Jump to content
Gianni$

T-Roc - Active info display [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Καλησπέρα. 

Σκέφτηκα να κάνουμε ερωτήσεις επί του θέματος εδώ. Εάν όχι ας το διορθώσει ο Mr admin..

Ερώτηση λοιπόν, έχει προσπαθήσει κανένας να προσθέσει ελληνική γλώσσα στο εργαστοσιακό Navi;

Επίσης επέκταση της οθόνης του κινητού υποστηρίζετε;

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Yiannis_2 said:

Καλησπέρα. 

Σκέφτηκα να κάνουμε ερωτήσεις επί του θέματος εδώ. Εάν όχι ας το διορθώσει ο Mr admin..

Ερώτηση λοιπόν, έχει προσπαθήσει κανένας να προσθέσει ελληνική γλώσσα στο εργαστοσιακό Navi;

Επίσης επέκταση της οθόνης του κινητού υποστηρίζετε;

Καλησπέρα,

Εγώ το δικό μου Oneplus6 το συνδέω με ΒΤ και μετα εχω δυνατότητα να δεχτώ και να κάνω κλήσεις.

Επίσης αν πάω στο MEDIA και ανοίξω spotify στο κινητό, με αφήνει κανονικά να το χειριστώ απο την οθόνη του αυτοκινήτου ή το τιμόνι.

Αν βάλω και καλώδιο παράλληλα μου ανοίγει το android auto και έχει μια οθόνη με μερικές εφαρμογές απο το κινητό μου. το βασικότερο σου δίνει τους Google maps που είναι έτη φωτός καλύτεροι και μπορείς να πλανάρεις διαδρομές ταξίδια κλπ πολύ καλύτερα, να δείς κίνηση και να δηλώσεις ατυχήματα/εργασίες για τους άλλους οδηγούς που θα είναι σε ίδια διαδρομή με σένα ή οτι άλλο θές. Υστερεί οπτικά απο το κινητό αλλα είναι καλύτερο γενικά απο πληροφορία.

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , Chrisantz said:

Καλησπέρα,

Εγώ το δικό μου Oneplus6 το συνδέω με ΒΤ και μετα εχω δυνατότητα να δεχτώ και να κάνω κλήσεις.

Επίσης αν πάω στο MEDIA και ανοίξω spotify στο κινητό, με αφήνει κανονικά να το χειριστώ απο την οθόνη του αυτοκινήτου ή το τιμόνι.

Αν βάλω και καλώδιο παράλληλα μου ανοίγει το android auto και έχει μια οθόνη με μερικές εφαρμογές απο το κινητό μου. το βασικότερο σου δίνει τους Google maps που είναι έτη φωτός καλύτεροι και μπορείς να πλανάρεις διαδρομές ταξίδια κλπ πολύ καλύτερα, να δείς κίνηση και να δηλώσεις ατυχήματα/εργασίες για τους άλλους οδηγούς που θα είναι σε ίδια διαδρομή με σένα ή οτι άλλο θές. Υστερεί οπτικά απο το κινητό αλλα είναι καλύτερο γενικά απο πληροφορία.

 

Ok. Όμως το Navi έχει ελληνικό μενού; Ρωτώ γιατί στην αντιπροσωπεία μου είπαν όχι ενώ στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* υπάρχουν φωτογραφίες από τις 2 οθόνες του αυτοκινήτου με ελληνικά γράμματα.

Επίσης με τίς περιπτώσεις που αναφέρεις βλέπεις utube στην οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Εχει κανονικά Ελληνικά. Πας στο menu, settings, language και επιλέγεις ελληνικά και όλο το πακέτο γυρίζει σε ελληνικά παντού navi, AID, και ό,τι άλλο υπάρχει. 

Επίσης στο google Auto αν έχεις το κινητό στα ελληνικά σεταρισμένο υποστηρίζει κανονικά και φωνητικές εντολές κρατώντας πατημένο το voice για 3 4 sec. π.χ ψάχνεις ένα δρόμο στο google maps, κρατάς πατημένο το voice για 3 4 sec σου ενεργοποιείται η φωνητική πύλη λες την οδό και την βρίσκει μόνο του. Αυτό ΔΕΝ δουλεύει με το εργοστασιακό Navi, εκτός αν κάποιος το έχει βάλει ως έξτρα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , hakkthan said:

Καλημέρα σας,

 

Εχει κανονικά Ελληνικά. Πας στο menu, settings, language και επιλέγεις ελληνικά και όλο το πακέτο γυρίζει σε ελληνικά παντού navi, AID, και ό,τι άλλο υπάρχει. 

Επίσης στο google Auto αν έχεις το κινητό στα ελληνικά σεταρισμένο υποστηρίζει κανονικά και φωνητικές εντολές κρατώντας πατημένο το voice για 3 4 sec. π.χ ψάχνεις ένα δρόμο στο google maps, κρατάς πατημένο το voice για 3 4 sec σου ενεργοποιείται η φωνητική πύλη λες την οδό και την βρίσκει μόνο του. Αυτό ΔΕΝ δουλεύει με το εργοστασιακό Navi, εκτός αν κάποιος το έχει βάλει ως έξτρα. 

