Jump to content
cyclon70

Βοήθεια για επιλογή VW οχήματος

Recommended Posts

Δυστυχώς όλα τα Ford είναι απαράδεκτα από θέμα ποιότητας και συναρμολόγησης. Από το 2010 και μετά εχουν χαλάσει πολύ σε υλικά και ποιότητα.

 

Το Bmax αν δεν κάνω λάθος είχε βγει ποιο μετά.

 

Πάντως με αυτά που τράβηξα για αμάξι το οποίο υποτίθεται  ότι κόστιζε πάνω από 30.000€ και το πήρα σε προσφορά μόλις 21.000€ δεν θα έμπαινα σε διαδικασία να πάρω πάλι Ford.

 

Είχα VW polo 6r από το 2010 έως και το 2014 που το έδωσα και στην αντιπροσωπεία πήγα πολύ λίγες φορές.

 

Μετά έκανα το λάθος και πήρα Ford και όχι ξανά VW και έτρεχα από το 2014 έως και το 2017 σχεδόν κάθε μήνα έτρεχα στη  αντιπροσωπεία.

 

Έσπαγαν πλαστικά,  ετριζαν τα πάντα από μέσα,  όλη τη  ώρα ήμουν με σφουγγάρια και τα έβαζα ανάμεσα στα πλαστικά για να σταματήσω τα τριξιματα στην καμπίνα μέσα 

Άσε τα σπρέι σιλικόνης που έριχνα... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, OMINUS said:

Δυστυχώς όλα τα Ford είναι απαράδεκτα από θέμα ποιότητας και συναρμολόγησης. Από το 2010 και μετά εχουν χαλάσει πολύ σε υλικά και ποιότητα.

 

Το Bmax αν δεν κάνω λάθος είχε βγει ποιο μετά.

 

Πάντως με αυτά που τράβηξα για αμάξι το οποίο υποτίθεται  ότι κόστιζε πάνω από 30.000€ και το πήρα σε προσφορά μόλις 21.000€ δεν θα έμπαινα σε διαδικασία να πάρω πάλι Ford.

 

Είχα VW polo 6r από το 2010 έως και το 2014 που το έδωσα και στην αντιπροσωπεία πήγα πολύ λίγες φορές.

 

Μετά έκανα το λάθος και πήρα Ford και όχι ξανά VW και έτρεχα από το 2014 έως και το 2017 σχεδόν κάθε μήνα έτρεχα στη  αντιπροσωπεία.

 

Έσπαγαν πλαστικά,  ετριζαν τα πάντα από μέσα,  όλη τη  ώρα ήμουν με σφουγγάρια και τα έβαζα ανάμεσα στα πλαστικά για να σταματήσω τα τριξιματα στην καμπίνα μέσα 

Άσε τα σπρέι σιλικόνης που έριχνα... 

 

 

Η απέναντι πλευρά μουρμουρά για τους TSI ότι είναι λαδοφάγοι...

Επίσης ότι η VW αντιπροσωπεία δεν λέει .... !

Τι άποψη έχεις;

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν , cyclon70 said:

Η απέναντι πλευρά μουρμουρά για τους TSI ότι είναι λαδοφάγοι...

Επίσης ότι η VW αντιπροσωπεία δεν λέει .... !

Τι άποψη έχεις;

Εγώ 2 tsi είχα-έχω , και δεν είχα κανένα θέμα με κατανάλωση η να καίει λάδι.

 

Έχω εδώ και ένα χρόνο ένα passat tsi το πήρα μεταχειρισμένο με 70.000χιλιόμετρα και τώρα που μιλάμε δεν έχω ούτε ένα θέμα ούτε με λάδια ούτε με τίποτα! Έχω ξεχάσει τι σημαίνει αντιπροσωπία

 

 

Στο θέμα αντιπροσωπία έχω πολύ εικόνα από τη  kosmocar που είναι επίσημος εισαγωγέας VW κτλ.

 

Σε σχέση με την ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΗ Αντιμετώπιση από την FORDMotorHellas η οποία σε αγνοεί και σφυρίζει αδιάφορα για τα προβλήματα που υπάρχουν .

 

Όπως στην γνωστή περίπτωση τον EcoBoost που πάρα πολυ ιδιοκτήτες πήραν τα μοτέρ στα χέρια και ενώ υπάρχει στην ουσία ανάκληση για τα μοτέρ αυτά η ίδια κάνει ότι δεν τρέχει τίποτα...! 

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ανάκληση για ένα σωλήνα που είναι και εξακολουθεί να είναι ακόμα και τώρα ελαττωματικός και κάνει πως δεν ακούει.

 

Ξέρεις πόσοι ιδιοκτήτες έχουν πληρώσει καινούργια μοτέρ από την τσέπη τους ενώ δεν θα έπρεπε.. 

Και όλα αυτά γιατί η ίδια η Ford κάνει την πάπια και δεν προχωράει σε ανάκληση μαζική.

 

Αλλά αφού και μόνο όταν πάρεις το μοτέρ στο χέρι,  σε ενημερώνει μετά ότι ξέρεις υπάρχει μια ανάκληση για ένα σωλήνα που είναι προβληματικός.

