Jump to content
neopas

Polo 115hp vs 150hp

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά

 

Έχω πάει στην αντιπροσωπεία, έχω κάνει όλα τα χαρτιά για να παραγγείλω το νέο polo το μόνο που άφησα κενό είναι το πιο polo θα πάρω...

 

Αυτό γιατί αμφιταλανεύομαι ανάμεσα στο highline DSG με τα 115 αλογα και στο Rline 150hp DSG. 

 

Είναι μια υπέρβαση αξίας 4500 ευρό περίπου με καμία διαφορά  μεταξύ τους στην καμπίνα αλλα με  οπτικό πακέτο r εξωτερικά, που δεν είναι για μένα το στοιχείο που θα με κάνει να κάνω το upgrade. Ουσιαστικά θα ήθελα ένα αυτοκίνητο που χωρίς να ξεφεύγει σε κόστος χρήσης και συντήρησης όπως το GTI να μπορεί να μου προσφέρει και κάποια οδηγική ευχαρίστηση. Δεν το έχω οδηγήσει και δεν ξέρω πόσο πραγματικά αξίζει αυτή η υπέρβαση και ήθελα να ρωτήσω και εσάς, αν έχετε εμπειρία από τους δυο κινητήρες αν πράγματι θα κάνει διαφορά στην οδηγική ευχαρίστηση, τόση ώστε να αξίζει τα παραπάνω λεφτά.

 

Δεν κοιτάω άλλες επιλογές γιατί θα είναι δεύτερο μικρό οικογενειακό και το polo απο χώρους και άνεση είναι πολύ καλύτερο από άλλα που έχω δει στην κατηγορία και έχει ενα design διαχρονικό χωρίς φανφάρες που μου αρέσει.

 

 

 

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά κάθε άποψη δεκτή και θα την εκτιμήσω, ακόμη πιο πολύ από όσους έχουν οδηγήσει και τα δυο κάτι που δεν έχω καταφέρει να κάνω εγώ και αυτές τις μέρες θα πρέπει να καταλήξω.

 

Επίσης αν έχετε και καμιά ιδέα για χρώμα την εκτιμώ, στο 115 θα πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε urano grey και λευκό γιατί μετά  ξεφεύγει σε Ειδικό τέλος ταξινόμησης. Στο R μπορώ να διαλέξω όποιο χρώμα θέλω εκτός απο τις διχρωμίες γιατί μετά πάλι ξεφεύγει το ειδικό τέλος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι αυτο με τους 115 είναι αρκετό. Το έχω οδηγήσει και είναι αρκετά γρήγορο ακόμα και σε εθνική οδό.
Το έχεις κάνει test drive?

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, forza said:

Θεωρώ ότι αυτο με τους 115 είναι αρκετό. Το έχω οδηγήσει και είναι αρκετά γρήγορο ακόμα και σε εθνική οδό.
Το έχεις κάνει test drive?

Δυστυχώς μόνο το 95αρι είχαν διαθέσιμο για test drive. Μηπως εχεις οδηγησει το 150?

