Jump to content
Thanoskal

T-roc - Μπάρες Οροφής thule γνήσιες

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

Πρόσφατα πήρα την συμβατές thule μπάρες από την επίσημη λίστα αξεσουαρ κ παρατήρησα κάποια περίεργα σφυρίγματα. Έβαλα τα λάστιχα στα κενά που προτείνει ο κατασκευαστής κ δεν αλλάζει κάτι.

Πέρα από τον αναμενόμενο θόρυβο, η επιπλέον ήχοι είναι ενοχλητικοί. έχει κάποιος δοκιμάσει τις ίδιες η παρόμοιες μπάρες κ να προτείνει κάποια λυση?

 

Ευχαριστώ

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάποιοι αεροδυναμικοι θόρυβοι είναι αδύνατο να αποφευχθούν.
Έχω τις Evo wingbar και ναι ακούω σφύριγμα. Οι aeroblade edge θεωρητικά είναι πιο αθορυβες αλλά φοβήθηκα να τις πάρω επειδή είναι πιο χαμηλές και έλεγα μήπως χτυπούσα την κεραία του ραδιοφώνου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,  τελικά κατάφερα να κόψω το σφύριγμα βάζοντας κάποιες πολύ λεπτές λωρίδες foam μεταξύ δέστρας και μπάρας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,  τελικά κατάφερα να κόψω το σφύριγμα βάζοντας κάποιες πολύ λεπτές λωρίδες foam μεταξύ δέστρας και μπάρας
Οπότε έχεις χρόνο μήπως θα μπορούσες να βγάλεις φωτό και να τις ανεβάσεις, ώστε να καταλάβω ακριβώς τι έκανες;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Forza χρησιμοποίησα το παρακάτω υλικό, έκωψα λεπτή λωρίδα ίση με το μήκος της μαύρης βάσης thule και το κόλλησα εσωτερικά (είναι αυτοκόλητο) 

https://www.rigatos-shop.gr/-afrodi-prostateutika-autokollita/6402-αυτοκόλλητο-αφρώδες-προστατευτικό-μεγάλου-μήκους-για-τοίχους-γκαράζ-μαύρου-χρώματος-σε-ρολό-2m-park-flwp20020b.html?skr_prm=WyIxZGQ4Zjk5ZC1lYjRhLTQ2NmQtYWI1YS02NjVmNmZmYTQ0OTYiLDE1NzY4NTU3NjExOTQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

Στη συνέχεα έβαλα συρτη τη ράγα στη βάση κ έτσι εκλείσε το λεπτό κενό που έκανε το σφύριγμα.

 

 

IMG_3293.jpg

IMG_3294.jpg

Edited by Thanoskal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον. Πίστευα ότι ο ήχος προερχόταν από την πάνω μεριά της ράγας, εκεί που έχει την εγκοπή για να μπαίνουν μέσα πχ η βάση ποδηλάτων.

Παρεμπιπτόντως, το ένα από τα λάστιχα που κλείνουν αυτήν την εγκοπή μου έχει χαλάσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κλείσει εντελώς το πάνω μερος με τα λάστιχα που αναφέρεις, ακόμα κ τις σχάρες σκι τις βάζω με τους αντάπτορες υ για να μην κόβω αυτά τα λάστιχα

Link to comment
Share on other sites

το θέμα μεταφέρθηκε στην νέα ενότητα T-Roc! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.