 

 

 Α. Πολύ ωραία.

Η απάντηση που έψαχνα από την μία από την άλλη άλλο ένα πράγμα που ο πωλητής έπεσε έξω..

Εάν δεν είχα το έντυπο παραγγελίας θα αμφέβαλλα εάν έχει καταλάβει καλά τι αμάξι του ζήτησα...

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν ότι δεν μπορείς να δεις χάρτες από το android auto στην active info display, παρά μόνο στην "μεγάλη" οθόνη του infotainment. Στην AID βλέπεις μόνο εργοστασιακό Navi. Επίσης, από ότι θυμάμαι, χάρτες του εργοστασιακού Navi μπορείς να βλέπεις είτε στην AID είτε στο infotainment αλλά όχι και τα δύο ταυτόχρονα.
Τέλος, έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βάλεις το εργοστασιακό Navi να παίζει στην AID και τα Google maps μέσω κινητού, να παίζουν στο infotainment.

YouTube μέσω android auto δεν υποστηρίζεται για λόγους ασφαλείας. Μπορείς να παίζεις video αποθηκευμένο σε SD cards/usb κτλπ, όταν το αμάξι είναι σταματημένο. Μέσω obd11 μπορείς να το χακαρεις, ώστε να παίζει και εν κινήσει. Αυτά όμως δεν με ενδιαφέρουν, οπότε δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν , forza said:

Υπόψιν ότι δεν μπορείς να δεις χάρτες από το android auto στην active info display, παρά μόνο στην "μεγάλη" οθόνη του infotainment. Στην AID βλέπεις μόνο εργοστασιακό Navi. Επίσης, από ότι θυμάμαι, χάρτες του εργοστασιακού Navi μπορείς να βλέπεις είτε στην AID είτε στο infotainment αλλά όχι και τα δύο ταυτόχρονα.
Τέλος, έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βάλεις το εργοστασιακό Navi να παίζει στην AID και τα Google maps μέσω κινητού, να παίζουν στο infotainment.

YouTube μέσω android auto δεν υποστηρίζεται για λόγους ασφαλείας. Μπορείς να παίζεις video αποθηκευμένο σε SD cards/usb κτλπ, όταν το αμάξι είναι σταματημένο. Μέσω obd11 μπορείς να το χακαρεις, ώστε να παίζει και εν κινήσει. Αυτά όμως δεν με ενδιαφέρουν, οπότε δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα.

Οκ ευχαριστώ. Μου αρκούν όλα όσα ανέφερες απλά για το utube ρώτησα αφενός επειδή είδα video χωρίς να εξηγεί το τρόπο και αφετέρου θα ήταν μια καλή λύση σε δύσκολες στιγμές τών παιδιών.

Link to comment
Share on other sites

Πιο εύκολα κανείς δουλειά δίνοντας τους ταμπλέτες. Έτσι και αλλιώς το infotainment έχει μικρή οθόνη, είναι στην μέση και αυτά είναι πίσω από τις θέσεις οδηγού - συνοδηγού, οπότε δύσκολα θα μπορούσαν να δουν.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε με τη μικρή οθόνη 6 ιντσών. Βγάζει ότι το mirror link δεν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα. Υπάρχει περίπτωση να το ενεργοποιήσουμε;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε με τη μικρή οθόνη 6 ιντσών. Βγάζει ότι το mirror link δεν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα. Υπάρχει περίπτωση να το ενεργοποιήσουμε;
Το mirror link δεν ξέρω, αλλά το android auto όντως δεν είναι επίσημα διαθέσιμο. Μπαίνει με sideload από apkmirror.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, forza said:
8 hours ago, vastil said:
Εμείς πήραμε με τη μικρή οθόνη 6 ιντσών. Βγάζει ότι το mirror link δεν είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα. Υπάρχει περίπτωση να το ενεργοποιήσουμε;

Το mirror link δεν ξέρω, αλλά το android auto όντως δεν είναι επίσημα διαθέσιμο. Μπαίνει με sideload από apkmirror.

Εμενα μπηκε χωρις να κανω κατι το εξτρα,.. εβαλα καλώδιο και τελος. Oneplus 6 εχω.

Link to comment
Share on other sites

Σε iPhone δεν γίνεται να υποθέσω ε?
Ta iPhone έχουν το apple carplay το οποίο είναι αντίστοιχο σύστημα. Σε κάποια σημεία υπερτερεί και σε κάποια υπολείπεται, αλλά μέσες άκρες κάνει τα ίδια πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

Το mirrorlink αντικειμενικά είναι άχρηστο.. Αν δεν μπείς στην διαδικασία να βάλεις 1002 εφαρμογές στο κινητό για να καταφέρεις να κάνεις ενα full mirror την οθόνη του κινητού σου ( δεν υιοθετώ ) , δεν έχει καμία σημασία. Το android auto αιώνες μπροστά. 

