Jump to content
pi03b331

Polo 6R - Αλλαγή Αμορτισέρ & Ελατήριων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Μια ερώτηση για όποιον γνωρίζει:

Στο POLO 1.2 (ασχετα με το ποσα άλογα έχει) η Highline σε σχέση με την Comfortline έχει εκτός των άλλων και sport ανάρτηση.

Η ερώτηση είναι, αυτή η ανάρτηση είναι αρκετά πιο σκληρή σε σχέση με αυτήν της Comfortline? Δηλαδή θα χτυπάει αρκετά πιο πολύ το αυτοκίνητο? Είναι η ίδια ανάρτηση με εκείνη του Polo Gti?

Θέλω να πάω σε Highline αλλα με προβληματίζει η ανάρτηση. Απο αύριο θα ψάξω για test drive Polo σε Highline, αλλά είπα να ρωτήσω και εδώ μήπως ξέρει κάποιος ή τις έχει δοκιμάσει.

*** Ήρθε και το Polo 1.2 90PS για test drive για όποιον ενδιαφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

για μένα πήγαινε σε comfortline .. αν είσαι αθήνα και δεν προσέχεις με τις λακούβες σε 1 χρόνο θα τρίζει όλο το αυτοκίνητο. (η αλήθεια είναι ότι χτυπάει πολύ)

Link to comment
Share on other sites

Eχοντας το Highline με την ανάρτηση του GTI και 16άρες ζάντες δεν μπορώ να πω οτι κοπανάει με το τρόπο που το γράφετε ορισμένοι.Το αυτοκίνητο κυκλοφορεί σχεδόν 2 χρόνια στους Αθηναικούς δρόμους και δεν τρίζει απο πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Eχοντας το Highline με την ανάρτηση του GTI και 16άρες ζάντες δεν μπορώ να πω οτι κοπανάει με το τρόπο που το γράφετε ορισμένοι.Το αυτοκίνητο κυκλοφορεί σχεδόν 2 χρόνια στους Αθηναικούς δρόμους και δεν τρίζει απο πουθενά.

Α+++

Και εγω με το Highline με την ανάρτηση του GTI και 16άρες ζάντες κανενα προβλημα απο αυτα που προαναφερονται.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου pi03b331 καταρχάς τι αποτέλεσε την έμπνευση για το nickname σου? :laugh:

Τώρα όσον αφορά στην ερώτηση σου εγώ έχω to highline με τη δικιά του ανάρτηση και 16άρα ζάντα.Από την πρώτη στιγμή έχω φαγωθεί να αλλάξω ανάρτηση για τον ακριβώς αντίθετο λόγο που εσύ επιφυλάσεσαι..Δηλαδή μου μου φαίνεται πολύ μαλακή και δεν ξέρω αν φταίει το αργό rebound του αμορτισέρ η το μαλακό ελατήριο που μου δίνουν αυτή την αίσθηση πλεύσης..προφανώς δεν θα έλεγα ότι κοπανάει καθόλου καθώς δεν έχει τέτοια χαρακτηριστικά σαν ανάρτηση.Σε σχέση με την comfortline νομίζω ότι είναι λίγο πιο σκληρά τα ελατήρια της highline..κρατήματα εχει μέσα σε λογικά πλαίσια δλδ δεν είναι για πολλά πολλά..αλλά επειδή όπως κατάλαβα σε ενδιαφέρει η άνεση σου λέω πώς δεν έχεις λόγω να ανυσηχείς.. ;) (Πήγαινε και στο test drive και πες μας και σύ τι συμπέρασμα έβγαλες..ελπίζω να σε βοήθησα)

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα polo tsi highline.Σκεφτομαι να βαλω ελατηρια απο polo gti.Γινεται η αντι για χαμηλωμα 15mm θα εχω αλλα αποτελεσματα λογω αλλου βαρους αμαξωματος, μηχανης κτλ. η διαφορετικων αμορτσερ?Μηπως το χει δοκιμασει κανεις?ευχαριστω

ΥΓ Συγχαρητηρια στο club για την πολλη καλη δουλεια και βοηθεια που προσφερει

Link to comment
Share on other sites

ειναι διαφορετικο το βαρος του αμαξωματος ανα αξονα αναμεσα στο τσι και το γτι..οποτε δε νομιζω οτι γινεται.θα σου προτεινα να πας σε h&r η eibach.αμα σε ενδιαφερει η ανεση θα σου ελεγα αστο οπως ειναι γιατι θα κοπαναει ασχημα..