Αλλά όμως το πρόβλημα δεν είναι μόνο εκεί γιατί και με την αλλαγή του σωλήνα με νέο το πρόβλημα υπάρχει και μετά, ξανά στο ίδιο σωλήνα.

 

Δεν είναι τυχαίο που πολύ ιδιοκτήτες τα πούλησαν κάνοντας μια πρόχειρη επισκευή μόνο και μόνο για να τα πουλήσουν.

 

Οπότε η αντιμετώπιση της αντιπροσωπείας είναι το ίδιο χάλια, δεν λέει.....!

Η Ford motor hellas είναι απαράδεκτη και σου λένε ότι δεν έχουν  καμία σχέση, και ότι αυτή δεν είναι υπεύθυνη για τιποτα..!!!

Και πετάνε το μπαλάκι αλλού, όταν αυτή είναι όμως επίσημος εισαγωγέας στην Ελλάδα για τα Ford.

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου παρακολουθώ από την αρχή τη συζήτηση σας και ειπα να σου παραθέσω την εμπειρία μου από τον 1000αρη με τα 115 μιας που έχω διανύσει με αυτόν τον κινητήρα 15.000 περίπου. Αρχικά να αναφέρω ότι παρέλαβα το Φεβρουάριο το polo 1.0 115 rline χειροκίνητο 6αρι (που σημαίνει 17αρες ζάντες) από ότι έψαξα είναι σε σχέση με τα κιλά κοντά στα αυτοκίνητα που κοιτάς απλά εσυ λόγου sub-suv δε θα έχεις τόσο καλή αεροδυναμική που δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα και μετά επηρεάζει ίσως μετά τα 120. Αρχικά επέλεξα 1000αρη tsi μιας και δεν ήθελα τρελές επιδόσεις αλλά έψαχνα κάτι για κίνηση κυριως μέσα στη πόλη που κατά κάποιο τρόπο να είναι κάπως σβέλτο και οικονομικό.Οσο αναφορά την αξιοπιστία του εψαξα στο ίντερνετ και δεν βρήκα ιδιοκτήτες να παραπονιούνται για ζημιές παρά μόνο κάποιους να λένε "είναι μικρά και αδύναμα μοτέρ αυτά σπάνε." Βέβαια ειχα μια φίλη που είχε αγοράσει το προηγούμενο πόλο με τον ιδιο 1000αρη και τα 95 άλογα και με 115 χιλιάδες χιλιόμετρα δεν είχε κάτι. Να φανταστείτε κοιτούσα εγώ τα λάδια να δω αν καίει (μιας που σκεφτόμουν να αγοράσω αυτό το μοτέρ). Από τα χιλιόμετρα που έχω κάνει ως τώρα έχω μείνει ικανοποιημένος τοσο με 2 άτομα και βαλίτσες όσο και με 4 ενήλικες και βαλίτσες που ταξίδεψα εντός και εκτός πόλης. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος δεν ένιωσα ποτέ το αμάξι ότι δεν τραβάει. Άκρως εντυπωσιακές είναι και οι καταναλώσεις ειδικά σε ταξίδι η μακριά του 6η είναι τελεια σε ταχύτητες πάντα 130-150 εγώ τόσο πάω. Η καλύτερη λύση για μένα είναι αυτό που έκανα και εγω πας και νοικιάζεις το ίδιο αυτοκίνητο για ένα σαββατοκύριακο παίρνεις την οικογένειά σου και το δοκιμάζεις σε κάθε πιθανή συνθήκη που τα χρησιμοποιείς το αυτοκίνητο. Δευτέρα θα ξέρεις αν σου κάνει! Αυτά από εμένα ελπίζω να μην κούρασα. Και κάτι τελευταίο επειδή θα έχεις μέσα στο αυτοκίνητο τη οικογένειά σου έλεγξε και την ασφάλεια που παρέχει το κάθε αυτοκίνητο!! Euroncap έχει βαθμολογίες!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λίγο εκτός θέματος, αλλά με αυτά που διαβάζω για τα Ford, ο Θεός με φύλαξε και δεν πήρα το έτερο υποψήφιο προς αγορά, ένα S-Max 2.0 Biturbo 241HP.

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , topmar said:

Λίγο εκτός θέματος, αλλά με αυτά που διαβάζω για τα Ford, ο Θεός με φύλαξε και δεν πήρα το έτερο υποψήφιο προς αγορά, ένα S-Max 2.0 Biturbo 241HP. emoji848.png

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk
 

 

Άστα να πάνε φίλε μου.

Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι ευτυχώς το πούλησα σε ΠΟΛΎ καλή τιμή (18.500€) 21.000€ το είχα αγοράσει.

Οπότε ήταν αρκετά καλά για την ταλαιπωρία που τράβηξα όσο καιρό το είχα.

 

Και + ένα ακόμα όταν πούλησα το cmax είχα πάρει μια Corolla sedan του 2001 με 170.000 χιλιόμετρα.

Την πούλησα μετά από 5 μήνες 4000€ οπότε έβγαλα και από εκεί τα σπασμένα από το cmax.

