Jump to content
nikosmpl

Golf 7 GTD αποριες

Recommended Posts

καλησπερα παιδες, ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ μετα απο χρονια αν και το παρακολουθω οσο μπορω. Θελω τα φωτα σας καθως εχω 2 παιδια και περιμενω το 3ο και σκεφτομαι την αγορα ενος golf για μικρο (και ελπιζω να χωραει) αλλα το θεμα ειναι οτι επειδη παντα ηθελα κατι γρηγορο, μου εχει καρφωθει να παρω το GTD!

 

Το θεμα μου τωρα..

Καταρχας κοιταζω μεταχειρισμενα και βλεπω στο car οτι μετα το 2015 δεν υπαρχει κατι προς πωληση, νομιζω οτι το 16 το αλλαξε και εβαλε το 7ταχυτο dsg που θα το ηθελα. Βεβαια δεν θα παρω αμαξι αυριο αλλα θελω να προγραμματισω τα εξοδα μου.

Τωρα το θεμα τεκμηριων κλπ δε με πειραζει, αλλα επειδη θα ειναι καθημερινο αμαξι με ενδιαφερει η πραγματικη κατανλωση. η VW δινει πολυ χαμηλες τιμες που δενξερω αν ισχυουν. 

Αυτη τη στιγμη εχω ενα yaris 2015 και εχω μεση γυρω στα 5, δηλαδη απο 4 και κατι αν πηγαινω χαλαρα μεχρι 5,5 στην εθνικη αν παω πανω απο 130..

Το GTD θεωρω πως θα δουλευει αναποδα, δηλαδη εθνικη με 130 παιζει να ειναι πιο κατω ή στα ιδια οποτε ειμαι οκ, Επισης επειδη μενω επαρχια, η κινηση εδω απο πολη σε πολη παλι ειναι οικονομικη καθως πας με 60-120 (αναλογα τα κεφια,κινηση κλπ) με χαμηλες στροφες χωρις στασεις οποτε εκει πιανεις ακομα πιο χαμηλες και θεωρω οτι το GTD θα παιζει χαμηλα παλι.

 

Μεσα στην πολη ομως, στο χωριο κλπ οπου πας με 1η-2α ,σταματα-ξεκινα κλπ, μηπως παμε το 8αρι για πλακα???

 

Θα ηθελα δηλαδη την αποψη σας για καταναλωση μες την πολη, αν ξεφευγει ή αν ειναι σε νορμαλ επιπεδα με ελαφρυ ποδι παντα. 

 

Να πω οτι σκεφτομαι και για το απλο, ειδικα αν εβρισκα R-line αλλα εχουν εξαφανιστει.. ομως θεωρω οτι εχουν τοσο μικρη διαφορα στην καταναλωση και τα 5000 διαφορα στην τιμη που περιπου εχουν σαν μεταχειρισμενα μπορω να τα δωσω.

 

Τελος, να σας πω για τη χρηση, καθως λογω επαρχιας ειναι μες το χωριο-πολη που δεν ειναι οπως στην αθηνα αλλα εχει και εδω κινηση, ομως και αρκετα ταξιδια εθνικη οπου θελω να γινονται με αυτο το αμαξι. σκοπος ειναι σε 4-5 χρονια να παω σε ενα μεγαλο SUV καινουριο ως τριτεκνος (να ερθει με το καλο το 3ο βεβαια)  οπου με την απαλλαγη τελους ταξινομησης το παιρνω κανα 10αρικο πιο φθηνα και αξιζει (στα 50.000 περιπου κερδιζεις 10 με 11 χιλιαδες). Μεχρι τοτε εχω ενα xtrail  του 2001 αλλα ειναι τοσο αριστο και σε γκαραζ (οπως ολα μου τα αμαξια) που θα πηγαινω με αυτο αν θελω πολυ κουβαλημα

ευχαριστω 

Edited by nikosmpl
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

νομιζω δε χρειαζεσαι gtd.

φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα νομιζω οτι απλα με ειρωνευεσαι. 

