Jump to content
themisSs13

Golf - Ψυκτικό Υγρό Παραφλου (G13) & Ψυγείο [Διάφορα Θέματα & Λύσεις]

Recommended Posts

Δες το θεμα που ειχα αναλυσει πως γινεται η διαδικασια. Δεν γινεται κουτουρου θελει καθαρισμα το κυκλωμα και διαθλασιμετρο και θα γινει αψογο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites



Θερμοστάτη άλλαξα πριν μήνες. Το ψυγείο ακόμα δεν δείχνει σημάδια....


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ψυγείο για golf gt Τι προτείνεις nikedev ιμιτασιον;

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το μετέφερα εδώ, μη χαλάμε την παρουσίαση του Polo.

 

Επώνυμο, συμβατό με το εργοστασιακό ή εργοστασιακό. Αν δεν έσπασε, χάνει ή ήταν σταματημένο για πάρα πολύ μεγάλο διάστημα δεν υπάρχει λόγος γι΄αλλαγή σε Tsi.

Υπάρχει κάποιος λόγος ?

Link to comment
Share on other sites

Το μετέφερα εδώ, μη χαλάμε την παρουσίαση του Polo.
 
Επώνυμο, συμβατό με το εργοστασιακό ή εργοστασιακό. Αν δεν έσπασε, χάνει ή ήταν σταματημένο για πάρα πολύ μεγάλο διάστημα δεν υπάρχει λόγος γι΄αλλαγή σε Tsi.
Υπάρχει κάποιος λόγος ?
Συμβατό με το εργοστασιακό η επώνυμο άλλα λογική τιμη

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

 

Σε συνέχεια του προβλήματος με τον θερμοστάτη και επειδή το αυτοκίνητο το έχει η κόρη μου στην  Κηφισιά απευθύνθηκε για την αντικατάσταση του θερμοστάτη στο συνεργείο "RAPWAGEN A.E  Γ.  ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΣ" που είναι πολύ κοντά στο σπίτι της. 

Εκεί αρχίζει και η περιπέτεια με το εν λόγω συνεργείο. Μιλάει με μια κυρία στη γραμματεία που την ενημερώνει ότι το κόστος της εργασίας για την αντικατάσταση είναι 30 ευρώ +ΦΠΑ (καθώς το ανταλλακτικό το είχαμε αγοράσει από το εμπόριο) χρειάζεται   χρόνο   περίπου μία ώρα και κλείνει ραντεβού 8:30 το πρωί πριν από καμιά βδομάδα  . Πηγαίνει στο ραντεβού και τις λένε ότι το αυτοκίνητο πρέπει να μείνει μέχρι το απόγευμα  γιατί  ο μάστορας δεν ήταν εκεί. Επειδή δούλευε το μεσημέρι  έφυγε και έκλεισε νέο ραντεβού για σήμερα. 

Πράγματι πήγε πάλι σήμερα το πρωί στις 8:30, οπότε τις λένε ότι η κυρία στη γραμματεία δεν κατάλαβε καλά  ότι πρόκειται για το gti, ότι το κόστος αντικατάστασης είναι πλέον 80 ευρώ + ΦΠΑ και το κυριότερο ότι δεν αναλαμβάνουν την αντικατάσταση με θερμοστάτη εμπορίου  παρά μόνο με γνήσιο της VW. 

 

Μετά από αυτά η κόρη μου πήρε το αυτοκίνητο και έφυγε με τις χειρότερες εντυπώσεις από το εν' λόγω συνεργείο.

 

Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο καλό συνεργείο στην Κηφισιά με εμπειρία στα VW να πάμε να κάνουμε την αντικατάσταση του θερμοστάτη;

 

 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, PERIS1964 said:

Παιδιά καλημέρα.

 

Σε συνέχεια του προβλήματος με τον θερμοστάτη και επειδή το αυτοκίνητο το έχει η κόρη μου στην  Κηφισιά απευθύνθηκε για την αντικατάσταση του θερμοστάτη στο συνεργείο "RAPWAGEN A.E  Γ.  ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΣ" που είναι πολύ κοντά στο σπίτι της. 

Εκεί αρχίζει και η περιπέτεια με το εν λόγω συνεργείο. Μιλάει με μια κυρία στη γραμματεία που την ενημερώνει ότι το κόστος της εργασίας για την αντικατάσταση είναι 30 ευρώ +ΦΠΑ (καθώς το ανταλλακτικό το είχαμε αγοράσει από το εμπόριο) χρειάζεται   χρόνο   περίπου μία ώρα και κλείνει ραντεβού 8:30 το πρωί πριν από καμιά βδομάδα  . Πηγαίνει στο ραντεβού και τις λένε ότι το αυτοκίνητο πρέπει να μείνει μέχρι το απόγευμα  γιατί  ο μάστορας δεν ήταν εκεί. Επειδή δούλευε το μεσημέρι  έφυγε και έκλεισε νέο ραντεβού για σήμερα. 

