Jump to content
cmkostas

Obdeleven/Vagcom κωδικοποιήσεις

Recommended Posts

Λοιπόν, μέσα απο το site στο προηγούμενο post μου βρήκα ενα telegram group στο οποιο τους ανέφερα τους δικούς μου αριθμούς firmware και συσκευης και μου έδωσαν ενα αρχείο το οπόιο ειναι Patch. Δηλαδή περνάει έξτρα κώδικα πάνω στο firmware που έχουμε. Αυτό το βάζεις σε ενα SD card (το κανεις αποσυμπίεση με 7zip) και το βαζεις στο αμαξι. Το τρέχεις απο το menu > αναβάθμιση (Έχει οδηγίες μέσα στο zip αναλυτικές).

 

Με ενημέρωσαν οτι όταν το κάνουν αυτό κανονικά στο τέλος σου βάζεις ενα κωδικό για να επιβεβαιώσεις τις αλλαγές στο συστημα που πέρασες. Αν δεν το βάλεις απλά σου έχει ενα error το οποίο το βλέπει μόνο αν έχεις κάποιο διαγνωστικό (obd κλπ) και πουθενά αλλού και δεν επιρεάζει κτ αλλο γενικότερα. Αν χρησιμοποιείς το διαγνωστικό και σε ενοχλέι υπάρχει site που βγάζει κωδικούς free και τον περνάς και τέλος.

 

Μου είπαν οτι αυτό έχει μαζί του και το performance monitor ενεργοποιημένο.

Εγω σκοπέυω να το κάνω το ΣΚ. Αν τα καταφέρω θα γράψω. Αν το κανει κάποιος νωρίτερα ας μας πεί.

 

 

! Το χρησιμοποιείτε με δική σας ευθύνη !

 

https://we.tl/t-VzGrn5oHXc 

*Ισχύει για 7 μέρες το link.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Chrisantz said:

Λοιπόν, μέσα απο το site στο προηγούμενο post μου βρήκα ενα telegram group στο οποιο τους ανέφερα τους δικούς μου αριθμούς firmware και συσκευης και μου έδωσαν ενα αρχείο το οπόιο ειναι Patch. Δηλαδή περνάει έξτρα κώδικα πάνω στο firmware που έχουμε. Αυτό το βάζεις σε ενα SD card (το κανεις αποσυμπίεση με 7zip) και το βαζεις στο αμαξι. Το τρέχεις απο το menu > αναβάθμιση (Έχει οδηγίες μέσα στο zip αναλυτικές).

 

Με ενημέρωσαν οτι όταν το κάνουν αυτό κανονικά στο τέλος σου βάζεις ενα κωδικό για να επιβεβαιώσεις τις αλλαγές στο συστημα που πέρασες. Αν δεν το βάλεις απλά σου έχει ενα error το οποίο το βλέπει μόνο αν έχεις κάποιο διαγνωστικό (obd κλπ) και πουθενά αλλού και δεν επιρεάζει κτ αλλο γενικότερα. Αν χρησιμοποιείς το διαγνωστικό και σε ενοχλέι υπάρχει site που βγάζει κωδικούς free και τον περνάς και τέλος.

 

Μου είπαν οτι αυτό έχει μαζί του και το performance monitor ενεργοποιημένο.

Εγω σκοπέυω να το κάνω το ΣΚ. Αν τα καταφέρω θα γράψω. Αν το κανει κάποιος νωρίτερα ας μας πεί.

 

 

! Το χρησιμοποιείτε με δική σας ευθύνη !

 

https://we.tl/t-VzGrn5oHXc 

*Ισχύει για 7 μέρες το link.

Γιατι σε τρωει να το σκαλισεις? Θες να μπλεξεις ?

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Chrisantz said:

Λοιπόν, μέσα απο το site στο προηγούμενο post μου βρήκα ενα telegram group στο οποιο τους ανέφερα τους δικούς μου αριθμούς firmware και συσκευης και μου έδωσαν ενα αρχείο το οπόιο ειναι Patch. Δηλαδή περνάει έξτρα κώδικα πάνω στο firmware που έχουμε. Αυτό το βάζεις σε ενα SD card (το κανεις αποσυμπίεση με 7zip) και το βαζεις στο αμαξι. Το τρέχεις απο το menu > αναβάθμιση (Έχει οδηγίες μέσα στο zip αναλυτικές).

