Jump to content
giol

Βενζίνη 98 οκτανίων για TSi κινητήρες ή κάτι καλύτερο?

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι καινούργιο μέλος και έχω παραγγειλει ένα Polo R line, 115 PS του 2020. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το τι βενζίνη να χρησιμοποιώ. Εγώ προσανατολίζομαι για Shell 98 οκτανίων, αλλά από μηχανικό φίλο μου

ακουσα ότι σε κινητήρες Vag TSI μακροπρόθεσμα δημιουργεί προβλήματα λόγω των πρόσθετων που έχει. Αυτός μου πρότεινε να βάζω BP 100 οκτανίων , αλλά όπως καταλαβαίνετε το κόστος ανεβαίνει αρκετά.

Ποια η γνώμη σας και η εμπειρία σας σχετικά και για προστασία του κινητήρα(TSI) αλλά και καλή κατανάλωση?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η βενζίνη φίλε μου. Ούτος η άλλος όλες σχεδόν έχουν γίνει 98αρες.

 

Και πριν από χρόνια λέγανε κάποιοι μην βάζετε 100αρες γιατί καίγοντα η αντλίες στα TSI.

 

O μόνος ασφαλής τρόπος για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο είναι να βάζεις από εταιρικό πρατήριο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,
 
Είμαι καινούργιο μέλος και έχω παραγγειλει ένα Polo R line, 115 PS του 2020. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το τι βενζίνη να χρησιμοποιώ. Εγώ προσανατολίζομαι για Shell 98 οκτανίων, αλλά από μηχανικό φίλο μου
ακουσα ότι σε κινητήρες Vag TSI μακροπρόθεσμα δημιουργεί προβλήματα λόγω των πρόσθετων που έχει. Αυτός μου πρότεινε να βάζω BP 100 οκτανίων , αλλά όπως καταλαβαίνετε το κόστος ανεβαίνει αρκετά.
Ποια η γνώμη σας και η εμπειρία σας σχετικά και για προστασία του κινητήρα(TSI) αλλά και καλή κατανάλωση?
 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Έχω το ίδιο αμάξι φίλε μου από την αρχή έβαζα 100αρα bp έβαλα για λίγο 95αρα bp για δοκιμή και μόλις ξαναεβαλα 100αρα bp αμέσως κατάλαβα τη διαφορά επανελαβα το τεστ 2 φορές και πάντα έβλεπα διαφορά και σε αίσθηση σπιρτάδα και σε κατανάλωση..Μετά που δοκίμασα 98 μου φάνηκε ίδια η αίσθηση με την 100αρα bp οπότε έχω στραφεί εκεί και το τεσταρω ακόμα... γενικά θέλει καλό βενζινάδικο και πιστεύω το καλύτερο καύσιμο σε άμεσου ψεκασμού βοηθάει το μοτέρ...

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η βενζίνη φίλε μου. Ούτος η άλλος όλες σχεδόν έχουν γίνει 98αρες.
 
Και πριν από χρόνια λέγανε κάποιοι μην βάζετε 100αρες γιατί καίγοντα η αντλίες στα TSI.
 
O μόνος ασφαλής τρόπος για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο είναι να βάζεις από εταιρικό πρατήριο.
Τι σημαίνει "εταιρικό πρατήριο";
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί πρατήριο της εταιρίας και όχι από ιδιώτη για καθαρότερο καύσιμο..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν , forza said:
1 ώρα πριν , OMINUS said:
Μια χαρά είναι η βενζίνη φίλε μου. Ούτος η άλλος όλες σχεδόν έχουν γίνει 98αρες.
 
Και πριν από χρόνια λέγανε κάποιοι μην βάζετε 100αρες γιατί καίγοντα η αντλίες στα TSI.
 
O μόνος ασφαλής τρόπος για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο είναι να βάζεις από εταιρικό πρατήριο.

Τι σημαίνει "εταιρικό πρατήριο";

 

39 λεπτά πριν , gianniskar said:

Εννοεί πρατήριο της εταιρίας και όχι από ιδιώτη για καθαρότερο καύσιμο..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Ακριβώς αυτό:goodjob:

 

Αν κάνετε μια αναζήτηση ΌΛΑ τα βενζινάδικα έχουν πρατήρια κατευθείαν από την ίδια την εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.