Link to comment
Share on other sites

αναμεσα σ αυτες τις δυο ειμαι αλλα το σκεφτομουν για τα ελατηρια του gti επειδη ειναι 15mm πιο χαμηλα απο του tsi κ εμενα μου αρκει αυτο το κατεβασμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα...εγώ όπως και αρκετά tsi φοράνε αμορτισέρ απο gti...το κράτημα προφανώς και δεν είναι το ίδιο, ημιάκαμπτο εμείς, άκαμπτο το gti αλλά οι κωδικοί είναι ακριβώς ίδιοι από την sachs performance

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα polo tsi highline.Σκεφτομαι να βαλω ελατηρια απο polo gti.Γινεται η αντι για χαμηλωμα 15mm θα εχω αλλα αποτελεσματα λογω αλλου βαρους αμαξωματος, μηχανης κτλ. η διαφορετικων αμορτσερ?Μηπως το χει δοκιμασει κανεις?ευχαριστω

ΥΓ Συγχαρητηρια στο club για την πολλη καλη δουλεια και βοηθεια που προσφερει

αμα σε ενδιαφερει και νομιζεις οτι κανουνε πουλαω εγω τα δικα μου ελατηρια..τα εχω και καθονται.8000χλμ εχουν κανει

Link to comment
Share on other sites

ξερουμε πόσο πάει η ανάρτηση του gti να τη βαλω στο tsi μου? Απλά η ανάρτηση του highline δεν είναι καθόλου αυτό που περίμενα και λεω μήπως βάλω του gti....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. Για να μην ανοιγω νεο θεμα, ρυθμιζομενη αναρτηση εχει να προτεινει κανεις; polo 6r 2009

Φιλε μ Jerry , εμενα μ ελεγχο μ ειπαν οτι θελω αναρτηση καινουρια μετα απο 2 χρονια.. Ολη την αναρτηση πρεπει να αλλαξω η μπορω μονο ελατηρια; Εχεις καμια φωτο να μ δειξεις πως φεβεται τ δικο σ με ελαητηρια χαμηλωματος;

Link to comment
Share on other sites

billstein b12 τα κλασσικα κιτρινα..

billstein b14 ρυθμιζομενα καθυψος

billstein b16 ρυθμιζομενα σκληροτητα και καθυψος

βεβαια αν θελεις τιμες πες μου να κλαψουμε μαζι ..

Edited by Andreasf2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία. Να ρωτήσω το άλλο. Το με συμφέρει? Να βάλω μαμά ανάρτηση με ελατήρια χαμηλώματος ? Η κατευθείαν αυτή την ρυθμιζόμενη ανάρτηση? 240 με Περαστικά μου είπε ο μάστορας για την μαμα. 280 έχει η ρυθμιζόμενη χωρίς Περαστικά. Η ρυθμιζόμενη θα είναι και πιο σκληρή λογικά, ενώ η μαμά θα κρατήσει την μέτρια σκληρότητα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία. Να ρωτήσω το άλλο. Το με συμφέρει? Να βάλω μαμά ανάρτηση με ελατήρια χαμηλώματος ? Η κατευθείαν αυτή την ρυθμιζόμενη ανάρτηση? 240 με Περαστικά μου είπε ο μάστορας για την μαμα. 280 έχει η ρυθμιζόμενη χωρίς Περαστικά. Η ρυθμιζόμενη θα είναι και πιο σκληρή λογικά, ενώ η μαμά θα κρατήσει την μέτρια σκληρότητα

Μαμά ανάρτηση με ελατήρια χαμηλώματος να ξέρεις ότι θα βγει γρήγορα off, ειδικά αν το χαμηλώσεις

3 με 4 εκατοστά..Οπότε πήγαινε κατευθείαν στη ρυθμιζόμενη..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα  polo gti 6r me inercooler  προγραμμα και χοανη..ψαχνω για αναρτηση και κοιταζω για  eibach pro street kai hr giati  kw ειναι απλησιαστες.....κανενας που να μου πει την γνωμη του?η να εχει φορεσει καποια αναρτηση στο συγκεκριμενο μοντελο?εθχαριστω πολυ...!

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.