Jump to content
ThanosHtz

Πρόβλημα στα φώτα Polo GTI 6R

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

Είμαι κάτοχος ενός Polo GTI 6R (2011) το οποίο πήρα μεταχειρισμένο πριν μερικά χρόνια. Το μόνο πράγμα που δεν είχε το αμάξι ήταν φώτα xenon, οπότε αποφάσισα να βάλω aftermarket. Αφού άλλαξα τις λάμπες σε xenon τα αποτελέσματα ήταν πολύ ικανοποιητικά και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα. Φέτος λοιπόν είπα να πάρω και καινούρια φανάρια για να βελτιώσω την εμφάνιση του αυτοκινήτου αλλά 2-3 μέρες μετά την εγκατάσταση (χρησιμοποιώντας τις ίδιες λάμπες xenon που ήδη είχα πάρει) μου βγάζει ένδειξη καμένης λάμπας στο ταμπλό και τα φλας, ενώ αναβοσβήνουν με κανονική συχνότητα στο αμάξι, στο ταμπλό αναβοσβήνουν γρήγορα σαν να είναι καμένα! 

Αξίζει να σημειωθεί ότι τα φανάρια που έβαλα έχουν LED φώτα ημέρας που δεν είχαν τα original. 

 

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να μην διαβάζει καμένη λάμπα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , gianniskar said:

Τα led που έχει για φώτα ημέρας είναι cunbus? Επίσης φωτό ή βίντεο θα βοηθήσουν..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Οι λάμπες xenon έχουν cunbus, τα φανάρια (που είναι πάνω τα led) δεν έχουν. 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , gianniskar said:

Άρα εκεί θα είναι το πρόβλημα!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι προφανώς, η ένδειξη εμφανίστηκε αφού έβαλα τα φανάρια, εγώ ρωτάω αν υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης αυτού.

Τα φανάρια που έβαλα είναι αυτά αν βοηθάει https://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/12413289-fwtismos-fwtistika-led

Edited by ThanosHtz
Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει αλλά ακριβώς δεν μπορώ να σου πω πρέπει να το δεις λγ μόνος σου ανάλογα που θες να το βάλεις...6df7e8a2ff76ac9b820dd8d92d7e303c.jpg

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , gianniskar said:

Ναι υπάρχει αλλά ακριβώς δεν μπορώ να σου πω πρέπει να το δεις λγ μόνος σου ανάλογα που θες να το βάλεις...6df7e8a2ff76ac9b820dd8d92d7e303c.jpg

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ααα ωραία υπάρχει δλδ decoder που μπορώ να εγκαταστήσω. Οκ ευχαριστώ πολύ θα το ψάξω! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσεις και στην αντιπροσωπια όμως.

 

Στα VW γενικά στον εγκέφαλο το αυτοκινήτου θα πρέπει να δηλώσεις ότι το αμάξι αντί για φανάρια αλογόνου έχει xenon.

 

Θα πρέπει να ρυθμιστεί από εκεί για να μην βγάζει ένδειξη καμμένης λάμπας.

 

Δες το και αυτό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι στα φλας για αυτο σου εχει ενδειξη καμμενης λαμπας στο ταμπλο τα φαναρια που εβαλες εχει φλας led πρεπει να βαλεις πυκνοτη can bus στα φλας.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσεις και στην αντιπροσωπια όμως.  

Στα VW γενικά στον εγκέφαλο το αυτοκινήτου θα πρέπει να δηλώσεις ότι το αμάξι αντί για φανάρια αλογόνου έχει xenon.

 

Θα πρέπει να ρυθμιστεί από εκεί για να μην βγάζει ένδειξη καμμένης λάμπας.

 

Δες το και αυτό.

 

 

Αυτο χρειαζεσαι κυριως για το bixenon και τον αισθητηρα στα ψαλιδια.

Δηλαδη δεν εχει νοημα να δηλωσει με vagcom οτι φοραει xenon φαναρια η οτι αλλο μη εργοστασιακο.

 

Αν εκανε πληρη μετατροπη με εργοστασιακα ναι ηταν απαραιτητο οπως λες.

 

 

Στα led, ομως μπορει με vagcom να αλλαξει τις επιλογες να κανει cold diagnosis και να γλιτωσει τον ελεγχο αντιστασης σε ορισμενα ντουι που εχει αλλαξει λαμπα.

Δεν δουλευει παντα αλλα μπορει να δοκιμασει.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.