Jump to content
cmkostas

Obdeleven/Vagcom κωδικοποιήσεις

Recommended Posts

21 hours ago, gianniskar said:

Με το acc μου έχει συμβεί 2 φορές με χιόνι επανήλθε μόνο του δεν έκανα τπτ απλά καθάρισα τον αισθητήρα. Περιμένω και γω το obdeleven να μου έρθει... Να φανταστώ έχετε navigation για το traffic recognition?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ακριβώς, παίζει Navi. Και εμένα μάλλον έπιασε χώμα ο αισθητήρας μπροστά + η κάμερα στο παρπρίζ. Και μάλλον και το wrap που έχω στο σήμα, το κάνει λίγο πιο ευαίσθητο.

21 hours ago, Christt said:

Εγω εχω navi ναι. Το ενεργοποιησα κ δουλευει αψογα. 

@doggy αφού εχεις προγραμμα κ σε ευχαριστεί η αποκριση δεν χρειαζεται νομιζω να το ενεργοποιησεις. 

Ακριβώς, θα το αποφύγω για τους λόγους που λέει και ο Νίκος.

2 hours ago, nikdev said:

Μερικα προγραμματα, οσα κυριως εχουν πειραξει το χαρτη που ανοιγει την πεταλουδα εχουν προβλημα.

Αυτοκινητο 1.8 και 1.4 tsi
Πχ με revo + booster ηταν οκ
Με custom + booster ειχε προβλημα διαχειρισης πιεσης


Sent from my iPhone using Tapatalk

yeap, θα το αποφύγω μιας και δεν θέλω να τραβιέμαι μετά. :)

2 minutes ago, Christt said:

Οταν λες booster εννοεις αυτο με το throttle response στο odbeleven? 

Αυτο αν το βαλεις στο νορμαλ που λεει σε γυρναει stock ετσι δεν ειναι? 

Ενοοεί το μικρό πραγματάκι που μπαίνει στην φύσα του γκαζιού και κάνει τον εγκέφαλο να μεταφράζει π.χ. το 10% πίεση στο γκάζι σε 15-20% κλπ.

Link to comment
Share on other sites

On 17/8/2020 at 6:40 ΜΜ, doggy said:

Περίεργο γιατί εμένα μου δουλεύει κανονικά και χωρίς θέμα... Και τον έχω να πηγαίνει τέρμα κάτω.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

 

On 18/8/2020 at 4:09 ΠΜ, gianniskar said:

Ρε παιδιά εσύ το ρυθμίζεις πόσο κάτω να πάει μάλλον δε στο ρύθμισαν σωστά δες στο manual λέει πως να το κανεις...

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

On 19/8/2020 at 11:56 ΠΜ, doggy said:

Συμφωνώ με τον Γιάννη. Εχθές άλλαξα την ρύθμιση σε ακόμη πιο χαμηλά και το δοκίμασα μετά από 20' οδήγησης και η νέα ρύθμιση είχε αποθηκευτεί χωρίς πρόβλημα.

 

Καλησπέρα σας μια ερώτηση 

 

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα αυτη η ρύθμιση με τον καθρέπτη να τον κάνω στο passat

 

Αυτη την ρύθμιση στο να κατέβει ακόμα περισσότερο κάτω, πως το κάνετε ακριβώς? 

Απο το vcds η απο το κουμπί του καθρέπτη? 

 

Τι θελω να πω , ρυθμίζεται εσείς χειροκίνητα τον καθρέπτη στο σημείο που σας βολεύει για να βλέπετε το πεζοδρόμιο πρώτα.

 

Και μετά κάνεις την κωδικοποίηση με το vcds για να αποθηκευτεί στην θέση που το θέλουμε??

 

Η μέσω του vcds σου βγάζει καποια επιλογή και το κατεβάζεις απο εκει Όσο θέλεις?

Link to comment
Share on other sites

 
Καλησπέρα σας μια ερώτηση 
 
Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα αυτη η ρύθμιση με τον καθρέπτη να τον κάνω στο passat
 
Αυτη την ρύθμιση στο να κατέβει ακόμα περισσότερο κάτω, πως το κάνετε ακριβώς? 
Απο το vcds η απο το κουμπί του καθρέπτη? 
 