Edited by neopas
Link to comment
Share on other sites

Το tgi το σκεφτεσαι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου εγώ από την αρχή κοιτούσα για polo μόνο με dsg και πριν κάνω την παραγγελία μετά από πολύ έρευνα ανακάλυψα ότι το συγκεκριμένο dsg είναι άκρως προβληματικό έτσι λοιπόν τελευταία στιγμή πήρα το 1000αρη με τα 115 rline manual 6αρι. Κοίταξε αν σου αρέσει η σπορ οδήγηση κτλ κοίτα μόνο rline. Έχει διαφορα προφίλ οδήγησης ζάντες κτλ. Δε μπορώ να σου πω για τον 1.5 γτ δεν τον έχω οδηγήσει αλλα σγρ δεν έχει επαφή με τον 1.0. είχα δοκιμάσει πάρα πολύ τον 115 και μόλις δοκίμασα τον 95 μου φάνηκε χώμα. Στη θέση σου με όλα αυτά που λες θα έπαιρνα gti γτ με τον 1.5 έχει μικρή διαφορά στη τιμή και τεράστια σαν αυτοκίνητο. Εγώ ήθελα ξεκάθαρα ένα αυτοκίνητο σχετικά οικονομικό στην πόλη αλλά να είναι και σβέλτο και έμεινα απολύτως ευχαριστημένος αφού μου καίει εντός γύρω στο 6 και εκτός 5.5 περίπου. Ο 1.5 αν δεν κάνω λάθος βαράει άνετα 8 εντός και εκτός λιγότερο αν πας μέχρι ένα όριο 120 περίπου που απενεργοποιεί 2 κυλίνδρους. Αν έχεις τη δυνατότητα οδήγησε τα! Πρέπει οπωσδήποτε. Επίσης το πιο οικονομικό από όλα είναι με το αέριο με 90 άλογα. Με το καλό η αγορά ότι άλλο μπορώ να βοηθήσω εδώ είμαι.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου εγώ από την αρχή κοιτούσα για polo μόνο με dsg και πριν κάνω την παραγγελία μετά από πολύ έρευνα ανακάλυψα ότι το συγκεκριμένο dsg είναι άκρως προβληματικό έτσι λοιπόν τελευταία στιγμή πήρα το 1000αρη με τα 115 rline manual 6αρι. Κοίταξε αν σου αρέσει η σπορ οδήγηση κτλ κοίτα μόνο rline. Έχει διαφορα προφίλ οδήγησης ζάντες κτλ. Δε μπορώ να σου πω για τον 1.5 γτ δεν τον έχω οδηγήσει αλλα σγρ δεν έχει επαφή με τον 1.0. είχα δοκιμάσει πάρα πολύ τον 115 και μόλις δοκίμασα τον 95 μου φάνηκε χώμα. Στη θέση σου με όλα αυτά που λες θα έπαιρνα gti γτ με τον 1.5 έχει μικρή διαφορά στη τιμή και τεράστια σαν αυτοκίνητο. Εγώ ήθελα ξεκάθαρα ένα αυτοκίνητο σχετικά οικονομικό στην πόλη αλλά να είναι και σβέλτο και έμεινα απολύτως ευχαριστημένος αφού μου καίει εντός γύρω στο 6 και εκτός 5.5 περίπου. Ο 1.5 αν δεν κάνω λάθος βαράει άνετα 8 εντός και εκτός λιγότερο αν πας μέχρι ένα όριο 120 περίπου που απενεργοποιεί 2 κυλίνδρους. Αν έχεις τη δυνατότητα οδήγησε τα! Πρέπει οπωσδήποτε. Επίσης το πιο οικονομικό από όλα είναι με το αέριο με 90 άλογα. Με το καλό η αγορά ότι άλλο μπορώ να βοηθήσω εδώ είμαι.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Θα συμφωνήσω στα περισσότερα (έχω τις αμφιβολίες μου για την (αν) αξιοπιστία του κιβωτίου, αλλά θα φανεί μετά από μερικά χρόνια), αλλά τέτοια κατανάλωση ειλικρινά δεν ξέρω που την βλέπεις. Εκτός αν μιλάμε για επαρχιακη πολύ με πολύ ανοιχτό δρόμο. Στην Αθήνα ειμαι στο 7.5 (dsg) και με αρκετή Αττική οδό .
Link to comment
Share on other sites

Δες φωτό από σήμερα με κίνηση και σταματα ξεκινά από σπίτι σε σπίτι λόγω δουλειας μέσα στην Αθήνα. Δεν έχω λόγο να πω ψέματα από όσο ξέρω το dsg κάνει το αμάξι να καίει λίγο παραπάνω. Επίσης και γω για το dsg με επιφύλαξη το λέω μετά από έρευνα που έκανα στο ίντερνετ χωρίς προσωπική εμπειρία.d2298e466e21c4104705ddedab7a253f.jpg

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες φωτό από σήμερα με κίνηση και σταματα ξεκινά από σπίτι σε σπίτι λόγω δουλειας μέσα στην Αθήνα. Δεν έχω λόγο να πω ψέματα από όσο ξέρω το dsg κάνει το αμάξι να καίει λίγο παραπάνω. Επίσης και γω για το dsg με επιφύλαξη το λέω μετά από έρευνα που έκανα στο ίντερνετ χωρίς προσωπική εμπειρία.d2298e466e21c4104705ddedab7a253f.jpg&key=71bd036a326efe905a6f3a73a51a13095e79d2335d9adab42f5cea1feabc7a39

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αθήνα που?

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα αυτόματα  παιδία Γενικά καίνε λιγο παραπάνω δεν έχει να κάνει αν είναι DSG.

