Jump to content
batstroke

Παραμενω σε xenon ή αλλαγη σε led??

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Εχω το Polo GTI 6R 13' και απο τη μαμα του εχει Xenon kit D3S 35w.Προσφατα περασα κτεο και μου ανεφεραν οτι δεν βγαινει αρκετο φως και απο τις 2 λαμπες.Αν αλλαξω τα φαναρια με αλλα φαναρια που υποστηριζουν led θα υπαρξει προβλημα?Ο λογος που ρωταω για αλλαγη φαναριων ειναι γιατι 1 λαμπα xenon philips κοστιζει γυρω στα 93 ευρω.Αρα για 2 παμε στα 186...Και επειδη το αμαξι το πηρα μεταχειρισμενο τον Γεναρη η προηγουμενη ιδιοκτητρια μου ειχε πει οτι αλλαξε και αυτη τη μια λαμπα το 2018.Επομενως τιθεται αυτοματα ερωτημα αντοχης των xenon στο χρονο.Γιατι αν ειναι καθε 2 χρονια να φευγουν κοντα στα 200 ευρω,πουλαω τα φαναρια που εχω τωρα,παιρνω φαναρια led και μετα απλα αλλαζω τις λαμπες led που σαφως ειναι πολυ πιο φθηνοι απο τους xenon.Σαν ποιοτητα φωτος και φωτεινοτητα τη νυχτα ποιο απο τα 2 προτεινετε και γιατι?Συγνωμη για την εκθεση :D

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το θέμα είναι να ψάξει πρώτα να δεις τι γίνεται με τα φανάρια που έχεις τώρα.

 

Αν έχουν πρόβλημα 

 

Το ότι η λάμπα την άλλαξε το 2018 και κάηκε μετά από ένα χρόνο.

 

Αυτό δεν σημαίνει τίποτα απολύτως.

 

Η αιτία που κάηκε τόσο γρήγορα μπορεί να επειδή αυτός που την άλλαξε την λάμπα να την έπιασε με γυμνά χέρια  μπροστά από το γυαλί που έχει.

 

Της λάμπες του αυτοκινήτου δεν της πιάνεις ΠΟΤΈ από το γυαλί που έχουν με τα χέρια γιατί μετά από λιγο καιρό καίγονται. 

 

Επίσης για τα φανάρια LED που λες.

 

Να ξέρεις ότι δεν έχουν ΑΠΟΛΎΤΩΣ καμία σχέση με τα LED που έχουν τα φανάρια από το εργοστάσιο.

 

Τα xenon που έχεις είναι πολύ ανώτερα σε σχεσει με αυτά του εμπορίου. 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

της λαμπες d3s της βρισκεις στον alliexpres με 15 ευρω εχει βαλει στο δικο μου που εχει μαμα  bi xenon και της εχω δυο χρονια.τα φαναρι σου μαλλον θελουν ρυθμιση. να ξερει πως τα φωτα που εχεις ειναι πολλη δυνατα.

Link to comment
Share on other sites

Το αριστερο εχει την ecostart  το δεξιο εχει την απλη start.Απο aliexpress ειναι της ιδιας ποιοτητας με την philips?Γιατι εχω καποιες επιφυλαξεις με τα κινεζικα φωτα.Στην τελευταια φωτο φαινεται και η διαφορα μεταξυ των 2.Η ecostart βγαζει πιο κιτρινο φως σε αντιθεση με την απλη που βγαζει πιο μπλε.Εκτος και αν καποια απο τις 2 εχει χασει αποδοση και εχουν τετοια διαφορα μεταξυ τους.

20190803_121444.jpg

20191126_111055.jpg

20190317_125341.jpg

20190310_190820.jpg

20191126_224341.jpg

20191126_224444.jpg

20191126_224402.jpg

Edited by batstroke
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι ποιο από της 2 είναι η εργοστασιακή??

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Και οι 2.Απλα αυτη αλλαξε τη μια (στην αντιπροσωπεια) γιατι ειχε καει ή ειχε πεσει η αποδοση απο τη προηγουμενη δεν θυμαμαι ακριβως τι μου ειχε πει.

Edited by batstroke
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

 αυτή με μαύρο αυτοκόλλητο της φωτογραφίας που έχεις βάλει.

