Jump to content
cmkostas

Obdeleven/Vagcom κωδικοποιήσεις

Recommended Posts

On 8/11/2020 at 10:39 AM, ntemis21 said:

για πες μας και πως γίνεται γιατί το προσπάθησα αλλά ο καθρέπτης κατεβαίνει πάρα πολύ λίγο. και έπειτα επιστρέφει κανονικά στην θέση του.

επίσης αν έχεις βρει κάτι άλλο από obd11 που γίνεται στο roc μας γραψτα να τα δούμε μήπως κάνουμε και εμείς τίποτα.

 

Το Mirror dip σου γράφει στο OBD11 πως να ρυθμίσεις μετά τον καθρεπτη στη θέση που θες να κατεβαίνει αφού το ενεργοποιήσεις.

Αν θυμάμαι καλά βάζεις όπισθεν έχοντας τον δεξί καθρέπτη επιλεγμένο και θα σου κάνει ένα μικρό dip. 

Κατόπιν, με την όπισθεν σαν ταχύτητα, ρυθμίζεις τον καθρέπτη στη θέση που θες για την όπισθεν. Μετά βάζεις νεκρά ή ότι άλλο θες και θα επιστρέψει στην κανονική του θέση.

 

Για τα άλλα που έχω βρει/βάλει, δες 2 ποστ παραπάνω για το τι έκανα. :)

Link to comment
Share on other sites

Εκεί έχω θεμα.

Το ρύθμισα με την όπισθεν αλλά μετά όταν φεύγω κάνει ελάχιστα επάνω όχι εκεί που ήταν αρχικά. 

Δλδ όπου και να το ρυθμίσω πάντα κάνει μικρή κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αυτο μου το ειχε απο την αρχη ενεργοποιημενο. Οταν βαζω οπισθεν κατεβαζει τον καθρέφτη τερμα κατω κ μετα τον σηκωνει εκει που τον εχω ρυθμισει εγω.... 

Θα ηθελα οταν επιλεγω κ τον αριστερο να γινεται αυτο..  Καλο θα ηταν

Link to comment
Share on other sites

Εκεί έχω θεμα.
Το ρύθμισα με την όπισθεν αλλά μετά όταν φεύγω κάνει ελάχιστα επάνω όχι εκεί που ήταν αρχικά. 
Δλδ όπου και να το ρυθμίσω πάντα κάνει μικρή κίνηση.
Για δες την φωτό εδώ με τις οδηγίες, τις ακολούθησες κατά βήμα;

e3635729aa23948c7cbd0065be5936c0.jpg

Εμενα αυτο μου το ειχε απο την αρχη ενεργοποιημενο. Οταν βαζω οπισθεν κατεβαζει τον καθρέφτη τερμα κατω κ μετα τον σηκωνει εκει που τον εχω ρυθμισει εγω.... 
Θα ηθελα οταν επιλεγω κ τον αριστερο να γινεται αυτο..  Καλο θα ηταν
Αυτό όντως θα βόλευε!

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago , doggy said:

Για δες την φωτό εδώ με τις οδηγίες, τις ακολούθησες κατά βήμα;

e3635729aa23948c7cbd0065be5936c0.jpg

Αυτό όντως θα βόλευε!

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

ναι τις εκανα ακριβως αλλα δεν ειναι οτι δεν μου λειτουργει
απλα οτι δεν εχει μαλλον memory.
κανει κινηση προς τα κατω και επιστρεφει κανονικα μολις ξεκινήσω ,
απλα απο οπου και να το εχω αρχικα ρυθμισμενο κανει με την οπισθεν μια κινηση προς τα κατω περιπου 15 μοιρες και επειτα επιστρεφει.

επιστρεφει παντα οπου ηταν πριν, δλδ αν τον εχω ηδη χαμηλα πολυ οπως και τον εχω τωρα κανει παλι την μικρη κινηση και βλεπω λιγο πεζοδρομιο. αν τον εχω ωηλα δεν προκειτε να παει τερμα κατω.

Link to comment
Share on other sites

ναι τις εκανα ακριβως αλλα δεν ειναι οτι δεν μου λειτουργει
απλα οτι δεν εχει μαλλον memory.
κανει κινηση προς τα κατω και επιστρεφει κανονικα μολις ξεκινήσω ,
απλα απο οπου και να το εχω αρχικα ρυθμισμενο κανει με την οπισθεν μια κινηση προς τα κατω περιπου 15 μοιρες και επειτα επιστρεφει.
επιστρεφει παντα οπου ηταν πριν, δλδ αν τον εχω ηδη χαμηλα πολυ οπως και τον εχω τωρα κανει παλι την μικρη κινηση και βλεπω λιγο πεζοδρομιο. αν τον εχω ωηλα δεν προκειτε να παει τερμα κατω.
Περίεργο γιατί εμένα μου δουλεύει κανονικά και χωρίς θέμα... Και τον έχω να πηγαίνει τέρμα κάτω.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εσύ το ρυθμίζεις πόσο κάτω να πάει μάλλον δε στο ρύθμισαν σωστά δες στο manual λέει πως να το κανεις...

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/18/2020 at 3:09 AM, gianniskar said:

Ρε παιδιά εσύ το ρυθμίζεις πόσο κάτω να πάει μάλλον δε στο ρύθμισαν σωστά δες στο manual λέει πως να το κανεις...

