Jump to content
VAL T-ROC

Passat B7 tdi καταναλωση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέος στο club και θα ήθελα όσους μπορούν να μου δώσουν κάποιες πληροφορίες σχετικά με την κατανάλωση του passat B7 1600 tdi

 Για να το πάρουμε από την αρχή το τελευταίο διάστημα έψαχνα για να αλλάξω αυτοκίνητο οικογενειακό και οικονομικό. Κατέληξα στο passat του 2014 1600 tdi με χειροκίνητο κιβώτιο. Οι εντυπώσεις που έχω μέχρι στιγμής είναι πολύ καλές για το αυτοκίνητό καθώς είναι value for maney αυτή την στιγμή για ένα οικογενειακό αυτοκίνητο. Ωστόσο έχω ένα προβληματισμό με την κατανάλωση. Μετρώντας την κατανάλωση φουλαρωντας το ρεζερβουάρ και μετρώντας τα χιλιόμετρα που έκανα είδα ότι το αυτοκίνητό μέσα στην πόλη μου καίει πάνω κάτω 7.5 λίτρα. Υπάρχει κάποιος που να έχει το ίδιο μοντέλο και να μπορεί να μου πει κατανάλωση στο δικό του; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Val passat said:

Καλησπέρα σε όλους! Είμαι νέος στο club και θα ήθελα όσους μπορούν να μου δώσουν κάποιες πληροφορίες σχετικά με την κατανάλωση του passat B7 1600 tdi

 Για να το πάρουμε από την αρχή το τελευταίο διάστημα έψαχνα για να αλλάξω αυτοκίνητο οικογενειακό και οικονομικό. Κατέληξα στο passat του 2014 1600 tdi με χειροκίνητο κιβώτιο. Οι εντυπώσεις που έχω μέχρι στιγμής είναι πολύ καλές για το αυτοκίνητό καθώς είναι value for maney αυτή την στιγμή για ένα οικογενειακό αυτοκίνητο. Ωστόσο έχω ένα προβληματισμό με την κατανάλωση. Μετρώντας την κατανάλωση φουλαρωντας το ρεζερβουάρ και μετρώντας τα χιλιόμετρα που έκανα είδα ότι το αυτοκίνητό μέσα στην πόλη μου καίει πάνω κάτω 7.5 λίτρα. Υπάρχει κάποιος που να έχει το ίδιο μοντέλο και να μπορεί να μου πει κατανάλωση στο δικό του; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Καλημέρα.

 

Έχω το ίδιο αμάξι σε 1400 βενζίνη.

 

Η κατανάλωση που λες , η οποία είναι μέσα στην πόλη.

 

Πως την κάνεις την οδήγηση σου?

 

Τι θέλω να πω, όταν αλλάζεις ταχύτητες στο κοντέρ σου , βγάζει μια ένδειξη για το πότε θα πρέπει να  βάλεις ταχύτητα, η ακόμα και στο πότε θα κατεβάσεις ταχύτητα.

 

έχεις μπει στην διαδικασία να κάτσεις να το δουλέψεις το αμάξι έτσι με της αλλαγές ταχυτήτων που σου βγάζει το κοντέρ σού?

 

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν , OMINUS said:

Καλημέρα.

 

Έχω το ίδιο αμάξι σε 1400 βενζίνη.

 

Η κατανάλωση που λες , η οποία είναι μέσα στην πόλη.

 

Πως την κάνεις την οδήγηση σου?

 

Τι θέλω να πω, όταν αλλάζεις ταχύτητες στο κοντέρ σου , βγάζει μια ένδειξη για το πότε θα πρέπει να  βάλεις ταχύτητα, η ακόμα και στο πότε θα κατεβάσεις ταχύτητα.

 

έχεις μπει στην διαδικασία να κάτσεις να το δουλέψεις το αμάξι έτσι με της αλλαγές ταχυτήτων που σου βγάζει το κοντέρ σού?

 

Καλημέρα φίλε Ominus,  

Καταρχάς να σου πω ότι έχω διαβάσει αρκετά θέματα που έχεις ανεβάσει σχετικά με το passat και έχω δει τις καταναλώσεις που έχεις αναφέρει οι οποίες μου φαίνονται παρά πολύ καλές. Αλλά νομίζω μιλάς για κατανάλωση σε ταξιδι αν δεν κάνω λαθος. Μέσα στην πόλη κινείσαι καθόλου και αν ναι πόση διαφορά είδες; 

Ναι το έχω παρατηρήσει αυτό που λες με τις αλλαγές  και προσπαθώ να το τηρώ όσο περισσότερο γίνεται. Γενικότερα δεν το πιέζω καθόλου το αυτοκίνητό. Σχεδόν στις 2.500 στροφές αλλάζω ταχύτητα. Απλά περίμενα ότι το πετρέλαιο θα έχει χαμηλότερη κατανάλωση. Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει σε ταξιδι ακόμα αλλά και πάλι οδηγώντας οικονομικά ακόμα και στην πόλη περίμενα κάτι καλύτερο από κινητήρα blue motion diesel. Ο αδερφός μου με ένα renault megane euro 4  έχει κατανάλωση κοντά στα 6.5 λίτρα και όταν του αναφερω την δικιά μου , μου λέει να κοιτάξω μήπως κάτι φταιει. Να έχει να κάνει με το βάρος του αυτοκινήτου; 