 

Άμα θες μπορείς να κάνεις 2 απλές αναζητήσεις στο Net.

 

ford kuga fire south africa (όπου έχασαν την ζωή τους και άνθρωποι)

 

Και ford ecoboost nightmare.

(Από Αγγλία μεριά όπου, βογκάνε όλη.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και offtopic να πω και γω την εμπειρία μου απο ford... εγω ειχα το focus μοντελο του 2008 με τον κινητηρα τον 1.6tvci βενζινη. Το αμαξι ειχε αγοραστεί μεταχειρισμένο με 40.000χλμ. Το εδωσα με 160.000και δεν ειχε κάνει κιχ περα απο την αντλία του υδραυλικού τιμονιού που ειχα αλλάξει. Μου κανει ιδιαίτερη εντύπωση η τόσο κακή εμπειρία που είχες. Επισης η αντιπροσωπεία στην Συγγρού που το πήγαινα εγω ηταν παρα πολύ εξυπηρετικοί και πολλοί οργανωμένοι με λογικοτατες τιμες. Οδηγικα το αμαξι ηταν παρα πολυ καλο και με πολύ καλα υλικα το εσωτερικο του μίας και παρόλο το στυσιμο που του ειχα κανει με αναρτήσεις πιο σκληρες και χαμηλες και 17αρια το αμαξι δεν κοπαναγε καθόλου ουτε τα πλαστικα ετριζαν. Πραγματικά απορώ εαν μετα το 2010 χαλασε τοσο πολυ η ford η απλά ησουν άτυχος με το συγκεκριμένο μοντελο που αγορασες.

 

Οσον αφορα το χιλιαρι μοτερ της Φορντ,Επειδή τότε ειχαν πρωτο βγει ειχα ρωτησει εκει τι έπαιζε και οντως ειχα μαθει οτι ειχαν αναφερθεί αρκετα θεματα. Εν μέρη λογικό μιας και πολύ πιεσμενο μοτερ θα ελεγα και εγω. Απο την άλλη οταν ειδα να τους βαζουν μεσα λαδι 0/20 ή 5/20 σκέφτηκα οτι ισως και να μην εφταιγε το μοτερ οταν ελεγαν οτι τσιμπαγε λαδι. Τωρα γιατι εβαζαν τέτοιο λαδι για θερμοκρασιες Ελλάδας ποτε δεν το έμαθα,μόνο απο αναζήτηση στο νετ ειδα οτι κατι τετοιο προτείνει η εταιρία.

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , crazy bill said:

Αν και offtopic να πω και γω την εμπειρία μου απο ford... εγω ειχα το focus μοντελο του 2008 με τον κινητηρα τον 1.6tvci βενζινη. Το αμαξι ειχε αγοραστεί μεταχειρισμένο με 40.000χλμ. Το εδωσα με 160.000και δεν ειχε κάνει κιχ περα απο την αντλία του υδραυλικού τιμονιού που ειχα αλλάξει. Μου κανει ιδιαίτερη εντύπωση η τόσο κακή εμπειρία που είχες. Επισης η αντιπροσωπεία στην Συγγρού που το πήγαινα εγω ηταν παρα πολύ εξυπηρετικοί και πολλοί οργανωμένοι με λογικοτατες τιμες. Οδηγικα το αμαξι ηταν παρα πολυ καλο και με πολύ καλα υλικα το εσωτερικο του μίας και παρόλο το στυσιμο που του ειχα κανει με αναρτήσεις πιο σκληρες και χαμηλες και 17αρια το αμαξι δεν κοπαναγε καθόλου ουτε τα πλαστικα ετριζαν. Πραγματικά απορώ εαν μετα το 2010 χαλασε τοσο πολυ η ford η απλά ησουν άτυχος με το συγκεκριμένο μοντελο που αγορασες.

 

Οσον αφορα το χιλιαρι μοτερ της Φορντ,Επειδή τότε ειχαν πρωτο βγει ειχα ρωτησει εκει τι έπαιζε και οντως ειχα μαθει οτι ειχαν αναφερθεί αρκετα θεματα. Εν μέρη λογικό μιας και πολύ πιεσμενο μοτερ θα ελεγα και εγω. Απο την άλλη οταν ειδα να τους βαζουν μεσα λαδι 0/20 ή 5/20 σκέφτηκα οτι ισως και να μην εφταιγε το μοτερ οταν ελεγαν οτι τσιμπαγε λαδι. Τωρα γιατι εβαζαν τέτοιο λαδι για θερμοκρασιες Ελλάδας ποτε δεν το έμαθα,μόνο απο αναζήτηση στο νετ ειδα οτι κατι τετοιο προτείνει η εταιρία.

 

Σε γενικές γραμμές σχεδόν όλη συμφωνούν ότι από το 2010 έχει πλέων πέσει η ποιότητα στα υλικά στα τάρταρα..

 

Το δικό σου ήταν πολύ καλύτερο σε ποιότητα και γενικά τα Ford από το 2009 και πίσω είναι ποιο καλά.

 

Το το focus mk3 να φανταστείς ότι η πηγή του ραδιοφώνου της Sony τρίζει! 

