Jump to content
pithagoras81

Golf 5 - Πρόβλημα Με Κλειδαριά Πόρτας

Recommended Posts

Λοιπον παιδια εμενα δεν ανοιγει καθολου η πορτα το συνοδηγου!Τι κανουμε τωρα εχω jetta 07 μοντελο.Εχει κανενας καμμια ιδεα πως μπορω να ξεκλειδωσω την πορτα εφοσον δε εχει κλειδαρια?Γιατι αν παω αντιπρωσοποια θα με σκισουν....!!!

Διαβασες το θεμα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα τροπο και την ανοιξα μετα απο δυο ωρες πεδεμα!Τραβηξα το εξωτερικο χερουλι και εβαλα στην εγκοπη με την λαμαρινα το καλαμακι απο ενα σπρευ επαφων, και μολις πατησα το κουμπι απο το χερηστηριο ακουστηκε το πολυποθητο κλακκκκκ.....!!!!Τωρα πλεον ανοιγει οποτε αυριο θα ανοιξω την ταπετσαρια για να δω τη θα κανω με την κλειδαρια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Νέος στο χώρο.Έχω ενα Golf V 2005 1.6 fsi και μου παρουσίασε πρόβλημα στην κλειδαριά του συνοδηγού.

Μετά απο επίσκεψη σε αντιπροσωπεία μου είπανε οτι πρέπει να αλλάξω το μηχανισμό της κλειδαριάς.

Τιμή 200 ευρώ τουλάχιστον.Πήγα στη Λιοσίων και βρήκα το ανταλλακτικό με 50 ευρώ.Επειδή μου αρέσουν τα μαστορέματα αρχισα να λύνω την πόρτα.Είχα δει στο youtube σχετικά video και μου φάνηκε εύκολο.Σχετικό link

εκεί έφτασα αλλα απο εκεί και πέρα εχω μπερδευτεί..

Το ερώτημα είναι το εξής : Καπου είχα ακούσει οτι το εξωτερικό φύλο απο την πόρτα του golf V είναι αποσπώμενο.

Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό;Εαν αληθεύει νομίζω οτι εχω βρεί ποιες βίδες πρέπει να λύσω για να φτάσω στο μηχανισμό της κλειδαριάς..Οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη

Μήπως έχεις το τηλέφωνο η την οδό γιατί ψάχνω και εγώ κλειδαριά και μού ζητάνε 150-200.

αν την βρω και με αυτό το site

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?2984471-DIY-Passenger-Side-Door-Skin-Removal

έγινα.

ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την άλλαξα 175€ με τα εργατικά ,σε περίπτωση που είναι ανοικτή αλλάζει ευκολα μέσα σε 20 λεπτά,έτσι και κολλήσει κλειδωμένη ....βράστα.   

Edited by rosfokiNi
Link to comment
Share on other sites

εμενα στο 4σαρη γυριζει πολυ χαλαρα σαν να εχει σπασει κατι μεσα και κουνιεται ο αφαλος της πορτας δεν ξανα επαναφερεται το κλειδι οπως γινοταν παλια το γυρνας και εμενει εκει η vw μου ειπε αλαγαμα κλεδαργιας θα αλαξω και κλειδι?

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπαν για ολη την κλειδαργια 80 ευρω πακετο

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοίγω νέο θέμα αφου και το δικό μου με την κλειδαριά περίπου είναι το πρόβλημα. μετά από scan με vag com παρουσιάστηκε το παρακάτω σφάλμα

 

Address 46: Central Conv.        Labels: 1K0-959-433-MAX.clb
   Part No SW: 1K0 959 433 BT    HW: 1K0 959 433 BT
   Component:    KSG PQ35 G2  020 0204  
   Revision: 00020000    Serial number: 00000000000000
   Coding: 809002005103087F2D0484056008CF03E0FC00
   Shop #: WSC 00028 028 00001
   VCID: 830F7EA8C20E876

   Component:   Sounder n.mounted     

   Component:       NGS n.mounted     

   Component:      IRUE n.mounted     

1 Fault Found:
01038 - Central Locking Thermal Protection
            000 -  -  - Intermittent
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00100000
                    Fault Priority: 4
                    Fault Frequency: 2
                    Reset counter: 56
                    Mileage: 93136 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2000.00.00
                    Time: 13:33:45
ψάχνοντας βρήκα και το παρακάτω αλλά και πάλι δεν πολυκατάλαβα

 

01038 - Central Locking Thermal Protection Possible Symptoms
  • Central Locking not working (partly)
Possible Causes
  • Wiring/Connectors from/to Door Locks faulty
  • Door Lock(s) stiff
Possible Solutions
  • Check Wiring/Connectors from/to Door Locks
  • Check Door Lock(s)
    • See Measuring Value Blocks (MVB)

 

