Jump to content
Xenofon Panourgias

Νέος κάτοχος VW Golf TDi Mk7 Edition

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλο το forum,

 

Είμαι νέος κάτοχος Golf 7 TDi.

Αρχικά με συγχωρείται αν έχω κάνει κανένα λάθος με το pos (νέο μέλος).

Θα ήθελα να ενημερωθώ για γενικά θέματα από κατόχους του οχήματος (απόψεις κλπ),

επίσης θα ήθελα να γνωρίζω αν γίνεται ''coding'' με την OBD11 που σκέφτομαι να αγοράσω.

Είμαι κάτοικος Γλυφάδας οπότε αν έχετε να προτείνετε συνεργείο για τα service καλοδεχούμενο.

Από θέμα εξάτμισης μιας και είναι diesel έχουμε καμιά πρόταση, σκέφτομαι να την αλλάξω μιας και θα κάνω πρόγραμμα.

Με το secret menu τι γίνεται; 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Με εκτίμηση,

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο φίλε μου! 

Τι θέλεις να μάθεις πιο συγκεκριμένα όσον αφορά το όχημα; Γενικές παρατηρήσεις είναι να μην σβήνεις και ακινητοποιείς το όχημα εν μέσω αναγέννησης Dpf  ( αν μπορείς ), να βάζεις όσο καλύτερη ποιότητα πετρελαίου γίνεται και να έχεις το νού σου στην τουρμπίνα. 

 

Το "coding" στο οποίο αναφέρεσαι με το obdeleven είναι εφικτό εννοείται, αλλά η γκάμα των επιλογών παραμετροποίησης είναι ανάλογη του εξοπλισμού του αυτοκινήτου.

 

Με συνεργείο δεν μπορώ να βοηθήσω, δεν είμαι κάτοικος Αθηνών, ούτε γνωρίζω. 

 

Στο θέμα εξάτμισης δεν έχεις επιλογές από όσο γνωρίζω, μιας και για να γίνει κάποια βελτίωση επιδόσεων πρέπει να δολοφονήσεις τον πλανήτη ξηλώνοντας DPF + EGr ( αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος συμφορουμίτης). Οπότε προσανατολίσου σε κάποια αισθητική βελτίωση στο θέμα εξάτμιση αν θες οπωσδήποτε να πειράξεις κάτι, προσωπική μου άποψη.

 

Με το πρόγραμμα θα δεις διαφορά.

 

Με το secret menu δεν γίνεται τίποτα (σχεδόν). 

 

Link to comment
Share on other sites

άμα βάλεις εξάτμιση ,χωρίς να βγάλεις εννοείται το dpf, βάλε σκέτη σωλήνα.λιγο μπάσο θα πάρεις και τπτ άλλο.αντε και 1-2 άλογα παραπάνω και αν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.