Jump to content
LazGT

Golf mk5 GT - Πρόβλημα με ανεμηστήρα καλοριφέρ/AC

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα. Για κάποιο λόγο ο ανεμηστήρας του καλοριφέρ/AC σταμάτησε να δουλεύει. Κοιτάξαμε τις ασφάλειες δίπλα στο τιμόνι και όλες ηταν οκ. Δωσαμε ρεύμα 12v στον ανεμηστήρα κάτω απο το ντουλαπάκι του συνοδηγου και δουλεύει κανονικά. Απλά οταν γυρνάω το διακόπτη για να ανοιξει το καλοριφερ τιποτα. Υπάρχει κάποιο ρελέ που μπορώ να κοιτάξω? Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα. Για κάποιο λόγο ο ανεμηστήρας του καλοριφέρ/AC σταμάτησε να δουλεύει. Κοιτάξαμε τις ασφάλειες δίπλα στο τιμόνι και όλες ηταν οκ. Δωσαμε ρεύμα 12v στον ανεμηστήρα κάτω απο το ντουλαπάκι του συνοδηγου και δουλεύει κανονικά. Απλά οταν γυρνάω το διακόπτη για να ανοιξει το καλοριφερ τιποτα. Υπάρχει κάποιο ρελέ που μπορώ να κοιτάξω? Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία?
Δεν δουλεύει σε όλες τις σκάλες?
Συνήθως το πρόβλημα σε τέτοια περίπτωση είναι στο διακόπτη του ac ο οποίος είναι σχετικά φθηνός

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν , LazGT said:

Καλησπέρα στην ομάδα. Για κάποιο λόγο ο ανεμηστήρας του καλοριφέρ/AC σταμάτησε να δουλεύει. Κοιτάξαμε τις ασφάλειες δίπλα στο τιμόνι και όλες ηταν οκ. Δωσαμε ρεύμα 12v στον ανεμηστήρα κάτω απο το ντουλαπάκι του συνοδηγου και δουλεύει κανονικά. Απλά οταν γυρνάω το διακόπτη για να ανοιξει το καλοριφερ τιποτα. Υπάρχει κάποιο ρελέ που μπορώ να κοιτάξω? Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία?

 

το είχα ξανά δει αυτο θεμα σε skoda , υπαρχει μια περίπτωση να φταίει ο διακόπτης, αλλα καλό θα ειναι να το δει πριν και καμια αντιπροσωπία πριν κάνεις το οτιδήποτε

 

     

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

το είχα ξανά δει αυτο θεμα σε skoda , υπαρχει μια περίπτωση να φταίει ο διακόπτης, αλλα καλό θα ειναι να το δει πριν και καμια αντιπροσωπία πριν κάνεις το οτιδήποτε

 

     

Θα ρωτήσω τον μηχανικό μου αν μπορείε να μετρήσει τον διακόπτη με κάποιο τρόπο. Για αντιπροσωπέια δύσκολα γιατι είμαι εξωτερικό και μια φορα που το πηγα για ενα θέλα πηραν πολλά λεφτα και δεν κάναν δουλεία!

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , Dj mitsos said:

Δεν δουλεύει σε όλες τις σκάλες?
Συνήθως το πρόβλημα σε τέτοια περίπτωση είναι στο διακόπτη του ac ο οποίος είναι σχετικά φθηνός

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι ειτε το πας στην 1 ειτε στην 4 ειναι το ιδιο. Ο ανεμηστηρας δεν ξεκινάει!

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν , tsikis007 said:

Κάνατε έλεγχο στην αντίσταση (resistor);  

Το πρόβλημα ειναι οτι δέν φτάνει ρεύμα εκεί. Το μετρήσαμε με πολύμετρο. Οπότε θα ειναι πιο πίσω το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειτε το πας στην 1 ειτε στην 4 ειναι το ιδιο. Ο ανεμηστηρας δεν ξεκινάει!
Τότε μπορεί να μην δούλευει γενικά ο διακόπτης ένας ηλεκτρολόγος μπορεί να μετρήσει αν ο διακόπτης δουλεύει η όχι και συνήθως το ανταλλακτικό αν μιλάμε για απλό ac είναι 50-60 ευρώ για κλίμα γύρω στα 80.
Είχα ένα παλιό γκολφ με το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν δούλευε μόνο στις πρώτες 2 σκάλες φως φανάρι η ζημιά και 50 ευρώ άλλαγμα.






Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , Dj mitsos said:

Τότε μπορεί να μην δούλευει γενικά ο διακόπτης ένας ηλεκτρολόγος μπορεί να μετρήσει αν ο διακόπτης δουλεύει η όχι και συνήθως το ανταλλακτικό αν μιλάμε για απλό ac είναι 50-60 ευρώ για κλίμα γύρω στα 80.
Είχα ένα παλιό γκολφ με το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν δούλευε μόνο στις πρώτες 2 σκάλες φως φανάρι η ζημιά και 50 ευρώ άλλαγμα.






Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Θα το πάω να το μετρήσουμε, Μακάρι να ειναι τόσο απλό!

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν , LazGT said:

Θα το πάω να το μετρήσουμε, Μακάρι να ειναι τόσο απλό!

 

Θα σου δώσω μια μικρή συμβουλή. 

