Jump to content
Araya

Πρόβλημα σε polo 1.4 του 2010

Recommended Posts

Καλησπέρα μου είχε ανάψει το λαμπάκι του check και το αμάξι έκαιγε παραπάνω βενζίνη πήγα στο συνεργείο και ο υπολογιστής έδειχνε αισθητήρα λ2 μου έσβησαν την ένδειξη να δούμε μετά από 3-4 χιλιόμετρα ξανά άναψε πήγα πάλι και κάναμε καθαρισμό egr μετά από 200 χιλιόμετρα περίπου ξανά άναψε πήγα και αλλάξαμε τον λάμδα 2 και μετά από 20 χιλιόμετρα άναψε και πάλι το check ..

Ο μάστορας μιλήσαμε τηλεφωνικά και μου λέει για καταλύτη...

Έχει κανείς καμία ιδέα???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καταρχάς βλέπεις τι βλάβη έβγαλε και μετά το φτιάχνεις. Το τσεκ μπορεί να σημαίνει πολλά πράγματα. 2ον μαζί με egr πρέπει να καθαρίσεις τα σωληνάκια αυτής και την πεταλούδα. 3ον ακούς το αμάξι σαν να έχει μπουκωσει η εξάτμιση και δεν τραβάει συνηθως έτσι κάνει όταν σπάει καταλύτη? Όταν ανάβει το τσεκ δεν τα άλλαζουμε όλα μέχρι να δούμε τι ήταν...

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το check έγραφε λ2 τον οποίο και αλλάξαμε και πάλι έχει ανάψει το check για λ2 σήμερα που το πήγα.

Δεν ακούω απολύτως τίποτα και δεν έχει αλλάξει κάτι στον ήχο.

Όσο για το θέμα εξαρχής λ2 έβγαζε αλλά μου έλεγε ο μάστορας να κάνουμε τα άλλα βήματα πρωτα οπότε πήγα όπως μου έλεγαν διότι δεν ξέρω.

Ευχαριστώ πολύ

Edited by Araya
Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2019 at 6:41 ΜΜ, Araya said:

Το check έγραφε λ2 τον οποίο και αλλάξαμε και πάλι έχει ανάψει το check για λ2 σήμερα που το πήγα.

Δεν ακούω απολύτως τίποτα και δεν έχει αλλάξει κάτι στον ήχο.

Όσο για το θέμα εξαρχής λ2 έβγαζε αλλά μου έλεγε ο μάστορας να κάνουμε τα άλλα βήματα πρωτα οπότε πήγα όπως μου έλεγαν διότι δεν ξέρω.

Ευχαριστώ πολύ

καλησπερα φιλε

αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα....τι αλλαξες τελικα και το εφτιαξες?

εχω αλλαξει αισθητηρες λαμδα 1 και 2

μπουζια, πολλαπλασιαστες και βαλβιδα αερα  αλλα συνεχιζει να αναβει το λαμπακι  για πλουσιο μειγμα

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , Hellas4x4 said:

Μάλλον για βουλωμένο καταλύτη μιλάμε...

Τα μπεκ ήταν τελικα

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , Hellas4x4 said:

Και δεν σου τα έβγαζε το διαγνωστικό;;;

Κοίτα να δεις πως μπορείς να την πατήσεις... :good:

Τα έβγαζε σαν πιθανό πρόβλημα αλλά οι μάστορες ήταν σίγουροι ότι δεν ήταν τα μπεκ γιατί το αμάξι πήγαινε καλά,δεν είχε συμπτώματα που βγάζουν τα μπεκ...εγώ τους είπα να τα ελεγξουν αφού μόνο αυτά δεν ελέγξαμε και τελικά είχαν πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Επανέρχομαι μετά από καιρό.

Έχω αλλάξει λάμδα 1, λάμδα 2, καταλύτη, έχω κάνει καθαρισμό egr, έβαλαν ανταπτορα να ερθουν πιο έξω πι λάμδα αν έχω καταλάβει καλά και εννοείται πως μετά από 1.5 μήνα και πάλι το check αναμένο και πάλι το διαγνωστικό βγάζει αισθητήρα λάμδα 2.

Είναι να τρελαίνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , Araya said:

Καλησπέρα,

Επανέρχομαι μετά από καιρό.

Έχω αλλάξει λάμδα 1, λάμδα 2, καταλύτη, έχω κάνει καθαρισμό egr, έβαλαν ανταπτορα να ερθουν πιο έξω πι λάμδα αν έχω καταλάβει καλά και εννοείται πως μετά από 1.5 μήνα και πάλι το check αναμένο και πάλι το διαγνωστικό βγάζει αισθητήρα λάμδα 2.

Είναι να τρελαίνεσαι.

Τα μπεκ είχαν πρόβλημα σε μένα...και σε άλλα vw που έμαθα έχουν το ίδιο προβλήμα με τα μπεκ.... έλεγξε τα ....εγώ βρήκα μεταχειρισμένα και έβαλα και είναι μια χαρά το αμάξι πλέον έχει μεγάλη διαφορά 

Link to comment
Share on other sites

Ποσό περίπου σου κόστισε η διαδικασία.;

Σου έβγαλε ένδειξη για αυτό ή εξαρχής έβγαζε για αισθητήρα λάμδα.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Σε πιο συνεργείο σου βρήκαν το πρόβλημα και το λύσατε;

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με  υψηλό μίγμα καυσίμου έβγαζε μύνημα να αλλάξω τους λάμδα....τους άλλαξα και τους 2 έβαλα  βαλβίδα αέρα, πολλαπλασιαστές,μπουζια, φίλτρο βενζίνης γιατί έχει πίεση, καθάρισα πεταλούδα αλλά συνέχισε να βγάζει το ίδιο μήνυμα....ώσπου είπα τον μηχανικό να ελέγξει τα μπεκ, ενώ ήταν σίγουρος ότι δεν ήταν τα μπεκ και έλεγε αφού τα αλλαξαμε όλα τότε είναι μπουκωμενο, τα ελεγξε και δούλευαν σαν τρελά πετούσαν ότι ναναι καύσιμο ,δεν το πίστευε....έβαλα μεταχειρισμένα και από τότε είναι μια χαρά εδώ και 20 μερες

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , Araya said:

Ποσό περίπου σου κόστισε η διαδικασία.;

Σου έβγαλε ένδειξη για αυτό ή εξαρχής έβγαζε για αισθητήρα λάμδα.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.

Σε πιο συνεργείο σου βρήκαν το πρόβλημα και το λύσατε;

Ρώτησα αντιπροσωπεία και ήθελαν 900€ μόνο για τα μπεκ όχι για εργασια....από το μαγαζί που παίρνω τα γνήσια ανταλλακτικά τα είχε 400€ τα γνήσια αλλά θα τα έφερνε μετά από έναν μηνα όποτε βρήκα μεταχειρισμένα με 150 και τα εβαλα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.