Jump to content
hbhb

προβλημα με δεικτη βενζινης

Recommended Posts

Καλημέρα

Είμαι κάτοχος VW Passat FSI 1.6 , 115hp του 2006 μοντέλο.

 

Εδώ και πολύ καιρό αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:

Ενώ πηγαίνω πορεία ξαφνικά ο δείκτης βενζίνης δείχνει 0 και μετά από λίγο μου δείχνει σαν αυτονομία 3000 χιλιόμετρα. Αν σβήσω και ξαναβάλω μπροστά ο δείκτης επανέρχεται.Αν μάλιστα αποσυνδέω την μπαταρία επανέρχεται και η αυτονομία στα σωστά χιλιόμετρα,Μετά από λίγο πάλι τα ίδια.

Σημειώνω πως όταν κοντεύει να αδειάσει η βενζίνη ανεξάρτητα από το τι λέει ο δείκτης βενζίνης και η αυτονομία ανάβει κανονικά το λαμπάκι refuel.

Το έχει αντιμετωπίσει κανένας άλλος? ...εγκεφαλάκι αντλίας?.....θα σκεφτόμουνα φλοτέρ έλα όμως που το λαμπάκι refuel  είναι ολόσωστο...καμιά ιδέα?..ο professor?....Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το λες κάτι για εγκέφαλο και φλοτερ κάνει??

 

Το έχεις πάει σε κανένα μάστορα η αντιπροσωπία να το βάλουν στο διαγνωστικό να δουν ακριβώς τι μπορεί να είναι?

 

Αυτό στο κάνει και όταν είναι τελείως γεμάτο το ρεζερβουάρ σου ?

Link to comment
Share on other sites

τελειως γεματο το ρεζερβουαρ οχι δεν το ειχα....μεχρι τα 3/4 ηταν γεματο....

ο μαστορας ειπε οτι ειναι συχνη βλαβη σε golf και polo το φλοτερ....χωρις ομως να το βαλει στο διαγνωστικο....

πως ομως τοτε.....επαναλαμβανω ανεξαρτητα του τι δειχνουν οι δεικτες το λαμπακι refuel ανοιγει σωστα?..πχ εδειχνε οτι το ρεζερβουαρ ειχε βενζινη μεχρι την μεση...η αυτονομια εγραφε 670 χιλ!!!...και οπως ειπα το λαμπακι refuel αναψε σωστα.....οταν τελειωνε πραγματικα η βενζινη...

αντιπροσωπια την εχω εγκαταλειψει χρονια.....για ευνοητους λογους....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.