Jump to content
dnapas

Λαμπάκι κινητήρα = διακόπτης καύσης... μεγάλο πρόβλημα.

Recommended Posts

Άναβε το λαμπάκι του κινητήρα δύο ημέρες,  μετά έσβηνε καμμία εβδομάδα. Πήγα στην αντιπροσωπεία, όπου διέγνωσαν διακόπτη καύσης και κάπνα στη μηχανή. Μου έδωσαν δυο καθαριστικά. Το μισό το έριξα αμέσως και φούλαρα. Πήγα σε ανηφόρες, ισιάδα... Γκάζωσα στροφές για να το ξεκαπνίσω. Το λαμπάκι έσβησε, ωστόσο, μετά μία εβδομάδα το λαμπάκι άναψε ξανά... Τώρα είναι αναμμένο. 

Μου λένε ότι θέλουν 1000 € για να το καθαρίσουν, ωστόσο, το αυτοκίνητο πάει πολύ καλά και δεν παρουσιάζει κανένα απολύτως σύμπτωμα. 

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη, για μ' έχει στεναχωρήσει το ζήτημα. 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Συνήθως λένε ως διάγνωση ό,τι τους λέει το μηχάνημα που συνδέουν το αυτοκίνητο. Μπορεί να είναι αυτό, ενδεχομένως μπορεί και να μην είναι. Πάρε και τουλάχιστον μια δεύτερη γνώμη & μη στενοχωριέσαι, συμβαίνουν και στα καλύτερα συντηρημένα αυτοκίνητα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν κάνω λάθος να με διορθώσουν τα μέλη που ξέρουν όλο αυτό μου μοιάζει σαν πρόβλημα με επικαθήσεις άνθρακα στις βαλβίδες. Η λύση σε αυτό είναι να βγει η πολλαπλή εισαγωγής και να καθαρίστουν οι βαλβίδες και ο χώρος εκεί χειροκίνητα. Αυτό συμβαίνει γιατί ο κινητήρας ειναι άμεσου ψεκασμού.το ποσο θα χρεώσει το κάθε συνεργείο και τι δουλειά θα κάνει είναι μεγάλο θέμα.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πες μας χιλιόμετρα τι βλάβη γράφει το διαγνωστικό αν ξέρεις και που μένεις(πόλη ή περιοχή) μήπως κάποιο μέλος σε κατευθύνει για συνεργείο. Μην στεναχωριέσαι για όλα υπάρχει λύση.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα χιλιόμετρα μου είναι 123000 km. Το εξέτασαν στην ΕΤΕΑ Θεσσαλονίκη. Έχω ήδη ρίξει την τρίτη δόση με δεύτερο ρεζερβουάρ racing αλλά ακόμη μου βγάζει λαμπάκι. 

Παρατηρώ ότι μετά από πολλά χιλιόμετρα σχετικά μετά αργεί να ανάψει. Δεν το γλυτώνω το bypass μου φαίνεται. Υπάρχει άλλο συνεργείο; 

Link to comment
Share on other sites

Από μπεκ το αμάξι πως είναι???

 

Μπορεί να είναι και κανένας αισθητήρας λάμδα. 

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μιας και το πρόβλημα βαίνει προς τη λύση του και θα πρέπει ίσως να γνωρίζουν κάποιοι κάτοχοι τις ιδιομορφίες του αυτοκινήτου. 

Τελικά δεν πήγα ασφαλώς να καθαρίσουν έναντι 1000€ τον κινητήρα! Αν είναι δυνατόν.. ΕΤΕΑ 

Άλλαξα το βενζινάδικο που πήγαινα χρόνια και για πρώτη φορά το είδος των λαδιών. Έβαζα πάντα της εταιρείας αφού δεν έχω κάνει service αλλού. 

Έχουν περάσει τρεις μήνες το λαμπάκι δεν άναψε... 

Τα συμπεράσματα δικά σας.  

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, dnapas said:

Επανέρχομαι μιας και το πρόβλημα βαίνει προς τη λύση του και θα πρέπει ίσως να γνωρίζουν κάποιοι κάτοχοι τις ιδιομορφίες του αυτοκινήτου. 

Τελικά δεν πήγα ασφαλώς να καθαρίσουν έναντι 1000€ τον κινητήρα! Αν είναι δυνατόν.. ΕΤΕΑ 

Άλλαξα το βενζινάδικο που πήγαινα χρόνια και για πρώτη φορά το είδος των λαδιών. Έβαζα πάντα της εταιρείας αφού δεν έχω κάνει service αλλού. 

Έχουν περάσει τρεις μήνες το λαμπάκι δεν άναψε... 

Τα συμπεράσματα δικά σας.  

τι λαδια εβαζες και τι βενζινη;;

Link to comment
Share on other sites

Γραψε και το πρατηριο να το χει υποψη ο κοσμος


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.