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Συμφωνώ με τον Γιάννη. Εχθές άλλαξα την ρύθμιση σε ακόμη πιο χαμηλά και το δοκίμασα μετά από 20' οδήγησης και η νέα ρύθμιση είχε αποθηκευτεί χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος να μου πει τι ακριβως ειναι το high beam assist?? Κατι καταλαβα για την μεγαλη σκαλα των φωτων? 

Εμενα εχει αυτοματη ρυθμιση. Αναβω δλδ μεγαλη σκαλα κ οταν καταλαβαινει απεναντι αμαξια κτλ την κλεινει κ την ξαναβαζει μονο του. Το παραπανω τι ακριβως κανει δλδ περισσοτερο?? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.

 

Χθες παρέλαβα και το δικό μου OBD11. Μέχρι στιγμής ενεργοποίησα την αυτόματη εναλλαγή μεταξύ πορείας / διασταύρωσης. Πριν προχωρήσω σε άλλες αλλαγές είπα να κάνω ενα full backup αλλά κολλάει οταν προσπαθεί να πάρει δεδομένα απο το ACC. Μήπως έχει αντιμετωπίσει κανένας αντίστοιχο πρόβλημα;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα.
 
Χθες παρέλαβα και το δικό μου OBD11. Μέχρι στιγμής ενεργοποίησα την αυτόματη εναλλαγή μεταξύ πορείας / διασταύρωσης. Πριν προχωρήσω σε άλλες αλλαγές είπα να κάνω ενα full backup αλλά κολλάει οταν προσπαθεί να πάρει δεδομένα απο το ACC. Μήπως έχει αντιμετωπίσει κανένας αντίστοιχο πρόβλημα;
 
Ευχαριστώ!
Δεν κολλάει απλά παίρνει αιώνες μέχρι να τελειώσει.
Πήρε κοντά στα 70' εμένα για να κάνει ένα full backup.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αιτημα που τους εκανα, σημερα εβαλαν τα traffic sign recognition και off road mode. Επισης ειδα κ νεα ρυθμιση για το πενταλ γκαζιου(responsive) 

Το εκανε κανενας να μας πει εντυπωσεις??? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κουμπωσα το traffic sign recognition κ δουλευει αψογα!! Πεταξε κατι σφαλματα στο odb τα εσβησα κ ολα κομπλε. Μαλλον κατα την αλλαγη του coding. Ωραιο παντως που θα επρεπε να το βάλουν απο την αρχη... 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Εμένα τα ειχε από την αρχή και τα 2.

Αυτό που ψοφάω να βρω εύκολο τρόπο να βάλω είναι το performance monitoring σαν καγκουράκι που είμαι :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Εμένα τα ειχε από την αρχή και τα 2.
Αυτό που ψοφάω να βρω εύκολο τρόπο να βάλω είναι το performance monitoring σαν καγκουράκι που είμαι
Το performance monitor το θέλω κ γω γτ το έχει στο 2020 μοντέλο ακριβώς ίδια χαρακτηριστικά με μενα αλλά εμένα 2019

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χτες εβαλα να δοκιμασω το νεο σχετικα app με το throttle response. Δεν ξερω τι εκαναν παντως εχει πολυ καλυτερη αντίδραση το πενταλ του γκαζιου... Οποιος το εχει ας το δοκιμασει νομιζω αξίζει. 

Edited by Christt
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Christt said:

Χτες εβαλα να δοκιμασω το νεο σχετικα app με το throttle response. Δεν ξερω τι εκαναν παντως εχει πολυ καλυτερη αντίδραση το πενταλ του γκαζιου... Οοοιος το εχει ας το δοκιμασει νομιζω αξίζει. 

Το είδα προχθές όταν μπήκα να σβήσω τα errors γιατί εν κινήσει μου έβγαλε off το ACC (είχε κωλόκαιρο) και μετά από καμιά 10-αριά χιλιόμετρα ξαναέστρωσε μόνο του.

Το είδα το throttle performance αλλά given ότι έχει ήδη μπει πρόγραμμα σε εμένα, δεν ξέρω αν θα χαλάσω κάτι ή όχι. :)

Link to comment
Share on other sites

Με το acc μου έχει συμβεί 2 φορές με χιόνι επανήλθε μόνο του δεν έκανα τπτ απλά καθάρισα τον αισθητήρα. Περιμένω και γω το obdeleven να μου έρθει... Να φανταστώ έχετε navigation για το traffic recognition?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μερικα προγραμματα, οσα κυριως εχουν πειραξει το χαρτη που ανοιγει την πεταλουδα εχουν προβλημα.

Αυτοκινητο 1.8 και 1.4 tsi
Πχ με revo + booster ηταν οκ
Με custom + booster ειχε προβλημα διαχειρισης πιεσης


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , nikdev said:

Μερικα προγραμματα, οσα κυριως εχουν πειραξει το χαρτη που ανοιγει την πεταλουδα εχουν προβλημα.

Αυτοκινητο 1.8 και 1.4 tsi
Πχ με revo + booster ηταν οκ
Με custom + booster ειχε προβλημα διαχειρισης πιεσης


Sent from my iPhone using Tapatalk

Οταν λες booster εννοεις αυτο με το throttle response στο odbeleven? 

Αυτο αν το βαλεις στο νορμαλ που λεει σε γυρναει stock ετσι δεν ειναι? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.