Jump to content
pi03b331

Polo 6R - Αλλαγή Αμορτισέρ & Ελατήριων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

βαλε bilstein τα μαυρα που ειναι σαν τα εργοστασιακα και καθαρισες!!!

Τα μαυρα της bilstein ειναι χειροτερα απο τα μαμα! Μου το ειπε μαστορας σε συνεργειο..γτ και εγω εχω θεμα με τα δικα μου και ηθελα κατι πιο σκληρο..

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τα μαυρα ειναι ελαχιστα πιο σκληρα απο τα μαμα.χειροτερα σε καμια περιπτωση καλυτερα ισως!!!για πιο σκληρο φιλε πας σε bilstein sport ή sprint με ενα ελατηριο χαμηλωματος 3 ποντων και εισαι κομπλε.το αλλο το παιδι παραπανω ειπε σαφεστατα οτι θελει ενα σαν το εργοστασιακο ε τα μαυρα ειναι oem replacement και σε καμια περιπτωση χειροτερα απο μαμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest TRiBaL_23

τα μαυρα ειναι ελαχιστα πιο σκληρα απο τα μαμα.χειροτερα σε καμια περιπτωση καλυτερα ισως!!!για πιο σκληρο φιλε πας σε bilstein sport ή sprint με ενα ελατηριο χαμηλωματος 3 ποντων και εισαι κομπλε.το αλλο το παιδι παραπανω ειπε σαφεστατα οτι θελει ενα σαν το εργοστασιακο ε τα μαυρα ειναι oem replacement και σε καμια περιπτωση χειροτερα απο μαμα!!!!

 

Κι όμως τα μαύρα Bilstein είναι απο τα χειρότερα αμορτισέρ που κυκλοφορούν. Μακρυά απο τα συγκεκριμένα bilstein. Συνήθως μαμά φοράνε Sachs τα οποία προτείνω κ εγω στην περίπτωση του φίλου εφόσον δεν θέλει κατι σπορ

Edited by TRiBaL_23
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως τα μαύρα Bilstein είναι απο τα χειρότερα αμορτισέρ που κυκλοφορούν. Μακρυά απο τα συγκεκριμένα bilstein. Συνήθως μαμά φοράνε Sachs τα οποία προτείνω κ εγω στην περίπτωση του φίλου εφόσον δεν θέλει κατι σπορ

Τελικα δεν ειμαι μονο εγω που το λεω..αρα κατι βρωμαει με τα συγκεκριμενα!

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο την συμβατική ανάρτηση ειναι καλυτερη ή το ιδιο ;

Για το Golf με 17αρα μπορω να σου πω οτι εχει εντονη διαφορα και δεν το μετανιωσα.. Αν και να ειμαι ειλικρινης δεν εχω οδηγησει ακριβως το ιδια αυτοκινητο με την απλη σπορ αναρτηση, στην πιο "μαλακη" ρυθμιση το αυτοκινητο "χτυπουσε" λιγοτερο απο ενα Golf sportsvan με 16αρες και οχι σπορ αναρτηση..

 

Αυτο που ομως εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον σε συνδιασμο ομως με το dsg, ειναι οτι ενω εχεις την πιο ανετη ρυθμιση πλησιαζοντας σε μια κλειστη στροφη και θελοντας να μπεις σχετικα γρηγορα, κατεβαζοντας το λεβιε κατω μπαινει στο "sport" mode με αποτελεσμα αμεσα η αναρτηση να σκληρυνει και να μπεις στη στροφη με περισσοτερη ασφαλεια..

Φανταζομαι οτι στο manual δεν θα μπορει να γινει τοσο αμεσα η αλλαγη αλλα δεν ειμαι σιγουρος και ενα παραπανω για το polo..

 

Αν μπορεις φυσικα να οδηγησεις και με τη μια αναρτηση και με την αλλη θα ειναι το καλυτερο..Αν και παλι θελει λιγο χρονο και εξικοιωση για να παρατηρησεις ολες τις διαφορες και να εχεις μια πιο εμπεριστατωμενη αποψη....

;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω μιλαω για το polo με της 15 αρες, φανταζομαι θα ειναι εντελος αρχίστη

Κι εγω ετσι πιστευω αλλα αν μπορουσες να κανεις test drive θα ηταν το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Πέτρο και επειδή το Polo είναι ελαφρύ αυτοκίνητο, σε συνδυασμό με τις 15ρες, δεν θα καταλάβεις διαφορά. Ακόμα, αν θυμάμαι καλά όταν έκανα παραγγελία τα δικό μου, δεν μπορούσες να συνδυάσεις το dcc με όλους τους κινητήρες, ή μπορεί για να μπορείς να το επιλέξεις να έπρεπε να βάλεις 17ρες... Κατά τη γνώμη μου πάντως, δεν αξίζει γιατί δεν θα δεις τη διαφορά που βλέπει ο Πέτρος. Βασικά κάνε το κόπο να ρωτήσεις στην αντιπροσωπεία αν μπορείς να το επιλέξεις σίγουρα, γιατί αλλιώς άδικα το συζητάμε :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λόγο  πτώσης  σε καλη λακουβα -μινι ορυχείο πριν κανα στην Καβάλας  τα αμορτισερ κακοποιηθηκαν  σε βαθμο κακουργηματος. Και στην Αντ/πεια και στο Κτεο ο μπροστα και πισω αξονας ηταν οχι πανω απο 65% (θα ανεβασω φωτο απο τις μετρήσεις)

