Jump to content
cmkostas

Obdeleven/Vagcom κωδικοποιήσεις

Recommended Posts

Το mirror dip τι ειναι? Να πεφτει ο καθρέπτης κατω με την οπισθεν??αν ναι αυτο το εχει απο την μανα του απλα πρεπει να βαλετε τον διακοπτη σε ποιον καθρεπτη θελετε να κατεβασει. Αν το εχετε στο κεντρο δεν κατεβαζει κανεναν... Εκτος κ αν αναφερεστε σε κατι αλλο. 

Εγω το ηθελα να αλλαζω γραφικα στην οθονη.. Κοντερ στροφόμετρο κτλ, τα χρωματα στο infotainment... Αλλα ενα 100αρικο μου φαινονται πολλα για αυτα... 

Link to comment
Share on other sites

Κάνουν και μερικά ακόμα χρήσιμα, αλλά όχι απαραίτητα πραγματικά. Πχ αύξησα την διάρκεια του coming home και αύξησα τον αριθμό των φλας όταν σηκώνεις ελαφρά τον λεβιέ (από 3 το έκανα 5). Το βασικότερο για εμένα ήταν το start stop.

Τίποτα από αυτά δεν είναι πραγματικά απαραίτητο, αλλά όλα με διευκολυνθούν κατά την καθημερινή χρήση, οπότε δεν μετάνιωσα που έδωσα τα χρήματα, ειδικά αν προστεθούν και άλλα πράγματα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει κ εγω απειρα βιντεακια με το τι κανει... Κ ομολογω οτι μου αρεσαν πολυ. Το θεμα ειναι τι γινεται στο T roc. Το coming home εμενα το εχει να το ρυθμιζεις απο infotainment. Μακαρι να μπορουσε να μπει κ το σπορ info που σου δειχνει πιεσεις κτλ. Αν κ το off road ωραιο ειναι. Κανονικα θα έπρεπε να μας τα εχουν free να τα αλλαζουμε... Ελεος κ αυτοι. Τι τα κλειδωνουν... Σαν κινητο το εχουν κανει το αμαξι πλεον

Link to comment
Share on other sites

Εχω δει κ εγω απειρα βιντεακια με το τι κανει... Κ ομολογω οτι μου αρεσαν πολυ. Το θεμα ειναι τι γινεται στο T roc. Το coming home εμενα το εχει να το ρυθμιζεις απο infotainment. Μακαρι να μπορουσε να μπει κ το σπορ info που σου δειχνει πιεσεις κτλ. Αν κ το off road ωραιο ειναι. Κανονικα θα έπρεπε να μας τα εχουν free να τα αλλαζουμε... Ελεος κ αυτοι. Τι τα κλειδωνουν... Σαν κινητο το εχουν κανει το αμαξι πλεον
Το αύξησα πέρα από τα όρια που αφήνει το infotainment ;)
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, forza said:

Στο Tiguan μοντέλο του 18 (πιο παλιό από τα t roc σας) τα πιο πολλά από τα modules του obd11, είναι απλά επιλογές στο infotainment, για αυτό και απόρησα.
Τελικά αγόρασα το carista (παρόμοιο με το obd11) και έβαλα refuel level στο MFD ενώ απενεργοποίησα το start stop.
Άλλη χρησιμότητα δεν βρήκα δυστυχώς. Ενδιαφερομουν και για το traffic sign recognition αλλά δυστυχώς το απέσυραν ως δυνατότητα

Το traffic sign recognition νομίζω το έχει στην beta του OBD11. Βέβαια είχα βρει οδηγίες για να το ενεργοποιήσεις manually... αλλά από όσο είδα όταν παρέλαβα το T-Roc το είχε ήδη ενεργοποιημένο σαν λειτουργία.

11 hours ago, Derv_7 said:

με το obdeleven μπορείς να δεις πίεση τουρμπίνας, θερμοκρασία λαδιού, πίεση λαδιου και άλλες τέτοιες ενδείξεις σε μια οθόνη?