Περί active info display, αν έχεις discovery pro, δείχνει τον μαμίσιο χάρτη και μονο, ανεξάρτητα στην AID και στην κεντρική οθόνη εκτος αν χρησιμοποιείς google maps ή waze , οπου ο χάρτης στην AID απενεργοποιείται τελείως πετώντας μήνυμα ( smartphone navigation is active ).

Link to comment
Share on other sites

Το mirrorlink αντικειμενικά είναι άχρηστο.. Αν δεν μπείς στην διαδικασία να βάλεις 1002 εφαρμογές στο κινητό για να καταφέρεις να κάνεις ενα full mirror την οθόνη του κινητού σου ( δεν υιοθετώ ) , δεν έχει καμία σημασία. Το android auto αιώνες μπροστά. 
Περί active info display, αν έχεις discovery pro, δείχνει τον μαμίσιο χάρτη και μονο, ανεξάρτητα στην AID και στην κεντρική οθόνη εκτος αν χρησιμοποιείς google maps ή waze , οπου ο χάρτης στην AID απενεργοποιείται τελείως πετώντας μήνυμα ( smartphone navigation is active ).
Είχα παίξει με το mirror link στο 3008 που είχα σαν εταιρικό αυτοκίνητο και δεν με βόλεψε. Θεωρώ το Android auto πιο δυνατό και βολικό για το αυτοκίνητο.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2020 at 10:05 ΜΜ, forza said:

Υπόψιν ότι δεν μπορείς να δεις χάρτες από το android auto στην active info display, παρά μόνο στην "μεγάλη" οθόνη του infotainment. Στην AID βλέπεις μόνο εργοστασιακό Navi. Επίσης, από ότι θυμάμαι, χάρτες του εργοστασιακού Navi μπορείς να βλέπεις είτε στην AID είτε στο infotainment αλλά όχι και τα δύο ταυτόχρονα.
Τέλος, έχω την εντύπωση ότι μπορείς να βάλεις το εργοστασιακό Navi να παίζει στην AID και τα Google maps μέσω κινητού, να παίζουν στο infotainment.

YouTube μέσω android auto δεν υποστηρίζεται για λόγους ασφαλείας. Μπορείς να παίζεις video αποθηκευμένο σε SD cards/usb κτλπ, όταν το αμάξι είναι σταματημένο. Μέσω obd11 μπορείς να το χακαρεις, ώστε να παίζει και εν κινήσει. Αυτά όμως δεν με ενδιαφέρουν, οπότε δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα.

Καλησπέρα. Αναθεωρημένη απορία σχετικά.. το Navi ok έχει ελληνικό μενού. Η νέα απορία γιατί ακούω διάφορα είναι, φωνητικές εντολές έχει στα ελληνικά ή turn left κλπ..

Edited by Yiannis_2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αναθεωρημένη απορία σχετικά.. το Navi ok έχει ελληνικό μενού. Η νέα απορία μπορεί και χαζή γιατί ακούω διάφορα είναι, φωνητικές εντολές εχειυστα ελληνικά ή turn left κλπ..
Έχουμε ταυτόχρονα την ίδια απορία. Και εγώ αγγλική μόνο βλέπω μέχρι στιγμης. Αν ξέρει κάποιος αν μπορούμε με ένα update να έχουμε και ελληνική φωνητική καθοδήγηση θα ήταν καλό! Αλλιώς θα αρχίσω να τι ψάχνω σε ξένα φόρουμ

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω τη ιδια απορια αν εχει ελληνικα οταν σου μιλαει ο πλοηγος γιατι οταν πηγα να κανω πλοηγηση και αρχισε να μιλαει αγγλικα τα πηρα στο κρανιο και ηθελα να πλακωσω τον πωλητη που δν με ενημερωσε και εγω απο μερια μου δν ρωτησα γιατι το θεωρησα οτι το 2020 ειναι κατι αυτονητο. Συντομα θα επικοινωνησω μαζι του να δω τι θα μου πει και θα ενημερωσω ελπιζω να βρεθει λυση. Σε καμια περιπτωση δν γουσταρω να βαζω  απο το κινητο πλοηγηση η μεσω Android auto εδωσα ενα σκασμο λεφτα για να εχει πλοηγο το αμαξι

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου, αντιθέτως μου φαίνεται αστείο το πως π.χ. το Google maps προφέρει τις οδούς στα αγγλικά

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο 'θέμα' αντιμετώπισα (και συνεχίζω). Σε επικοινωνία μου όμως με 2 αντιπροσωπείες της VW, η απάντηση ήταν ότι ΔΕΝ υπάρχει εφαρμογή για μετατροπή φωνητικών εντολών στα Ελληνικά κι ότι όλα τα αυτοκίνητα έρχονται με Αγγλική φωνητική καθοδήγηση. Πίκρα.....

Link to comment
Share on other sites

Α. Το waze ειναι δωρεαν ή πληρωνεις καποια συνδρομη οπως με τους vw χαρτες όταν ληξουν;

Β. Στο discover media πως γινεται να παιζουν βιντεο εστω κ με χειροφρενο; (αν και εχω ενεργοποιησει video in motion μεσω obd) Εχω ψαξει πολλους τροπους οπως και να μετατρεπω το αρχειο του βιντεο σε dvd playable αλλα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.