Υ.Γ. Έχω δει αρκετά πράγματα που ανεβάζεις όπως  σχετικά με φωτισμό πορτών ,στα πόδια και άλλα και είναι μεγάλη βοήθεια για όποιον θέλει να ασχοληθεί λίγο. Κάποια στιγμή ίσως ασχοληθώ κι εγώ να κάνω κάποια από αυτά που έχεις κάνει. Προς το παρών επειδή έχω την έκδοση trendline θέλω να αλλάξω τον διακόπτη φώτων που είναι ο απλός και να βάλω τον διακόπτη που έχει την επιλογή auto με αισθητήρα φωτος. Το έχω παραγγείλει από e bay και περιμένω να έρθει. 

Edited by Val passat
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , Val passat said:

Καλημέρα φίλε Ominus,  

Καταρχάς να σου πω ότι έχω διαβάσει αρκετά θέματα που έχεις ανεβάσει σχετικά με το passat και έχω δει τις καταναλώσεις που έχεις αναφέρει οι οποίες μου φαίνονται παρά πολύ καλές. Αλλά νομίζω μιλάς για κατανάλωση σε ταξιδι αν δεν κάνω λαθος. Μέσα στην πόλη κινείσαι καθόλου και αν ναι πόση διαφορά είδες; 

Ναι το έχω παρατηρήσει αυτό που λες με τις αλλαγές  και προσπαθώ να το τηρώ όσο περισσότερο γίνεται. Γενικότερα δεν το πιέζω καθόλου το αυτοκίνητό. Σχεδόν στις 2.500 στροφές αλλάζω ταχύτητα. Απλά περίμενα ότι το πετρέλαιο θα έχει χαμηλότερη κατανάλωση. Βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει σε ταξιδι ακόμα αλλά και πάλι οδηγώντας οικονομικά ακόμα και στην πόλη περίμενα κάτι καλύτερο από κινητήρα blue motion diesel. Ο αδερφός μου με ένα renault megane euro 4  έχει κατανάλωση κοντά στα 6.5 λίτρα και όταν του αναφερω την δικιά μου , μου λέει να κοιτάξω μήπως κάτι φταιει. Να έχει να κάνει με το βάρος του αυτοκινήτου; 

Υ.Γ. Έχω δει αρκετά πράγματα που ανεβάζεις όπως  σχετικά με φωτισμό πορτών ,στα πόδια και άλλα και είναι μεγάλη βοήθεια για όποιον θέλει να ασχοληθεί λίγο. Κάποια στιγμή ίσως ασχοληθώ κι εγώ να κάνω κάποια από αυτά που έχεις κάνει. Προς το παρών επειδή έχω την έκδοση trendline θέλω να αλλάξω τον διακόπτη φώτων που είναι ο απλός και να βάλω τον διακόπτη που έχει την επιλογή auto με αισθητήρα φωτος. Το έχω παραγγείλει από e bay και περιμένω να έρθει. 

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :hi:

 

Στο θέμα κατανάλωσης που αναφέρεις , σε εμένα ναι είναι κατανάλωση σε εκτός πόλης.

 

Μια καταγραφή (όπως θα διάβασες) είδε ότι είναι χωρίς cruise control ,μιας και δεν είχε το αμάξι μου τότε

 

Και η τελευταία με cruise control. Μιας και έχω τώρα πλέον cruise control στο αμάξι μου.

 

Όλες όμως είναι εκτός πόλης.

 

 

Στο θέμα της κατανάλωσης μέσα στην πόλη, δεν έχω κοιτάξει ούτε έχω ασχοληθεί και ιδιαίτερα να είμαι ειλικρινής.

 

Έχω όμως την εντύπωση ότι κάπου εκεί κοντά σχεδόν παίζει ως τα νούμερα.

 

Στο θέμα τώρα το άλλο που αναφέρεις , φυσικά και παίζει ρόλο το βάρος του αμαξιού, άλλο Passat και άλλο Megane...

 

Επίσης παίζει και ρόλο το αμάξι σου είναι μεταχειρισμένο? Με πόσα χιλιόμετρα το αγωρασες.

 

Έχεις κάνει κάποιο καθαρισμό στο αμάξι στα Μπεκ πετρελαίου? Παίζει ρόλο και αυτό έως προς την οικονομία.

 

Και επίσης πόσες ταχύτητες έχει το αμάξι σού?? 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , OMINUS said:

Καλημέρα.

 

Έχω το ίδιο αμάξι σε 1400 βενζίνη.

 

Η κατανάλωση που λες , η οποία είναι μέσα στην πόλη.

 

Πως την κάνεις την οδήγηση σου?

 

Τι θέλω να πω, όταν αλλάζεις ταχύτητες στο κοντέρ σου , βγάζει μια ένδειξη για το πότε θα πρέπει να  βάλεις ταχύτητα, η ακόμα και στο πότε θα κατεβάσεις ταχύτητα.