τι παει να πει δε χρειαζομαι GTD? καιει πολυ? αν ναι, το εχεις και θες να μου πεις την εμπειρια σου? ή απλα το θεωρεις μικρο γιατη χρηση που θελω? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα. Θα σου πω εγώ την εμπειρία μου απο το δικό μου golf των 1600 cc 115 αλόγων. Στην πόλη μέσα φτάνω τα 8.5 λίτρα και δεν ζω σε καμία μεγάλη πολη. Στην εθνική με 120 σταθερά φτάνει μέχρι και 6 λίτρα. Ανάλογα βέβαια τις ανέσεις που έχεις (κλίμα). Τώρα αν το σανιδώσεις και λίγο φτάνει και τα 9 λίτρα.
Νομίζω ότι σε κάλυψα όσο μπορώ. Βέβαια το gtd έχει και κάμποσα άλογα παραπάνω.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , ThanosTz said:

Καλημέρα και από εμένα. Θα σου πω εγώ την εμπειρία μου απο το δικό μου golf των 1600 cc 115 αλόγων. Στην πόλη μέσα φτάνω τα 8.5 λίτρα και δεν ζω σε καμία μεγάλη πολη. Στην εθνική με 120 σταθερά φτάνει μέχρι και 6 λίτρα. Ανάλογα βέβαια τις ανέσεις που έχεις (κλίμα). Τώρα αν το σανιδώσεις και λίγο φτάνει και τα 9 λίτρα.
Νομίζω ότι σε κάλυψα όσο μπορώ. Βέβαια το gtd έχει και κάμποσα άλογα παραπάνω.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

εχεις δηλαδη το tdi και σου φτανει 8,5 λιτρα μες την πολη??? ρε συ το xtrail του 2001 βενζινη που εχω και δεν περναει τα 10.. και παιζει το απλο 1600αρι στα 8,5??? μου φαινονται πολλα. 

εχει ενας φιλος το rline και το πηρα μια μεγαλη βολτα και δεν περασε τα 6 σε κανενα σεναριο πλην του σκισιματος..

 

οσο για το gtd θεωρω οτι γυρω στα 130 εθνικη δε θα περναει τα 6 λιτρα γιατι λογω κυβικων παει πολυ ανετα.  Μες την πολη ομως δεν ξερω ποσο ψηλα μπορει να φτανει με νορμαλ οδηγηση οχι ανοιγμα σε καθε φαναρι ή ευθεια τελος παντων, αλλα οκ, αν ειναι να φτανει τα 8-9 λιτρα δεν αξιζει. Επισης το amarok που ειναι 3++ κυβικα δεν περναει τα 10 λιτρα και μιλαμε για πολυ βαρυ αμαξι και πολλα κυβικα. αυτα με εκαναν να πιστεψω οτι μπορει να εχει καλη καταναλωση με λιγη προσοχη και εντος πολης

Edited by nikosmpl
Link to comment
Share on other sites

Τόσο μου πάει. Ξέχασα να αναφέρω ότι είναι το tdi. Θα το βγάλω βόλτα μετά και θα στο στείλω φωτογραφία.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν , ThanosTz said:

Τόσο μου πάει. Ξέχασα να αναφέρω ότι είναι το tdi. Θα το βγάλω βόλτα μετά και θα στο στείλω φωτογραφία.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

σε πιστευω, απλα για 1600αρι μου φαινεται παρα πολυ να εχεις τετοιες καταναλωσεις. περα απο το οτι δοκιμασα το rline Που φοραει και 17αρες και επαιζε χαμηλα, τα νουμερα σου ειναι πιο πανω και απο βενζινη...το tiguan του ξαδερφου μου βενζινη και παιζει στα 7-8 λιτρα...τελος παντων, ετσι και αλλιως βλεπω ελαχιστα GTD να πωλουνται οποτε ισως παω στο κανονικο 2017 που ειναι ωραιο μεσα-εξω

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ εγώ να δώσω είναι πως με το 1600 TDi 105Hp (μοντέλο 2014) έχω κατανάλωση μέσα στην πόλη 6-6.5 lt/100km. Βεβαια μένω Αθήνα. Γενικά, οι τιμές που δίνει η VW είναι για γέλια, να το ξέρεις. Εμένα έδινε 3,9lt/100km μέση κατανάλωση, που μπορεί να το πιάσει μόνο με ένα άτομο και σταθερά 80km/h!! 

Στο ταξίδι, εθνική με 130km/h και κλιματισμό, θέλω για Αθήνα-Θεσσαλονίκη 45€ για πετρέλαιο.

 

Αυτά από μένα.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , ntalkos said:

Το μόνο που μπορώ εγώ να δώσω είναι πως με το 1600 TDi 105Hp (μοντέλο 2014) έχω κατανάλωση μέσα στην πόλη 6-6.5 lt/100km. Βεβαια μένω Αθήνα. Γενικά, οι τιμές που δίνει η VW είναι για γέλια, να το ξέρεις. Εμένα έδινε 3,9lt/100km μέση κατανάλωση, που μπορεί να το πιάσει μόνο με ένα άτομο και σταθερά 80km/h!! 

