Jump to content
cmkostas

Obdeleven/Vagcom κωδικοποιήσεις

Recommended Posts

28 λεπτά πριν , doggy said:

ΑΑΑΑ! οκ, μόνιμη απενεργοποίηση δεν έχεις. Υπάρχει κουμπί autostart on/off κάτω από την οθόνη (κοντά στο A/C). Από εκεί μπορείς να το απενεργοποιείς κάθε φορά που βάζεις μπροστά το αυτοκίνητο.

:good:

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση είναι πανάκριβο το obdeleven. Με το απλό (όχι το pro) θα είμαι σε θέση να δω μηνύματα error? Επίσης αν ένα μήνυμα εμφανίστηκε συγκεκριμένη ώρα και ημέρα στο παρελθόν θα μπορώ να το εντοπίσω? Συγχωρήστε με για την άγνοια μου στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , Derv_7 said:

Σε κάθε περίπτωση είναι πανάκριβο το obdeleven. Με το απλό (όχι το pro) θα είμαι σε θέση να δω μηνύματα error? Επίσης αν ένα μήνυμα εμφανίστηκε συγκεκριμένη ώρα και ημέρα στο παρελθόν θα μπορώ να το εντοπίσω? Συγχωρήστε με για την άγνοια μου στο θέμα.

Επειδή έχω VCDS της Ross tech.

 

Το Obd eleven  είναι πολύ βολικό για όσους είναι αρχάριοι με τέτοιες κωδικοποιήσεις.

 

Αρκεί βέβαια όμως να μπορείς να κάνεις τα ίδια, όπως με το VCDS. 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, OMINUS said:

Επειδή έχω VCDS της Ross tech.

 

Το Obd eleven  είναι πολύ βολικό για όσους είναι αρχάριοι με τέτοιες κωδικοποιήσεις.

 

Αρκεί βέβαια όμως να μπορείς να κάνεις τα ίδια, όπως με το VCDS. 

οπότε θα μπορώ να δώ τα error μηνύματα χωρίς κωδικοποίηση ναι ή οχι?

Edited by Derv_7
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , Derv_7 said:

οπότε θα μπορώ να δώ τα error μηνύματα χωρίς κωδικοποίηση ναι ή οχι?

Πιστεύω πως για Σκαναρισμα για βλάβες θα μπορείς να δεις..

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, OMINUS said:

Πιστεύω πως για Σκαναρισμα για βλάβες θα μπορείς να δεις..

σε ευχαριστώ φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Derv_7 said:

σε ευχαριστώ φίλε μου

με την απλη εκδοση μπορεις να κανεις σκαναρισμα για να βρεις βλαβες και μπορεις και να τις σβησεις εφοσον βρεις κατι..επισης  αναλογα με το αυτοκινητο εχει ενεργοποιημενα και καποια applications..ουσιαστικα κανεις προγραμματισμο με το πατημα ενος κουμπιου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω περίπου 2 χρόνια το OBDEleven pro! :)  Είναι εύκολο σε αυτά που πληρώνεις αλλά αν έχεις και βασικές γνώσει απο VCDS μπορείς να κάνεις ακόμα πιο πολλά πράγματα.

Όποιος είναι απο Θεσσαλονίκη ή έρχεται συχνά μπορώ να βρεθούμε και να κάνουμε ότι αλλαγές θέλει.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το έχω περίπου 2 χρόνια το OBDEleven pro!   Είναι εύκολο σε αυτά που πληρώνεις αλλά αν έχεις και βασικές γνώσει απο VCDS μπορείς να κάνεις ακόμα πιο πολλά πράγματα.
Όποιος είναι απο Θεσσαλονίκη ή έρχεται συχνά μπορώ να βρεθούμε και να κάνουμε ότι αλλαγές θέλει.
 
Αχα, να σε έχουμε υπόψιν εσένα τότε

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, topmar said:

Αχα, να σε έχουμε υπόψιν εσένα τότε emoji12.pngemoji1787.png

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater
 

Παιδιά εννοείται δεν χάνω κάτι εγώ το πλήρωσα μια φορά και τέλος! Δεν έχω ούτε περιορισμό στα αμαξία που μπορεί να συνδεθεί οπότε feel free to ask!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω περίπου 2 χρόνια το OBDEleven pro!   Είναι εύκολο σε αυτά που πληρώνεις αλλά αν έχεις και βασικές γνώσει απο VCDS μπορείς να κάνεις ακόμα πιο πολλά πράγματα.
Όποιος είναι απο Θεσσαλονίκη ή έρχεται συχνά μπορώ να βρεθούμε και να κάνουμε ότι αλλαγές θέλει.
 
