Jump to content
pithagoras81

Golf 5 - Πρόβλημα Με Κλειδαριά Πόρτας

Recommended Posts

14 hours ago , vasillis said:

εχουν αρχισει να τα παιζουν τα μοτερακι στις ηλεκτρομαγνητικες κλειδαριες οταν κλειδωνης με το κλειδι κλειδωνουν μηχανικα του οδηγου μονο.

Οταν βάλω το κλειδί κλειδώνουν και οι δυο κανονικά! Δηλαδή πρέπει να αλαχτούν τα μοτεράκια και απο τις δυο κλειδαριές? υπάρχει καποιος κωδικός να δω πως ειναι και πόσο κοστιζουν?

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν , LazGT said:

Ναι ηταν το πρώτο πραγμα που άλαξα!

 

Μάλιστα :unsure:

 

Ξέρεις μπορείς να δοκιμάσεις και κάτι ακόμα; 

 

Από μπαταρία στο αμάξι πως είσαι γενικά?

Κάνε μια δοκιμή με καινούργια μπαταρία αυτοκινήτου.

 

Είχα βρει ένα golf 4 με παρόμοια περίπτωση σαν την δικιά σου.

Και το πρόβλημα ήταν στην μπαταρία.

 

Αν έχει δυνατότητα κάνε μια δοκιμή με άλλη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , OMINUS said:

 

Μάλιστα :unsure:

 

Ξέρεις μπορείς να δοκιμάσεις και κάτι ακόμα; 

 

Από μπαταρία στο αμάξι πως είσαι γενικά?

Κάνε μια δοκιμή με καινούργια μπαταρία αυτοκινήτου.

 

Είχα βρει ένα golf 4 με παρόμοια περίπτωση σαν την δικιά σου.

Και το πρόβλημα ήταν στην μπαταρία.

 

Αν έχει δυνατότητα κάνε μια δοκιμή με άλλη μπαταρία.

Σωστός! Θα πω στον μηχανικό μου να δοκιμάσουμε μια άλλη μπαταρία. Δεν είχα καποιο θέμα με τη μπαταρία γενικά οπότε θεωρώ οτι ειναι καλή, αλλά ποτέ δεν ξέρεις!!

 

Link to comment
Share on other sites

 και μπαταρια να δοκιμασης αν ειναι καινουργια μπορει να λειτουργησει προσωρινα αλλα μετα απο λιγο οταν πεσει η δυναμη της μπαταριας παλι το ιδιο προβλημα θα εχεις. τα μοτερακια δεν τα πουλανε χωριστα πανε μαζι με της κλειδαριες ειναι κατι βιντεακια στο youtube που καποιοι τα επισκευαζουν χρειαζονται γνωσεις ομως. μηχανικα κλειδωνει μονο η πορτα που βαζεις το κλειδι.

Link to comment
Share on other sites

Χτες βραδυ εμεινα και γω απο κλειδαρια στην πορτα οδηγου.. ολες οι πορτες ανοιγαν κανονικα, ομως του οδηγου δεν ελεγε να ανοιξει ουτε απο μεσα ουτε απ εξω. (golf 5 2004)

εκανα πολλες προσπαθειες δοκιμασα να κλειδωνω και να ξεκλειδωνω, ακομα  και με το κλειδι απ εξω αλλα αποτελεσμα κανενα.

το κακο ειναι οτι αν η πορτα δεν ανοιξει δεν μπορεις να αφαιρεσεις το εξωτερικο φυλο λαμαρινας της πορτας για να εχεις προσβαση στην κλειδαρια.

κατα το καλειδωμα και ξεκελιδωμα ακουγοταν ο μηχανισμος της πορτας να λειτουργει, αλλα δεν απασφαλιζε για να μπορεσει να ανοιξει.

σημερα μιλησα στο τηλ με φιλο μου φανοποιο που δουλευει μεσα στην vw και μου εδωσε λυση που συνηθως κατα 80-90% πιανει απ οτι μου ειπε, και ευτυχως επιασε και σε μενα.

χτυπαμε ελαφρα με το χερι την εξω πετουγια (το χερουλι δηλαδη) μερικες φορες και δοκιμαζουμε να ανοιξουμε απ εξω.

μολις ανοιξει δεν χανουμε ευκαιρια και κατευθειαν βγαζουμε το φυλο της πορτας και αφαιρουμε την κλειραδια γιατι κατα πασα πιθανοτητα θα το ξανακανει συντομα, και πολυ πιθανον την δευτερη φορα να μην σταθουμε τοσο τυχεροι και ανοιξει.... 

σε μενα επιασε και ανοιξε με την πρωτη (ευτυχως)!!