Ξέρω πως μπορείς σε Golfs, δεν το έψαξα ακόμη για το T-Roc.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάποιος έχει obd11 και δεν το χρειάζεται δηλαδή θέλει να το πουλήσει δανείσει κτλ να μου πει γτ θέλω να κάνω 2-3 πραγματακια στο πόλοβκαι βρίσκω υπερβολικά τα 100 ευρώ που έχει συν τελωνεία...

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδια!

Επειδή κι εγώ θέλω να το αγοράσω θα ήθελα κάποιος να μας βοηθήσει να συνοψίσουμε βασικά πράγματα που μπορούν να αλλάξουν με το obd11 pro:

  • απενεργοποιηση  auto start/stop
  • αυτοματη εναλλαγή μεγάλης σκαλας (auto beam lights)
  • αλλαγες χρωμάτων στο infotainment
  • εργοποιηση  traffic sign recognition
  • εργοποιηση OffRoad screen

είναι κάτι άλλο που μου διαφεύγει και να είναι σχετικά σημαντικό?

έχει κάποιος να προτείνει από που να τα αγοράσουμε?

ευχαριστω!

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάποιος έχει obd11 και δεν το χρειάζεται δηλαδή θέλει να το πουλήσει δανείσει κτλ να μου πει γτ θέλω να κάνω 2-3 πραγματακια στο πόλοβκαι βρίσκω υπερβολικά τα 100 ευρώ που έχει συν τελωνεία...

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Είμαι Ολλανδία οπότε δύσκολο για εμένα, αλλά δεν νομίζω να έχει τελωνείο. Αν δεν απατώμαι το στέλνουν από Ευρώπη

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδια!
Επειδή κι εγώ θέλω να το αγοράσω θα ήθελα κάποιος να μας βοηθήσει να συνοψίσουμε βασικά πράγματα που μπορούν να αλλάξουν με το obd11 pro:
  • απενεργοποιηση  auto start/stop
  • αυτοματη εναλλαγή μεγάλης σκαλας (auto beam lights)
  • αλλαγες χρωμάτων στο infotainment
  • εργοποιηση  traffic sign recognition
  • εργοποιηση OffRoad screen
είναι κάτι άλλο που μου διαφεύγει και να είναι σχετικά σημαντικό?
έχει κάποιος να προτείνει από που να τα αγοράσουμε?
ευχαριστω!
 
Η αλήθεια είναι πως το pro δεν σου χρειάζεται απαραίτητα γιατί μπορείς να κάνεις τις αλλαγές χεράτα μπαίνοντας στα modules. Απλά με το pro σου δίνει πράγματα έτοιμα με ένα κλικ. Βέβαια κάποια δεν τα έχει μέσα στα "apps" όπως λέει τις αλλαγές με ένα κλικ και μέχρι να τα βάλουν (πχ stop/start disable) θα μπορείς να τα κάνεις αλλά "χεράτα" μπαίνοντας στα modules από το obd11.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν δεν υπάρχουν apps το κάνεις χερατα χωρίς οδηγίες?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν δεν υπάρχουν apps το κάνεις χερατα χωρίς οδηγίες?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ναι, ψάχνεις λίγο online από αλλά μοντέλα κλπ. Βέβαια με την pro έκδοση μπορείς να κάνεις backup settings πριν πειράξεις οτιδήποτε. Και πάλι όμως θέλει προσοχή γιατί αν πειράξεις τυχόν λάθος ρυθμίσεις είσαι για αντιπροσωπεία

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ thx!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Να τι έχει στα apps (στα εύκολα), μόλις έβαλα print screen από το δικό μου

 

63a564585c766203ef81e3f8634368ba.jpg&key=9f13aede4902cae434ed6f39eaee6cbd2bc5748687964b28cf295c0ea124cca6

 

5b6133cc9f1ecd0a219863ea83251d60.jpg

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μονο αυτα εχει για το T-ROC???? 