Χαχα άμα είναι κάνω κανένα Αθήνα Θεσσαλονίκη!!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, gianniskar said:

Χαχα άμα είναι κάνω κανένα Αθήνα Θεσσαλονίκη!!emoji23.pngemoji23.pngemoji41.png

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τα βρίσκουμε κάπου στη μέση! Χάχαχα αν δεν θες κάτι πολύπλοκο και γίνεται χωρίς έκδοση προ έχω ίσως άτομο Αθήνα να σε βοηθήσει! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε το δικο μου μετα απο ενα μηνα. 

Δεν μου περναει το niddle swipe.... 

Τα χρωματα του ambient display τα ενεργοποιησα κ αλλαξα κ το μοτιβο του στροφόμετρου... Εχει 4 διαφορετικα σε εμας. Θα κατσω να ασχοληθω οταν θα εχω χρονο για το offroad display

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Christt said:

Ηρθε το δικο μου μετα απο ενα μηνα. 

Δεν μου περναει το niddle swipe.... 

Τα χρωματα του ambient display τα ενεργοποιησα κ αλλαξα κ το μοτιβο του στροφόμετρου... Εχει 4 διαφορετικα σε εμας. Θα κατσω να ασχοληθω οταν θα εχω χρονο για το offroad display

 

To needle swipe ούτε εμένα μου παίζει.

Το μοτίβο του στροφόμετρου που το βρήκες; Δεν το βρήκα όταν το πρωτοέψαξα. :)

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Στο μενου του στροφόμετρου long coding τερμα κατω tube veesion. Βαζεις οποιο σου αρεσει.. 
Αύριο ξαναπαίρνω το αυτοκίνητο μετά τις customιές και το κεραμικό, οπότε θα το κοιτάξω τότε. Ευχαριστώ!!

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας κόστος του κεραμικού

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Για πες μας κόστος του κεραμικού

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater


Μιλάω για Ολλανδία πάντα, για να μην ξεχαστεί η μπερδευτεί κανείς.
Έξω από το Άμστερνταμ που το πήγα τελικά, μου ζήτησαν 1800 για 5-6 χρόνια ζωής. Όταν πήγα να ζητήσω για ceramic pro 9H το "μόνιμο" (πάνω από 10 χρόνια διάρκεια ζωής) μου είπαν πως η τιμή θα ανέβαινε και θα κοιτούσαμε κάπου στα 2800-3000 (τα προϊόντα της είναι πιο ακριβά και προφανώς στην Ολλανδία είναι φωτιά). Από προϊόντα μου είπαν για της QPON και της Mayvici. Για την mayvici μου είπε όμως ότι χρησιμοποιεί τα προϊόντα από το παλιό εργοστάσιο τους που τα αγοράζει απ'ευθείας μιας και τα υλικά από τη καινούργια παραγωγή τους εξασθενεί γρήγορα (αυτό μου το είπαν και άλλοι detailers εδώ).

Σε άλλο detailer μέσα στο Άμστερνταμ μου ζήτησαν 2500 για 5 χρόνια προστασίας με την "δική τους" μάρκα

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδω κ καποιες αλλες ρυθμισεις. Βλεπω οτι το needle sweep το ενεργοποιουν με αλλο τροπο... 

https://www.gerritspeek.nl/vag-com_aanpassingen_vw-t-roc-a1.html

Επισης τα θεματα του στροφόμετρου ειναι στο adaptation οχι στο long coding.. 

Edited by Christt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εδω κ καποιες αλλες ρυθμισεις. Βλεπω οτι το needle sweep το ενεργοποιουν με αλλο τροπο... 
https://www.gerritspeek.nl/vag-com_aanpassingen_vw-t-roc-a1.html
Επισης τα θεματα του στροφόμετρου ειναι στο adaptation οχι στο long coding.. 
Και σε ολλανδικό site μάλιστα...!
Dank je wel!

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν καταφερα να κανω να δουλεψει το needle sweep. Δεν μπορώ να καταλαβω γιατι το απενεργοποιησαν απο το troc.... Αυτο τους πείραζε? 

Τεσπα. Μενει το offroad screen να ενεργοποιησω. 

Εχει δει καποιος τα led μεσα να αλλαζουν φωτισμο? Γινεται στο troc? Βλεπω κ σε αλλα αυτοκινητα να το ενεργοποιουν κ να αλλαζει ο φωτισμος μεσα στο αυτοκινητο...ωραιο θα ηταν κ αυτο!! 

https://youtu.be/UYjVvAbrkLc

Edited by Christt
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν καταφερα να κανω να δουλεψει το needle sweep. Δεν μπορώ να καταλαβω γιατι το απενεργοποιησαν απο το troc.... Αυτο τους πείραζε? 
Τεσπα. Μενει το offroad screen να ενεργοποιησω. 
Εχει δει καποιος τα led μεσα να αλλαζουν φωτισμο? Γινεται στο troc? Βλεπω κ σε αλλα αυτοκινητα να το ενεργοποιουν κ να αλλαζει ο φωτισμος μεσα στο αυτοκινητο...ωραιο θα ηταν κ αυτο!! 