Όταν την βγάλεις από το αμάξι τελείως εκεί σταματάει.

Μόλις την κουμπώσεις αρχή να τρίζει..

 

Εγώ είχα μια σίτα ραδιοφώνου στο επάνω μέρος του ταμπλό και δεν μπορούσαμε 1 μήνα να βρούμε τι είναι αυτό που τρίζει μεσα στη καμπίνα! 

 

Τελικά ήταν σίτα η οποία είχαν σπάσει τα περισσότερα κλιπς της από την ζέστη.

 

Και όλα αυτά σε αμάξι που δεν είχε κλείσει ούτε 2 χρόνια:startle:

 

Και πολλά άλλα ωραία...

 

 

Άσε δε ότι πλέων η ford δεν έχει αποθέματα από ανταλλακτικά.

 

Πλέων σε όλα τα Ford παλιά η καινούργια αν γίνει καμία στραβή και χρειάζεται κάτι την Γαμησ@@@.

 

Για το οτιδήποτε στο 90% τον ανταλλακτικών θα πρέπει να δώσουν ΕΝΤΟΛΉ κατασκευή στο εργοστάσιο στην Γερμανία για να το κατασκευάσει...

 

ΠΡΌΣΕΞΕ ΤΙ ΓΡΆΦΩ! 

να  κατασκευαστή, όχι να έρθει από την Γερμανία σαν Stock.

 

Εγώ και παρά πολύ άλλη ότι αλλάζαμε μέσα στην εγγύηση κατασκευαζόταν. 

Και μετά το έστελναν Ελλάδα.

 

Και χρόνος αναμονής από 1 μήνα έως και 1.5μηνα max...

 

Ξέρεις τι πακέτα έχω φάει με τα ανταλλακτικά....

 

 

Για τα λάδια στα ecoboost ναι τα 1000αρια βάζου 5W-20 

 

Και τα 1600αρια 5w-30

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φιλε μου απο αυτα που γραφεις βλέπω έχεις ταλαιπωρηθεί πολυ με την φορντ. Παντως και φιλος μου που εχει αγοράσει το kuga το τελευταιο,μεχρι τωρα που εχει σχεδον 80.000χλμ το αμάξι ειναι άριστο ποιοτικά και οδηγικα συν οτι δεν έχει αντιμετωπίσει κατι περίεργο με ανταλλακτικά και αντιπροσωπεία. Και αυτος το παει στην ιδια που το πήγαινα εγω. Αν και είμαι κατα των αντιπροσωπειών σε αυτην ήταν οι μόνοι που τους εμπιστευομουν μιας και σε άφηναν και να εισαι μεσα στο συνεργείο κανονικα αλλά και να φέρνεις δικα σου ανταλλακτικά αμα ηθελες. Επίσης οι τιμες τους ηταν παρα πολυ λογικες και ακομα ειναι Σύμφωνα με τα λεγόμενα του φιλου μου. Οσον αφορα τα λαδια για τα ecoboost το ξερω οτι ισχυει γιατι εκει ήμουν το εχω δει live....και με 0/20 ακόμα

Link to comment
Share on other sites

για μενα φιλε μου κοιτα για ενα δυνατοτερο μοτερ οπως σου ειπαν και υπολοιποι αλλιως κοιτα για ενα μεταχειρισμενο ειναι κι αυτο μια επιλογη και μην ανοιξεις κουβεντα με ιαπωνεζοφιλους δε θα βγαλεις ακρης εγω εχω τσκωθει πολλες φορες διαβαζοντας κουλα

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , crazy bill said:

Τι να σου πω φιλε μου απο αυτα που γραφεις βλέπω έχεις ταλαιπωρηθεί πολυ με την φορντ. Παντως και φιλος μου που εχει αγοράσει το kuga το τελευταιο,μεχρι τωρα που εχει σχεδον 80.000χλμ το αμάξι ειναι άριστο ποιοτικά και οδηγικα συν οτι δεν έχει αντιμετωπίσει κατι περίεργο με ανταλλακτικά και αντιπροσωπεία. Και αυτος το παει στην ιδια που το πήγαινα εγω. Αν και είμαι κατα των αντιπροσωπειών σε αυτην ήταν οι μόνοι που τους εμπιστευομουν μιας και σε άφηναν και να εισαι μεσα στο συνεργείο κανονικα αλλά και να φέρνεις δικα σου ανταλλακτικά αμα ηθελες. Επίσης οι τιμες τους ηταν παρα πολυ λογικες και ακομα ειναι Σύμφωνα με τα λεγόμενα του φιλου μου. Οσον αφορα τα λαδια για τα ecoboost το ξερω οτι ισχυει γιατι εκει ήμουν το εχω δει live....και με 0/20 ακόμα

 Αν από ανταλλακτικά βάζει όλα αυτά τα χρόνια Μόνο τα αναλώσιμα (φίλτρα λάδια κτλ) εκεί δεν υπάρχει κανένα θέμα. Απο αυτά έχουν μπόλικα δεν τίθεται θέμα.

 

Σε τιμές είναι σχετικά κάπως καλά αλλά όχι ότι καλύτερο.. λάδια 5w-30 ford Castrol στην αντιπροσωπεία έχουν 80€ τα 5L.