Αυτή γράφει 9285 304 244 S

 

Ενώ η άλλη ναι μεν έχει το ίδιο κωδικό αλλά δεν γράφει S στο τέλος?

 

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο βέβαια αυτό όμως?

 

 

Επίσης αυτό που έβαλες ειναι μόνο η λάμπα , μήπως έχει κανένα θέμα ο μετασχηματιστής της λάμπας Και δημιουργί προβλήματα?

 

 

Επίσης έχεις τα καλύτερα φανάρια! 

 

Μήν κάνεις καμιά βλακεία και βάλεις τίποτα τάχα led κτλ.

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω τη παραμικρη ιδεα για το S.Τα φαναρια ετσι ηταν οταν πηρα το αμαξι,δεν εχω πειραξει κατι μεχρι στιγμης.

 

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παω σε ηλεκτρολογο να δει τι παιζει.Αυτο με τον μετασχηματιστη που μου ειπες δεν το ειχα σκεφτει καθολου.Ισως εκει να υπαρχει προβλημα.Η ρυθμιση των φωτων μεσω vcds/vagcom γινεται?

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2019 at 11:18 ΜΜ, batstroke said:

Δεν εχω τη παραμικρη ιδεα για το S.Τα φαναρια ετσι ηταν οταν πηρα το αμαξι,δεν εχω πειραξει κατι μεχρι στιγμης.

Και ούτε να πειράξεις!!!

Δεν συγκρίνονται τα φανάρια αυτα στο φώς τούς.

Αν είχα ακόμα το polo , και ήξερα ότι θα τα άλλαζες , θα στα είχα πάρει εγώ :rock:.

On 26/11/2019 at 11:19 ΜΜ, batstroke said:

Πρεπει να παω σε ηλεκτρολογο να δει τι παιζει.Αυτο με τον μετασχηματιστη που μου ειπες δεν το ειχα σκεφτει καθολου.Ισως εκει να υπαρχει προβλημα.Η ρυθμιση των φωτων μεσω vcds/vagcom γινεται?

Δεν μου λες κάτι στο ΚΤΕΟ από που κατάλαβαν ότι τα φώτα δεν είναι εντάξει?

Πώς το είδαν?

Καμία φορά στο KTEO γράφουν πράγμα για να λέμε ότι γράφουμε.

Αν έχει πρόβλημα αυτό δεν οφείλεται στα φανάρια αλλά στης λάμπες με όλα τα παρελκόμενα τούς.

Για ρύθμιση και σχετικά θα πρέπει να βρεις μάστορα που ασχολείται καθαρά με ηλεκτρικά αυτοκινήτου.

Και να έχει μηχάνημα για να κάνει σωστά της ρυθμίσεις.

Από αντιπροσωπια (εγώ τουλάχιστον) ξέρω μια που έχει τέτοιο μηχάνημα.

Αν έχει να προτείνει και κάποιος άλλος μπορεί να σε βοηθήσει

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Οταν εκανε μετρηση τα φωτα με το μηχανημα που εχουν,ειπε οτι εχουν χαμηλη αποδοση και εβαλε φωτα απο το δικο του το αμαξι για να με περασει.

 

Και εγω σε 2-3 που ρωτησα μου ειπαν δεν συγκρινοντε τα μαμα με τα aftermarket.Ρωτησα και εδω να δω τι αποψη εχει το forum :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2019 at 11:34 ΜΜ, batstroke said:

Οταν εκανε μετρηση τα φωτα με το μηχανημα που εχουν,ειπε οτι εχουν χαμηλη αποδοση και εβαλε φωτα απο το δικο του το αμαξι για να με περασει.

Μάλιστα?:unsure:

Δεν ξέρω τι να σου πω τώρα

Δεν ρωτάς και σε καμία VW αν είναι?

Αλλά να έχασαν τόσο γρήγορα την απόδοση τούς?

Αντε να πεις ότι η μία είναι του εργοστασίου από το 2013 οκ το καταλαβαίνω

Αλλά η άλλη υποτίθεται ότι την άλλαξαν πριν από ένα χρόνο.

Πώς έχασε τόσο γρήγορα την απόδοση?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2019 at 11:53 ΜΜ, batstroke said:

Και μενα αυτο μου κανει εντυπωση.Μεσα σε ενα χρονο τετοιας ποιοτητας λαμπα να χασει αποδοση??