Το off road μου το είχε έτοιμο από την μάνα του. Θα ήθελα να είχε το performance mode που έχει το R που δείχνει πίεση turbo κλπ αλλά δεν φαίνεται να υποστηρίζεται.

Ο φωτισμός που ρώτησες, αλλάζει μόνο στο infotainment και στο digital dashboard, δυστυχώς τα led μου στις πόρτες είναι μόνο λευκά. Το έχω ρυθμίσει σε πορτοκαλί εδώ και καιρό αλλά με τα έτοιμα apps του overleven pro.

Καταρχήν είδα πως το obd11 έχει κάμποσα νέα apps για το Ρόκι αλλά δεν δουλεύουν όλα (πχ needle sweep που το είχαν, unlock/lock sound)
Το needle sweep μου φάνηκε μπέρδεμα και το απέφυγα. Ενεργοποίησα όμως:
fade in/out του start/stop button.
Έβαλα το version 0 στα όργανα που μου άρεσε γιατί όλα είναι τέρμα πορτοκαλί.
Σκέφτηκα επίσης να γυρίσω το R-line σε R αλλά είπα να περιμένω πρώτα να το φτάσω στα άλογα του R.
Επίσης ενεργοποίησα από τα apps το progressive lightning που ανάβει τα φώτα της καμπίνας πιο ήπια.
Ενεργοποίησα από τα electronics-adaptations και το audible lock/unlock αλλά δεν έχω καταφέρει να το βάλω στην κόρνα. Ακούγεται ένα μικρό chirp από κάπου αλλού (εργοστασιακός συναγερμός μάλλον) αλλά είναι πολύ χαμηλό. Αυτό θέλω να το ψάξω λίγο ακόμη αύριο που θα έχω την κοπέλα μου μαζί που μιλάει γερμανικά (όλο το μενού για τα notifications από τα adaptations είναι στα γερμανικά).


Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στις πορτες ειναι κοκκινο... 

Το needle το βρήκες καπου? Εγω οσα βρηκα δεν μου δουλεψαν. Το βρηκες το path απο καπου αλλου? 

Traffic sign recognition επισης θελω να βαλω. Αλλα το ειδα καπως μεγαλο οποτε το αφηνω κ αυτο για καποια στιγμη που θα εχω χρονο γιατι πρεπει να βλεπω το βιντεο κ να τα κανω ταυτοχρονα. Κ εγω εχω αλλαξει το display με καποιο που ειναι πολυ πιο sport απο το εργοστασιακο.. Γενικα αν γνωριζεις κανεις πολλα πραγματα με αυτο το μαραφετι.... 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στις πορτες ειναι κοκκινο... 
Το needle το βρήκες καπου? Εγω οσα βρηκα δεν μου δουλεψαν. Το βρηκες το path απο καπου αλλου? 
Traffic sign recognition επισης θελω να βαλω. Αλλα το ειδα καπως μεγαλο οποτε το αφηνω κ αυτο για καποια στιγμη που θα εχω χρονο γιατι πρεπει να βλεπω το βιντεο κ να τα κανω ταυτοχρονα. Κ εγω εχω αλλαξει το display με καποιο που ειναι πολυ πιο sport απο το εργοστασιακο.. Γενικα αν γνωριζεις κανεις πολλα πραγματα με αυτο το μαραφετι.... 
Το needle swipe πήγα να το κάνω με long coding αλλά είδα πως δεν έχει κανένα description και φοβήθηκα.

Και το traffic sign recognition μου το είχε από την μάνα του ενεργό

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 28/4/2020 at 10:35 ΜΜ, doggy said:

Εμένα δεν το είχε, τώρα δεν θυμάμαι αν το έχει πλέον. Πάντως ξέρω πως να το ρυθμίσω πλέον αν θέλω να αλλάξω το πόσο κάτω θα πέφτει στην όπισθεν

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

για πες μας και πως γίνεται γιατί το προσπάθησα αλλά ο καθρέπτης κατεβαίνει πάρα πολύ λίγο. και έπειτα επιστρέφει κανονικά στην θέση του.

επίσης αν έχεις βρει κάτι άλλο από obd11 που γίνεται στο roc μας γραψτα να τα δούμε μήπως κάνουμε και εμείς τίποτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.