Jump to content
Spiros94

Εντονοι κραδασμοι οταν βαζω μπρος

Recommended Posts

Γεια σας και παλι φιλοι μου.
Κατοχος vw polo 2003 1.4 75ps.
Παρατηρησα το τελευταιο μηνα δυο φορες περιστασιακα οταν βαζω μπρος για περιπου εικοσι δευτερολεπτα εντονους κραδασμους στη καμπινα προερχομενους απ τη μηχανη, το αμαξι στη νεκρα παντα μετα απο λιγο στρωνει και δεν το ξανακανει ουτε σε φαναρι ουτε αν το σβησω και το ξαναβαλω μπροστα, επισης το χω παρατηρησει οταν το χω για μια μερα πχ σε ακινησια και το βαλω μπρος την επομενη....
Μπορει να ναι κατι ανησυχητικο??δεδομενου οτι εμφανιζεται μια στο τοσο?
Επισης να αναφερω οτι προσφατα αλλαξα λαδια και φιλτρο βαζοντας καστρολ 10-40 gtx ultraclean(πριν ειχα αγνωστου προελευσεος 10-40 που μου χε βαλει ο μηχανικος,φανταζομαι τα χυμα που εχουν σε βαρελια για να τους βγαινουν πιο οικονομικα) αν παιζει καποιο ρολο....  
Φιλος μου μηχανικος απ το τηλεφωνο που του εξηγησα μου ειπε οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο μιας και δε σβηνει το αυτοκινητο μετα απο λιγο αλλα ισιωνει, και κατι ανεφερε για βυματικο ρελαντι, προς το παρων ομως να μην ασχοληθω ζηταω ομως μια δευτερη αποψη γιατι ειναι λιγο περιεργο αυτο, ειδικα για νεο οδηγο :unknw:

Edited by Spiros94
Link to comment
Share on other sites

Μην έχει κόψει καμια βάση; με σβηστό κρύο κούνα λιγο το μοτέρ με το χέρι. Αν είναι βάρκα γιαλό, έλεγξε τις βασεις. Συνήθως η πανω αριστερά (όπως κοιτάς το καπό) κόβεται, αλλά δεν είναι σιγουρο

 

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν , turbomaniac said:

Μην έχει κόψει καμια βάση; με σβηστό κρύο κούνα λιγο το μοτέρ με το χέρι. Αν είναι βάρκα γιαλό, έλεγξε τις βασεις. Συνήθως η πανω αριστερά (όπως κοιτάς το καπό) κόβεται, αλλά δεν είναι σιγουρο

 

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

 

 

 

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση...
Μου χε περασει κ μενα απ το μυαλο το τσεκαρα ομως και ειναι ενταξει...

Link to comment
Share on other sites

Το κανει μονο κρυο και κυριως οταν εχω να το βαλω μπροστα καμια μερα, ανα αραια χρονικα διαστηματα, καθαρισμα πεταλουδας πως γινεται? σε μηχανικο μονο να φανταστω? 

Link to comment
Share on other sites

Άμα το κάνει μονο κρύο σημαίνει ότι μάλλον είναι μέχρι να μπει ο λάμδα στο παιχνίδι, μπορεί να είναι πολλά πράγματα, θέλει ψάξιμο, δε θα βγάλεις άκρη από το forum, ειδικά αν δεν αποθηκευει βλάβη στη μνήμη.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.