 

Με ενημέρωσαν οτι όταν το κάνουν αυτό κανονικά στο τέλος σου βάζεις ενα κωδικό για να επιβεβαιώσεις τις αλλαγές στο συστημα που πέρασες. Αν δεν το βάλεις απλά σου έχει ενα error το οποίο το βλέπει μόνο αν έχεις κάποιο διαγνωστικό (obd κλπ) και πουθενά αλλού και δεν επιρεάζει κτ αλλο γενικότερα. Αν χρησιμοποιείς το διαγνωστικό και σε ενοχλέι υπάρχει site που βγάζει κωδικούς free και τον περνάς και τέλος.

 

Μου είπαν οτι αυτό έχει μαζί του και το performance monitor ενεργοποιημένο.

Εγω σκοπέυω να το κάνω το ΣΚ. Αν τα καταφέρω θα γράψω. Αν το κανει κάποιος νωρίτερα ας μας πεί.

 

 

! Το χρησιμοποιείτε με δική σας ευθύνη !

 

https://we.tl/t-VzGrn5oHXc 

*Ισχύει για 7 μέρες το link.

Υπόψιν πως αυτό είναι για την συσκευή σου και μόνο. Αν σου ζήτησαν serial number συσκευής. Οπότε να το δώσεις σε άλλους, κακό θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, andreasp said:

Γιατι σε τρωει να το σκαλισεις? Θες να μπλεξεις ?

 

Το χειρότερο που μπορεί να γίνει είναι να κάνω ένα δωρεάν ραντεβού στην καρεντα να μου το επαναφέρει... Δεν επηρεάζει το μοτέρ λειτουργικά. Επίσης αν δεν σκαλίζεις δε μαθαίνεις.:lol::whistling:

 

5 hours ago, doggy said:

Υπόψιν πως αυτό είναι για την συσκευή σου και μόνο. Αν σου ζήτησαν serial number συσκευής. Οπότε να το δώσεις σε άλλους, κακό θα κάνεις.

SN δεν χρειάζεται απλά το SW έδωσα και με καθοδήγησαν στο σωστό patch.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε link από το Telegram Group και σε μένα, εάν δουλέψει σωστά φίλε. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, δε κρατήθηκα χαχαχα. γύρισα απο δουλειά , πήγε ο μικρός για ύπνο συνχρονήστηκαν ο κρόνος με το Δια και πηγα στο αυτοκίνητο να κανω hackeries χαχαχα και.... Βουαλά! 

 

Την πρώτη φορά δεν μου διάβασε την κάρτα...

Την δευτερη μου πέταξε μνμ οτι δεν τα κατάφερε να κανει την εγκατάσταση...

Την τρίτη το πέρασε ακριβώς όπως στο pdf.

 

Πλέον έχω και το performance monitor!  ο κωδικός ειναι ο 00060400

Ελπίζω να καταφέρω να φορέσω και το φιλτράκι μου αύριο.!

 

IMG20230317204306.jpg.98cd5102262017f41de7543c18207898.jpg

 

 

IMG20230317204250.jpg.3f7da1ee5f0a719f576ace2698b9bdba.jpg

 

Edited by Chrisantz
Compressed images
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, topmar said:

Μπράβο ρε φίλε, ωραίος! Να δω πως θα το κάνω κι εγώ τώρα.

οτι χρειαστείς πες μου, μπορεί να μπορέσω να σε βοηθήσω. 

 

1 . κάνε φορματ την κάρτα σου σε οσο χαμηλότερο kb/rate σου δίνει. Εμένα ειχε 8092 Στο site λέγαν για 4092kb οπότε μην τρελαθείς.

2. βάλε τα αρχεια όπως τα λέει στο PDF.

3. Αν αποτυχει την πρώτη φορά, προσπάθησε μέχρι να τα καταφέρεις, αν δεις οι οδηγίες ειναι πολύ απλές και ειναι σα να πατάς next, next συνέχεια, δεν κάνεις την παραμικρή ρύθμηση.

 

Το menu μετα στο εμφανίζει εκει που πατάς και σου είχε το blue trainer, πατάς αλλη μια και στο δείχνει με ενα animation στις βελόνες σα needle sweap.

 

Βασικό δες πρώτα τι έκδοση εχεις και αν ειναι συμβατό με το δικό σου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα αυτά σαν επεξηγήσεις των  κωδικών.