εάν μπορεί να με κατατοπίσει κάποιος θα ήμουν υπόχρεος

Link to comment
Share on other sites

Ζητάς και εσύ ο expert βοήθεια, καλώδια ή διακόπτης πρέπει να είναι απο τα πολλά λύσε δέσε :p

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/01038

 

καμιά βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Ζητάς και εσύ ο expert βοήθεια, καλώδια ή διακόπτης πρέπει να είναι απο τα πολλά λύσε δέσε :p

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/

 

δεν μου άρεσε αυτή η απάντηση :sad: που όμως ? δεν φτάνουν οι γνώσεις μου μέχρη εκεί :startle:

Link to comment
Share on other sites

Το "Central Locking" είναι το κεντρικό κλείδωμα, κεντρικό κλείδωμα εχει μονο η πόρτα του οδηγού, αρα προφανώς κατι γίνετε με την καλωδίωση ή τον διακόπτη της πόρτας του οδηγού.

 

 

 

01038 - Central Locking Thermal Protection Possible Symptoms

  • Central Locking not working (partly)

Possible Causes

  • Wiring/Connectors from/to Door Locks faulty
  • Door Lock(s) stiff

Possible Solutions

  • Check Wiring/Connectors from/to Door Locks
  • Check Door Lock(s)
    • See Measuring Value Blocks (MVB)
Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

 

Το "Central Locking" είναι το κεντρικό κλείδωμα, κεντρικό κλείδωμα εχει μονο η πόρτα του οδηγού, αρα προφανώς κατι γίνετε με την καλωδίωση ή τον διακόπτη της πόρτας του οδηγού.

 

 

 

01038 - Central Locking Thermal Protection Possible Symptoms

  • Central Locking not working (partly)

Possible Causes

  • Wiring/Connectors from/to Door Locks faulty
  • Door Lock(s) stiff

Possible Solutions

  • Check Wiring/Connectors from/to Door Locks
  • Check Door Lock(s)
    • See Measuring Value Blocks (MVB)

 

γιατί ρε Νίκο μου δίνεις τέτοιες απαντήσεις ???? μου χώνεις μαχαίρι στη καρδιά :p :p

θα κοιτάξω εκεί που περνάνε τα καλώδια στη πόρτα πέρσι κατά τύχη είχα βρει ένα έτοιμο κοπεί στο πορτμπαγκάζ μπορεί να είναι κάτι απλό.

και πρέπει να το κάνω άμεσα γιατί θα το πάρει η γυναίκα να πάνε με τα παιδιά διακοπές και εγώ εδώ θα λιώνω μην της τύχη τίποτα εκεί και έχω άλλα μετά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχω το golf το τεσσαρι μοντελο 98 κ μενα εχει θεμα με τις κλειδιαριες μια ανοιγει του οδηγου μονο μια ολες αλλα με χρονοκαθηστεριση 2 οδηγου μερια κ μετα απο συνοδηγου  αλλες φορες το πορπαγκαζ ειναι κλειδομενο ενω ειναι ανοιχτο το αμαξι πηγα για τσεκ κ μ ειπαν για μια κλειδιαρια αυτη κανει την ζημια λενε 150 κ προβλημα στο ανεβατορη του πισω μερια οδηγου το πηρα μεταχειρισμενο πριν 1 μηνα ......επισεις πλαφονιερα αναβει κ σβηνει οποτε θελει ειμαι απο θεσσαλονικη εκλεισα σημερα ραντεβου στην ετεα κ μ ειπαν την αλλη δευτερα εχει κανεις τπτ καποιον να παω να το δω??το κλειδι δεν δουλευει το βαζω μεσα για να το κλειδωνω...παιδες help ειναι πολλα τα λεφτα κ δεν τα εχω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχω το golf το τεσσαρι μοντελο 98 κ μενα εχει θεμα με τις κλειδιαριες μια ανοιγει του οδηγου μονο μια ολες αλλα με χρονοκαθηστεριση 2 οδηγου μερια κ μετα απο συνοδηγου αλλες φορες το πορπαγκαζ ειναι κλειδομενο ενω ειναι ανοιχτο το αμαξι πηγα για τσεκ κ μ ειπαν για μια κλειδιαρια αυτη κανει την ζημια λενε 150 κ προβλημα στο ανεβατορη του πισω μερια οδηγου το πηρα μεταχειρισμενο πριν 1 μηνα ......επισεις πλαφονιερα αναβει κ σβηνει οποτε θελει ειμαι απο θεσσαλονικη εκλεισα σημερα ραντεβου στην ετεα κ μ ειπαν την αλλη δευτερα εχει κανεις τπτ καποιον να παω να το δω??το κλειδι δεν δουλευει το βαζω μεσα για να το κλειδωνω...παιδες help ειναι πολλα τα λεφτα κ δεν τα εχω

Φίλε μου αν είναι η κεντρική πλακέτα στην πόρτα του οδηγού να ξέρεις ότι επισκευαζεται. Το πρόβλημα είναι σκαζμενες επαφές της πλακέτας. Λίγοι όμως θα αναλαβουν να το φτιάξουν. Το κόστος για τέτοια επισκευή δε νομίζω να περνάει τα 50 ευρώ. Εναλλακτικά αγοράζεις μεταχειρισμένη ίδιο κόστος και περίπου κάνα 20αρι με 30αρι περαστικά. Αν πάρεις μεταχειρισμένη θέλει προσοχή μην είναι από Skoda ή seat γιατί δε θα ταιριάζει το συρματοσχοινο.

