Jump to content
axi scirocco

Θόρυβος στις χαμηλές στροφές – Σκορτσαρισμα του κινητήρα στις 2000 στροφές

Recommended Posts

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά έχω ένα scirocco 1.4 tsi 160hp  με 85000 και ενώ λειτουργούσε άψογα μου παρουσίασε αυτά τα δυο προβλήματα σχεδόν μαζί

 

1.       Μετά από αρκετή ώρα λειτουργίας επέστρεφα από Αθήνα όταν πατούσα το γκάζι ποιο δυνατά με 5η ή 6η ταχύτητα με χαμηλές στροφές περίπου 1800-2000 το μοτέρ έκανε έντονο κλότσημα και ξανά έδινε
αν είναι πάνω από τις 2000 στροφές ή με μικρή ταχύτητα δεν κάνει τίποτα .
Την επόμενη ακριβώς πήγα στην αντιπροσωπία όπου και κάνω service το αυτοκίνητο το κάναμε μια βόλτα το έκανε μια φορά με πολύ μικρότερη ένταση ,ο μηχανικός έλεγξε τα μπουζί που είχαν αλλαχτεί στις 60000 δεν βρήκε κάτι και μου είπε ότι δεν τους έχει ξανά τύχη θα πρέπει να το κάνει συνέχεια και μάλλον είναι από τα ρεύματα από κάποιο πολλαπλασιαστή και έφυγα
Στη συνέχεια δοκιμάζοντας μόνος μου το αυτοκίνητο είδα ότι το πρόβλημα το κάνει με τις μεγάλες ταχύτητες μόνο όταν η θερμοκρασία λαδιού είναι πάνω από 93 με 95 βαθμούς και έστω αν κατέβει στους 91 σταματάει να σκορτσαρει

2.       Ο κινητήρας κάνει θόρυβο ένα γρρ αυτό ακούγετε έντονα στο cold start ή σε χαμηλές στροφές μέσα στην πόλη με 1η και 2α  περισσότερο αισθητός γίνετε όταν πέφτουν οι στροφές του κινητήρα αφήνοντας το γκάζι έχω την εντύπωση ότι ακούγετε από την πλευρά του μοτέρ προς την μπαταρίας
Επισκέφτηκα την αντιπροσωπεία για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες μέρες ο μηχανικός τον άκουσε τον ήχο άλλα επειδή δεν ήταν πολύ έντονος λόγο ότι το μοτέρ ήταν ζεστό δεν μπόρεσε να τοι καταλάβει μου είπε ότι μάλλον κάποια  τροχαλία και ευτυχώς όχι η καδένα
Θα πρέπει να το αφήσω εκεί να το ξεκινήσει τελείως κρύο και να το λύση αν χρειαστεί

Απλά έγραψα ενημερωτικά μήπως έχει συμβεί και σε κάποιον άλλο το ίδιο πρόβλημα και βρήκε λύση και μπορέσει να βοηθήσει γιατί νομίζω πως έχω μπλέξει
Ευχαριστώ   

Link to comment
Share on other sites

Μετρα συμπιεση στο μοτερ

 

Τι μοντελο ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.