφύγεις ακριβές επισκευές. Αφού τα κανεις μόνος σου πάρε ενα σετ. από το ebay, 10 ευρω εχει. Compression check tool. Τα τσιμουχακια και να χάνουν λιγο δεν κάνουν τόσες αναθυμιασεις. Αναθυμιάσεις κάνουν τα αέρια που περνάνε στο στροφαλοθαλαμο

 

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

 

 

θα παω να μου κανουν αν ειναι μια μετριση γιατι σιγουρα θα αργησει απο το Ebay, και θα σας γραψω τι εγινε!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.