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις καποιον που μπορει να επισκευασει κλειδαρια στην πορτα του οδηγου εντος Αττικης η εν παση περιπτωση να κανει καλες τιμες?

Οπου και να ρωτησα μου ειπαν για μεταχειρησμενη κοντα στα 50-60 ευρω και 40 ευρω εργασια. Κανεις δν φτιαχνει την ιδια.

Μου εκανε κν 2 3 φορες σε διαστημα 6 μηνου οταν ξεκλειδωνα την πορτα κατι ηχους λες και ξανακλειδωνε. Δεν εδωσα σημασια μεχρι που χτες δν μου εμπαινε ο συναγερμος. Στο καντραν δειχνει οτι ειναι ανοιχτη η πορτα οποτε και γιαυτο δν μπαινει συναγερμος λογικα.Του οδηγου κλειδωνει ενω οι αλλες οχι. Πρεπει να φτιαχτει αμεσα. Αντιπρωσοπεια μου ειπαν 200 ευρω καινουργια μαζι με εργασια.  :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες, μου πρόεκυψε το εξής πρόβλημα:

Η πόρτα του οδηγού δεν κλειδώνει με τον τηλεχειρισμό του κλειδιού. Αν χρησιμοποιήσω το κλειδί χειροκίνητα κλειδώνει και ξεκλειδώνει κανονικά. Να φταίει η κλειδαριά ή να είναι κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η ηλεκτρομαγνητική της κλειδαριάς είναι που έχει το πρόβλημα. Κόστος αντικατάστασης 250€. Μιας και κλειδώνει χειροκίνητα με το κλειδί, λέω να μην προβώ σε αντικατάσταση άμεσα. Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να προκύψει πρόβλημα και να χαλάσει και η χειροκίνητη λειτουργία?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , max said:

Τελικά η ηλεκτρομαγνητική της κλειδαριάς είναι που έχει το πρόβλημα. Κόστος αντικατάστασης 250€. Μιας και κλειδώνει χειροκίνητα με το κλειδί, λέω να μην προβώ σε αντικατάσταση άμεσα. Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να προκύψει πρόβλημα και να χαλάσει και η χειροκίνητη λειτουργία?

Επικοινωνησε με το μελος electric doctor ισως του βρισκεται καμια κλειδαρια με κοστος κατω απο το μισο που σου ειπαν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!! Εχω και εγω ενα golf 5 και εχει λιγες μερες δεν καταλαβενει το αμαξι οτι η πορτα του οδηγου ειναι ανοικτη. Οποτε δεν αναβει ουτε το φως οταν την ανοίγω αλλα ουτε και η ένδειξη στο καντραν. Ξερετε τη μπορει να φτεει? Παρατήρησα οτι αν η πορτα κλείσει αλλα οχι καλα μονο στην μια σκαλα που δηλαδή ειναι ανοικτή τοτε το καταλαβενει οτι ειναι ανοικτή. άλλα οταν είναι τελείως ανοικτή δεν το καταλαβενει.

Link to comment
Share on other sites

Καλήσπέρα παιδιά. Εδώ και λίγο καιρό έχω ενα χαζό πρόβλημα με το αυτοκίνητο Golf mk5 3θυρο. Όταν πατήσω να ξεκλειδώσει το αυτοκινητο απο μακρυά ξεκλειδώνει η πόρτα του συνοδηγού αλλα όχι του οδηγού. Αν βάλω κλειδι στην πόρτα ξεκλειδώνουν και οι 2. Οταν θα πάω να κλειδώσω με απο μακρυά με το control, θα κλειδώσει του οδηγου αλλά οχι του συνοδηγού. Ειναι λιγο αστείο αλλα δεν μπορώ να καταλάβω τι παιζει.  Οπότε κλειδώνω και ξεκλειδώνω με το κλειδι.

Link to comment
Share on other sites

εχουν αρχισει να τα παιζουν τα μοτερακι στις ηλεκτρομαγνητικες κλειδαριες οταν κλειδωνης με το κλειδι κλειδωνουν μηχανικα του οδηγου μονο.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , OMINUS said:

μπαταρία στο κλειδί έχεις αλλαξει ???

 

 

Ναι ηταν το πρώτο πραγμα που άλαξα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.