Jump to content
VAL T-ROC

Passat B7 tdi καταναλωση

Recommended Posts

16 λεπτά πριν , Val passat said:

Το συγκρινα με το focus επειδή πάνω κάτω είναι τα ίδια κιλά. Και τα δύο αν δεν κάνω λάθος είναι 1.5 τόνο και μέσα στην πόλη που δεν παίζει τόσο ρόλο η αεροδυναμική και άλλοι παράγοντες αν όντως καίει 6.1 λίτρα είναι πολύ καλό νούμερο. Ξανά λέω σύμφωνα με τα λεγόμενα του, δεν είναι προσωπική εμπειρία. Ξέρω ότι τα focus γενικά μέχρι κάποιο σημείο έκαιγαν παρά πολύ. Εγώ είχα focus του 2007 1400 κυβικά βενζίνη. Σερνόταν  και έκαιγε 10 λίτρα. 1.5 τόνο κι εκείνο. Μετά άκουσα το διόρθωσαν. Δεν ξέρω τι έγινε πραγματικά. 

Με το passat πάντως μεχρι στιγμής πάντως ειμαι πολύ ικανοποιημένος και είναι πραγματικά value for money. Απλά εθιξα την κατανάλωση επειδή μιας και δεν είχα ποτέ πετρέλαιο είχα την εντύπωση ότι είχαν λιγότερη κατανάλωση από αυτή που βλέπω τώρα. Όσο για την οδήγηση που είπες πριν είναι πολύ οικονομική. Δεν μπορώ να σου πω ότι ακολουθώ κατά γράμμα τις αλλαγές που φαίνονται στο καντράν μιας και οδηγώντας στην πόλη δεν γίνεται να τις ακολουθήσεις αλλά δεν το πιέζω το αυτοκίνητό καθολου. Αλλάζω γρήγορα ταχύτητες και γενικά οδηγώ ομαλα χωρίς απότομες γκαζιες κ.τ.λ. 

 

Κοίτα τώρα κατά πόσο γενικά τα πετρέλαια είναι οικονομικά, (πάντα με τα νούμερα που δίνουν η εταιρίες)   είναι μια μεγάλη κουβέντα..

 

Εγώ που είχα diesel μάρκας Ford δεν μπορώ να πω ότι έμεινα και απόλυτα ικανοποιημένος  στην κατανάλωση... 

Το Passat μου που είναι βενζίνη μπορώ να πω ότι βγάζει πολύ καλύτερα νούμερα.

 

 

Τώρα στο θέμα σου , πιστεύω ότι ίσως ένα καθάρισμα στα μπεκ να μπορούσε να ρίξει λίγο το νούμερο.

 

Επίσης δες λίγο το θέμα καυσίμου κάνε μια σύγκριση να δεις πως πάνε τα πράγματα. 

Ρίχνε και κανένα καθαριστικό μέσα στο ρεζερβουάρ καλό κάνεις.

Και δες και λίγο και τα λάστιχα σου σε τι κατάσταση είναι?  Παίζει ρόλο και αυτό αν είναι φθαρμένα τι πιέσεις έχουν.

 

 

 

Επίσης και κάτι ακόμα που παίζει ρόλο, τα νούμερα που λες είναι με χρήση A/C η όχι??

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , OMINUS said:

 

Κοίτα τώρα κατά πόσο γενικά τα πετρέλαια είναι οικονομικά, (πάντα με τα νούμερα που δίνουν η εταιρίες)   είναι μια μεγάλη κουβέντα..

 

Εγώ που είχα diesel μάρκας Ford δεν μπορώ να πω ότι έμεινα και απόλυτα ικανοποιημένος  στην κατανάλωση... 

Το Passat μου που είναι βενζίνη μπορώ να πω ότι βγάζει πολύ καλύτερα νούμερα.

 

 

Τώρα στο θέμα σου , πιστεύω ότι ίσως ένα καθάρισμα στα μπεκ να μπορούσε να ρίξει λίγο το νούμερο.

 

Επίσης δες λίγο το θέμα καυσίμου κάνε μια σύγκριση να δεις πως πάνε τα πράγματα. 

Ρίχνε και κανένα καθαριστικό μέσα στο ρεζερβουάρ καλό κάνεις.

Και δες και λίγο και τα λάστιχα σου σε τι κατάσταση είναι?  Παίζει ρόλο και αυτό αν είναι φθαρμένα τι πιέσεις έχουν.

 

 

 

Επίσης και κάτι ακόμα που παίζει ρόλο, τα νούμερα που λες είναι με χρήση A/C η όχι??

