Jump to content
vasilis fanios

ατυχης κατοχος vw tiguan 5N

Recommended Posts

δεν θυμαμαι..νομιζω μου ειχαν πει 6 μηνες αν δεν κανω λαθος..καποιο χαρτι οχι ομως δεν εχω που να το επαληθευει...

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , vasilis fanios said:

δεν θυμαμαι..νομιζω μου ειχαν πει 6 μηνες αν δεν κανω λαθος..καποιο χαρτι οχι ομως δεν εχω που να το επαληθευει...

Θα σε συμβούλευα στο σημείο που έχεις φτάσει τώρα, να ασχοληθείς όσο μπορείς με το μοτέρσου , και να βρεις  ένα συνεργείο που θα κάτσει και θα σχοληθεί με την όλη επισκευή του μοτέρ σοβαρά.

 

Φρόντισε να είσαι από πάνω και να βλέπεις τι κάνουν και πως προχωράει η επισκευή 

Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2020 at 8:50 ΜΜ, OMINUS said:

Θα σε συμβούλευα στο σημείο που έχεις φτάσει τώρα, να ασχοληθείς όσο μπορείς με το μοτέρσου , και να βρεις  ένα συνεργείο που θα κάτσει και θα σχοληθεί με την όλη επισκευή του μοτέρ σοβαρά.

 

Φρόντισε να είσαι από πάνω και να βλέπεις τι κάνουν και πως προχωράει η επισκευή 

Τρύπιος κουμπαράς το εν λόγω αμάξι ακόμα και με τον 2.0 κινητήρα. Μια πολλαπλασιαστές μια καδένα μια Τούρμπο αλλαγή. Παράδες να έχεις να ξοδεύεις. Η καδένα εδώ πήγε 2.100 ευρώ. Αν μιλήσουμε δε για γυάλινη οροφή άλλα προβλήματα με το νερό να μπαίνει στο δάπεδο. Εμείς το δώσαμε και ηρεμήσαμε. Εγώ αν θα πήγαινα θα ήταν στα νέα tsi που τα φτιάξανε ή σε tdi ή σε άλλον κατασκευαστή. Σε tsi λίγο παλαιότερο δεν θα πήγαινα γιατί μόνο πρόβλημα βγάζουν.

Edited by vastil
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , vasilis fanios said:

κι εγω μολις το επισκευασω το πουλαω να παει στο καλο!!!

Πήγαινε σε πετρέλαιο αν κανεις αρκετά χιλιόμετρα. Ουδεμία σχέση τα tdi με τα Tsi. Τα λόγια μεγάλου τεχνικού σε μεγαλύτερη  γερμανική αντιπροσωπεία. Τα συμπεράσματα δικά σου. Αν σε παίρνει οικονομικά πάνε σε κάτι μικρότερο αλλά καινούριο πετρέλαιο να ησυχάσεις. Εμείς πήγαμε σε T roc tdi. Κανένα θέμα. Κανένας τριγμος όπως το Tiguan που από τα 1000 χιλιόμετρα έτριζε. Κατανάλωση 400 χιλιόμετρα με 28 ευρώ. Άντε γεια παλιό βενζίνη. Και να σε ενημερώσω πως στο εν λόγω Tiguan τα αμορτισέρ βάζεις μόνο τα αυθεντικά διότι διαβάζουν το δρόμο και βοηθάνε στην κίνηση. Κόστος απόκτησης 1200 ευρώ αντιπροσωπεία.(λαστιχας με έστειλε μόνο αντιπροσωπεία και πουθενά αλλού)

Edited by vastil
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω και αλλαγή και κομπρεσορα κλιματισμού και αλλαγή βεντιλατερ και τα 2 μικρό και μεγάλο. Το δώσαμε με 250.000km περίπου γραμμένα όλα σε εθνική οδό. Τελευταία στην εκκίνηση έτρεμε λίγο ο κινητήρας. Προφανώς από τις επικαθήσεις της βενζίνης. Φορτωμένο με 100αρα μόνο βενζίνη.

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν , vasilis fanios said:

καλα ενταξει..εσας ξεσκιστηκε στις βλαβες!!αραγε ολα τα tiguan ετσι ειναι ;;;

Από όσους ρώτησα ναι οι συγκεκριμένες φουρνιές είχαν πολλά προβλήματα. Και όλα τα μάθαινες κατόπιν εορτής. Πχ oil pressure fail = πάει η καδένα. Ευτυχώς δεν άρπαξε βαλβίδες. Πουλήθηκε αφού επιδιορθώθηκε στην αντιπροσωπεία και δόθηκε όσο όσο.

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2020 at 11:49 ΠΜ, vastil said:

Και να σε ενημερώσω πως στο εν λόγω Tiguan τα αμορτισέρ βάζεις μόνο τα αυθεντικά διότι διαβάζουν το δρόμο και βοηθάνε στην κίνηση. Κόστος απόκτησης 1200 ευρώ αντιπροσωπεία.(λαστιχας με έστειλε μόνο αντιπροσωπεία και πουθενά αλλού)

Εντάξει εκεί είναι φυσιολογικό, αν έχεις αμορτισέρ τα οποία είναι με ρύθμιση sport/comfort κτλ.

 

Εκεί δεν μπορείς να βάλεις κανένα άλλο αμορτισέρ παρά μόνο της αντιπροσωπείας.

 

Αυτό όμως είναι σε ΌΛΕΣ της μάρκες δεν είναι μόνο στο Tiguan η στα VW.

 

Και στα Passat ακόμα που είναι με τέτοιου είδους αναρτήσεις δεν μπορείς να βάλεις κάτι άλλο 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.