List of SWaP Codes

  • 00030000 USB, AUX, AMI
  • 00030001 Gracenote
  • 00040100 Navigation
  • 00050000 Bluetooth
  • 00060100 Vehicle Data Interface (multimedia controls smartphone)
  • 00060200 Infotaiment Control, Rear Seat Entertainment
  • 00060300 Mirror Link
  • 00060400 Sport HMI / Performance Monitor
  • 00060500 Sport Chrono / Lap Timer (Porsche)
  • 00060600 Logbook
  • 00060700 Online services
  • 00060800 Apple Carplay
  • 00060900 Google Automotive Link / Android Auto
  • 00060a00 CarLife iOS
  • 00060b00 CarLife Android
  • 00070100 SDS
  • 00070200 SDS for Nav
  • 00070400 Electronic Voice Amplifier
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μόλις κοίταξα στο δικό μου και βρήκα τα στοιχεια του πατώντας το MENU για 3-4 sec.

 

Έχω τα εξής:

 

-Εγκατεστημενη έκδοση λογισμικού (SW Train) MST2_EU_VW_PO879D 

-Εγκατεστημενη έκδοση SW MU 0879

-Κωδικός ανταλακτικού 3Q0035864C

-Έκδοση λογισμικού H29.319.115_STD2Nav_Eu

 

Ταιριάζει το δικό σου αρχείο; Μην κάνω καμία ζημιά ρε φίλε... 

Edited by topmar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, φίλε Chrisantz δεν ξέρω πως να σε ευχαριστήσω!! 

 

Μόλις τελείωσα την διαδικασία και στο δικό μου, με το αρχείο που έβαλες πιο πάνω και ακολουθώντας τις αναλυτικές οδηγίες σου αλλά και αυτών που έχει μέσα στο αρχείο pdf. 

 

Όλα πήγαν τέλεια, υπόθεση 5' ήταν και απλά βήματα. 

 

Έχω πλέον το πολυπόθητο Performance Monitor επιτέλους!! 

 

Παραθέτω φώτο του συστήματος μου τώρα. 

 

Και πάλι σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα!! 

image.jpg

PXL_20230318_134351517.MP.jpg

PXL_20230318_134256250_MP.jpg

PXL_20230318_134304356.MP.jpg

PXL_20230318_134247173_MP.jpg

PXL_20230318_134126093_MP.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

topmar φίλε, δεν κάνει τίποτα. Η χαρά δική μου που μπόρεσα να βοηθήσω.

 

Είμαι της άποψης οτι η γνώση πρέπει να μοιράζεται γιατι έτσι έχουμε όλοι σα συνολο την ταχύτερη ανάπτυξη σε οποιοδήποτε κομμάτι.

 

Καλές βόλτες!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2023 at 3:03 ΜΜ, Chrisantz said:

topmar φίλε, δεν κάνει τίποτα. Η χαρά δική μου που μπόρεσα να βοηθήσω.

 

Είμαι της άποψης οτι η γνώση πρέπει να μοιράζεται γιατι έτσι έχουμε όλοι σα συνολο την ταχύτερη ανάπτυξη σε οποιοδήποτε κομμάτι.

 

Καλές βόλτες!

Καλησπερα!! 

Μπορεις να ανεβασεις ξανα το αρχειο γιατι στο WeTransfer εχει ληξει?? Μηπως το δοκιμασω κ εγω στo t roc??

Edited by Christt
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Christt said:

Καλησπερα!! 

Μπορεις να ανεβασεις ξανα το αρχειο γιατι στο WeTransfer εχει ληξει?? Μηπως το δοκιμασω κ εγω στo t roc??

Καλημερα Christt.

 

Έλα https://we.tl/t-IJfXHZeTBd

 

*Παρατήρησα οτι μου έχει απενεργοποιήσει το ACC και θέλει πιθανα longcoding απο OBDeleven αλλα θα το τσεκάρω. Αν χρησιμοποιείς το ACC μην το ρισκάρεις.

 

@topmar Εσένα το ACC δουλευει κανονικά? Εμενα ενω το δίχνει και παω να το ενεργοποιησω μου βγαζει μνμ "ενεργοποιηστε τον κεντρικό διακόπτη".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την περασμένη Παρασκευή που το δοκίμασα στο δρόμο, δούλεψε μια χαρά.... Το αυτόματο Cruise Control εννοώ.... 

Link to comment
Share on other sites

@Chrisantz ενταξει θα το κατεβασω να το εχω standby κ το βλεπουμε. Εντωμεταξυ θελω να κανω κ update το infotainment γιατι με android 13 δεν μου συνδέεται hotspot... Ειχα πληρωσει αλλη μια φορα 50αρικο στην αντιπεοσωπεια για το update  αλλα δεν ψηνομαι κ λεω να το κανω μονος μου. Εχω το odb οποτε αν συμβει κατι θα το φτιαξω

Ξερουμε τελευταια εκδοση infotainment?