Πράγματι πήγε πάλι σήμερα το πρωί στις 8:30, οπότε τις λένε ότι η κυρία στη γραμματεία δεν κατάλαβε καλά  ότι πρόκειται για το gti, ότι το κόστος αντικατάστασης είναι πλέον 80 ευρώ + ΦΠΑ και το κυριότερο ότι δεν αναλαμβάνουν την αντικατάσταση με θερμοστάτη εμπορίου  παρά μόνο με γνήσιο της VW. 

 

Μετά από αυτά η κόρη μου πήρε το αυτοκίνητο και έφυγε με τις χειρότερες εντυπώσεις από το εν' λόγω συνεργείο.

 

Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο καλό συνεργείο στην Κηφισιά με εμπειρία στα VW να πάμε να κάνουμε την αντικατάσταση του θερμοστάτη;

 

 

ο πατέρας μου που μένει Κηφισιά πηγαίνει το πόλο στην autoclub που είναι στην Φιλαδέλφεια επάνω στην εθνική. Τώρα εγώ μένω νέο Φάληρο και πηγαίνω το γκολφ κοντά μου σ ένα καλό συνεργείο (όχι αντιπροσωπεία) . Για μένα καλύτερα να κάνεις κανένα χιλιόμετρο παραπάνω και να πας σε τίμιο συνεργείο παρά να ψάχνεις γειτονικό. Γιατί μπορεί να πας για θερμοστάτη και να λες μετά πάλι καλά που έχεις και το τιμόνι στη θέση του...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το εξειδικευμένο στο GROUP VAG συνεργείο QUATTRO SERVICE στο Χαλάνδρι έχει κανείς άποψη;

 

Λέω να το πάω εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν κανεις μια αναζητηση στο φορουμ καποιος απο εδω το παει και ειχε γραψει καλα λογια αλλα δεν θυμαμαι ποιος

δεν βλαπτει ομως να εχεις μια εικονα απο τα συνεργεια γενικα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα!!!

Θελω να καθαρισω το συστημα ψυξης σε golf 4 μοντελο 2000.

Αν ξερει καποιος να μου προτεινει ενα καλο καθαριστικο να ριξω στο κυκλωμα και να μην κανει ζημια γενικα...Εχει πιασει με τα χρονια πουρι...

Εχω υπ οψιν μου το wynns radiator flush τι γνωμη εχετε,κανει δουλεια??

Καθε αποψη δεκτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , spiros6 said:

Παιδια καλημερα!!!

Θελω να καθαρισω το συστημα ψυξης σε golf 4 μοντελο 2000.

Αν ξερει καποιος να μου προτεινει ενα καλο καθαριστικο να ριξω στο κυκλωμα και να μην κανει ζημια γενικα...Εχει πιασει με τα χρονια πουρι...

Εχω υπ οψιν μου το wynns radiator flush τι γνωμη εχετε,κανει δουλεια??

Καθε αποψη δεκτη!!!!

Έχω χρησιμοποιήσει εγώ κάτι παρόμοιο σε κύκλωμα ψυγείου τρακτέρ.

 

Θα κάνει δουλειά αλλά για να κάνεις δουλειά όμως θα πρέπει πριν ρίξεις το υγρό αυτό που λες στο παγουρι , θα πρέπει να κάνεις άδειασμα τα είδη νερά που έχεις.

 

Να γεμίσεις με σκέτο νερό και μετά να βάλεις το υγρό αυτό.

 

Αν το ρίξεις στο παραφλου μέσα το έχεις χάσει το παιχνίδι...Δεν θα κάνει τίποτα απολύτως 

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν , OMINUS said:

Έχω χρησιμοποιήσει εγώ κάτι παρόμοιο σε κύκλωμα ψυγείου τρακτέρ.

 

Θα κάνει δουλειά αλλά για να κάνεις δουλειά όμως θα πρέπει πριν ρίξεις το υγρό αυτό που λες στο παγουρι , θα πρέπει να κάνεις άδειασμα τα είδη νερά που έχεις.

 

Να γεμίσεις με σκέτο νερό και μετά να βάλεις το υγρό αυτό.

 

Αν το ρίξεις στο παραφλου μέσα το έχεις χάσει το παιχνίδι...Δεν θα κάνει τίποτα απολύτως 

Ok σωστο θα το δοκιμασω,αλλα δεν ξερω τι μαρκα να βαλω να κανει δουλιεα..