Θα χρειαστώ  αλλαγή  καθως πλεον σε λακουβες-καρουμπαλα νοιωθω σαν STAYER και σε ανηφορες κατηφορες σχεδον παντα βρίσκει στην ποδιά  αν δεν παω αργα. 

Δεν θα με χαλουσαν τα εργοστασιακα αλλα εφόσον  θα χρειαστεί  αλλαγή  δεν θα ελεγα κατι οχι σε κατι καλύτερο.  Πρωτίστως  με νοιαζει η άνεση και η αξιοπιστια σε βαθος χρονου και οχι τα κρατηματα. 

 

 

Και τα αποτελέσματα  αποντις μετρήσεις. Η μεγαλη φωτο απο κτεο η δευτερη απο αντιπροσωπεία 20161012_183619.jpg

20161012_183942_1.jpg

 

 

edit:merge

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδία,

Ενδιαφέρομαι να αλλάξω αμορτισερ στo 2010 VW polo 6R DSG 1.2 tsi που εχω. Θέλω να έχουν ενα πιο sport χαρακτηρα και να χαμηλώσει λιγο, κυριως το πισω μερος. Σκεφτομαι για coilover. Εχετε κατι να προτείνετε;

Σκεφτόμουν για budget 400-600 ευρω.

http://www.ebay.com/itm/AP-Gewindefahrwerk-Tuning-fur-VW-Polo-6R-900-820kg-/182219323175?fits=Model%3APolo&hash=item2a6d1e3727:g:7soAAOSwIgNXliWk&vxp=mtr

http://www.ebay.com/itm/Gewindefahrwerk-VW-Polo-6R-Fahrwerk-Gas-/360960701124?fits=Model%3APolo&hash=item540aef32c4:g:sxEAAOxyGqZSZkAq&vxp=mtr

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Καταρχήν θελω να ενημερώσω οτι με τα κρατήματα που εχει  είμαι υπέρ ευχαριστημένος ισως λόγω ζαντας η έκδοσης highline..

ο κύριος λόγος που θα προχωρήσω σε χαμήλωμα ειναι το μεγάλο κενό που αφήνει η απόσταση του λάστιχου με τον θόλο ειδικά στο πίσω μερος!

Ηθελα λοιπον να το τελειοποιήσω δεν θελω υπερβολές το αμαξι εννοείται οτι το θέλω να βαζει και 4 ατομα δεν θελω να γινει τερμα σκληρό ήδη ειναι λιγο πιεσμένο με τις λακούβες...

απο αμορτισέρ βρήκα αυτο δεν ξερω αν ειναι το σωστο για μενα http://www.bilstein-shop.com/bilstein-polo-tdi-sprint-shock-absorber-p-50927.html

Δύστυχος λόγο οικονομικών δεν μπορώ να τα κανω και τα δυο μαζί, θα μπορούσα να επερνα πρώτα τις αναρτήσεις και αργότερα τα αμορτισέρ? να κάνω υπομονή να παλιώσουν τα αμορτισέρ και να τα αλλάξω ολα μαζι? μιας και εχω 20000 χιλιόμετρα μονο.. διαφωτίστε με ρε παιδιά.. 
αμορτισέρ πάντως δεν βγάζω ακρη με το μοντελο  μου.. 

 

Edited by baspax1
Link to comment
Share on other sites

Με 20.000 χλμ είναι κρίμα να αλλάξεις αμορτισέρ. Επίσης είναι κρίμα να αλλάξεις λάστιχα αν είναι ακόμα σε καλή κατάσταση. Άποψη μου είναι να ευχαριστηθείς λίγο παραπάνω το αυτοκίνητο σου και όταν με το καλό έρθει η ώρα να αλλάξεις λάστιχα συνδύασε το με ζάντες. Αμορτισέρ θεωρώ ότι έπονται.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με 20.000 χλμ είναι κρίμα να αλλάξεις αμορτισέρ. Επίσης είναι κρίμα να αλλάξεις λάστιχα αν είναι ακόμα σε καλή κατάσταση. Άποψη μου είναι να ευχαριστηθείς λίγο παραπάνω το αυτοκίνητο σου και όταν με το καλό έρθει η ώρα να αλλάξεις λάστιχα συνδύασε το με ζάντες. Αμορτισέρ θεωρώ ότι έπονται.

Sent from my iPad using Tapatalk

Όχι ήδη φοράω αυτά τα ζαντολαστιχα από την μάνα του! Το μόνο που χρειάζεται είναι χαμήλωμα και αμορτισέρ γιαυτό το λέω!