 

Η άλλη περίπτωση είναι αν είσαι εντάξει με τους μετασχηματιστές που έχεις.

Να αλλάξει μόνο της λάμπες xenon.

Και να πας ίσως και σε άλλη μάρκα.

Πχ osram xenarc.

Πάρε μια γεύση για αρχή.

https://www.powerbulbs.com/store/category/osram-xenarc-cool-blue-intense/fitting/d3s?from=home

Επίσης αν θέλεις εσύ και η υπόλοιποι για φτηνές λάμπες αγορασε της από το site αυτό εδώ

https://www.powerbulbs.com/product/osram-xenarc-cool-blue-boost-d3s-twin

Έχει καλύτερες τιμές αποτι εδώ και βγάζει προσφορές συνέχεια

Μετά αν θέλεις μπορείς να πάρεις και αυτές εδώ για ποιο οικονομικά σε σχέση με καμία άλλη.

https://www.powerbulbs.com/product/m-tech-basic-d3s-xenon-hid-6000k-single

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειναι κατι σαν bar code πανω στο φαναρι,αν το περασεις σε μια εφαρμογη στο κινητο σου,μπορει να σου πει τι ακριβως ειναι το αντικειμενο που βλεπεις.

εκτος αν πεφτω τοσο πολυ εξω που σημαινει οτι ειπα μεγαλη κοτσανα... :D 

Link to comment
Share on other sites

 τα κτεο κανουν και μερικες φορες περιεργα πραγματα εχω ενα vw caddy επαγγελματικο μια φορα που το περασα κτεο μου ειπανε πως τα φαναρια δεν βγαζουν επαρκες φως το περασα παλι κτεο μετα δυο χρονια χωρις να τα πειραξω καθολου και περασα κανονικα χωρις να μου αναφερουν κατι παροτι το αναφεραν στο χαρτι του προηγουμενου κτεο πηγαινε σε ενα ηλεκτρολογο να στα ρυθμιση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2019 at 12:26 ΜΜ, batstroke said:

Καλησπερα παιδια.Εχω το Polo GTI 6R 13' και απο τη μαμα του εχει Xenon kit D3S 35w.Προσφατα περασα κτεο και μου ανεφεραν οτι δεν βγαινει αρκετο φως και απο τις 2 λαμπες.Αν αλλαξω τα φαναρια με αλλα φαναρια που υποστηριζουν led θα υπαρξει προβλημα?Ο λογος που ρωταω για αλλαγη φαναριων ειναι γιατι 1 λαμπα xenon philips κοστιζει γυρω στα 93 ευρω.Αρα για 2 παμε στα 186...Και επειδη το αμαξι το πηρα μεταχειρισμενο τον Γεναρη η προηγουμενη ιδιοκτητρια μου ειχε πει οτι αλλαξε και αυτη τη μια λαμπα το 2018.Επομενως τιθεται αυτοματα ερωτημα αντοχης των xenon στο χρονο.Γιατι αν ειναι καθε 2 χρονια να φευγουν κοντα στα 200 ευρω,πουλαω τα φαναρια που εχω τωρα,παιρνω φαναρια led και μετα απλα αλλαζω τις λαμπες led που σαφως ειναι πολυ πιο φθηνοι απο τους xenon.Σαν ποιοτητα φωτος και φωτεινοτητα τη νυχτα ποιο απο τα 2 προτεινετε και γιατι?Συγνωμη για την εκθεση :D

Led εργοστασιακά σε 6r 2015

57BED755-4852-4055-8FDF-D649BE47BB02.jpeg

Link to comment
Share on other sites

On 11/29/2019 at 11:07 PM, P.voutsas said:

Led εργοστασιακά σε 6r 2015

57BED755-4852-4055-8FDF-D649BE47BB02.jpeg

Πολυ ομορφο το polo σου.Πως και μοντελο του 2015 δεν ειναι 6c?

Edited by batstroke
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , batstroke said:

Πολυ ομορφο το polo σου.Πως και μοντελο του 2015 δεν ειναι 6c?

Σεπτέμβριο του 2015 είναι αγορασμένο. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο ότι είναι 2 εξάμηνο 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.