Jump to content
vasilis fanios

ατυχης κατοχος vw tiguan 5N

Recommended Posts

καλησπερα σε ολα τα παιδια του φορουμ και κατοχους vw...ειμαι απο ροδο..παντα μου αρεσε το tiguan 5N λογω κινητηρα εξωτερικα χωρου κλπ κλπ..οποτε με μεγαλη οικονομια και θυσια σε διαφορα το απεκτησα σχεδον ενα χρονο πριν μεταχειρισμενο απο την επισημη αντιπροσωπεια vw εδω της ροδου...ομως εδω ξεκινανε τα προβληματα μου με το που το πηρα βλαβες στους πολλαπλασιαστες εκαιγε λαμπες μπροστα και πισω..ειχε βγαλει υγρασια σχεδον μπροστα σε ολο τον ουρανο...το πηγα στην αντιπροσωπεια..με βαρια καρδια μου τα φτιαξανε..και οταν τους ειπα μολις το πηρα μου απαντανε εδω ειμαστε να τα φτιαχνουμε...η απολυτη ειρωνεια...τεσπα και ενα μηνα μετα αναβει το λαμπακι check engine !!!!!!το παω στην αντιπροσωπεια και λενε καδενα χρονισμου ολο το πακετο..700 ευρω με το καλημερα!!! τεσπα μετα απο 2 μερες το παιρνω..ολα φαινοντουσαν οκ..το παιρνω απ την αντιπροσωπεια μεσα σε 5 λεπτα αναβει το λαμπακι check engine παλι...το παω πισω και το ξανααφηνω..μενω παλι χωρις αυτοκινητο...περνανε 2 μερες .επικοινωνω τηλεφωνικα μαζι τους και λεγαν διαφορα παραγγειλαν ανταλλακτικο και το περιμενουν απο γερμανια κατι με βαλβιδα..κοροιδια...τεσπα την επομενη μερα παω στην αντιπροσωπεια και μου λεει ο υπαλληλος να παω με τον μηχανικο στον παγκο του..που οπου βλεπω τον κινητηρα μου ανοιγμενο σε τρια μερη και να μου λενε χτυπησε στροφαλο και εκκεντροφορο λογω οτι εβγαζε γρεζι το τουρμπο και πηγαν ολα αυτα μεσα...το αμαξι μου με διαλυμενο κινητηρα και ολα τα μερη του στο σαλονι μεσα..εγινα εξω φρενων...και λενε λογω οτι μεταχειρισμενο 10 ετιας ειναι λεει λογικο να γινουν αυτες οι βλαβες!!!! και μου εκαναν προσφορα με δικο τους συνεργατη μεταχειρισμενο μοτερ 2500 ευρω και θα βαζαν τις καδενες τις οποιες πληρωσα 700 ευρω...το ρυμουλκησα το αμαξι μου απο εκει..και κινουμαι δικαστικα πλεον!!! συγνωμη παιδια για την πολυλογια μου αλλα ηθελα να πω τον πονο μου..και μακρια απο την επισημη αντιπροσωπεια vw ροδου!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλά έκανες! Απλά για μένα δεν παίρνεις εύκολα μεταχειρισμένο με τούρμπο οκ το μεταχειρισμένο είναι και λίγο λαχείο αλλά με τούρμπο ακόμα χειρότερα. Καλά ξεμπερδεματα!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου κάνει κόπο δώσε λίγες πληροφορίες.

 

Τι μοτέρ ειναι? Κυβικά άλογα?.

Πόσα χιλιόμετρα έχει? 

 

Για να υπάρχει μια εικόνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι συμφωνω gianniskar αλλα ειπα κι εγω επισημη αντιπροσωπεια ελεγμενο θα ηταν..αξιοπιστα μεταχειρισμενα τσαμπουνανε συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , vasilis fanios said:

 αλλα ειπα κι εγω επισημη αντιπροσωπεια ελεγμενο θα ηταν..αξιοπιστα μεταχειρισμενα τσαμπουνανε συνεχεια!!!

 

Καλα δεν είναι μόνο αυτή που λένε τέτοια, είναι λίγο λαχείο και που θα σου κάτσει η μπίλια.

 

Τα χιλιόμετρα δεν θα έλεγα ότι είναι και πολλά?

 

Καλό θα είναι να απευθυνθείτε και στον συνήγορο του καταναλωτή για το θέμα αυτό.

 

Κανονικά θα έπρεπε να σε καλύψουν στην ζημιά αυτή ως αντιπροσωπια (μιας και το αγωρασες από αυτούς)

 

Έχεις εγγύηση στα χέρια σου σωστά?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω εγγυηση...και πηρα στην κοσμοκαρ να κανω τα παραπονα μου και ασφαλως υπερασπισαν την αντιπροσωπεια λογω οτι το αμαξι ειναι μεταχειρισμενο και 10 ετιας!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , vasilis fanios said:

οχι δεν εχω εγγυηση...και πηρα στην κοσμοκαρ να κανω τα παραπονα μου και ασφαλως υπερασπισαν την αντιπροσωπεια λογω οτι το αμαξι ειναι μεταχειρισμενο και 10 ετιας!!!