 

Και ναι σε ανταλλακτικά αν είναι μόνο γνήσια ford στα περνάνε στο service.

(Αλλά όχι όμως στο ηλεκτρονικό αρχείο καταγραφής) εκεί δεν φαίνεται τίποτα! Ότι έχεις κάνει service.

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ πραγματικά κατανοώ απολυτα οτι εισαι πολύ απογοητευμένος απο εκείνη την επιλογή σου και τις περιπέτειες που περασες τότε αλλα απορώ γιατι είσαι τοσο δύσπιστος και αρνητικος ακομα και αυτα που σου γραφω απο προσωπικης πείρας βρίσκεις αρνητικα...χαχαχαχαχα.....σου λεω πως σε αυτην την αντιπροσωπεία δεν ξερω εαν έτυχε και αυτο μιας και ποτε δεν το πηγα αλλού το αμαξι εγω ολα στα περνάνε κανονικα και πανω στο αμαξι και στο ηλεκτρονικό αρχειο παντού(αυτο το εχουμε τσεκαρει απο του φιλου το κουγκα). Στο λεω απο πρώτο χέρι απο εμενα τον ιδιο δοκιμασμένο. Επισης τα ανταλλακτικά οχι δεν χρειάζεται να ειναι φορντ και σε αυτο διαφωνώ. Αρκεί να πληρούν τις προδιαγραφές της Φορντ θέλουν και λογικό μίας και καθε αντιπροσωπεία το κανει αυτο ωστε να έχεις μετα την εγγύηση σε εισαγωγικά παντα,επισκευής απο αυτους.

Η τιμή για 5 λιτρα λαδι στα 80€ για τιμες αντιπροσωπείας ναι μου φαίνονται απολύτως λογικες. Δηλαδη οι αντιπροσωπείες της  vw τα 4 λιτρα που τα χρεωνουν 80€ τι ειναι πιο μαγκες? Αυτα παίζουν σε ολες τις αντιπροσωπείες ειναι πιο ακριβα. Γι αυτο πας το λαδακι σου απο εξω οπως έκανα και εγω τοτε που ειχα το Φορντ και πήγαινα αντιπροσωπεια. Το ιδιο λαδι εγω το αγόραζα 55€ περιπου τότε Αλλά ξανα λεω παντου παίζουν αυτα.

 

Εγω πιστευω οτι ετυχες σε προβληματικο αμαξι απο κατασκευής,λάθος εξυπηρέτηση απο αντιπροσωπεία και για αυτο τα βλεπεις ολα στραβά. Τελος παντων για να μην χαλαμε το τοπικ του φιλου ο καθένας εχει μια άποψη και εμπειρία. 

 

Οσον αφορα τον φιλο μας οπως λενε και σχοδον ολα τα παιδιά και εγω θα κοίταγα για κάποιο αλλο μοτερ μεγαλύτερο,οπως Επίσης και την λυση του μεταχειρισμένου καθως το θεωρώ κριμα να αγοραζεις κατι τοσα λεφτα κ μεσα σε ενα χρονο να χανει 6000€ για πλάκα. Υπαρχουν πολλα αξιόλογα μεταχειρισμένα πολυ πρόσφατης χρονολογιας και με πολυ λιγα χιλιόμετρα που οι τιμες τους είναι παρα πολύ χαμηλες αρκει βεβαια να ρίξεις πολύ ψάξιμο πριν κανεις την αγορα σου.

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , crazy bill said:

Βρε συ πραγματικά κατανοώ απολυτα οτι εισαι πολύ απογοητευμένος απο εκείνη την επιλογή σου και τις περιπέτειες που περασες τότε αλλα απορώ γιατι είσαι τοσο δύσπιστος και αρνητικος ακομα και αυτα που σου γραφω απο προσωπικης πείρας βρίσκεις αρνητικα...χαχαχαχαχα.....σου λεω πως σε αυτην την αντιπροσωπεία δεν ξερω εαν έτυχε και αυτο μιας και ποτε δεν το πηγα αλλού το αμαξι εγω ολα στα περνάνε κανονικα και πανω στο αμαξι και στο ηλεκτρονικό αρχειο παντού(αυτο το εχουμε τσεκαρει απο του φιλου το κουγκα). Στο λεω απο πρώτο χέρι απο εμενα τον ιδιο δοκιμασμένο. Επισης τα ανταλλακτικά οχι δεν χρειάζεται να ειναι φορντ και σε αυτο διαφωνώ. Αρκεί να πληρούν τις προδιαγραφές της Φορντ θέλουν και λογικό μίας και καθε αντιπροσωπεία το κανει αυτο ωστε να έχεις μετα την εγγύηση σε εισαγωγικά παντα,επισκευής απο αυτους.