Στο ταξίδι, εθνική με 130km/h και κλιματισμό, θέλω για Αθήνα-Θεσσαλονίκη 45€ για πετρέλαιο.

 

Αυτά από μένα.

Προφανώς γιαυτό ρωτάω εδώ τι κάνει στην αληθινή ζωή και όχι στα χαρτιά..εξάλλου έχω και Polo 2015 και yaris αντίστοιχο και τα 2 πετρέλαιο και ξέρω που παίζουν. Τα φτάνω και 4 λίτρα μέση κατανάλωση όταν είμαι επαρχία χαλαρά , 5 όταν είναι μες την πόλη και μέχρι 6 αν πηγαίνω εθνική με 180  τέρμα δηλαδή. Αυτά γενικώς, αλλά το 2 λίτρο αμάξι σίγουρα πάει αλλιώς, και θέλω να ξέρω αν μέσα στην πόλη περνάει τα 7 λίτρα. Εκτός πόλης θεωρώ ότι δεν θα περάσει τα 5 αν πηγαίνεις tempo με 130..

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2019 at 11:23 ΜΜ, nikosmpl said:

φιλε μου σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα νομιζω οτι απλα με ειρωνευεσαι. 

τι παει να πει δε χρειαζομαι GTD? καιει πολυ? αν ναι, το εχεις και θες να μου πεις την εμπειρια σου? ή απλα το θεωρεις μικρο γιατη χρηση που θελω? 

οχι δεν σε ειρωνευομαι καθολου.

εγω οχι δεν το εχω,ομως επειδη ενδιαφερομαι εδω και πολυ καιρο να το παρω (σε καραβαν εκδοση ομως) το εψαξα αρκετα το θεμα.

το εχει και ενας φιλος οποτε οτι απορια εχω,ρωταω και μαθαινω.

Θα σου πω λοιπον πως σε ταξιδι με σταθερη ταχυτητα τα 130 εχει καταναλωση 6 λιτρα.μεσα στην πολη η καταναλωση ανεβαινει στα 7-7,5

μεικτος κυκλος 6,8 πολυ καλα νουμερα δεδομενου πως μιλαμε για 184 αλογα και 38 ροπη.

η ενσταση μου ειναι πως στους λογους που αναφερεις,δε μιλας πουθενα για επιδοσεις,αλλα μονο για οικονομια.

Αυτος ειναι και ο λογος που σου ειπα οτι δεν χρειαζεσαι GTD 

οτι απορια εχεις ειμαι εδω να σε βοηθησω.χωρις ειρωνιες προφανως 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

οχι δεν σε ειρωνευομαι καθολου.

εγω οχι δεν το εχω,ομως επειδη ενδιαφερομαι εδω και πολυ καιρο να το παρω (σε καραβαν εκδοση ομως) το εψαξα αρκετα το θεμα.

το εχει και ενας φιλος οποτε οτι απορια εχω,ρωταω και μαθαινω.

Θα σου πω λοιπον πως σε ταξιδι με σταθερη ταχυτητα τα 130 εχει καταναλωση 6 λιτρα.μεσα στην πολη η καταναλωση ανεβαινει στα 7-7,5

μεικτος κυκλος 6,8 πολυ καλα νουμερα δεδομενου πως μιλαμε για 184 αλογα και 38 ροπη.

η ενσταση μου ειναι πως στους λογους που αναφερεις,δε μιλας πουθενα για επιδοσεις,αλλα μονο για οικονομια.

Αυτος ειναι και ο λογος που σου ειπα οτι δεν χρειαζεσαι GTD 

οτι απορια εχεις ειμαι εδω να σε βοηθησω.χωρις ειρωνιες προφανως 

Προφανώς και δε ρωτάω για επιδόσεις γιατί 1ον αυτές είναι δεδομένες και εκεί τα νούμερα που λέει ο κατασκευαστής ισχύουν και με καλύπτουν και 2ον δεν το θέλω για κόντρες, θέλω ένα γρήγορο καθημερινό που δε θα ξεφεύγει πολύ η κατανάλωση αλλά όταν θέλω να προσπερναω μπαρμπαδες που έχουν μαουνες Mercedes κλπ και στην ευθεία ανοίγουν τόσο ώστε να μην τους φτάνω ενώ στην στροφή πέφτω στα φρένα από την βλακεια που τους δέρνει να μπορώ να τους φεύγω με ασφάλεια...