Link to comment
Share on other sites

Sorry τώρα είδα κανονικά τι έγραψες παραπάνω. Η ανάρτηση αποτελείται (πολυ απλοϊκά μιλωντας είναι φυσικά αρκετά περισσότερα) από 2 μέρη: αμορτισέρ και ελατήρια. Αν θέλεις χαμήλωμα τότε μια καλή επιλογή είναι η Bilstein B8 μαζί με ελατήρια χαμηλώματος (αν δεν κάνω λάθος η Bilstein εχει κιτ μαζί με Eibach ελατήρια).


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό θέλω να πω στη ήδη υπάρχουσα ανάρτηση η οποία δεν ξέρω καν πια είναι, δεν μπορώ για αρχή να βάλω ελατήρια χαμηλώματος? Μέχρι να πάρω και τα αμορτισέρ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενδείκνυται μια τέτοια κίνηση. Μειώνεις τη διαδρομή της ανάρτησης καθώς και το χρόνο ζωής της άσκοπα. Άποψη μου επένδυσε σε ένα σωστό kit (είτε απλό είτε αν θες κάτι πιο εξεζητημένο coilover) μια και καλή και μην πετάς άδικα χρήματα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αμα πας σε coilover επιπέδου kW κτλ πας άνετα στο 700αρι αλλά τελείωσες για πολλά χρόνια και δεν θα σου φεύγουν τα σφραγίσματα σε κάθε μικρή λακούβα, άμα τώρα πας σε coilover τιμής 350 θα τις αλλάξεις και νωρίτερα ΚΑΙ θα είναι πολύ σκληρές για κάθε μέρα!!άποψη μου βάλε eibach Bilstein και δεν χρειάζεται κάτι άλλο αλλά προς θεού άσε 1α να τα παίξουν τα μαμά αμορτισέρ κρίμα είναι να τις βγάλεις με 20000χλμ.μπορεις φυσικά να βάλεις τα ελατήρια αλλά όπως είπε και ο skynet μειώνεις την διαδρομή ΚΑΙ την ζωή των μαμά αμορτισέρ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, ξεθάβω το θέμα για να ζητήσω τη βοήθειά σας: πρόσφατα πήγα το Polo μου για έλεγχο σε εξουσιοδοτημένο για να τσεκάρουν θόρυβο πίσω δεξιά και μου είπαν για αλλαγή αμορτισέρ. Σκέφτηκα να πάω κι εγώ σε κάτι καλύτερο και είμαι σε φάση αναζήτησης.

Το θέμα είναι ότι, εκτός από αμορτισέρ και βάσεις εμπρός, στο εξουσιοδοτημένο μου είπαν ότι σε τέτοια εργασία αλλάζουν τα ρουλεμάν εμπρός και τις βάσεις πίσω. Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να βρω τα συγκεκριμένα ανταλλακτικά/εξαρτήματα ψάχνοντας στο ιντερνετ. Ξέρει κάποιος πώς να τα αναζητήσω και αν έχει πράγματι το Polo βάσεις πίσω?

Γενικά, top mount δεν λέγονται οι βάσεις των αμορτισερ? Λέγονται αλλιώς και "front strut top mount bush"? Τι άλλο να κοιτάξω εκτός από τα παραπάνω στην έρευνα αγοράς?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , Le Poulet said:

Καλημέρα σε όλους, ξεθάβω το θέμα για να ζητήσω τη βοήθειά σας: πρόσφατα πήγα το Polo μου για έλεγχο σε εξουσιοδοτημένο για να τσεκάρουν θόρυβο πίσω δεξιά και μου είπαν για αλλαγή αμορτισέρ. Σκέφτηκα να πάω κι εγώ σε κάτι καλύτερο και είμαι σε φάση αναζήτησης.

Το θέμα είναι ότι, εκτός από αμορτισέρ και βάσεις εμπρός, στο εξουσιοδοτημένο μου είπαν ότι σε τέτοια εργασία αλλάζουν τα ρουλεμάν εμπρός και τις βάσεις πίσω. Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να βρω τα συγκεκριμένα ανταλλακτικά/εξαρτήματα ψάχνοντας στο ιντερνετ. Ξέρει κάποιος πώς να τα αναζητήσω και αν έχει πράγματι το Polo βάσεις πίσω?

Γενικά, top mount δεν λέγονται οι βάσεις των αμορτισερ? Λέγονται αλλιώς και "front strut top mount bush"? Τι άλλο να κοιτάξω εκτός από τα παραπάνω στην έρευνα αγοράς?

 

Ευχαριστώ!

Άλλαξα πρόσφατα αμορτισέρ με τα ίδια που είχε μαμά. Αλλάχθηκαν και βάσεις, οπότε σίγουρα θα πρέπει να αλλάξεις κι εσύ. Τώρα για το πως τα ψάχνεις θα σε γελάσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.