Τι θελω να πω , ρυθμίζεται εσείς χειροκίνητα τον καθρέπτη στο σημείο που σας βολεύει για να βλέπετε το πεζοδρόμιο πρώτα.
 
Και μετά κάνεις την κωδικοποίηση με το vcds για να αποθηκευτεί στην θέση που το θέλουμε??
 
Η μέσω του vcds σου βγάζει καποια επιλογή και το κατεβάζεις απο εκει Όσο θέλεις?
Το ρυθμίζεις εσύ. Γυρισμένο το διακόπτη των καθρεπτών στο R (δεξιά), βάζεις όπισθεν, κατεβαίνει ο καθρέπτης αυτόματα και μετά τον ρυθμίζεις όσο θες ενώ είσαι με όπισθεν.
Και μόλις οδηγήσεις ευθεία, μετά από λίγο έρχεται στην προηγούμενη θέση του για την νούμερο σου οδήγηση.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχουν βγαλει μια νεα επιλογη video in motion... Την εχει ενεργοποιήσει κάποιος?? Ξερω οτι ηταν video in motion στο mirrorlink. Τωρα αυτο τι ειναι? Ξερει καποιος? 

Link to comment
Share on other sites

Nope, δεν το δοκίμασα. Το είδα που εμφανίστηκε αλλά μιας και όντως παίζω απλά με android auto και όχι MirrorLink, δεν ασχλήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν βγαλει μια νεα επιλογη video in motion... Την εχει ενεργοποιήσει κάποιος?? Ξερω οτι ηταν video in motion στο mirrorlink. Τωρα αυτο τι ειναι? Ξερει καποιος? 
Είναι να ενεργοποιηθεί το βίντεο 9ταν κινείται το αμάξι. Δλδ πρέπει να έχεις ήδη τη λειτουργία βίντεο σε στάση.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα.

Για να κάνει κάποιος κάποιες μεταβολές όπως χρώματα στην οθόνη μέσω obd κλπ πρέπει να έχει κάτι για το t roc και μόνο;;

Εάν βρω κάποιον που ασχολείται και πειραματίζεται με golf μπορεί να ασχοληθεί και με μένα ακόμη και με πληρωμή ή θέλει άλλον εξοπλισμό τελείως;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,μήπως γνωρίζει κάποιος γιατί δεν μπορώ να κάνω κωδικοποίηση ή κάποιες επιλογές μέσο vcds hex v2 20.4.1,φαίνεται σαν να είναι κλειδωμένος ο εγκέφαλος,βλέπω πληροφορίες,στοιχεία κτλπ του οχήματος και check,τίποτα παραπάνω ενώ σε άλλο όχημα πχ Audi Α5 είχε όλες τις επιλογές και σε άφηνε να κανείς ρυθμίσεις και να αλλάξει κάποιες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , Gianni$ said:

Παίδες καλησπέρα.

Για να κάνει κάποιος κάποιες μεταβολές όπως χρώματα στην οθόνη μέσω obd κλπ πρέπει να έχει κάτι για το t roc και μόνο;;

Εάν βρω κάποιον που ασχολείται και πειραματίζεται με golf μπορεί να ασχοληθεί και με μένα ακόμη και με πληρωμή ή θέλει άλλον εξοπλισμό τελείως;

Οχι δεν χρειαζεται αλλον εξοπλισμο!! Απλα λιγο ψαξιμο μηπως τα εχει αλλου το t roc σε σχεση με το golf. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν χρειαζεται αλλον εξοπλισμο!! Απλα λιγο ψαξιμο μηπως τα εχει αλλου το t roc σε σχεση με το golf. 
Και αν είναι το obd11, έχει έτοιμα αρκετά πράγματα που παίζουν με ένα κλικ, στα apps.