Ένα απλό golf TDi από ένα gtd αυτή είναι η βασική διαφορά.. Δεν είναι η τελική με την έννοια ότι δεν έχουμε δρόμο που θα μπορείς να πας με 220 σταθερά για μια ώρα να πεις ότι κερδίζω..εθνική πάω με 130 σταθερά και αν βιάζομαι παίζω μέχρι 200 αλλά μόνο αν υπάρχει λόγος. Άρα δεν το παίρνω για να πλακωνομαι εκεί αλλά για να έχω ασφαλή προσπεράσεις ειδικά σε βλακες.. Και γενικά γιατί επαρχία έχω ένα tempo πιο γρήγορο από ξένους που περνάνε και σχηματίζουν ουρές πίσω από φορτηγά κλπ.

Αυτό είναι το σκεπτικό μου και δε θέλω κάτι παραπάνω από το gtd..και 150 άλογα να ήταν θα ήμουν οκ. Από την άλλη η κατανάλωση πολλοί λένε ειδικά σε sites έξω ότι ειναι χαμηλή στην εθνική, παίζεις και στα 5 λίτρα πχ με 130.. Ενώ μες την πόλη διάβαζα για μέχρι 7 που είναι νούμερα που αντέχω. Το 8 και 9 δε θέλω να φτάνει καθημερινά 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα my friend! Θα σ πω κ γω το μακρυ και το κοντο μου για να σε μπερδεψω κ αλλο! Ειμαι κατοχος ενος golf 7 highline 1.6 tdi 105 hp εργοστασιακα- 150 πλεον. Φοραει προγραμμα revo, φιλτρο στον παπα και εξατμιση απο μεση και πισω. Επισης φοραει πλεον αντι για 16αρες τις 18αρες του sirocco, λαστιχαρα 225/40/18 και αμορτισερ Koni κιτρινο με ελατηρια χαμηλωματος. Το αυτοκινητο στο δεομο ειναι υπεροχο σε συμπεριφορα και σταθεροτητα. Ηταν κ πριν αλλα τωρα πηγαινει τραινο.
Οσον αφορα την καταναλωση μεσα στην πολη μου βγαζει 8-9,5 λτ αλλα συνηθως του πινω και το αιμα. Σε εθνικη με 140 σταθερα και aircondition καλοκαιρι στο αθηνα θεσσαλονικη ηταν γυρω στο 6,2λτ. Ολα αυτα παντα με shell vpower οχι απλη. Οντως εχει διαφορα στην καταναλωση αλλα ας μη γελιομαστε δεν ειναι κ τοσο μεγαλη.
Σημαντικο στην καταναλωση ειναι κ τα λαδια να τα αλλαζεις συχνα (ιδιως αμα το πας ολη την ωρα τάπα ).
Συμπερασματικα απ´ολη αυτη τη λογοδιαρροια θα σου προτεινα να βρεις ενα καλο GTD και να σαι αρχοντας. Και γκαζακι και οικονομια! Και να μην ψαχνεσαι σαν κ μενα μετα να βρεις μοτερ να βαλεις .
Ελπιζω να βοηθησα! Καλες αποφασεις!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε, εγώ το έχω το GTD 7.5 και μάλιστα με πρόγραμμα, 230Hp, 490nm. Χειροκίνητο σαζμάν. Όταν θέλεις να πετύχεις οικονομία, θα το καταφέρεις, σε γενικές γραμμές δεν θα αλλάξουν πολλά σε σχέση με το yaris που έχεις αν συνυπολογίζεις τα 5 λίτρα βενζίνης  με τα 7 λίτρα πετρελαίου ( 5x1,52 = 7.6 euro, 6.8x1.28 = 8.7  δεν πρόσεξα πως και το yaris είναι πετρέλαιο), με το 6.8 να είναι με πολλά ξεσπάσματα στο γκάζι κατά καιρούς. Αν δεν κάνεις τις κλασσικές χαζές γκαζιές από φανάρι σε φανάρι δεν θα δεις νούμερο πάνω απο 8 στην πόλη.

 

Γενικά ισχύει ό,τι με όλα τα diesel, πάρτο αν έχεις σκοπό να κάνεις χιλιόμετρα, δεν θα σε απογοητεύσει. 