 

έχεις μπει στην διαδικασία να κάτσεις να το δουλέψεις το αμάξι έτσι με της αλλαγές ταχυτήτων που σου βγάζει το κοντέρ σού?

 

Φίλε OMINUS, η ένδειξη - προτροπή που βγάζουν τα κοντέρ των αυτοκινήτων (κυρίως για ανέβασμα ταχύτητος) κατά την ταπεινή μου γνώμη 1) δεν αποτελεί πανάκεια και 2) τις περισσότερες φορές είναι πολύ βιαστικά στο θέμα αλλαγής προς τα πάνω . Είναι μεν ένα κάποιο στοιχείο υποβοήθησης του οδηγού, αλλά οι συγκεκριμένες 'εντολές' στο καντράν εμφανίζονται με βάση τον αριθμό στροφών του κινητήρα και δίχως βέβαια να λαμβάνεται υπ' όψιν το εάν το όχημα βρίσκεται σε κατήφορο, ανήφορο (κυρίως) ή και σχετικά κοντά σε προπορευόμενα αυτοκίνητα...Η συγκεκριμένη βοήθεια, είναι ΣΧΕΤΙΚΑ χρήσιμη μόνο σε Εθνική οδό και με δίχως συχνές ανηφόρες - κατηφόρες, σπανίως δε στις πολύπλοκες διαδρομές εντός πόλεως.

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν , pafsi said:

Φίλε OMINUS, η ένδειξη - προτροπή που βγάζουν τα κοντέρ των αυτοκινήτων (κυρίως για ανέβασμα ταχύτητος) κατά την ταπεινή μου γνώμη 1) δεν αποτελεί πανάκεια και 2) τις περισσότερες φορές είναι πολύ βιαστικά στο θέμα αλλαγής προς τα πάνω . Είναι μεν ένα κάποιο στοιχείο υποβοήθησης του οδηγού, αλλά οι συγκεκριμένες 'εντολές' στο καντράν εμφανίζονται με βάση τον αριθμό στροφών του κινητήρα και δίχως βέβαια να λαμβάνεται υπ' όψιν το εάν το όχημα βρίσκεται σε κατήφορο, ανήφορο (κυρίως) ή και σχετικά κοντά σε προπορευόμενα αυτοκίνητα...Η συγκεκριμένη βοήθεια, είναι ΣΧΕΤΙΚΑ χρήσιμη μόνο σε Εθνική οδό και με δίχως συχνές ανηφόρες - κατηφόρες, σπανίως δε στις πολύπλοκες διαδρομές εντός πόλεως.

Κοίτα όλα είναι θέμα συνήθειας το θέμα με της αλλαγές ταχυτήτων, εγώ προσωπικά από τα χέρια μου έχουν περάσει 3 αυτοκίνητα και τα 3 είχαν ενδείξεις αλλαγής ταχυτήτων στο κοντέρ και στα τρία αυτά Όχηματα ΠΆΝΤΑ μα πάντα ακολουθώ της προτεινόμενες αλλαγές ταχυτήτων που βγάζει.

 

ΚΑΙ ΠΆΝΤΑ με τον τρόπο αυτό πέτυχα χαμηλές καταναλώσεις.

 

Το θέμα είναι αν ο οδηγός το έχει Μάθει να το δουλεύει το σύστημα- τρόπο οδήγησης.

 

Εννοείται βέβαια ότι όταν έχεις ανηφόρες δεν θα οδηγήσης το αμάξι με τον τρόπο οδήγησης που λέει.

 

Αλλά είναι όμως  μια πολύ μεγάλη βοήθεια ως προς την οικονομία καυσίμου που έχει. 

Αν μάθεις μια φορά να κάνεις αλλαγές ταχυτήτων (είτε ανέβασμα η κατέβασμα) με τον τρόπο που έχει το αμάξι στο θα σου γίνει συνήθεια και θα το κάνεις στο τέλος μόνος σου αυτόματα.

 

 

Ξανά λέω όμως ότι την οικονομία που έχω καταγράψει στο Passat και σε άλλα 2 αμάξια την έχω πετύχει ΜΌΝΟ με τον τρόπο που περιγράφω.

 

Και ακόμα την διαδικασία αυτή την συνιστά ακόμα και ο κατασκευαστής ο οποίος το γράφει αυτό πράγμα στο βιβλίο του.

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν , OMINUS said:

Κοίτα όλα είναι θέμα συνήθειας το θέμα με της αλλαγές ταχυτήτων, εγώ προσωπικά από τα χέρια μου έχουν περάσει 3 αυτοκίνητα και τα 3 είχαν ενδείξεις αλλαγής ταχυτήτων στο κοντέρ και στα τρία αυτά Όχηματα ΠΆΝΤΑ μα πάντα ακολουθώ της προτεινόμενες αλλαγές ταχυτήτων που βγάζει.

 

ΚΑΙ ΠΆΝΤΑ με τον τρόπο αυτό πέτυχα χαμηλές καταναλώσεις.

 

Το θέμα είναι αν ο οδηγός το έχει Μάθει να το δουλεύει το σύστημα- τρόπο οδήγησης.