αν και αφου ανοιξε τελικα η πορτα, και με την πορτα ανοιχτη πλεον με ενα κατσαβιδι κουμπωνα την κλειδαρια (σαν να ειναι κλειστη η πορτα δηλαδη) και εδειχνε να ανοιγει πλεον κανονικα και απο μεσα και απ εξω. αλλα δεν ρισκαρα να την κλεισω παλι.., κατευθειαν αφαιρεση πετουγιας, αφαιρεση φυλου και κλειδαρια εξω για αλλαγη.

απ οτι ειδα αφου εβγαλα και ελυσα την κλειδαρια μεσα εχει μια πλακετιτσα, 2 μοτερακια και καποιους τερματικους διακοπτες που αναλογα με το αν ειναι κλειδωμενο η ξεκλειδωτο το αυτοκινητο, ειναι ανοιχτα τα διακοπτακια αυτα η κλειστα (on/off).  

το ενα απο αυτα (ολα τους ειναι mini terminal switch)  το ειδα οτι ειχε φθαρει και πιθανον να ηταν στο ντεμι να δινει εντολη η οχι.

παραγγελια λοιπον καινουρια κλειδαρια καπου στα 212 γιουρος, και απο βδομαδα τοποθετηση καινουριας.

Edited by FOTIS_GOLF2_16V
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2019 at 7:29 ΜΜ, vasillis said:

 και μπαταρια να δοκιμασης αν ειναι καινουργια μπορει να λειτουργησει προσωρινα αλλα μετα απο λιγο οταν πεσει η δυναμη της μπαταριας παλι το ιδιο προβλημα θα εχεις. τα μοτερακια δεν τα πουλανε χωριστα πανε μαζι με της κλειδαριες ειναι κατι βιντεακια στο youtube που καποιοι τα επισκευαζουν χρειαζονται γνωσεις ομως. μηχανικα κλειδωνει μονο η πορτα που βαζεις το κλειδι.

Μηχανικα (με το κλειδι μέσα) κλειδώνουν και ξεκλειδώνουν κανονικά και οι 2 πόρτες χωρίς κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , vasillis said:

εχει προβλημα η κλειδαρια στην πορτα του οδηγου.

Δηλαδή αλλάζω κλειδαριά στον οδηγό?  Η παει σετ? Ενοείες τον μηχανισμό που κινεί την κλειδαρια? υπάρχει καποιος κωδικός?

Link to comment
Share on other sites

να πας σε καποιο συνεργειο να της ελεγξουν εμενα πιανουν τα χερια μου και της επισκευασα μονος μου δεν της αλλαξα, πωλουνται ξεχωριστα. πας με την αδεια του αυτοκινητου και ρωτας.

Link to comment
Share on other sites

Παρουσιάστηκε πρόβλημα με την ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά στην πίσω δεξιά πόρτα σε golf v .

Πότε - πότε δεν κλειδώνει και μένει ανοικτή.

Μετά από μια μικρή έρευνα αγοράς κατέληξα σε ανταλλακτικό aftermarket,

METZGER 2314044

Ας είναι καλά το on line catalog.

Είναι αρκετά ολισθηρός ο δρόμος να αφήσεις τον ηλεκτρολόγο να αποφασίσει για σένα τι ανταλλακτικό θα χρησιμοποιήσει και σε τι τιμή θα στο χρεώσει οπότε έκρινα να βρω το ανταλλακτικό μόνος μου.

Σωστά κινήθηκα ;

Είναι αξιόπιστη η METZGER ?

Γνωρίζεται που κινείται το κόστος για τα περαστικά ;

Κάποια πρόταση για ηλεκτρολόγο ;

Link to comment
Share on other sites

 

Για ρίξε μια ματία εδώ που περιγράφω την δική μου περίπτωση. Ακολουθούν παρακάτω για πληροφορίες για τιμές κλπ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αφού αγόρασα ένα aftermarket ανταλλακτικό της Metzger απευθύνθηκα σ' έναν ηλεκτρολόγο για την εργασία.

Την κλειδαριά την άλλαξε αλλά η κακοτεχνία καιροφυλακτούσε.

Από αβλεψία δεν πρόσεξε ότι υπάρχουν βίδες σέ διαφορετικό μήκος με αποτέλεσμα αυτό που βλέπετε στην φωτογραφία.

Ο μάστορας αποδέχτηκε την ευθύνη του και μου είπε ότι θα επισκευάσει την πόρτα σέ δικό του φαναρτζη (όχι στο δικό μου)

Φυσικά και έχω αμφιβολία κατά πόσο μια δουλειά που θα γίνει αγγαρεία θα είναι και σωστή.

