Jump to content
Chris3420

Vw golf gt πρόβλημα με πίεση τουρμπο

Recommended Posts

Καλησπερα στην ομάδα παιδια καινούργιο μέλος εδώ κατοχος ενος vw golf 5 gt  εδω και ενα χρονο και καμία φορά σχεδόν σπάνια όταν έχω μισό πατημένο το γκάζι και δοκιμάζω να το πατήσω τέρμα κοντά στις 4000 στροφές ανεβάζει κάπως χαμηλή πίεση συμφωνα με την ενδειξη του μπαρομετρου και εκτός από αυτό το νιώθω ότι δεν τραβάει όπως πρέπει να τραβήξει κανονικά  τραβάει λίγο πιο ψωφία δηλαδή...εχει συμβεί και σε κάποιον άλλον,έχουμε καμία ιδέα τι μπορεί να είναι, ή είναι κάτι το φυσιολογικό?? Λίγο help σας παρακαλώ  παιδιά πρώτου το πάω στο συνεργείο!!

Edited by Chris3420
Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2019 at 2:59 ΜΜ, gnikosr said:

Τι πιέσεις βλέπεις δηλαδή κ με τι ταχύτητα;
Έχεις πρόγραμμα;


Sent from my iPhone using 

 Αυτο το κανει που και που οχι πάντα αν το πάω δηλαδή χαλαρά με μισό πατημένο γκάζι μέχρι τις 4000στροφες και πατήσω και το υπόλοιπο μετά  γράφει 0.7 πίεση και τραβάει λίγο ψωφια σαν εκει που είναι έτοιμο να δώσει το τουρμπο και να μην δίνει την μεγιστη αποδοση ένα πράγμα, αν το πατήσω από την αρχή που ανοίγει το τουρμπο στις 3000 δηλαδή τέρμα οταν φτάσει στις 4000 μου δειχνει κανονικά 1.15 και τραβαει οπως πρεπει να τραβήξει.Το αμάξι είναι μαμά απλά είναι η gt έκδοση και φοράει ιντερκουλερ σ3 εξατμιση ολόσωμη 63.5 με dp 70αρι φίλτρο εισαγωγή και σκαστρα forge ανοιχτου τύπου αυτά...

Edited by Chris3420
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι αρκετά, πρέπει να ελεγχθεί για σφάλματα, διαρροή σε σωληνάκι, log, τουρμπίνα κλπ

Αν δεν γνωρίζεις καλύτερα να πας σε συνεργείο

Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2019 at 9:48 ΜΜ, nikdev said:

Μπορεί να είναι αρκετά, πρέπει να ελεγχθεί για σφάλματα, διαρροή σε σωληνάκι, log, τουρμπίνα κλπ

Αν δεν γνωρίζεις καλύτερα να πας σε συνεργείο

Έγινε φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ θα το πάω για έναν γενικό έλεγχο με το που βρω ευκαιρία γιατί εντάξει δεν το κάνει συνέχεια από τότε που το ανέφερα Για παράδειγμα δεν το ξανα έκανε οποτε θεωρώ πως δεν είναι κάτι που επείγει 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά το πήγα συνεργείο και μου είπαν ότι παίζει κολλάνε τα κλαπετα καμία φορά και να μην ανοίγουν τέρμα και λογο αυτού να μην δίνει και την σωστή πίεση...Σας φενετε λογικό αυτό εσάς? Ρωταω πριν προχωρήσω στην διαδικασία της επισκευής και πληρώνω με τα γαμ*σιατικά,ξέρετε το γνωστο "τελικα δεν ειναι το ενα ειναι το αλλο" και πάει λέγοντας... 

Link to comment
Share on other sites

σε κάποιο ποστ εδώ στο φόρουμ είχε γράψει νομίζω ο nikdev ότι καλό είναι κάθε 80,000 χλμ να γίνεται ένας καθαρισμός στα κλαπέτα γιατί όντως κολλάνε

μπορεί και να θυμάμαι λάθος βέβαια γιατί τα είχα διαβάσει αυτά όταν είχα πρωτοπάρει τ αμάξι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ή το μαφ μου είπε ή τα κλαπετα δεν θυμάμαι καλα εγώ παντός έχω μονυμα check λαμπάκι λογο εξάτμισης και επειδή δεν έβαλα ακόμη πρόγραμμα οποτε δεν ξέρω :p

Link to comment
Share on other sites

σε κάποιο ποστ εδώ στο φόρουμ είχε γράψει νομίζω ο nikdev ότι καλό είναι κάθε 80,000 χλμ να γίνεται ένας καθαρισμός στα κλαπέτα γιατί όντως κολλάνε
μπορεί και να θυμάμαι λάθος βέβαια γιατί τα είχα διαβάσει αυτά όταν είχα πρωτοπάρει τ αμάξι


1 κλαπετο.
Υπαρχει diy οποιος εχει ορεξη


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2019 at 9:24 ΜΜ, nikdev said:

 


1 κλαπετο.
Υπαρχει diy οποιος εχει ορεξη


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Να ρωτήσω ρε Νίκο υπάρχει η πεταλούδα της εισαγωγής όπου έχεις ανεβάσει και DIY πως την καθαρίζουμε, η πεταλούδα του γκαζιού είναι διαφορετικό πραγμα? η μιλάμε για την ίδια πεταλούδα? Γιατί Έχω μπερδεύτει τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Αλλη ειναι του γκαζιου. Μην την πειραζεις σε tsi.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2019 at 8:34 ΠΜ, nikdev said:

Αλλη ειναι του γκαζιου. Μην την πειραζεις σε tsi.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.