 

Εννοείται βέβαια ότι όταν έχεις ανηφόρες δεν θα οδηγήσης το αμάξι με τον τρόπο οδήγησης που λέει.

 

Αλλά είναι όμως  μια πολύ μεγάλη βοήθεια ως προς την οικονομία καυσίμου που έχει. 

Αν μάθεις μια φορά να κάνεις αλλαγές ταχυτήτων (είτε ανέβασμα η κατέβασμα) με τον τρόπο που έχει το αμάξι στο θα σου γίνει συνήθεια και θα το κάνεις στο τέλος μόνος σου αυτόματα.

 

 

Ξανά λέω όμως ότι την οικονομία που έχω καταγράψει στο Passat και σε άλλα 2 αμάξια την έχω πετύχει ΜΌΝΟ με τον τρόπο που περιγράφω.

 

Και ακόμα την διαδικασία αυτή την συνιστά ακόμα και ο κατασκευαστής ο οποίος το γράφει αυτό πράγμα στο βιβλίο του.

 

 

 

Απο το 2012 εως το 2018 με passat B7 (μηχανικό κιβώτιο) ποτέ μα ποτέ δεν το 'περπάτησα' ρίχνοντας ματιές στη συγκεκριμένη υπόδειξη και είχα υποδειγματική κατανάλωση : μέσος όρος 7,5-8 λ/100χλμ...Προσωπικά, μου είναι αδιάφορη η συγκεκριμένη ένδειξη-προτροπή στο καντράν...Αλλους, πολύ πιθανό να τους χρησιμεύει...Θέμα συνήθειας, τελικά....Καλά Χριστούγεννα να έχεις!

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν , pafsi said:

Απο το 2012 εως το 2018 με passat B7 (μηχανικό κιβώτιο) ποτέ μα ποτέ δεν το 'περπάτησα' ρίχνοντας ματιές στη συγκεκριμένη υπόδειξη και είχα υποδειγματική κατανάλωση : μέσος όρος 7,5-8 λ/100χλμ...Προσωπικά, μου είναι αδιάφορη η συγκεκριμένη ένδειξη-προτροπή στο καντράν...Αλλους, πολύ πιθανό να τους χρησιμεύει...Θέμα συνήθειας, τελικά....Καλά Χριστούγεννα να έχεις!

Είδες που στο είπα ,θέμα συνήθειας ειναι.:thumbsu:

 

Εσένα μπορεί να μην σε βολεύει η να μην σου αρέσει η συγκεκριμένη διαδικασία ως προς την οδήγηση.

 

Αλλά τώρα πλέον πολλά αυτοκίνητα έχουν την συγκεκριμένη διαδικασία στα οχήματα τους.

 

Όπως είπα είναι μια διαδικασία που την αναφέρει το βιβλίο του κάθε αυτοκινήτου για να πετύχεις χαμηλή κατανάλωση.

 

 

Καλά Χριστούγεννα και σε εσένα αγαπητέ! 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , OMINUS said:

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :hi:

 

Στο θέμα κατανάλωσης που αναφέρεις , σε εμένα ναι είναι κατανάλωση σε εκτός πόλης.

 

Μια καταγραφή (όπως θα διάβασες) είδε ότι είναι χωρίς cruise control ,μιας και δεν είχε το αμάξι μου τότε

 

Και η τελευταία με cruise control. Μιας και έχω τώρα πλέον cruise control στο αμάξι μου.

 

Όλες όμως είναι εκτός πόλης.

 

 

Στο θέμα της κατανάλωσης μέσα στην πόλη, δεν έχω κοιτάξει ούτε έχω ασχοληθεί και ιδιαίτερα να είμαι ειλικρινής.

 

Έχω όμως την εντύπωση ότι κάπου εκεί κοντά σχεδόν παίζει ως τα νούμερα.

 

Στο θέμα τώρα το άλλο που αναφέρεις , φυσικά και παίζει ρόλο το βάρος του αμαξιού, άλλο Passat και άλλο Megane...

 

Επίσης παίζει και ρόλο το αμάξι σου είναι μεταχειρισμένο? Με πόσα χιλιόμετρα το αγωρασες.

 

Έχεις κάνει κάποιο καθαρισμό στο αμάξι στα Μπεκ πετρελαίου? Παίζει ρόλο και αυτό έως προς την οικονομία.

 

Και επίσης πόσες ταχύτητες έχει το αμάξι σού?? 

 

 

 

Χρονια πολλά παιδιά σε ολους με υγεία. Ναι το αυτοκίνητό το αγόρασα πριν ένα μήνα περίπου μεταχειρισμένο με 108.000 χιλιομετρα. Service  κάποια σε εξουδιοτημενα συνεργεία κάποια σε επωνυμα και  σύμφωνα με το ηλεκτρονικο αρχείο που έχω στα χέρια μου δεν έχει γίνει καθαρισμός στα μπεκ. 

Το κιβώτιο έχει 6 ταχύτητες. 

