Jump to content
pi03b331

Polo 6R - Αλλαγή Αμορτισέρ & Ελατήριων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Παιδια να ρωτησω. 

Προσφατα περασα κτεο στο polo μου. Ειναι gti 6r.

Οι μετρησεις στα αμορτισερ ηταν για μπροστά  74 και 73 και 

πισω         64 και 79. 

Δεδομενου οτι το πισω αριστερα φαίνεται να εχει θεμα, θελω να ρωτησω αν υπαρχει περιπτωση να επηρεαστηκε η μετρηση, επειδη την μπαταρια που εχουμε πισω και κατω απο τη ρεζερβα, την εχω μεταφερει προς τ αριστερα στο πορτ παγκαζ. Βεβαια δε ξερω αν ειναι σε θεση 10 κιλα να αλλαξουν μια μετρηση σε τετοιο βαθμο. (στη θέση της μπαταριας εχω βαλει δεξαμενη η υγραεριου). 

Αλλιως αν θελω αλλαγη αμορτισερ τι προτεινετε να βαλω? 

Να αλλαξω τα 2 πισω η και τα 4?

Εχω 114000χλμ και το αμαξι ειναι 10 χρονων. 

Edit

Μετρησα αποστασεις φτερων απο το οδοσρτωμα και μου βγηκαν ισες για τα πισω και για τα μπρος. 

Αρα η μπαταρια δεν επηρεαζει με το οποιο βαρος η τουλαχιστον ετσι πιστευω. 

Edited by pipis13
Link to comment
Share on other sites

Τα αμορτισερ μετριουνται σωστα εκτος αυτοκινητου.
Οι μετρησεις στα κτεο ειναι ανακριβεις.

Αν τα φορας τοσα χιλιομετρα ειναι για πεταμα και τα 4, εφοσον κυκλοφορεις στην Ελλαδα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι κάτοχος vw polo 2015 TDI highline bluemotion. Σκέφτομαι κάποια στιγμή σύντομα να αλλάξω αναρτήσεις (φοράει τις εργοστασιακές zachs), και να βάλω ίσως λίγο πιο σκληρές (όχι να γίνει κούτσουρο όμως, μην αρχίζει και τρίζει σαν κουμπαράς) και να υπάρχει και ένα ελαφρύ χαμήλωμα. Είχα βάλει παλιότερα σε παλαιότερο polo, τα κίτρινα bilstein b8 με αντίστοιχα ελατήρια, αλλά σαν οδική συμπεριφορά ήταν άψογα, μου είχαν φανεί λίγο σκληρά (για δρόμους πλην εθνικής όδους, με λακούβες, μπαλώματα κτλ). Υπάρχει καμιά εναλλακτική? δλδ ελαφρώς πιο χαμηλά και σκληρότερα από τα zachs?

Link to comment
Share on other sites

On 9/21/2023 at 11:52 AM, y1685 said:

Καλησπέρα, είμαι κάτοχος vw polo 2015 TDI highline bluemotion. Σκέφτομαι κάποια στιγμή σύντομα να αλλάξω αναρτήσεις (φοράει τις εργοστασιακές zachs), και να βάλω ίσως λίγο πιο σκληρές (όχι να γίνει κούτσουρο όμως, μην αρχίζει και τρίζει σαν κουμπαράς) και να υπάρχει και ένα ελαφρύ χαμήλωμα. Είχα βάλει παλιότερα σε παλαιότερο polo, τα κίτρινα bilstein b8 με αντίστοιχα ελατήρια, αλλά σαν οδική συμπεριφορά ήταν άψογα, μου είχαν φανεί λίγο σκληρά (για δρόμους πλην εθνικής όδους, με λακούβες, μπαλώματα κτλ). Υπάρχει καμιά εναλλακτική? δλδ ελαφρώς πιο χαμηλά και σκληρότερα από τα zachs?

Ψάξε για τις Cobra, έχουν μια οικονομική σειρά coilovers που είναι ρυθμιζόμενα καθ'ύψος μόνο και είναι πολύ τζιτζι. Τα έβαλα στο 6Ν μου και είμαι πολύ χαρούμενος. Είναι αρκετά σπορ αλλά λίγο πιο μαλακά από το Β8 που είχα και εγώ παλιά. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

ψάχνομε για αναρτήσεις στο polo 6c 2017 1.0 tsi μοντέλο που έχω.

Δεν ξέρω τι έχει πάνω αυτή τη στιγμή, Το δικό μου είναι και η έκδοση bluemotion που είναι πιο χαμηλό από το κανονικό polo.

Πως μπορώ να βρώ τα συμβατά αμορτισερ στα εργοστασιακά να βάλω?

Μπήκα στην εφαρμογή της bilstein και μου βγάζει ή τα Β4 η τα B6.

Μήπως να ρωτήσω την αντιπροσωπεία τι φοράει?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

On 12/29/2023 at 12:44 AM, Derv_7 said:

καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά.

ψάχνομε για αναρτήσεις στο polo 6c 2017 1.0 tsi μοντέλο που έχω.

Δεν ξέρω τι έχει πάνω αυτή τη στιγμή, Το δικό μου είναι και η έκδοση bluemotion που είναι πιο χαμηλό από το κανονικό polo.

Πως μπορώ να βρώ τα συμβατά αμορτισερ στα εργοστασιακά να βάλω?

Μπήκα στην εφαρμογή της bilstein και μου βγάζει ή τα Β4 η τα B6.

Μήπως να ρωτήσω την αντιπροσωπεία τι φοράει?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

επανέρχομαι στο θέμα αυτό μιας και πρέπει να αλλάξω τα αμορτισερ στα 100 000 χιλ.

Έχω βρει σε πολύ καλή τιμή τα bilstein τα Β6 καινούργια.

Υπάρχει ανάλογη εμπειρία? Θα γίνει κατσίκι στο τέλος το polo ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.