Σε αυτόματο όλα καίνε 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Αγία Παρασκευή, Αμπελόκηποι, Παγκράτι,γουδι

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Προφανώς δεν είχε κίνηση γιαννη. Άμα κάνεις το ίδιο μεσημέρι με κίνηση θα περάσεις το 8

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό λέω είχε κίνηση γτ βρέχει σμρ ειδικά η Μεσογείων φανταζεσε τι γινόταν εγώ παιδιά πάνω από 7 δεν έχω δει. Με 2 άτομα που το κυκλοφορώ..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλημέρα. Οδήγησέ τα. Οπωσδήποτε. Σε άλλη αντιπροσωπεία από αυτά που έχεις ήδη κάνει τα χαρτιά, όπου τα βρεις, κάνοντας τον υποψήφιο αποφασιστικό για αγορά πελάτη. Μόνο εσυ ξέρεις τι θα σε ικανοποιήσει. Γρήγορα test drive x2.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου οταν λες εκανες οτι τα χαρτια εννοεις οτι θα σου πουν το πιστωτικο σου οριο και θα διαλεξεις;

για μενα να πας στα 150 αλογα.

1ον δεν ειναι τρικύλινδρος κινητηρας (προσωπικα δεν ειμαι φαν)

2ον εχει αρκετη δυναμη για να μην το βαρεθεις συντομα και αν θες να το βελτιώσεις αυριο-μεθαυριο θα μπορεις γιατι ειναι το 1,5 και οχι το 1,0 tsi

3ον θα πηγαινει πολυ καλυτερα και ανετα με βαρος μεσα

4ον καλυτερη μεταπολιτική αξια (δεν κυκλοφορούν και πολλα στην αγορα)

το μονο μειον ειναι οτι ειναι αυτοματο και ειναι στανταρ οτι καποια στιγμη θα σου βγαλει βλαβη. Οποτε η επέκταση εγγύησης ειναι must!!

Αυτα απο εμενα

 

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, forza said:

Τι διαφορά τιμής έχει το 1.0 με το 1.5 στο configuration που έφτιαξε ο φίλος που ενδιαφέρεται για αγορά;

Σημαντικη ωστε ν αξιζει να κοιτας πλεον για το gti... αν δεν εχεις θεμα βεβαια με 2,0 μοτερ

Link to comment
Share on other sites




1ον δεν ειναι τρικύλινδρος κινητηρας........ 4ον καλυτερη μεταπολιτική αξια (δεν κυκλοφορούν και πολλα στην αγορα)
 
 


Τρικυλινδρος δε σημαίνει ότι είναι πιο αναξιοπιστος.
Πάντα τα πιο μικρα ήταν πιο εμπορεύσιμα και ιδιως όταν έχεις απέναντι ένα κινητήρα 1400 της vw

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά το έκλεισα τελικά το 1.5, με τον καινούριο χρόνο θα παραλάβω και εγώ. Αφήσαμε ανοιχτό το χρώμα μόνο, μέχρι τρίτη θα πρέπει να καταλήξω ανάμεσα σε άσπρο η μαύρο deep pearl. Θα παω σε αντιπροσωπείες μήπως δω το μαύρο γιατί δεν το έχω δει απο κοντά.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, takpanos said:


 

 


Τρικυλινδρος δε σημαίνει ότι είναι πιο αναξιοπιστος.
Πάντα τα πιο μικρα ήταν πιο εμπορεύσιμα και ιδιως όταν έχεις απέναντι ένα κινητήρα 1400 της vw

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

για μενα ενα μοτερ θεωρειται αξιοπιστο οταν εχεις την συνολικη εικονα του σχετικα με βλαβες και επιδοσεις μετα απο 10 χρονια χρησης και βαλε. οποτε για μενα ειναι νωρις ακομα. δεν θα διαφωνησω κιολας παραπανω γιατι αναφερω πιο πανω οτι εγω προσωπικα δεν ειμαι φαν, καποιος αλλος θα μπορει να είναι

Τωρα για οταν ανεφερα την μεταπωληση εννοουσα οτι πιο ευκολα θα πουληθουν τα 150 αλογα απο τα 100. παλι ομως ειναι προσωπικη μου αποψη καθως οταν βαζω στο καρ φιλτρα για να δω αμαξια δεν κοιταζω κατι που ειναι κατω απο 130 αλογα χωρις να εννοω οτι ειμαι ραλιαρης! απλα εχω ενα πλαφον σχετικα με τις επιδοσεις που μπορει να χρειαστω σε μια βολτα, σε διακοπες και σε συντηρηση (πχ δεν σηκωνει η τσεπη μου 300 αλογα)

:hi:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.