Ο καθαρισμός στα μπεκ έχεις κάποια εικόνα για το αν είναι εύκολη διαδικασια, αν γίνεται σε εξουσιοδοτημένο η κόστος; Ίσως πρέπει να κάνω ένα καθαρισμό αφού δεν έχει κάνει. 

 

Edited by Val passat
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , pafsi said:

Απο το 2012 εως το 2018 με passat B7 (μηχανικό κιβώτιο) ποτέ μα ποτέ δεν το 'περπάτησα' ρίχνοντας ματιές στη συγκεκριμένη υπόδειξη και είχα υποδειγματική κατανάλωση : μέσος όρος 7,5-8 λ/100χλμ...Προσωπικά, μου είναι αδιάφορη η συγκεκριμένη ένδειξη-προτροπή στο καντράν...Αλλους, πολύ πιθανό να τους χρησιμεύει...Θέμα συνήθειας, τελικά....Καλά Χριστούγεννα να έχεις!

Φίλε pafsi καλησπέρα, η κατανάλωση που γράφεις είναι για πετρέλαιο η βενζίνη;

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , Val passat said:

Φίλε pafsi καλησπέρα, η κατανάλωση που γράφεις είναι για πετρέλαιο η βενζίνη;

Για βενζίνη, φίλε μου...Passat 1.4 με 122 hp του 2/2012..Αν είχα πετρέλαιο με τέτοια κατανάλωση, θα του έβαζα φωτιά έξω απ' τον Λευκό Πύργο!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , pafsi said:

Για βενζίνη, φίλε μου...Passat 1.4 με 122 hp του 2/2012..Αν είχα πετρέλαιο με τέτοια κατανάλωση, θα του έβαζα φωτιά έξω απ' τον Λευκό Πύργο!!:lol:

Αν λοιπόν εσύ καις 7.5 με 8 λίτρα με βενζίνη ,εγώ με πετρέλαιο θα έπρεπε να καίω 6.5 με 7. Και 7 νομίζω είναι υψηλή κατανάλωση. Αρα μαλλον κάτι πρέπει να ελέγξω ισως τα μπεκ που λέει ο Ominus πιο πάνω. 

Edited by Val passat
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν , Val passat said:

Αν λοιπόν εσύ καις 7.5 με 8 λίτρα με βενζίνη ,εγώ με πετρέλαιο θα έπρεπε να καίω 6.5 με 7. Και 7 νομίζω είναι υψηλή κατανάλωση. Αρα μαλλον κάτι πρέπει να ελέγξω ισως τα μπεκ μπουν λέει ο Ominus πιο πάνω. 

Κοίτα : αν καταφέρεις να σου καίει γύρω στα 7 λ/100 χλμ (μικτή οδήγηση) εκτιμώ ότι είναι καλά για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και δεν νομίζω ότι θα καταφέρεις ποτέ να πετύχεις μικρότερη κατανάλωση. Ωστόσο, έναν έλεγχο στα μπεκ κάνε τον για να σου φύγει η περιέργεια και η αμφιβολία. Πιστεύω ότι είσαι σχετικά καλά με την κατανάλωση, για αμάξι 1,5 τόνου. Καλά Χριστούγεννα !

Edited by pafsi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , pafsi said:

Κοίτα : αν καταφέρεις να σου καίει γύρω στα 7 λ/100 χλμ (μικτή οδήγηση) εκτιμώ ότι είναι καλά για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και δεν νομίζω ότι θα καταφέρεις ποτέ να πετύχεις μικρότερη κατανάλωση. Ωστόσο, έναν έλεγχο στα μπεκ κάνε τον για να σου φύγει η περιέργεια και η αμφιβολία. Πιστεύω ότι είσαι σχετικά καλά με την κατανάλωση, για αμάξι 1,5 τόνου. Καλά Χριστούγεννα !

 Απλά φίλε μου αν μου καίει κοντά στα 7 και το βενζινοκίνητο καίει 7.5 δεν βλέπω τον λόγο κάποιος να πάει σε πετρέλαιο. Που είναι η υποτιθεμενη οικονομια και οι blue motion κινητήρες πετρελαίου αν και με βενζίνη καις τα ίδια σχεδόν; Με το πετρέλαιο λογικά θα έπρεπε να είχες 2 λίτρα χαμηλότερη κατανάλωση. 

Αν κάποιος άλλος με πετρέλαιο μπορούσε να μας πει καταναλώσεις στο δικό του...

 

Καλά Χριστούγεννα και χρόνια πολλά σε όλους!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να σου φύγει η περιέργεια φίλε μου , το καλύτερο είναι να μας πεις τι κατανάλωση γράφει το βιβλίο του αυτοκινήτου σου.

 

ΠΡΌΣΕΞΕ! το βιβλίο του αυτοκινήτου και τίποτα άλλο.

 

Εντός 

Εκτός

Μικτή

 

Υπάρχει σελίδα που λέει πόσο καίει.

 

Δες εκείνα τα νούμερα πρώτα για να ξέρουμε το πόσα λέει η VW για το αμαξι αυτό.

Για να έχουμε μια εικόνα.

 

 

 

Το καθάρισμα στα μπεκ δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει η αντιπροσωπεία αλλά έξω υπάρχουν συνεργεία που αναλαμβάνουν καθαριστικό Μπεκ.