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , spiros6 said:

Ok σωστο θα το δοκιμασω,αλλα δεν ξερω τι μαρκα να βαλω να κανει δουλιεα..

Κοιτα όλα λίγο πολύ κάνουν δουλειά.

 

Εγώ τότε είχα βάλει αυτή την μάρκα

 

https://www.eliseparts.com/shop/track-race-br-car-parts-1/race-car-parts/speedflush-radiator-cleaning-system/

 

 

 

Και η μάρκα που λες είναι πολύ καλή,  δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

 

 

Απλός όπως σου είπα και πριν  θα πρέπει να πετάξεις τα υγρά που έχεις τώρα στο αμάξι .

 

Θα βάλεις νερό σκέτο να το αφήσεις να κυκλοφορήσει και μετά ξανά άδειασμα. (Κατά προτίμηση να είναι έχει ανοίξει ο θερμοστατης ) να αδειάσουν όλα τα νερά.

 

Αφού αδειάσει βάζεις ξανά νερό και ρίχνεις το υγρό που θα αγοράσεις.

 

Εκεί θα ακολουθήσεις της οδηγίες που γράφει.

 

 

 

 

Εγώ αυτό  που είχα ρίξει είχε 2 επιλογές στην χρήση του το έριχνες  μέσα και το άφηνες για περίπου 30 χιλιόμετρα η  στο ρελαντί το αμαξι για καποια λεπτά.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , OMINUS said:

Κοιτα όλα λίγο πολύ κάνουν δουλειά.

 

Εγώ τότε είχα βάλει αυτή την μάρκα

 

https://www.eliseparts.com/shop/track-race-br-car-parts-1/race-car-parts/speedflush-radiator-cleaning-system/

 

 

 

Και η μάρκα που λες είναι πολύ καλή,  δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

 

 

Απλός όπως σου είπα και πριν  θα πρέπει να πετάξεις τα υγρά που έχεις τώρα στο αμάξι .

 

Θα βάλεις νερό σκέτο να το αφήσεις να κυκλοφορήσει και μετά ξανά άδειασμα. (Κατά προτίμηση να είναι έχει ανοίξει ο θερμοστατης ) να αδειάσουν όλα τα νερά.

 

Αφού αδειάσει βάζεις ξανά νερό και ρίχνεις το υγρό που θα αγοράσεις.

 

Εκεί θα ακολουθήσεις της οδηγίες που γράφει.

 

 

 

 

Εγώ αυτό  που είχα ρίξει είχε 2 επιλογές στην χρήση του το έριχνες  μέσα και το άφηνες για περίπου 30 χιλιόμετρα η  στο ρελαντί το αμαξι για καποια λεπτά.

 

 

 

Ok σε ευχαριστω και θα το δοκιμασω ακριβως ετσι να δω θα καθαρισει τελικα....

Θα σου πω νεα μου μετα 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η αντικατάσταση του θερμοστάτη έγινε στο QUATΤRO SERVICΕ.

Μετά από τηλεφώνημα μου είπαν φέρτε το όποτε θέλετε αλλά τις 8 η ώρα το πρωί, πράγμα το οποίο έκανε η κόρη μου και το πήρε το μεσημέρι.

Το κόστος για την αντικατάσταση ανήλθε σε 100€ με απόδειξη. Όλα τα ανταλλακτικά συμπεριλαμβανομένου του G13 και αποσταγμένου νερού τα πήγαμε εμείς.

 

Μέχρι στιγμής όλα καλά.

 

Υ.Γ. Να σημειώσω εδώ ότι στο συνεργείο RAPWAGEN ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΣ αρνήθηκαν να προβούν στην αντικατάσταση του θερμοστάτη παρά μόνο αν αγοράζαμε το γνήσιο από αυτούς. Στη συνέχεια για να κάνουμε την αντικατάσταση  στο QUATTRO SERVICE αγοράσαμε G13 και αποσταγμένο νερό από την RAPWAGEN ΡΑΠΤΟΠΟΥΛΟΣ. Τα χρέωσε 40€ (2Χ1,5 λίτρα G13 και 4 λίτρα αποσταγμένο) και το κυριότερο το G13 ήταν της HEPU και όχι της VW. 

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Edited by PERIS1964
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2020 at 3:12 ΜΜ, PERIS1964 said:

και το κυριότερο το G13 ήταν της HEPU και όχι της VW. 

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

το ότι είναι της  HEPU το αντιψυκτικό δεν είναι καθόλου κακό αυτό το πράγμα..