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου Infotainment δεν δέχονται να μου το κάνουν update στην αντιπροσωπεία πάντως, μόνο εάν έχει πρόβλημα το κάνουν, λένε..... Και θέλω να το κάνω update... 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Christt said:

@Chrisantz ενταξει θα το κατεβασω να το εχω standby κ το βλεπουμε. Εντωμεταξυ θελω να κανω κ update το infotainment γιατι με android 13 δεν μου συνδέεται hotspot... Ειχα πληρωσει αλλη μια φορα 50αρικο στην αντιπεοσωπεια για το update  αλλα δεν ψηνομαι κ λεω να το κανω μονος μου. Εχω το odb οποτε αν συμβει κατι θα το φτιαξω

Ξερουμε τελευταια εκδοση infotainment?

 

3 minutes ago, topmar said:

Το δικό μου Infotainment δεν δέχονται να μου το κάνουν update στην αντιπροσωπεία πάντως, μόνο εάν έχει πρόβλημα το κάνουν, λένε..... Και θέλω να το κάνω update... 

Χαχαχα υπομονή ... Το κατεβάζω με 20kB/s και είναι 3.7gb 

 

Einai to MTS2_Eu_vw_P0879D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει το δικό μου, P0879D... Άρα είναι η τελευταία έκδοση;; 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , topmar said:

Το δικό μου Infotainment δεν δέχονται να μου το κάνουν update στην αντιπροσωπεία πάντως, μόνο εάν έχει πρόβλημα το κάνουν, λένε..... Και θέλω να το κάνω update... 

Εγω πηγα κ τους ειπα οτι τοτε με android 12 δεν συνδεονταν στο hotspot του κινητου. Οποτε ολες οι online υπηρεσιες πανε στραφι.... Κ μου το εκαναν χωρις μανουρα. Τωρα με android 13 παλι τα ιδια... Ετσι να μαζευουν 50ρικα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, topmar said:

Την περασμένη Παρασκευή που το δοκίμασα στο δρόμο, δούλεψε μια χαρά.... Το αυτόματο Cruise Control εννοώ.... 

Ok. False alarm... ενα μυαλό χειμώνα καλοκαίρι τι να σου κάνει χαχαχαχα. Δουλευει κανονικά απλά ο θεούλης παταγα το ΟΚ και μου ελεγε ενεργοποιησε τον γενικό διακόπτη και δεν θυμηθηκα οτι πρώτα πρεπει να πατησεις το κουμπάκι απο πάνω με το στροφομετρο που εχει για εικονα πανω στο τιμόνι.... Ελεγα αφου το ΟΚ στην επιλογή σημαινει ενεργοποίηση... 

 

Τώρα μου έστειλε ενας το Firmware απο το group και κατέβηκε μπαμ απο cloud link αλλά το φοβάμε ε΄ναι η αλήθεια και θα περιμένω να κατέβει το σωστό απο το κυρίως site.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

 

Εδω είμαστε... κατέβηκε επιτέλους. έκανε μονο 4 μέρες... θυμήθηκα εποχές 56k modem:lol:

Τα έβαλα σε ενα φακελο μαζί με το patch Duke & Congo και σας τα κανω share απο το Gdrive μου. Αν σε περίπτωσει σταματήσει να δουλευει το link πέιτε μου με προσωπικό μνμ να σας το ανανεώσω.

https://drive.google.com/drive/folders/1-Z5a7pRsGbfhYiifS2yVpnZSiP-JYNe9?usp=sharing

! Το βάζετε με δικό σας ρίσκο ! 

 

*δεν το έχω βάλει ακόμη για να πώ γνώμη και δεν έχω βρεί ακριβώς τι αλλάζει απο την προηγούμενη έκδοση. Αν έχει κάποιος πληροφορία ας γράψει.

Το patch που ειχα κάνει στην προηγούμενη έκδοση μου δουλεύει απροβλημάτιστα.

 

Πρώτα το upgrade και μετά το patch. 

Σε οτι αφορά την κάρτα και το format έχει οδηγίες μεσα στο patch, τα ίδια ισχύουν και για το upgrade.

Παραθέτω και σχετικό video.

https://www.youtube.com/watch?v=6FlHM9VZl_s

 

Μετα το patch μέσω OBD11 μπορείτε να αλλάξετε και μερικά πραγματάκια εξτρα. Βρήκα απο το forum τους, https://forum.obdeleven.com/thread/3286/coding-adaptions

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να ενεργοποιήσουμε το navigation για mib3 δίχως να δώσουμε τα 700 ευρώ που ζητάει η vw?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.