 

Το καθάρισμα βοηθάει και παίζει ρόλο και στην κατανάλωση.

 

Όπως και ένα καθάρισμα στο ρεζερβουάρ του καυσίμου από βρωμια.

 

Στο θέμα του πετρελαίου καλό θα είναι συχνά (και όχι μια φορά το χρόνο η στους 6μηνες) να βάζεις καθαριστικό- βελτιωτικό πετρελαίου. 

Και που και που καθαριστικό Μπεκ.

 

 

Εγώ πάντως πετρελαίο που είχα πριν από μερικά χρόνια καινούργιο, μάρκας ford 1600αρι tdci 115hp. Έκαιγε μπορώ να πω πολύ περισσότερο από βενζίνη.

 

Η κατανάλωση που είχα Εκτός πόλης ήταν  βαριά βαριά πάνω από 5,5L/100.

 

Με το ζόρι να έπιανα κάτω από τα 5 λίτρα.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από δύο μήνες στα χέρια μου το passat με οδήγηση οικονομική μέσα στην πολη η κατανάλωση του αυτοκινήτου είναι στα 7- 7.5 λίτρα. Στο βιβλίο του αυτοκινήτου πραγματικά δεν βρήκα πουθενά να αναφέρει καταναλωση. Σε ένα ταξίδι που πήγα στο Ναύπλιο σχετικά κοντά η κατανάλωση έπεσε στα 5.5 λίτρα αλλά για να μην ειμαι υπερβολικός ας πούμε κοντά στα 6 λίτρα με ταχύτητα 100- 120 χιλιόμετρα. 

IMG_20200109_132453.jpg

IMG_20200206_132027.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφίες φαίνεται η κατανάλωση όπου στην πρώτη περίπτωση με 52 λίτρα έκανα 735 χιλιόμετρα δηλαδή κατανάλωση 7 λίτρα ανά 100 χιλιόμετρα. Και στην δεύτερη περίπτωση με 60 λίτρα έκανα 795 χιλιόμετρα δηλαδή κατανάλωση 7.5 λίτρα ανά 100 χιλιομετρα.Η δεύτερη είναι εξ'ολοκληρου μέσα στην πόλη. 

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω και μια φωτογραφία ένδειξης κατανάλωσης σε εθνική οδό από Αθήνα Ναύπλιο. 5.4 λίτρα με 110 χιλιόμετρα έχοντας διανύσει ήδη 139 χιλιομετρα. 

IMG_20191226_125826.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ιδιο με εσενα και εγω (2013), με μονη διαφορά οτι το δικό μου είναι το Variant (station)

στα 106.000 χλμ, και δεν εχω καθαρίσει ποτέ μπεκ.

Πάνω κάτω την ίδια κατανάλωση έχουμε και στην πόλη και στο ταξίδι. Βεβαια εχω λίγο βαρύ δεξί πόδι και παντα πίστευα οτι αυτό έφταιγε.

Πάντως έτσι ήταν από την αρχή. Δεν εχει αλλάξει κάτι δηλαδή προς το χειρότερο όσο παλιώνει (μιλώντας για κατανάλωση). 

Ο μόνος τρόπος που βρήκα να ρίξω την κατανάλωση πετρελαίου, είναι να χρησιμοποιώ το ποδήλατο μέσα στην πόλη όταν είμαι μόνος.... 

Ανεβαίνει βέβαια η κατανάλωση φαγητού μετά... και δεν συμφέρει καθόλου ούτε και αυτό... Αλλα δεν μπορείς να τα έχεις και όλα...

Edited by Sotos_
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2020 at 10:10 ΠΜ, Sotos_ said:

Ιδιο με εσενα και εγω (2013), με μονη διαφορά οτι το δικό μου είναι το Variant (station)

στα 106.000 χλμ, και δεν εχω καθαρίσει ποτέ μπεκ.

Πάνω κάτω την ίδια κατανάλωση έχουμε και στην πόλη και στο ταξίδι. Βεβαια εχω λίγο βαρύ δεξί πόδι και παντα πίστευα οτι αυτό έφταιγε.

Πάντως έτσι ήταν από την αρχή. Δεν εχει αλλάξει κάτι δηλαδή προς το χειρότερο όσο παλιώνει (μιλώντας για κατανάλωση). 

Ο μόνος τρόπος που βρήκα να ρίξω την κατανάλωση πετρελαίου, είναι να χρησιμοποιώ το ποδήλατο μέσα στην πόλη όταν είμαι μόνος.... 

Ανεβαίνει βέβαια η κατανάλωση φαγητού μετά... και δεν συμφέρει καθόλου ούτε και αυτό... Αλλα δεν μπορείς να τα έχεις και όλα...