 

γιατί και το γνήσιο VW υπάρχει μια μεγάλη πιθανότητα να είναι της Hepu

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. θέλω να αλλάξω παραφλού στο αυτοκίνητό μου μου είπαν να χρησιμοποιήσω το g12 το fedi.. το οποίο είναι συμπυκνωμένο χρώμα μωβ και έχει περίπου 9 ευρώ το ενάμιση λίτρο είναι έτοιμο για το ψυγείο Ή θα προσθέσω λίγο νερό και πόσα λίτρα παίρνει το ψυγεί

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.. θέλω να αλλάξω παραφλού στο αυτοκίνητό μου μου είπαν να χρησιμοποιήσω το g12 το fedi.. το οποίο είναι συμπυκνωμένο χρώμα μωβ και έχει περίπου 9 ευρώ το ενάμιση λίτρο είναι έτοιμο για το ψυγείο Ή θα προσθέσω λίγο νερό και πόσα λίτρα παίρνει το ψυγεί

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Κώστας πασχαλιδης said:

Καλησπέρα παιδιά.. θέλω να αλλάξω παραφλού στο αυτοκίνητό μου μου είπαν να χρησιμοποιήσω το g12 το fedi.. το οποίο είναι συμπυκνωμένο χρώμα μωβ και έχει περίπου 9 ευρώ το ενάμιση λίτρο είναι έτοιμο για το ψυγείο Ή θα προσθέσω λίγο νερό και πόσα λίτρα παίρνει το ψυγεί

 

Καλησπέρα πατριώτη. 

 

Αφού θα μπεις στην διαδικασια να κανει αλλαγή τότε καλό είναι να χρησιμοποιήσεις το G13 το οποι είναι νεότερο πλεον (σε σχέση με το G12).

 

Η δοσολογία την γράφει επανω στο μπουκάλι 

 

https://partsfinder.bilsteingroup.com/en/article/febi/38200

 

2 μπουκάλια παραφλου του 1,5L και όλο το αλλο νερο είναι για τους -24 βαθμούς.

 

1 μπουκάλι και το υπόλοιπο νερό 

-36 βαθμούς 

 

3 μπυκαλια και όλο το υπόλοιπο νερό -52 βαθμούς.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το καινούριο G13 Plus+ που είναι έτοιμη διάλυση (60-40) με προστασία έως -40%, αν τη βρεις βέβαια.

Ειδάλλως, αυτό που έγραψε αναλυτικά ο από πάνω.

Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



5be1852096190cd1333309a6e4bed071.jpg

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , topmar said:

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το καινούριο G13 Plus+ που είναι έτοιμη διάλυση (60-40) με προστασία έως -40%, αν τη βρεις βέβαια.

Ειδάλλως, αυτό που έγραψε αναλυτικά ο από πάνω.

Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



5be1852096190cd1333309a6e4bed071.jpg
 

 

 

Αν επιτρέπετε, το βρήκες στην Ελλάδα το συγκεκριμένο ? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2021 at 11:21 ΜΜ, OMINUS said:

 

 

Αν επιτρέπετε, το βρήκες στην Ελλάδα το συγκεκριμένο ? 

 

 

Δεν το βρήκα αυτό Ελλάδα, μου το είπε φίλος από Σουηδία ότι έχει βγει το G13 και σε έτοιμη διάλυση. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , topmar said:

Δεν το βρήκα αυτό Ελλάδα, μου το είπε φίλος από Σουηδία ότι έχει βγει το G13 και σε έτοιμη διάλυση. 

αααααα; 

 

Γιατί το ψαχνω στο internet, και δεν μου βγάζει κάτι.

Τα μόνο που μου βγάζει είναι τα G13 στης γνωστές μάρκες.

 

 

Υπάρχει περίπτωση να ειναι μούφα το συγκεκριμένο παραφλου της φωτογραφίας που έβαλες???

 

Γιατί και με τον κωδικό που γράφει επάνω στο μπουκάλι αυτό δεν μου βγάζει κάποια αποτελέσματα?? (G013A8JT1)

 

 

 

Το μόνο που βρηκα ως ετοιμο σε διαληση που είναι.

Είναι το  G12 evo 

https://www.carousell.sg/p/vw-audi-skoda-seat-g12-evo-premixed-coolant-1-litre-1067332186/

 

https://www.ebay.co.uk/p/22039481747

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Παιδία μια ερώτηση,  ξέρει κανείς σας τι ρόλο παίζει αυτό εδώ μέσα στο παγουρι του παραφλου??

 

cFS2IDcF0cLn3n93ZxyZT-OUiLo-1920.jpg

 

Έχει κανείς κάτι τέτοιο σε νεώτερο μοντέλο vw

 

IMG_25012020_095648_(1080_x_810_pixel).j

 

https://www.briskoda.net/forums/topic/475223-expansion-bottle-replacement/page/3/

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

8bc0a75d5d3acc15aa16def5f32c8c8b.jpg



Αλλη μια εξυπναδα της vw


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.