Edited by ilbabis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , marvas8686 said:

Καλησπερα my friend! Θα σ πω κ γω το μακρυ και το κοντο μου για να σε μπερδεψω κ αλλο! emoji16.png Ειμαι κατοχος ενος golf 7 highline 1.6 tdi 105 hp εργοστασιακα- 150 πλεον. Φοραει προγραμμα revo, φιλτρο στον παπα και εξατμιση απο μεση και πισω. Επισης φοραει πλεον αντι για 16αρες τις 18αρες του sirocco, λαστιχαρα 225/40/18 και αμορτισερ Koni κιτρινο με ελατηρια χαμηλωματος. Το αυτοκινητο στο δεομο ειναι υπεροχο σε συμπεριφορα και σταθεροτητα. Ηταν κ πριν αλλα τωρα πηγαινει τραινο.
Οσον αφορα την καταναλωση μεσα στην πολη μου βγαζει 8-9,5 λτ αλλα συνηθως του πινω και το αιμα. Σε εθνικη με 140 σταθερα και aircondition καλοκαιρι στο αθηνα θεσσαλονικη ηταν γυρω στο 6,2λτ. Ολα αυτα παντα με shell vpower οχι απλη. Οντως εχει διαφορα στην καταναλωση αλλα ας μη γελιομαστε δεν ειναι κ τοσο μεγαλη.
Σημαντικο στην καταναλωση ειναι κ τα λαδια να τα αλλαζεις συχνα (ιδιως αμα το πας ολη την ωρα τάπα emoji56.png).
Συμπερασματικα απ´ολη αυτη τη λογοδιαρροια θα σου προτεινα να βρεις ενα καλο GTD και να σαι αρχοντας. Και γκαζακι και οικονομια! Και να μην ψαχνεσαι σαν κ μενα μετα να βρεις μοτερ να βαλεις emoji16.png.
Ελπιζω να βοηθησα! Καλες αποφασεις!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, το πρόγραμμα ήταν κάτι που σκεφτόμουν, βασικά σκέφτομαι να πάρω το 7.5 που μαρεσει εξωτερικά και να βάλω ένα πρόγραμμα, τίποτα άλλο, μόνο λίγη αύξηση για ασφαλείς προσπεράσεις. Αυτό θέλω. Σίγουρα με 18άρα ζάντα που φοράς και όλα τα άλλα είσαι πολύ καλά σε κατανάλωση, θεωρώ πως με τη δική μου χρήση και το ίδιο να είχα θα ήμουν πιο κάτω άρα είναι μες τα πλαίσια που θέλω ακόμα και κάτι τέτοιο.  Οκ στην πόλη είσαι ψηλά με 9 λίτρα πχ αλλά εγώ ζω επαρχία σε μικρή κωμόπολη, δεν έχω αυτό το πηξιμο στα φανάρια οπότε δεν καίγομαι για οικονομία μες την πόλη αλλά σίγουρα μετράει να μην πηγαίνει για πλάκα στο Θεό 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , ilbabis said:

Λοιπόν φίλε, εγώ το έχω το GTD 7.5 και μάλιστα με πρόγραμμα, 230Hp, 490nm. Χειροκίνητο σαζμάν. Όταν θέλεις να πετύχεις οικονομία, θα το καταφέρεις, σε γενικές γραμμές δεν θα αλλάξουν πολλά σε σχέση με το yaris που έχεις αν συνυπολογίζεις τα 5 λίτρα βενζίνης  με τα 7 λίτρα πετρελαίου ( 5x1,52 = 7.6 euro, 6.8x1.28 = 8.7  δεν πρόσεξα πως και το yaris είναι πετρέλαιο), με το 6.8 να είναι με πολλά ξεσπάσματα στο γκάζι κατά καιρούς. Αν δεν κάνεις τις κλασσικές χαζές γκαζιές από φανάρι σε φανάρι δεν θα δεις νούμερο πάνω απο 8 στην πόλη.