Ηθικό δίδαγμα: Αν πιάνουν λίγο τα χέρια σας να ασχοληθείτε μόνοι σας.

 

 

IMG_20210616_111848.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, έχω αντίστοιχο πρόβλημα σε golf v, οι κλειδαριές του οδηγου και συνοδηγου δεν κλειδώνουν - ξεκλειδώνουν πάντα , το πρόβλημα ξεκίνησε με το τηλεκοντρολ, τώρα και με το κλειδι. γνωρίζει κανείς που βρίσκεται ο εγκέφαλος των κλειδαριών; δεδομένου ότι δεν έχει χαλάσει μόννιμα κάποια λειτουργία, σκέφτομαι μήπως έχει χαλάσει ο εγκέφαλος.

Link to comment
Share on other sites

Τις Κλειδαριες δες, βγαζουν και σφαλματα στο scan 9/10 φορες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επίσης καλό να έχουμε στα υπόψη ότι αν αρχίσουν να έχουν πρόβλημα οι κλειδαριές να τις αντικαθιστούμε άμεσα, διότι αν χαλάσει κλειδωμένη (πράγμα συχνό) η αλλαγή της μετά είναι πολύ δύσκολη δεδομένου ότι πρέπει να σου παραβιάσουν την πόρτα αφού δεν θα ανοίγει ώστε να βγάλεις τα καπάκια (καπλαμάδες) και να έχεις πρόσβαση στο εσωτερικό της πόρτας...

Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2021 at 3:09 ΜΜ, nikdev said:

Τις Κλειδαριες δες, βγαζουν και σφαλματα στο scan 9/10 φορες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστώ για την απάντηση. Στο scan δεν βγάζει κάτι. το πρόβλημα ξεκίνησε αρχικά με την πόρτα του συνοδηγού να μην ξεκλειδώνει με το τηλεκοντρολ και τώρα του οδηγου, η οποία όμως κολλάει και με το κλειδί. έχω δει βιντεάκια πως αλλάζουν οι κλειδαριές και επειδή τα καταφέρνω με αυτά, έχω βρει και κλειδαριές καινουργιες after market σε καλή τιμή. αυτό που σκέφτομαι είναι μήπως φταίει η κεντρική μονάδα και όχι οι κλειδαριές. γνωρίζει κανείς που βρίσκεται (πχ σε bmw βρισκόταν πίσω απο το ντουλαπάκι του συνοδηγού)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Πρόβλημα με κλειδαριά συνοδηγού σε 5θυρο Golf V του 2007.

Θεσσαλονίκη έχετε να προτείνεται κάποιον από προσωπική εμπειρία να πάμε για έλεγχο;

Υπάρχει κωδικός για να δούμε τι επιλογές έχουμε σε aftermarket κλειδαριές;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας Έχω πρόβλημα με την πόρτα του συνοδηγου δεν κλειδώνει ενεργοποιείται ο συναγερμός αλλά δεν κλειδώνει η πόρτα δεν ξέρω που μπορώ να πάω να απευθυνθώ εάν είναι η πλακέτα ή αν έχει χαλάσει η πόρτα ή αν είναι το κεντρικό κλείδωμα είμαι νέος στην εφαρμογή αυτή και δεν ξέρω πως να σας απαντώ θα ‘θελα την βοήθειά σας

 

Αφιέρωσε λίγο χρόνο και θα δεις ότι είναι εύκολο, με μια αναζήτηση στις υποενότητες ή αναζήτηση στο forum.

Όχι δημοσιοποίηση στοιχείων παρακαλώ.  Στο μεταφέρω ΕΔΩ.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας θέλω την βοήθεια σας είμαι καινούργιος εδώ και δε γνωρίζω πως μπορώ να απαντώ είναι βλέπω τα μηνύματα σας έχω ένα γκολφ πέντε του 2006 δε μου κλειδώνει η πόρτα του συνοδηγού τι μπορεί να φταίει και που μπορώ να πάω 

Link to comment
Share on other sites

Στο μετέφερα εδώ.

Δες πάνω υπάρχει η αναζήτηση, θα σε βοηθήσει να βρεις ήδη ανοιχτά θέματα, τα οποία θα λύσουν τις απορίες σου

ή είναι σχετικά μ΄αυτό που σε απασχολεί.

 

Δεν απαιτούμε άμεσες απαντήσεις, όταν το δει κάποιος θα το απαντήσει.

Για να γίνει αυτό και να έχουμε καλύτερη ανταπόκριση, ποστάρουμε στη σωστή ενότητα.

 

Επίσης δεν δημοσιεύουμε προσωπικά στοιχεία.

 

Καλή αρχή!

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.