Χαχαχα...Φίλε Σότο κι όμως στην Ολλανδία το ποδήλατο είναι σχεδόν κύριο μέσο μεταφοράς αν και δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να πηγαίνεις στην δουλειά σου ιδρωμενος και ήδη κουρασμένος. Εκτός αν φτάνεις στην δουλειά κάνεις μπάνιο εκει τρως και πρωινό και μετά έρχεται η ώρα να σχολασεις. Τι να πω Πάντως για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, δεν γνωρίζω για αλλα , δεν είναι και το οικονομικότερο σε κινητήρες πετρελαίου. Βέβαια η αλήθεια είναι οτι έχει πολύ καλή ροπή  25 kg και το νιώθεις στο πόδι αλλά φαντάζομαι ολα τα πετρελαιοκίνητα την ίδια ροπή θα έχουν. Ένας γνωστός έχει το focus 1500 κυβικά κοντά στα 145 άλογα νομίζω με 32 kg ροπή και του καίει σύμφωνα με τα λεγόμενα του πάντα 6.1 λίτρα. Αν καίει τόσο όντως είναι πάρα πολύ καλά σε σχέση με τα δικά μας. Τι να πω. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Val passat said:

Χαχαχα...Φίλε Σότο κι όμως στην Ολλανδία το ποδήλατο είναι σχεδόν κύριο μέσο μεταφοράς αν και δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να πηγαίνεις στην δουλειά σου ιδρωμενος και ήδη κουρασμένος. Εκτός αν φτάνεις στην δουλειά κάνεις μπάνιο εκει τρως και πρωινό και μετά έρχεται η ώρα να σχολασεις. Τι να πω Πάντως για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο, δεν γνωρίζω για αλλα , δεν είναι και το οικονομικότερο σε κινητήρες πετρελαίου. Βέβαια η αλήθεια είναι οτι έχει πολύ καλή ροπή  25 kg και το νιώθεις στο πόδι αλλά φαντάζομαι ολα τα πετρελαιοκίνητα την ίδια ροπή θα έχουν. Ένας γνωστός έχει το focus 1500 κυβικά κοντά στα 145 άλογα νομίζω με 32 kg ροπή και του καίει σύμφωνα με τα λεγόμενα του πάντα 6.1 λίτρα. Αν καίει τόσο όντως είναι πάρα πολύ καλά σε σχέση με τα δικά μας. Τι να πω. 

 

Αν και στο βιβλίο γράφει της κατανάλωσης

 

Επειδή έχω το προσπεκτους του passat b7 ποιο μοτέρ έχεις??

 

Πόσα κυβικά και πόσα άλογα???

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για το passat B7 με κινητήρες πετρελαίου μου γράφει τα εξής

 

 

Με χειροκίνητο κιβώτιο. (6αρι σασμαν)

 

Κινητήρας με τα 105hp 

 

Εντός πόλης  5,2 ως 5,3 

Εκτός πόλης 3,8 ως 4.0

Μεικτή 4,3 ως 4,4

 

 

Κινητήρας με 140hp 

 

Εντός πόλης 5,6 ως 6,0

Εκτός πόλης 4,0 

Μεικτή 4,6

 

 

Κινητήρας με τα 140hp /4MOTION

 

Εντός πόλης 6,4 ως 6,6

Εκτός πόλης 4,6

Μεικτή 5,3

 

 

Κινητήρας με τα 170hp 

 

Εντός πόλης 5,5 ως 5,6 

Εκτός πόλης 4,1 ως 4,2 

Μεικτή 4,6 ως 4,7

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , OMINUS said:

Για το passat B7 με κινητήρες πετρελαίου μου γράφει τα εξής

 

 

Με χειροκίνητο κιβώτιο. (6αρι σασμαν)

 

Κινητήρας με τα 105hp 

 

Εντός πόλης  5,2 ως 5,3 

Εκτός πόλης 3,8 ως 4.0

Μεικτή 4,3 ως 4,4

 

 

Κινητήρας με 140hp 

 

Εντός πόλης 5,6 ως 6,0

Εκτός πόλης 4,0 

Μεικτή 4,6

 

 

Κινητήρας με τα 140hp /4MOTION

 

Εντός πόλης 6,4 ως 6,6

Εκτός πόλης 4,6

Μεικτή 5,3

 

 

Κινητήρας με τα 170hp 

 

Εντός πόλης 5,5 ως 5,6 

Εκτός πόλης 4,1 ως 4,2 

Μεικτή 4,6 ως 4,7

 

 

 

Φίλε Ominus ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Εμένα πραγματικά το βιβλιαράκι που έχω δεν αναφέρει πουθενά κατανάλωση. Εγώ έχω αυτό με τα 105 άλογα. Αυτό που αναφέρει δηλαδή 5.2 με 5.3 εντός πόλης. Ούτε στο πιο τρελό σενάριο δεν μπορεί να φτάσει αυτή την κατανάλωση. Κάτω από 7 λίτρα είναι πολύ δύσκολο να πέσεις. Αυτά τα 5.30λιτρα ισχύουν για ταξίδι σε εθνική οδό με σταθερή ταχύτητα και όχι πάνω από 120 χιλιόμετρα φαντάζομαι. Φίλε ominus επειδή έβλεπα την διαδικασία με τα φώτα στις πόρτες αν πάρω το καλώδιο που αναφέρεις πως μπαίνω στο πρόγραμμα για τις ρυθμίσεις; Απλά συνδέω το αυτοκίνητο με ένα λάπτοπ μέσω του καλωδίου; Πρέπει να έχω και το πρόγραμμα λογικά;