Ναι αλλά από την στιγμή όμως που το πουλάει η αντιπροσωπία το αμάξι συνοδεύεται από εγγύηση υποχρεωτικά έστω 1χρόνο.

 

Αφού δεν σου έδωσαν εγγύηση τότε για εμένα είναι ύποπτο γιατί ενδεχομένως να είχα πρόβλημα το αμάξι που σου πούλησαν,  και να το ήξεραν και απέφυγαν να το φτιάξουν η να δώσουν έστω κάποια εγγύηση.

 

Και για αυτό κάνουν την πάπια τώρα.

 

Εύχομαι να ξεμπερδέψεις γρήγορα και να βρεθεί μια λύση.

 

 

Ξέρω μια παρόμοια περίπτωση στην οποία αγόρασαν αμάξι (να μην πω τώρα μάρκα κτλ) 

Το οποίο είναι πολύ πολύ νεώτερο από το δικό σου (αρκετά νεώτερο όμως) και επειδή τα αμάξια αυτά βγάζουν προβλήματα η αντιπροσωπία το γνώριζε ότι θα χαλάσει κάποια στιγμή και δεν του έδωσαν εγγύηση.

 

Και το αμάξι του χτύπησε μοτέρ.

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα πράγματα με της εγγύησης δυστυχώς ΜΟΝΟ εδώ στην Μπανανία την Ελλάδα γίνονται.....:growl:

 

Και εγώ να σου πω την αλήθεια  το αμάξι που έχω σαν VW δεν το αγόρασα από καποια αντιπροσωπεία VW αλλά απο πολυ γνωστοί  αντιπροσωπία στην Αθήνα (αρκετά μεγάλο όνομα) αλλά το αμάξι μου το έδωσε με επίσημη εγγύηση με χαρτιά με υπογραφές κτλ.

 

Αυτά που σου λένε είναι μαλακιες,  επίσημη αντιπροσωπία και πούλησε αμάξι χωρίς καμία εγγύηση όπως όφειλε...

Πώς γίνετε αυτό. 

 

Μην το αφήσεις το θέμα γιατί εδώ παίζει κάποια πουστιά και το ξέρανε.

 

Edited by OMINUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω και ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες κινουμαι δικαστικα ηδη και στην αντιπροσωπεια και στην κοσμοκαρ γιατι ειναι πουστια αυτο που γινεται!!! συν οτι θελω μοτερ το πηγα σε δικο μου μηχανικο θελω και δισκο πλατω και βολαν στα ξαφνικα και μου κρατησαν το αμαξι μια βδομαδα για να βρουν τι εχει!!! εξειδικευμενο συνεργειο!! σου λεει μετα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε φίλε, τι είναι αυτά που διαβάζω.... Δικηγόρος (μη σου πω και 2) και προχώρα το έως το τέλος...

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ζήτα τα λεφτά σου πίσω. Το αμάξι το εν λόγω επειδή το είχαμε το 2.0 Tsi είναι τρύπιος κουμπαράς. 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια..νεοτερα της υποθεσης εστειλα εξωδικο στην αντιπροσωπεια..με δικηγορο και μου απαντησαν με εξωδικη απαντηση και ειχε αναλυτικα οσες φορες πηγα στο συνεργειο απο την στιγμη που το πηρα και πατανε στο οτι μεταχειρισμενο 10 ετιας και αν μπορουσαν να μου δωσουν εγγυηση και να το καλυπταν την ζημια θα το εκαναν αλλα δεν γινεται..η προσφορα που εκαναν ειναι οτι καλυτερο μεταχειρισμενο μοτερ 2500 ευρω και παραμενουν λεει στην διαθεση μου για να με εξυπηρετησουν!!!! τι να πω δεν ξερω!!! κοροιδια σε ολο το μεγαλειο της

Link to comment
Share on other sites

απο την επισημη αντιπροσωπεια το πηρα..δεν σκεφτηκα να ελεγξω χιλλιομετρα αν οντως ειναι αυτα η οχι..εδειξα εμπιστοσυνη....

Link to comment
Share on other sites

απο την επισημη αντιπροσωπεια το πηρα..δεν σκεφτηκα να ελεγξω χιλλιομετρα αν οντως ειναι αυτα η οχι..εδειξα εμπιστοσυνη....
Ξεκίνα από αυτό που το ελέγχεις άμεσα σε ένα κτεο. Αν τυχόν είναι γυρισμένα τα χιλιόμετρα τότε τα πράγματα για εσένα και τον αγώνα σου είναι πολύ πιο εύκολα.
Link to comment
Share on other sites

Στρόφαλο και εκκεντροφόρο ?

 

Δες τα πιστόνια, μήπως έσπασε πιστόνι και σου λένε αρλούμπες.