Η τιμή για 5 λιτρα λαδι στα 80€ για τιμες αντιπροσωπείας ναι μου φαίνονται απολύτως λογικες. Δηλαδη οι αντιπροσωπείες της  vw τα 4 λιτρα που τα χρεωνουν 80€ τι ειναι πιο μαγκες? Αυτα παίζουν σε ολες τις αντιπροσωπείες ειναι πιο ακριβα. Γι αυτο πας το λαδακι σου απο εξω οπως έκανα και εγω τοτε που ειχα το Φορντ και πήγαινα αντιπροσωπεια. Το ιδιο λαδι εγω το αγόραζα 55€ περιπου τότε Αλλά ξανα λεω παντου παίζουν αυτα.

 

Εγω πιστευω οτι ετυχες σε προβληματικο αμαξι απο κατασκευής,λάθος εξυπηρέτηση απο αντιπροσωπεία και για αυτο τα βλεπεις ολα στραβά. Τελος παντων για να μην χαλαμε το τοπικ του φιλου ο καθένας εχει μια άποψη και εμπειρία. 

 

Οσον αφορα τον φιλο μας οπως λενε και σχοδον ολα τα παιδιά και εγω θα κοίταγα για κάποιο αλλο μοτερ μεγαλύτερο,οπως Επίσης και την λυση του μεταχειρισμένου καθως το θεωρώ κριμα να αγοραζεις κατι τοσα λεφτα κ μεσα σε ενα χρονο να χανει 6000€ για πλάκα. Υπαρχουν πολλα αξιόλογα μεταχειρισμένα πολυ πρόσφατης χρονολογιας και με πολυ λιγα χιλιόμετρα που οι τιμες τους είναι παρα πολύ χαμηλες αρκει βεβαια να ρίξεις πολύ ψάξιμο πριν κανεις την αγορα σου.

Πρόσεξε για να μην υπάρχει παρεξηγηση δεν είναι θέμα δυσπιστίας.

 

Κατανοώ ότι κάποτε που είχες Ford ήσουν οκ και από το αμάξι και από Όλα. 

 

Καμία αντίρρηση σε αυτό.

 

Τα πράγματα όμως από το 2010 έχουν αλλάξει αρκετά αλλά όχι όμως πρως το καλύτερο με την Ford.

 

Και πίστεψέ με δεν το λέω από την άποψη ότι ήμουν Μόνο εγώ ο άτυχης , υπάρχουν πολύ είτε με focus είτε με cmax είτε με το οποιοδήποτε μοντέλο.

 

Άλλο να έχουν γίνει αναφορές σε αυτοκινητιστικα club και να είναι λιγες και περιορισμένες μέσα σε μια κοινότητα.

 

Και άλλο να έχεις εσύ-εγω και καθένας μας.

 

Ζωντανά παραδείγματα με ιδιοκτήτες μέσα σε μια αντιπροσωπεία για το τι έχουν τραβήξει όλη αυτή.

 

Γιατί υπάρχει και μεγάλη μερίδα κόσμου που ΔΕΝ ασχολείται η Γνωρίζει για club (είτε είναι VW είτε ford κτλ)

 

εγώ το αμάξι το είχα πάρει από τον Κηφισό απέναντι από τα ΚΤΕΛ (δεν χρειάζεται να ποίο ποιός είναι αντιπρόσωπος Ford εκεί)

 

Ανταλλακτικά εγώ πήγαινα δικά μου Γνήσια FORD όλα τα χρόνια που το είχα.

 

Τους τα πήγαινα κανονικά και τα περνούσαν.

 

Όταν τους πήγα την Πρώτη φορά δικά μου λάδια Κτλ.

 

Η απάντηση ήταν "τα βρήκατε ποίο φτηνά τα λάδια από εμάς"

Η αντιπροσωπεία τα χρέωναν 80€ και εγώ τα έπαιρνα με της έκπτωσης του club από πολύ γνωστό κατάστημα ανταλλακτικών Ford στην Αθήνα Κάτω από 50€.

 

Όταν πούλησα το αμάξι σε ελέγχω που είχε γίνει από ΆΛΛΗ πολύ γνωστή αντιπροσωπεία Ford στον ηλεκτρονικό έλεγχο καταγραφείς του αυτοκινήτου μου στο σύστημα της Ford τα Service δεν υπήρχαν.

(Εγώ όμως είχα κανονικά όλα τα χαρτιά τα επίσημα έτσι) Και ο λόγος ήταν ότι επειδή έπαιρνα εγώ τα ανταλλακτικά και τους τα πήγαινα .

Ενώ αν τα αγόραζα από αυτούς θα τα περνούσαν στο αρχειο το ηλεκτρονικό.

 

Σφραγίδες είχα κανονικά από την αντιπροσωπεία δεν τίθεται κανένα θέμα.

 

Στο θέμα ανταλλακτικά που λες, ο φίλος σου ίσως δεν χρειάστηκε να αλλάξει αυτά που άλλαξα εγώ ( και μακάρι να είναι ευχαριστημένος ο Άνθρωπος και να το χαρεί)

 

Επίσης μια παρατήρηση ,για ενημερωτικούς λόγους το Ford Kuga και το Ford Cmax είναι ΑΚΡΙΒΏΣ ΤΑ ΊΔΙΑ ΑΥΤΟΚΊΝΗΤΑ στο εσωτερικό μέσα! Δεν έχουν ούτε αλλά ταμπλό ούτε άλλο σχεδιασμό τα ιδια κάθισμα  τα ίδια τιμόνια τα ίδια ταμπλό. 