 

Γενικά ισχύει ό,τι με όλα τα diesel, πάρτο αν έχεις σκοπό να κάνεις χιλιόμετρα, δεν θα σε απογοητεύσει. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, ήταν αρκετά διαφωτιστικη. Όντως έχω πετρέλαιο yaris αλλά και βενζίνη ( 3 μικρά έχω και θα δώσω το 1 για να πάρω golf).  Με το yaris diesel έχω πραγματικά χαμηλή κατανάλωση, πάνω από 5 σπάνια είμαι. Οπότε σίγουρα θα έχω μια αύξηση με gtd αλλά αυτό με ενδιαφέρει να ξέρω είναι αν με ελαφρύ πόδι πέφτει, αν δηλαδή μες την κίνηση πας ήρεμα, παίζει στα 6 ή στα 8 πχ? Προσωπικά δε θέλω να πλακωνομαι χωρίς λόγο, μόνο όταν πηγαίνω εδώ επαρχία με 80-120 και είτε λόγω Αθηναίων ( έτσι λέμε όταν βλέπουμε μεγάλη ουρά καθώς δεν προσπερνανε ποτέ...)  θέλω να τους πατάω στα σημεία που ξέρω καλά και μπορώ είτε όταν κάποιος πηγαίνει γρήγορα στην ευθεία και κόβει τρελά στις στροφές, και επειδή κάνω άπειρα δρομολόγια δεν συμβαίνει μια φορά το μήνα αυτό. Από την άλλη δε θέλω να ξεπουληθω,  αν είναι δηλαδή να παίζει μες την πολύ στα 9 και εθνική στα 7 οκ είναι λίγο ψηλά, αν όμως με ελαφρύ πόδι γενικά παίζει στα 5 έως 7 ανάλογα τη χρήση και συνθήκες τότε δεν έχω θέμα. 

Προς το παρόν βρίσκω σε αγγελίες μέχρι του 2015, αλλά ίσως περιμένω να βγει κανένα πιο νέο σε κάνα 6μηνο, εξάλλου το 3ο μου παιδί έρχεται Μάιο οπότε η αγορά πάει για μετά το Μάιο, να πάνε όλα καλά δηλαδή πρώτα...όμως κάνω από τώρα έρευνα και θέλω να είμαι σίγουρος όσο γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι με ελαφρύ πόδι το ρίχνεις και στο 6... Με το καλό σου εύχομαι!

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, το πρόγραμμα ήταν κάτι που σκεφτόμουν, βασικά σκέφτομαι να πάρω το 7.5 που μαρεσει εξωτερικά και να βάλω ένα πρόγραμμα, τίποτα άλλο, μόνο λίγη αύξηση για ασφαλείς προσπεράσεις. Αυτό θέλω. Σίγουρα με 18άρα ζάντα που φοράς και όλα τα άλλα είσαι πολύ καλά σε κατανάλωση, θεωρώ πως με τη δική μου χρήση και το ίδιο να είχα θα ήμουν πιο κάτω άρα είναι μες τα πλαίσια που θέλω ακόμα και κάτι τέτοιο.  Οκ στην πόλη είσαι ψηλά με 9 λίτρα πχ αλλά εγώ ζω επαρχία σε μικρή κωμόπολη, δεν έχω αυτό το πηξιμο στα φανάρια οπότε δεν καίγομαι για οικονομία μες την πόλη αλλά σίγουρα μετράει να μην πηγαίνει για πλάκα στο Θεό 

Θα σε βοηθησει πολυ το 2λιτρο.. οχι οτι κ υο 16αρι εχει θεμα σε προσπερασεις.. Κ μαμα οταν το ειχα ειχε πολυ καλη ροπη αλλα τωα ακομα καλυτερη. Απλα οπως λες θα σαι πιστευω πιο χαμηλα σε καταναλωσεις απο μενα. Αντε και με το καλο!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , ilbabis said:

Ναι με ελαφρύ πόδι το ρίχνεις και στο 6... Με το καλό σου εύχομαι!

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Μια χαρά τότε. Ελπίζω σε dsg που θέλω να είναι ακόμα πιο οικονομικό από manual.

Έχω δοκιμάσει το gti και είχε πολύ καλή κατανάλωση για 2λίτρο και βενζίνη γιαυτό θεωρώ ότι αυτό θα είναι σε καλό δρόμο. Τα 6 λίτρα είναι μια χαρά πάντως 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , marvas8686 said:


Θα σε βοηθησει πολυ το 2λιτρο.. οχι οτι κ υο 16αρι εχει θεμα σε προσπερασεις.. Κ μαμα οταν το ειχα ειχε πολυ καλη ροπη αλλα τωα ακομα καλυτερη. Απλα οπως λες θα σαι πιστευω πιο χαμηλα σε καταναλωσεις απο μενα. Αντε και με το καλο!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Με το 1.6 μαμά θα είναι περίπου όπως το yaris απλά αν έχουν μικρή διαφορά στην κατανάλωση με 2λίτρο αξίζει να πάρεις όλο το πακέτο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.