Jump to content
brother

Passat B6 1.6 FSI Παίρνει μπροστά και σβήνει αμέσως

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθεια σας εκτός και αν το έχει αντιμτωπίσει κάποιος και γνωρίζει τη ΄λυση. Έχω ένα Passat B6 1.6 Fsi του 2005. Ξαφνικά εκεί που πάω να το πάρω και να φύγω πάω να το βάλω μπρος και με το που παίρνει σβήνει αμέσως. Αυτό φυσικά το έκανε μόνιμα μέχρι που αναγκάστηκα και το πήγα με οδική στο συνεργείο. Εκεί μετα απο ψάξιμο και αλλαγή μπαταρίας η οποία ούτως ή άλλως τα είχε φτύσει είδαν στο συνεργείο ότι το πρόβλημα σύμφωνα με το διαγνωστικό ήταν είτε στα κλειδιά (δοκιμάστηκαν και τα 2 αλλά τζίφος) είτε στο immobilizer είτε ακόμη και στον εγκέφαλο της μηχανής. Μετά από μια εβδομάδα που το αμάξι είναι στο συνεργείο σήμερα μου είπαν ότι θα πρέπει να αλλάξουμε έναν εγκέφαλο που είναι μέσα στο immobilizer και επειδή δεν αλλάζει από μόνο του θα πρέπει να αλλαχθεί όλο το σύστημα (πιθανότα του immobilizer εννοούσε) και το κόστος είναι 492 ευρώ, όπως επίσης και τον εγκέφαλο της κολόνας του τιμονιού που στοιχίζει άλλα 116 ευρώ. Αυτά σας τα γράφω όπως ακριβώς μου τα περιέγραψαν στο συνεργείο. Αφού αλλαχθούν όλα αυτά μετα θα πρέπει να ζητήσουμε από το εργοστάσιο της VW να μας δώσει online τους κωδικούς των κλειδιών προκειμένου να συγχρονιστούν και να πάρει μπρος το αυτοκίνητο. Δηλαδή ένα κόστος σύνολο κανα 800αρη για όλα αυτά. Και φυσικά σε αυτό το σημείο θέλω τα φώτα σας γιατί τα Lexotanil πάνε σύννεφο από την ώρα που άκουσα τα ποσά που πρέπει να σκάσω. Να σημειωθεί ότι το Passat έχει 98000χλμ μέχρι στιγμής απροβλημάτιστα και να που έκατσε η στραβή τώρα και δεν ξέρω κατα που να κάνω.

Ευχαριστώ άπαντες εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Με ολα τα κλειδια το ιδιο κανει;

 

Αναβει καποιο immo λαμπακι στο καντραν ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , nikdev said:

Με ολα τα κλειδια το ιδιο κανει;

 

Αναβει καποιο immo λαμπακι στο καντραν ;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ναι και με τα 2 τα κλειδια το ιδιο κάνει και δεν εχει καμια ενδειξη στο κατραν για το immobilizer..

Link to comment
Share on other sites

Σου βγαζει σφαλμα immo στο διαγνωστικο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν και εμενα ειχα βλαβη και λαμπακι στο ιμμομπιλαιζερ, δεν χανεις να δοκιμασεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι συνηθες φαινομενο στο συγκεκριμενο μοντελο, βλαβη που οφειλεται μεσα στο καντραν, με κοστος μεταχειρισμενο καντραν, κωδικοποιηση, καινουρια κλειδια, τσιπακια, εργασια.....
Υπαρχει πιο οικονομικη επιλογη, ****** immo off και το αυτοκινητο θα παρει μπρος

Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχιστει το ψαρεμα πελατων θα πεσει ban οριστικο στο forum


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.