Τα νούμερα που αναφέρω είναι χωρίς Α/C. Όσον αφορά το πετρέλαιο βάζω πάντα shell v power από εταιρικό της shell. Τα λάστιχα είναι του 2018 όχι γνωστής εταιρείας( θυμίζω ότι το αγόρασα αρχες Δεκεμβρίου και αυτά είχε πάνω όταν το αγόρασα) αλλά σύντομα σκοπεύω να τα αλλάξω μαζί με ζάντες αλουμινιου . Θα βάλω 17αρες. Η πίεση ωστόσο στα λάστιχα είναι σωστή σε όλα. Καθαριστικό έριξα μια φορά τον προηγούμενο μηνα. Τα μπεκ δεν ξέρω αν θα τα καθαρίσω ακόμα γιατί στα πετρέλαια είναι πανάκριβος ο καθαρισμός από ότι έχω ακούσει. Κοντά στα 600 ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Και γενικά ρωτώντας από εδώ και από εκεί , όπως είπε και ο sotos πιο πάνω νομίζω τα νούμερα του αυτοκινήτου είναι εκεί. Δεν πάει πιο κάτω δυστυχώς. Και τελικά μάλλον οποίος θέλει οικονομία πάει σε φυσικό αέριο. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , Val passat said:

Τα νούμερα που αναφέρω είναι χωρίς Α/C. Όσον αφορά το πετρέλαιο βάζω πάντα shell v power από εταιρικό της shell. Τα λάστιχα είναι του 2018 όχι γνωστής εταιρείας( θυμίζω ότι το αγόρασα αρχες Δεκεμβρίου και αυτά είχε πάνω όταν το αγόρασα) αλλά σύντομα σκοπεύω να τα αλλάξω μαζί με ζάντες αλουμινιου . Θα βάλω 17αρες. Η πίεση ωστόσο στα λάστιχα είναι σωστή σε όλα. Καθαριστικό έριξα μια φορά τον προηγούμενο μηνα. Τα μπεκ δεν ξέρω αν θα τα καθαρίσω ακόμα γιατί στα πετρέλαια είναι πανάκριβος ο καθαρισμός από ότι έχω ακούσει. Κοντά στα 600 ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Και γενικά ρωτώντας από εδώ και από εκεί , όπως είπε και ο sotos πιο πάνω νομίζω τα νούμερα του αυτοκινήτου είναι εκεί. Δεν πάει πιο κάτω δυστυχώς. Και τελικά μάλλον οποίος θέλει οικονομία πάει σε φυσικό αέριο. 

Κοίτα σε γενικές γραμμές το πετρέλαιο για μέσα στην πόλη δεν το βλέπω ότι είναι και ότι καλύτερο..

Το πετρέλαιο κακα τα ψέματα είναι για να βαράς χιλιόμετρα έξω. Και σε μεγάλες διαδρομές

 

Πάντος σαν καύσιμο βγάζει ποιο πολλά χιλιόμετρα είτε μέσα είτε έξω σε σχέση με την βενζίνη.

 

 

Τώρα για το αέριο το ποσό οικονομικό είναι,  εγώ δεν μπορώ να κάνω κριτική πάνω σε αυτό.

 

Οικονομικό είναι σε θέμα τιμής σαν καύσιμο,  αλλά αυτό είναι για όσο το αέριο είναι σε χαμηλή τιμή και μόνο.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα νούμερα που αναφέρω είναι χωρίς Α/C. Όσον αφορά το πετρέλαιο βάζω πάντα shell v power από εταιρικό της shell. Τα λάστιχα είναι του 2018 όχι γνωστής εταιρείας( θυμίζω ότι το αγόρασα αρχες Δεκεμβρίου και αυτά είχε πάνω όταν το αγόρασα) αλλά σύντομα σκοπεύω να τα αλλάξω μαζί με ζάντες αλουμινιου . Θα βάλω 17αρες. Η πίεση ωστόσο στα λάστιχα είναι σωστή σε όλα. Καθαριστικό έριξα μια φορά τον προηγούμενο μηνα. Τα μπεκ δεν ξέρω αν θα τα καθαρίσω ακόμα γιατί στα πετρέλαια είναι πανάκριβος ο καθαρισμός από ότι έχω ακούσει. Κοντά στα 600 ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Και γενικά ρωτώντας από εδώ και από εκεί , όπως είπε και ο sotos πιο πάνω νομίζω τα νούμερα του αυτοκινήτου είναι εκεί. Δεν πάει πιο κάτω δυστυχώς. Και τελικά μάλλον οποίος θέλει οικονομία πάει σε φυσικό αέριο. 


Μην τα πειραζεις τα μπεκ αστα αν δεν εχεις προβλημα.

Βαλε ενα σετ συγχρονων ελαστικων χαμηλης αντιστασης κυλησης. Μην πας σε 17 θα καιει και παραπανω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.