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,μήπως γνωρίζει κάποιος γιατί δεν μπορώ να κάνω κωδικοποίηση ή κάποιες επιλογές μέσο vcds hex v2 20.4.1,φαίνεται σαν να είναι κλειδωμένος ο εγκέφαλος,βλέπω πληροφορίες,στοιχεία κτλπ του οχήματος και check,τίποτα παραπάνω ενώ σε άλλο όχημα πχ Audi Α5 είχε όλες τις επιλογές και σε άφηνε να κανείς ρυθμίσεις και να αλλάξει κάποιες επιλογές.
Όντως υπάρχουν κάποια πράγματα για τα οποία θέλει ξεκλείδωμα ο εγκέφαλος.
Πχ θέλω να ανοίξω το εφετζίδικο performance monitor και θέλει κάποιου είδους ξεκλείδωμα πρώτα στον εγκέφαλο.

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , Christt said:

Οχι δεν χρειαζεται αλλον εξοπλισμο!! Απλα λιγο ψαξιμο μηπως τα εχει αλλου το t roc σε σχεση με το golf. 

 

7 hours ago , doggy said:

Και αν είναι το obd11, έχει έτοιμα αρκετά πράγματα που παίζουν με ένα κλικ, στα apps.

Sent from my KB2003 using Tapatalk
 

Ευχαριστώ πολύ. Θα προσεγγίσω έναν τύπο στη περιοχή μου και εάν ψηθεί και με πληρωμή το τρέχω γιατί να το αγοράσω εγώ δεν με βλέπω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ! Τη προηγούμενη εβδομαδα αγόρασα το OBDeleven pro-vesrion. Ενω ενεργοποίησα μια χαρα καποια apps οπως τo off-road και την αλλαγη των χρωμάτων στο καντράν - προσπαθησα να ενεργοποιήσω  το Mirrolink & Video in motions. Ενω το obdeleben app μου δειχνει οτι ειναι on πλεον και τα δυο modules δε μου εμφανίζει τιποτα στις επιλογες του infotainment. Γνωρίζει καποιος τι πρεπει να κανω;;                           Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites



Καλησπέρα σε όλους ! Τη προηγούμενη εβδομαδα αγόρασα το OBDeleven pro-vesrion. Ενω ενεργοποίησα μια χαρα καποια apps οπως τo off-road και την αλλαγη των χρωμάτων στο καντράν - προσπαθησα να ενεργοποιήσω  το Mirrolink & Video in motions. Ενω το obdeleben app μου δειχνει οτι ειναι on πλεον και τα δυο modules δε μου εμφανίζει τιποτα στις επιλογες του infotainment. Γνωρίζει καποιος τι πρεπει να κανω;;                           Ευχαριστω!!!



Καλησπέρα!
Κοίτα λίγο στο obd11 το τι σου ζητάει σαν προϋποθέσεις στο κάθε app.
π.χ. κάποια θέλουν να έχεις ανοιχτό το καπώ, αλλά να έχεις ανοιχτή τη μηχανή κλπ.

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, ψάχνω φίλο που να έχει το OBDeleven για να δοκιμάσω αν γίνονται κάνα δυο αλλαγές που θέλω στο αυτοκίνητο μου (της υπογραφής), με το αζημίωτο φυσικά.

Περιοχές Σέρρες - Θεσσαλονίκη - Δράμα.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 291HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είμαι Ελλάδα, θα στο έκανα τζάμπα.

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόθεση, ούτως ή άλλως τότε!

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 291HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα ψάχνω και εγώ άτομο να με βοηθήσει να κάνω κάποιες αλλαγές
Experience 1.5 2020 t roc
ευχαριστώ πολύ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα με ΟΒD μπορουμε να κλείσουμε τους καθρεπτες με το κουμπλι κλειδώματος ή οχι.

Καπου διαβαζωκαθως πολλα μοντέλα δεν εχουν την επιλογή του folding θα πρέπει να γίνει και αγορα νεων καθρεπτων και είναι και θεμα και η εγκατάσταση.

Μεγαλο μπλεξιμο και κρίμα που δεν είναι στανταρ στα golf ειδικα.