Αν έσπασε πιστόνι ή κάρφωσε βαλβίδες έγινε πριν αλλάξεις καδένα

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

58 λεπτά πριν , vasilis fanios said:

θα πηγαινα να το ελεγξω αλλα το αμαξι μου ειναι ετσι...

3EFF67D2-4F69-4835-8A76-010E9436CCCA.jpeg

33B362CA-4FC9-4DCB-8505-CEFFC774640B.jpeg

1AB4B766-7BD0-4190-A57C-46380B7F1691.jpeg

AF575BB8-F84A-4E79-9B3A-61F363EAB039.jpeg

3658D1BD-2790-4322-B347-12E04191BEFD.jpeg

Καλημέρα. Σαν ύστατη προσπάθεια μήπως και πιαστείς από κάπου στην απελπισία σου, πήγαινε στο ΚΤΕΟ που ήσουν έως τώρα πελάτης και ζήτησε τους ευγενικά όχι μπροστά σε κόσμο να κάνουν άντληση τα στοιχεία σου από το υπουργείο. Θα σε εξυπηρετήσουν. Πμ για απορίες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πηγα κτεο ζητησα τα στοιχεια κι οντως τα χιλιομετρα ειναι αυτα που γραφει το αυτοκινητο!!! δυστηχως προς το παρον εχω μεινει χωρις αμαξι..θα το επισκευασω και θα το πουλησω!! θα συνεχισω την μηνυση μπας και παρω τα εξοδα της επισκευης πισω...ο δικηγορος ετσι μου ειπε..το επισκευαζεις και ζηταμε τα λεφτα της επισκευης..το επισκευαζουμε σε αλλο συνεργειο..διοτι χαθηκε η εμπιστοσυνη απο αυτους και οτι αποκρυψαν την πραγματικη κατασταση του αυτοκινητου!!!!

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν , vasilis fanios said:

πηγα κτεο ζητησα τα στοιχεια κι οντως τα χιλιομετρα ειναι αυτα που γραφει το αυτοκινητο!!! δυστηχως προς το παρον εχω μεινει χωρις αμαξι..θα το επισκευασω και θα το πουλησω!! θα συνεχισω την μηνυση μπας και παρω τα εξοδα της επισκευης πισω...ο δικηγορος ετσι μου ειπε..το επισκευαζεις και ζηταμε τα λεφτα της επισκευης..το επισκευαζουμε σε αλλο συνεργειο..διοτι χαθηκε η εμπιστοσυνη απο αυτους και οτι αποκρυψαν την πραγματικη κατασταση του αυτοκινητου!!!!

Υπομονή τότε. Υγεία και όλα θα γίνουν. Μην σκάσεις για λαμαρίνες. Πες ότι έκανες ένα ταξίδι με τα λεφτά αυτά και ξέχασε τα. Οι καιροί μας δεν είναι για στεναχώριες, φιλικά στο λέω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εφόσον το επισκευσασεις και το ελέγξεις διεξοδικά και είναι κομπλέ μήπως να το κρατήσεις? Εκτός αν πας σε καινούργιο να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο,γτ σε μεταχειρισμένο ίσως αντιμετωπίσεις παρόμοια προβλήματα..καταλαβαίνεις ότι ένα μεταχειρισμένο οκ το ελέγχεις αλλά μέσα στη μηχανή για παράδειγμα δε μπορείς να μπεις! Καλά σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογώ την απαράδεκτη συμπεριφορά της αντιπροσωπείας!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

yiannis_2 ναι συμφωνω υγιεια πανω απ ολα αυτο μετραει..στο καλο να πανε αυτα τα πραγματα...αλλα η κοροιδια ειναι που ενοχλει.!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω το σκεφτηκα αλλα απο την στιγμη που το πηρα..προβληματα μου εβγαζε..και κορυφωθηκε με αυτο..οποτε στην ουσια εχω ξενερωσει..και δεν ξερω το επομενο αυτοκινητο..ποιο θα ειναι!! εχω απογοητευτει..και ειμαι πρωην κατοχος mazda rx8 τετοια θεματα δεν ειχα...!!!

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , vasilis fanios said:

δεν ξερω το σκεφτηκα αλλα απο την στιγμη που το πηρα..προβληματα μου εβγαζε..και κορυφωθηκε με αυτο..οποτε στην ουσια εχω ξενερωσει..και δεν ξερω το επομενο αυτοκινητο..ποιο θα ειναι!! εχω απογοητευτει..και ειμαι πρωην κατοχος mazda rx8 τετοια θεματα δεν ειχα...!!!

Περαστικά φίλε μου και εύχομαι να είναι το τελευταίο.

 

Μακάρι να καταφέρεις να κάνεις κάτι με τον δικηγόρο, να σε ρωτησω κάτι όταν ήταν να το αγοράσεις το αμάξι,  σε είχαν ενημερώσει από την αντιπροσωπία ότι δεν θα σου δώσουν κάποια εγγύηση..?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.