 

Αν το πρόβλημα είναι στον διακόπτη του A/C  (τον δικό σου που έχεις τώρα)

να δοκιμάσεις πρώτα τον διακόπτη που θα σου βρει ο μάστορας ότι πράγματι φταίει αυτός.

 

Γιατί μπορεί να μην είναι ο διακόπτης που έχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

Θα σου δώσω μια μικρή συμβουλή. 

 

Αν το πρόβλημα είναι στον διακόπτη του A/C  (τον δικό σου που έχεις τώρα)

να δοκιμάσεις πρώτα τον διακόπτη που θα σου βρει ο μάστορας ότι πράγματι φταίει αυτός.

 

Γιατί μπορεί να μην είναι ο διακόπτης που έχει πρόβλημα.

Εγινε σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2019 at 8:15 ΜΜ, OMINUS said:

 

Θα σου δώσω μια μικρή συμβουλή. 

 

Αν το πρόβλημα είναι στον διακόπτη του A/C  (τον δικό σου που έχεις τώρα)

να δοκιμάσεις πρώτα τον διακόπτη που θα σου βρει ο μάστορας ότι πράγματι φταίει αυτός.

 

Γιατί μπορεί να μην είναι ο διακόπτης που έχει πρόβλημα.

Μετρήσαμε τον διακόπτη σήμερα και όλα ειναι κομπλέ. Από ότι βρηκα στο ιντερνετ υπάρχει ενα ρελε ο 460 που μπορεί να οφείλετε η μη παροχη ρευματος αλλιώς πιθανόν να ειναι όλη η μονάδα/πλακέτα με τα ρελέ που βρίσκεται κάτω απο το τιμόνι. Το όνομα της ειναι J519.

Edited by LazGT
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσαμε τον διακόπτη σήμερα και όλα ειναι κομπλέ. Από ότι βρηκα στο ιντερνετ υπάρχει ενα ρελε ο 460 που μπορεί να οφείλετε η μη παροχη ρευματος αλλιώς πιθανόν να ειναι όλη η μονάδα/πλακέτα με τα ρελέ που βρίσκεται κάτω απο το τιμόνι. Το όνομα της ειναι J519.
Υπάρχει κάτι άλλο από εκτρολογικα που δε δουλεύει στο αμάξι?

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , Dj mitsos said:

Υπάρχει κάτι άλλο από εκτρολογικα που δε δουλεύει στο αμάξι?

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Οχι ολα δουλευουν ρολοι! Οι Κλειδαρίες εχουν ενα θεματακι αλλα δεν εχει σχεση με τα ηλεκτρολογικα.

Link to comment
Share on other sites

Εν το μεταξύ το κούμπωσε στο διαγνωστικό που έχει (Bosch) αλλα δεν βρηκε καποιο σφάλμα

 

Link to comment
Share on other sites

Εν το μεταξύ το κούμπωσε στο διαγνωστικό που έχει (Bosch) αλλα δεν βρηκε καποιο σφάλμα
 
Τι να πω η πλακέτα με τα ρελε είναι πανάκριβη αν είναι όντως αυτό αλλά δε σκευτομαι κάτι άλλο.
Εκτός και να κάνα πιο ψαγμένος ηλεκτρολόγος βρει λύση αλλάζοντας μόνο την συγκεκριμένη γραμμή.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν , LazGT said:

Εν το μεταξύ το κούμπωσε στο διαγνωστικό που έχει (Bosch) αλλα δεν βρηκε καποιο σφάλμα

 

Επειδή βλέπω ότι είσαι και εσύ από Έδεσσα.

 

Δεν περνάς καμία βόλτα από τον Μηνος να το δουν και αυτή?

 

Και να βάλουν και το διαγνωστικό της VW?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , OMINUS said:

Επειδή βλέπω ότι είσαι και εσύ από Έδεσσα.

 

Δεν περνάς καμία βόλτα από τον Μηνος να το δουν και αυτή?

 

Και να βάλουν και το διαγνωστικό της VW?

Απο Έδεσσα είμαι απλά μένω Τσεχία.  Τον Μάιο θα κατέβω με το αυτοκίνητο. Αλλά ελπίζω να το εχω λύσει μεχρι τότε το θέμα :P

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Dj mitsos said:

Τι να πω η πλακέτα με τα ρελε είναι πανάκριβη αν είναι όντως αυτό αλλά δε σκευτομαι κάτι άλλο.
Εκτός και να κάνα πιο ψαγμένος ηλεκτρολόγος βρει λύση αλλάζοντας μόνο την συγκεκριμένη γραμμή.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Βασικά το J519 δεν ειναι η πλακέτα για τα ρελέ κάτω απο το τιμόνι. Ειναι πίσω απο το ντουλαπάκι του συνοδηδού που καταληγουν κατι καλώδιο. ειναι υπεθυνο για πολλά. Το εψαξα λιγο περισσοτερο και το ειδα. το θεμα ειναι οτι το καινουργιο πρεπει να προγραματιστεί ξανά. Η να γράψεις τα δεδομένα απο το παλιό και να τα περάσεις στο καινουργιο και δεν έχω vcds. Μακάρι να ειναι ο ρελες

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα ηταν πιο απλό. Το πηγα και το άφησα στο μηχανικό μου. Με πήρε τηλέφωνο και μου είπε οτι ενα απο τα καλώδια πισω απο τις ασφάλιες ηταν κομένο. Το έφτιαξε και όλα κομπλέ. 30 ευρώ για την εργασία του.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.