 

Όλα είναι ακριβώς τα ίδια σε αυτά τα δύο μοντέλα.

 

Οπότε δεν υπάρχει ούτε τίθεται θέμα άλλη ποιότητα το ένα άλλη το άλλο.

 

Επειδή δυστυχώς όσοι αγωρασαμε τα ίδια αυτοκίνητα cmax την ίδια εποχή δυστυχώς σε πληροφορώ -ενημερώνω ότι όλοι οι ιδιοκτήτες ford c-max είχαμε τα ίδια προβλήματα όλοι μας χωρίς καμία διαφορά στις ζημιές

 

σε άλλους ξεκίνησε γρηγορότερα σε άλλους ξεκίνησαν τα ίδια προβλήματα ενάμιση με δύο χρόνια πιο μετά από μένα εγώ ήμουν από τους τυχερούς που τα δικά μου προβλήματα ξεκίνησαν από τον πρώτο μήνα που το πήρα το αμάξι μέχρι και την ημέρα που το πούλησα προτελευταία ημέρα.

 

και επειδή θα πεις τα επόμενα μοντέλα που βγήκαν μετά το δικό σου με εκείνα τι γίνεται ??

 

σε ενημερώνω ότι επειδή γνωρίζω ποια προβλήματα είχε το δικό μου το αμάξι συγκεκριμένα, τα ίδια ακριβώς προβλήματα υπήρχαν και στο επόμενο cmax  το 2015, το αμέσως επόμενο μοντέλο μετά το δικό μου.

και εκείνα τα μοντέλα καινούργια εκθεσιακά που τα είχα δει είχανε ακριβώς τα ίδια ελαττώματα στα ταμπλό και στα πλαστικά με το δικό μου το αμάξι.

το ίδιο ισχύει και για το ford kuga που λες και το ford kuga επειδή έχουν τα ίδια ταμπλό και το ίδιο εσωτερικό μέσα στο αμάξι είχε ακριβώς τα ίδια προβλήματα με μένα.

 

χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου και τα λέω με καλό σκοπό, δεν τα λέω με κακία αυτά δυστυχώς έχεις λάθος εικόνα για τα ford έχεις μείνει λίγο πίσω σε άλλα χρόνια σε άλλες εποχές τότε που το σλόγκαν της ford ήταν προορισμένα για τηνζωή,

προορισμένα για μία ζωή δυστυχώς αυτό πλέον στα ford μετά το 2010 φίλε μου δεν υπάρχει είχα και εγώ κάποτε σε καλή εκτίμηση και η εικόνα του ford αλλά μετά από αυτά που είδα όλα αυτά τα χρόνια μέσα στις αντιπροσωπείες όχι μόνο με το δικό μου πρόβλημα του αυτοκινήτου.

 

αλλά και με άλλους ιδιοκτήτες είτε αυτοί είχανε focus είτε c-max είτε ford mondeo όλοι είχαμε προβλήματα και προβλήματα τα οποία για καινούργιο για καινούργιο αμάξι είναι απαράδεκτα αμάξια τα οποία τα περισσότερα δεν είχαν κλείσει ούτε ένα χρόνο.

 

Εσύ προσωπικά έχεις μία καλή εικόνα και σε καταλαβαίνω έτσι όπως το λες γιατί είχες ένα πολύ καλύτερο αυτοκίνητο σε σχέση με το τωρινό μοντέλο που υπάρχει στην αγορά.

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το γνωρίζω οτι ειναι ιδια αυτοκίνητα πάνω κατω,γι αυτο σου έκανα αναφορα και για τον φιλο μου. Γι αυτο ξανα αναφερω οτι ουδεν προβλημα του εχει παρουσιάσει. Τελος παντων  ολα καλα αυτα ας τα πουμε σε άλλα φορουμ εδω ειναι vw.... αντιπαράθεση δεν υπαρχει απλα καποια πραγματα δεν ισχυουν απο προσωπική εμπειρια που ειχα και εγω. Κανονικα εμενα περναγαν τα σέρβις οπως και του φιλου που το εχουμε δει μιας και αυτος εχει ηλεκτρονικό βιβλιο ας πουμε. Και αυτος αγοραζει τα ανταλλακτικά απο εξω ολα! Γι αυτο ανεφερα και τον ρολο που παιζει η καθε αντιπροσωπεία.

Απλα για την αναφορα και μόνο εαν δεν σου πέρναγαν τα σέρβις ακομα και μήνυση κανεις άνετα εφοσον τα ανταλλακτικά πληρούσαν τις προδιαγραφές της φορντ. Δεν υπαρχει καμια δικαιολογια να μην σου περνάνε τα σερβις.κακώς το αφησες ετσι και δεν το κυνηγησες. Τα λαδια ναι εφοσον τα έβρισκες πιο οικονομικα καλα εκανες και τα πήγαινες σου λεω και στην vw να πας 80€ θα δωσεις κ μάλιστα τα 4 λιτρα. Δεν ειναι κατι παραλογο αυτο.

