Jump to content
vasiliss

τρέμουλο στο τιμόνι μετά τα 120χλμ.

Recommended Posts

Καλή χρονιά με υγεία, είμαι κάτοχος ενός tiguan 1.5tsi evo, το οποίο αγόρασα τον Αύγουστο που μας πέρασε, και είδα ότι μετά τα 120χλμ. αρχίζει ένα τρέμουλο στο τιμόνι, από την αντιπροσωπία(automarin) μου είπαν ότι φταίνε τα ελαστικά γιατί δεν το κινώ συχνά, και ότι πρέπει να κάνω ζυγοστάθμιση, την οποία και θα πρέπει να τους την πληρώσω, γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά?Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , vasiliss said:

Καλή χρονιά με υγεία, είμαι κάτοχος ενός tiguan 1.5tsi evo, το οποίο αγόρασα τον Αύγουστο που μας πέρασε, και είδα ότι μετά τα 120χλμ. αρχίζει ένα τρέμουλο στο τιμόνι, από την αντιπροσωπία(automarin) μου είπαν ότι φταίνε τα ελαστικά γιατί δεν το κινώ συχνά, και ότι πρέπει να κάνω ζυγοστάθμιση, την οποία και θα πρέπει να τους την πληρώσω, γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά?Ευχαριστώ πολύ.

Για αρχή δες πρώτα από όλα τον αέρα στα λάστιχα σου.

 

Δες τα όλα αν έχουν τον ίδιο αέρα!  

 

Μετά κοιτάς για ζυγοσταθμιση και τράμπα τα λάστιχα (τα πίσω μπροστά και τα μπροστά πίσω)

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα και τα συμπτώματα δείχνουν ζυγοστάθμιση... Δες μήπως έχεις και κανένα καρούμπαλο / βυζί σε κανένα λάστιχο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, θα δω αρχικά τον αέρα και μετά την ζυγοστάθμιση. γιατί αυτοί από το service μου λένε ότι φταίει το γεγονός ότι μπορεί να μένει τ αυτοκίνητο σε ακινησία για 4-5 μέρες και τετραγωνίζεται το λάστιχο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ανέβηκες κανα περίεργο πεζοδρόμιο η σε καμια λακούβα απο αυτες τι ωραίες που τερματίζει η αναρτηση και αλλάξε απο το χτύπημα  η γεωμετρία της ζάντας η κανα καρόυμπαλο στο λάστιχο?
Μάλλον με ζυγοστάθμιση θα είσαι μια χαρά αλλα δεν νομίζω οτι φταίει η ακινησία 3(!) ημερών.  Δηλάδη στις 15 μέρες το λάστιχο έχει γίνει ερπύρστρια?

Edited by naruel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

'Όχι δεν έχω κάποιο χτύπημα από πεζοδρόμιο ή λακκούβα, δυστυχώς το έκανε από την αρχή, αλλά ήθελα να το δω καλύτερα και σε άλλες ταχύτητες, πάντως οι απαντήσεις που δίνουν είναι...έχω πείρα έχοντας πριν από αυτό ένα passat 1.8t 20v, και είχα ακούσει ότι τους ερχόταν στο κεφάλι.Επίσης στις γιορτές όπως έφυγα από Αράχωβα και η θερμοκρασία κινητήρα ηταν περίπου 60 βαθμούς, στην κατηφόρα είδα τον δείκτη να πέφτει στους μηδέν, του το ανέφερα και αυτό και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό γιατί αν έχει κρύο ο κινητήρας κρυώνει!!!!!!!!!!!!!!!(να του έχω μπουφάν μαζι από δώ και στο εξής?:startle:)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , vasiliss said:

Επίσης στις γιορτές όπως έφυγα από Αράχωβα και η θερμοκρασία κινητήρα ηταν περίπου 60 βαθμούς, στην κατηφόρα είδα τον δείκτη να πέφτει στους μηδέν, του το ανέφερα και αυτό και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό γιατί αν έχει κρύο ο κινητήρας κρυώνει!!!!!!!!!!!!!!!(να του έχω μπουφάν μαζι από δώ και στο εξής?:startle:)

:lol::lol::brr:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα και καλό φθινόπωρο, έχω κάνει με το Tiguan περίπου 14.500 χλμ, και φέτος που χρειάστηκε να πάω χωματόδρομο, άρχισα να ακούω από την εμπρός ανάρτηση, στην πλευρά την δική μου, θόρυβο σαν κάτι να κοπανάει, επειδή είχα και Passat, πριν από αυτό, άκουγα τον ίδιο θόρυβο, όμως μετά από 160.000χλμ, έχει κανείς κάτι σχετικό να μου πεί? Επειδή είναι ακόμα στην εγγύηση, θα μου το ελέγξουν ή θα μου λένε δεν είναι τίποτα?

Πάντως για suv, περίμενα κάτι πιο ήσυχο από την ανάρτηση γενικότερα....Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.