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , Val passat said:

Φίλε Ominus ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Εμένα πραγματικά το βιβλιαράκι που έχω δεν αναφέρει πουθενά κατανάλωση. Εγώ έχω αυτό με τα 105 άλογα. Αυτό που αναφέρει δηλαδή 5.2 με 5.3 εντός πόλης. Ούτε στο πιο τρελό σενάριο δεν μπορεί να φτάσει αυτή την κατανάλωση. Κάτω από 7 λίτρα είναι πολύ δύσκολο να πέσεις. Αυτά τα 5.30λιτρα ισχύουν για ταξίδι σε εθνική οδό με σταθερή ταχύτητα και όχι πάνω από 120 χιλιόμετρα φαντάζομαι. 

 

Εγώ προσωπικά τα βλέπω τα νούμερα σου σε πολύ καλά επίπεδα.

Τι δεν σου αρέσει ακριβώς?

 

Επίσης (δεν ξέρω τον τρόπο που οδηγας) αλλά παίζει ΤΕΡΆΣΤΙΟ ρόλο αν αλλάζεις ταχύτητες ανέβασμα και κατέβασμα με της ενδείξεις αλλαγής ταχυτήτων που σου βγάζει στο κοντέρ.

 

 

Επίσης βρίσκω λίγο άστοχο την σύγκριση του focus με το passat... άλλο σκάφος το ένα, άλλο το άλλο (θα ήταν ποιο ιδανικό να έκανες σύγκριση με mondeo)  Αν βέβαια θα ξαναβγεί το mondeo...?

 

 

 

Και εγώ που είχα Ford (πριν πάρω το passat) ειχα diesel 1600 115 hp

 

εκτός πολύς ο κατασκευαστής έλεγε για 4 λίτρα ,Και η πραγματική κατανάλωση εκτός και οδήγηση μέχρι τα 120, ηταν οσο καίει το δικό σου μέσα.

Οπότε υπολόγισε τι έκαιγε μέσα στην πόλη το Ford, άσε βέβαια που στα Ford δεν μπορείς να υπολογίσεις σωστά το πόσα λίτρα έχεις μέσα στο ρεζερβουάρ σού και το τι λίτρα καίει.....

Και αυτό γιατί η Ford έχει φροντίσει (Για λόγους ασφαλείας) να έχεις άλλες ενδείξεις στο κοντέρ και συγκεκριμένα με τον δείκτη καυσίμου να κλέβει (επίτηδες) για να μην κάψεις την αντλία καυσίμου (Ο λόγος ασφαλείας που σου έλεγα) 

 

 

18 λεπτά πριν , Val passat said:

Φίλε ominus επειδή έβλεπα την διαδικασία με τα φώτα στις πόρτες αν πάρω το καλώδιο που αναφέρεις πως μπαίνω στο πρόγραμμα για τις ρυθμίσεις; Απλά συνδέω το αυτοκίνητο με ένα λάπτοπ μέσω του καλωδίου; Πρέπει να έχω και το πρόγραμμα λογικά;

Για τα φώτα στης πόρτες ας κάνουμε την συζήτηση σε εκείνο το θέμα και όχι εδώ.

 

Γιατί θα βγούμε εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκρινα με το focus επειδή πάνω κάτω είναι τα ίδια κιλά. Και τα δύο αν δεν κάνω λάθος είναι 1.5 τόνο και μέσα στην πόλη που δεν παίζει τόσο ρόλο η αεροδυναμική και άλλοι παράγοντες αν όντως καίει 6.1 λίτρα είναι πολύ καλό νούμερο. Ξανά λέω σύμφωνα με τα λεγόμενα του, δεν είναι προσωπική εμπειρία. Ξέρω ότι τα focus γενικά μέχρι κάποιο σημείο έκαιγαν παρά πολύ. Εγώ είχα focus του 2007 1400 κυβικά βενζίνη. Σερνόταν  και έκαιγε 10 λίτρα. 1.5 τόνο κι εκείνο. Μετά άκουσα το διόρθωσαν. Δεν ξέρω τι έγινε πραγματικά. 

Με το passat πάντως μεχρι στιγμής ειμαι πολύ ικανοποιημένος και είναι πραγματικά value for money. Απλά εθιξα την κατανάλωση επειδή μιας και δεν είχα ποτέ πετρέλαιο είχα την εντύπωση ότι είχαν λιγότερη κατανάλωση από αυτή που βλέπω τώρα. Όσο για την οδήγηση που είπες πριν είναι πολύ οικονομική. Δεν μπορώ να σου πω ότι ακολουθώ κατά γράμμα τις αλλαγές που φαίνονται στο καντράν μιας και οδηγώντας στην πόλη δεν γίνεται να τις ακολουθήσεις αλλά δεν το πιέζω το αυτοκίνητό καθολου. Αλλάζω γρήγορα ταχύτητες και γενικά οδηγώ ομαλα χωρίς απότομες γκαζιες κ.τ.λ. 

Edited by Val passat
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.