Τελος σου ειπα πως σε καταλαβαίνω απολυτα γιατι εχεις απογοητευτεί πολύ αλλά θεωρω οτι δεν ειναι κ ολα μαυρα. Βεβαια απο τα τωρινα μοντελα περα απο τον φιλο δεν εχω άλλη εμπειρία.

Edited by crazy bill
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου,

Ευχαριστώ για τις απόψεις και το χρόνο που διαθέσατε!

Έχοντας οργώσει τις εταιρείες, τα T-Cross και T-Roc παραμένουν στις πρώτες μου επιλογές!

Έχουμε κάποιον γνωστό για πληροφορίες από πρώτο χέρι;

Και πάλι ευχαριστώ!

Edited by cyclon70
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου επειδή καταλαβαίνω ότι έχετε και άλλες δουλειές, μήπως θα ήταν εύκολο να μου μιλήσετε

τουλάχιστον για τον TSI 1.0 115 , αν είναι αξιόπιστος;

Κυκλοφορούν φήμες ότι είναι λαδοφάγος όπως και οι άλλοι TSI της VW και ότι θέλει καθαρισμό κάθε 40.000 γιατί μαζεύει μάκα 

κάπου (δεν είμαι ειδικός) , στα ακροφύσια του συστήματος τροφοδοσίας καυσίμου ή κάτι τέτοιο....

 

Πραγματικά ενδιαφέρομαι πολύ, αλλά όπως καταλαβαίνεται πωλητές και δημοσιογράφοι αυτοκινήτου δεν είναι οι πλέον 

αξιόπιστες πηγές!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μεχρι στιγμης δε μου εχει βγαλει κατι.εχω 20000 χλμ δε καιει λαδι.βεβαια δε του πινω και το αιμα οπως βλεπω κατι αλλους με το δικο μ κινητηρα

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, diver86 said:

Εμενα μεχρι στιγμης δε μου εχει βγαλει κατι.εχω 20000 χλμ δε καιει λαδι.βεβαια δε του πινω και το αιμα οπως βλεπω κατι αλλους με το δικο μ κινητηρα

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σε τι όχημα αν επιτρέπεις και με τι κιβώτιο;

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, DubbeR_ChRoniS said:

κανε την υπερβαση και παρε το 15αρι. το 15αρι μοτερ μπορει να παει σα χιλιαρι.το αντιστροφο δεν γινεται.

Φίλε μου και χωρίς να παρεξηγηθώ από τους εδώ συμφορουμίτες,
γλυκοκοιτάω και το Skoda Scala 1.5 150 HP auto(DSG) λόγω χώρων αλλά το φοβάμαι πολύ
από κινητήρα καθώς είναι λαδοφάγοι (έτσι λένε κάποιοι - είδα σε site αναφορά από κάτοχο T-Roc 1.5 για μισό λίτρο κάθε χίλια χιλόμετρα!!!!)
είναι τετρακύλινδρος οπότε λέω είναι βελτιωμένος....
αλλά περισσότερο λόγω kangarooing (αν δεν το ξέρετε κοιτάξτε το έχει από πλάκα μεχρι θλίψη για τους κατόχους!)
το οποίο δεν κανει τυχαίο ότι υπάρχει (το Scala που είναι νέο μοντελο του VAG) μόνο σε αυτόματο με αυτό τον κινητήρα...
Ένας μικρός πονοκέφαλος, ότι είναι το αυτόματο και δεν το έχω το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , cyclon70 said:

Φίλε μου και χωρίς να παρεξηγηθώ από τους εδώ συμφορουμίτες,
γλυκοκοιτάω και το Skoda Scala 1.5 150 HP auto(DSG) λόγω χώρων αλλά το φοβάμαι πολύ
από κινητήρα καθώς είναι λαδοφάγοι (έτσι λένε κάποιοι - είδα σε site αναφορά από κάτοχο T-Roc 1.5 για μισό λίτρο κάθε χίλια χιλόμετρα!!!!)
είναι τετρακύλινδρος οπότε λέω είναι βελτιωμένος....
αλλά περισσότερο λόγω kangarooing (αν δεν το ξέρετε κοιτάξτε το έχει από πλάκα μεχρι θλίψη για τους κατόχους!)
το οποίο δεν κανει τυχαίο ότι υπάρχει (το Scala που είναι νέο μοντελο του VAG) μόνο σε αυτόματο με αυτό τον κινητήρα...
Ένας μικρός πονοκέφαλος, ότι είναι το αυτόματο και δεν το έχω το θέμα!

μολις πριν μιση ωρα πετυχα ενα σκαλα στο δρομο,σε λευκο..

Ε Ξ Α Ι Ρ Ε Τ Ι Κ Ο και σε μεγεθος και σε σχεδιο με τα λεντ του με τα 17αρια του...

πολυ καλη επιλογη φιλε.οσο για τον κινητηρα που ειπες,αυτο ειναι λαχειο φιλε οτι μαρκα και κινητηρα να επιλεξεις!

Link to comment
Share on other sites

Σε μπλε είναι όμορφο, σε άσπρο δεν είδα πουθενά ακόμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.