Πω... Δηλαδη πρεπει να τα κανεις χερατα τα υπολοιπα... Αυτο το needle test δουλευει γιατι το ηθελα... Αν εχει μονο τοσα δεν ξερω αν συμφερει να παρουμε ενα vcds κ να τα κανουμε απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Μονο αυτα εχει για το T-ROC???? 
Πω... Δηλαδη πρεπει να τα κανεις χερατα τα υπολοιπα... Αυτο το needle test δουλευει γιατι το ηθελα... Αν εχει μονο τοσα δεν ξερω αν συμφερει να παρουμε ενα vcds κ να τα κανουμε απο εκει.
Υπάρχει community και περνάνε feature requests οπότε λογικά θα δούμε κι άλλα να μπαίνουν. Το needle test στο δικό μου δεν παίζει γιατί έχω τα ψηφιακά όργανα (LCD οθόνη).

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω την lcd εχω κ εχω δει κ σε αλλους που κανει το τεστ... Μαλλον καποιο λαθος εχουν κανει στην κωδικοποιηση... Αν δεις κ βιντεακια μεχρι κ τα γραφικα μπορεις να αλλαζεις στην οθονη.. 

https://youtu.be/rXw3TcpXhRA

Μια ερώτηση... Αν παρω το απλο που εχει 40 ευρω, γινεται βλεπω pro με το license που πουλανε? 

Edited by Christt
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Christt said:

Κ εγω την lcd εχω κ εχω δει κ σε αλλους που κανει το τεστ... Μαλλον καποιο λαθος εχουν κανει στην κωδικοποιηση... Αν δεις κ βιντεακια μεχρι κ τα γραφικα μπορεις να αλλαζεις στην οθονη.. 

https://youtu.be/rXw3TcpXhRA

Μια ερώτηση... Αν παρω το απλο που εχει 40 ευρω, γινεται βλεπω pro με το license που πουλανε? 

'Εχεις δίκιο, θα το ψάξω  λίγο για το τεστ... 

Και ναι από το απλό αγοράζεις μετά απλά pro license και είναι το ίδιο. Ο αντάπτορας είναι ο ίδιος σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας λίγο όλα τα παραπάνω καταλαβαίνω πως το start & stop εάν δεν το καταργήσεις από τον εγκέφαλο πρέπει κάθε φορά που μιζάρεις να το απ ενεργοποιείς;

 

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας λίγο όλα τα παραπάνω καταλαβαίνω πως το start & stop εάν δεν το καταργήσεις από τον εγκέφαλο πρέπει κάθε φορά που μιζάρεις να το απ ενεργοποιείς;
 
Ακριβώς, από ένα obd tool μπορείς να το βάλεις off by default

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν , doggy said:

Ακριβώς, από ένα obd tool μπορείς να το βάλεις off by default

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Και μιας και δεν έχω ιδέα από όλο αυτό.

Φαντάζομαι ότι θέλει κωδικοποίηση, δεν είναι έτοιμο στην εφαρμογή.

 

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Yiannis_2 said:

Και μιας και δεν έχω ιδέα από όλο αυτό.

Φαντάζομαι ότι θέλει κωδικοποίηση, δεν είναι έτοιμο στην εφαρμογή.

 

ακριβώς

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , doggy said:

ακριβώς

Μάλιστα..

Και πόσο εύκολο είναι να το κάνεις αυτό κάθε φορά που θες να το πετάς εκτός;

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yiannis_2 said:

Μάλιστα..

Και πόσο εύκολο είναι να το κάνεις αυτό κάθε φορά που θες να το πετάς εκτός;

 

δεν το λες και ιδιαίτερα δύσκολο, δες εδώ:

https://www.youtube.com/watch?v=Zdhejtz3mhw

 

Προσωπικά δεν το έχω απενεργοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν , doggy said:

δεν το λες και ιδιαίτερα δύσκολο, δες εδώ:

https://www.youtube.com/watch?v=Zdhejtz3mhw

 

Προσωπικά δεν το έχω απενεργοποιήσει.

Όκ, εγώ ρωτώ μιας και αναμένω ακόμη, τη διαδικασία να το απενεργοποιείς μέσω της οθόνης όχι ηλεκτρονικά.

Link to comment
Share on other sites

ΑΑΑΑ! οκ, μόνιμη απενεργοποίηση δεν έχεις. Υπάρχει κουμπί autostart on/off κάτω από την οθόνη (κοντά στο A/C). Από εκεί μπορείς να το απενεργοποιείς κάθε φορά που βάζεις μπροστά το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.