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2022 at 9:05 AM, Deckar01 said:

Καλησπέρα με ΟΒD μπορουμε να κλείσουμε τους καθρεπτες με το κουμπλι κλειδώματος ή οχι.

Καπου διαβαζωκαθως πολλα μοντέλα δεν εχουν την επιλογή του folding θα πρέπει να γίνει και αγορα νεων καθρεπτων και είναι και θεμα και η εγκατάσταση.

Μεγαλο μπλεξιμο και κρίμα που δεν είναι στανταρ στα golf ειδικα.

αν έχεις ηλεκτρικούς καθρέπτες τότε ναι. Και μου κάνει εντύπωση πως και δεν είναι ήδη έτσι προγραμματισμένοι από το εργοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εχω παραγγειλει το T-roc και διαβαζω διαφορα εδω μεσα και επεσα σε αυτο το post. Δεν ειχα ιδέα οτι υπαρχει αυτο και μπορεις να ξεκλειδώνεις λειτουργιες. Να ρωτησω:

- Χανεις εγγυηση ή κατι τέτοιο?

- Ειναι με συνδρομή?
- Ποσο καιρό κάνει να ερθει (αν ειναι να ερθει μαζι με το αμαξι γυρω τον Μαιο)

- Πρεπει να ειναι μόνιμα συνδεδεμενο πανω στο αμαξι? Η αν το εχει φιλος το κανω μια φορα και του το επιστρεφω?

Edited by Douk89
Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2022 at 10:32 AM, Douk89 said:

Καλημέρα, εχω παραγγειλει το T-roc και διαβαζω διαφορα εδω μεσα και επεσα σε αυτο το post. Δεν ειχα ιδέα οτι υπαρχει αυτο και μπορεις να ξεκλειδώνεις λειτουργιες. Να ρωτησω:

- Χανεις εγγυηση ή κατι τέτοιο?

- Ειναι με συνδρομή?
- Ποσο καιρό κάνει να ερθει (αν ειναι να ερθει μαζι με το αμαξι γυρω τον Μαιο)

- Πρεπει να ειναι μόνιμα συνδεδεμενο πανω στο αμαξι? Η αν το εχει φιλος το κανω μια φορα και του το επιστρεφω?

 

Καλησπέρα,

 

Εξαρτάται με το και το τι θες να ξεκλειδώσεις. Αν μιλάμε για απλά long coding / obd πραγματάκια, τότε είσαι safe.

Για άλλες λειτουργίες (π.χ. για το sports menu), αν πας επίσημα δεν χάνεις εγγύηση.

 

Όχι δεν είναι με συνδρομή. Το OBDEleven το αγοράζεις one-off και μετά ή βάζεις credits για εύκολα ξεκλειδώματα ή κάνεις long codings μόνος σου, αν ξέρεις που και πως να τα κάνεις.

Το συνδέεις 1 φορά για να κάνεις τη δουλειά σου και το βγάζεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Βρισκομαι Μαρουσι.

Το εχει κανεις να προσπαθησουμε να κανουμε το keyless να κλειδωνει οταν απομακρυνεσαι και να ανοιγει το αμαξι οταν πλησιαζεις ?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Θέλω να κάνω upgrade το firmware του infotainment. Βρήκα τα στοιχεια του πατόντας το MENU για 3-4 sec.

Έχω τα εξής:

-Εγκατεστημενη εκδοση λογισμικου (SW Train) MST2_EU_VW_PO876D 

-Εγκατεστημενη εκδοση SW MU 0876

-Κωδικός ανταλακτικού 3Q0035864C

-Έκδοση λογισμικού H29.319.93_STD2Nav_Eu

 

Βρήκα και το σιτε https://mibsolution.one/ 

Εκει έχει όλες τις εκδόσεις. Το βρήκα απο video στο youtube

https://www.youtube.com/watch?v=6FlHM9VZl_s

 

Ποια ειναι η σωστή εκδοση για μένα? Μπορει καποιος να βοηθησει?

Αφου το κανω upgrade θελω να ψάξω μετα πώς να περάσω το performance monitor για να έχω bar τουρμίνας. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

 

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.