Jump to content
pafsi

Προδιαγραφή λιπαντικού κινητήρα

Recommended Posts

1 hour ago, Alfisti said:

Τωρα να ρωτησω κατι off topic μιας και το ξεχυλωσαμε το θεμα εντελως..

:whistling:

 

Εχω 2 κλειδια. Συνδεεται το καθε κλειδι με ενα συγκεκριμενο χρηστη και τις ρυθμισεις που αυτος εχει? 

Οχι . Αυτα γινονται απο τον εγκεφαλο του οχηματος  εαν εχει δυνατοτητα για πολλα προφιλ .

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pafsi said:

Η έμφαση δίνεται στο "από την ημερομηνία κατασκευής" ...

που μεταφράζεται στο ότι :

αν αγοράσω σήμερα για το αμάξι μια τετράδα που κατασκευάσθηκε π.χ. το 2016, έχοντας ως δεδομένο (πώς άραγε??..!!) τη σωστή εκ του εργοστασίου κατασκευής φύλαξη / ντάνιασμα, θα μπορέσω να κάνω σχετικά απροβλημάτιστα π.χ. 30-40.000 χλμ μέσα σε ορίζοντα 3-4 ετών.

Υπο αυτή την έννοια, ναι...7 και 8 χρόνια, είναι εφικτή η 'ζωή' ενός ελαστικού και βέβαια πάντα τηρουμένων των προϋποθέσεων-αναλογιών σε ο,τι αφορά και στη χρήση του (άσφαλτος, χώμα, off road, συνήθη φορτία κλπ)

Προσωπικά, τα αλλάζω κάθε 25.000 χλμ...Άρρωστος!!

 

1 hour ago, Alfisti said:

Δεν ξερω πως μπορει να ακουστει.. 

Ειναι πολυ φιλος αλλα πολυ φιλος ομως οικογενειακος ο Ιαβερης τον οποιο σεβομαι και να σαν τιμονι και σαν γνωστη του αυτοκινητου γενικα. Αυτος λεει οτι στα 4 χρονια απο την ημερομηνια κατασκευης του ελαστικου δλδ το DOT, θελουν αλλαγη. Ουτε μπρος πισω ουτε τιποτα. Τετραδα αλλαγη. - 

Και οτι ειναι ισως και το σημαντικοτερο ανταλλακτικο του αυτοκινητου στο οποιο ο μεσος Ελληνας οδηγος δε δινει καμια σημασια. 

Τον αγαπω και τον εμπιστευομαι απολυτα

 

 Συνφωνω οτι οσο πιο καινουριο, τοσο καλυτερο αλλα σαν διαρκεια ζωης , παντα υπο σωστη χρηση και συνθηκες , αντεχουν πολυ πανω απο τετραετια .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα να ρωτησω κατι off topic μιας και το ξεχυλωσαμε το θεμα εντελως.. 
Εχω 2 κλειδια. Συνδεεται το καθε κλειδι με ενα συγκεκριμενο χρηστη και τις ρυθμισεις που αυτος εχει? 
πχ πως το βαζεις μπρος και σε ρωταει ποιος οδηγει και κανει τα παντα οπως τα ειχες. Γινεται αυτο να αποθηκευτει στο κλειδι ή λεω βλακειες? 
Ναι το κάθε κλειδί έχει τις ρυθμίσεις του.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2020 at 10:23 PM, Alfisti said:

Τωρα να ρωτησω κατι off topic μιας και το ξεχυλωσαμε το θεμα εντελως.. 

Εχω 2 κλειδια. Συνδεεται το καθε κλειδι με ενα συγκεκριμενο χρηστη και τις ρυθμισεις που αυτος εχει? 

πχ πως το βαζεις μπρος και σε ρωταει ποιος οδηγει και κανει τα παντα οπως τα ειχες. Γινεται αυτο να αποθηκευτει στο κλειδι ή λεω βλακειες? 

 Κανε μου μια χαρη . Κοιταξε να δεις εαν ο εγκεφαλος επιτρεπει να αντιγραψεις ρυθμισεις απο ενα κλειδι στο αλλο χωρις να βαλεις το δευτερο . Πες οτι το ενα το εχασες κουφια η ωρα , βαλε ενα απο τα δυο στο αμαξι και κοιτα να δεις εαν μπορεις να αντιγραψεις  μεσω ρυθμισεων οχηματος το setting απο το αλλο κλειδι . Εαν ναι , τοτε οπως ειπα, δεν συνδεονται οι χρηστες , ο εγκεφαλος δινει ενα ID στο "νεο" κλειδι και τις ρυθμισεις τις εχει local καταχωρημενες . Εαν οχι τοτε οπως ειπε και ο @gianniscar , καταχωρουνται ολα στο κλειδι , σαν να το φλασαρει ο εγκεφαλος .

 

Υ.Γ.

 Ξερω ειμαι off-topic καραμπινατο αλλα με εφαγε η περιεργεια τωρα !

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

"...I noticed from one of your other posts that both you and your hubby will drive the car, so it is worth knowing that some settings can be stored (personalised) for up to 4 drivers. These are stored in profiles which are given default names of Driver 1, Driver 2 etc. but you can change the names to something of your own choice.

If some/many of your custom settings are the same as your partner's (eg radio stations, Active Info dials etc.) then it can be simpler and quicker to set up one profile and then copy that to another, then make fine adjustments to the copy as needed.

The first profile will be selected as the default when you switch on the ignition, but you can scroll through and select a different profile using the multi-function steering wheel controls. However, the best way is to use the key personalisation which can associate a different profile for each key. That way, the correct profile is selected automatically according to the key used to unlock the car, one for you and one for hubby.

A word of warning ... the current settings are stored in the profile for the key used to lock the car, so don't unlock the car with one key and then lock it with a different key, otherwise the settings stored for the first key will also be stored for the second key. However, on the plus side, any changes you make are automatically stored to your profile without having to go through any special process.

Annoyingly, the normal door mirror positions are not stored in the personalised profiles, but the near side mirror kerb-view position is stored for each key. ..."

 

https://www.trocforums.co.uk/viewtopic.php?t=531

 

Μαλλον τις αποθηκευει ο εγκεφαλος με τα λεγομενα του , κανε ενα τσεκ .

Edited by Μαστορας
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.

Διαβάζοντας όλα όσα έχουν γραφεί στο θέμα αυτό για τα λάδια μου γεννήθηκε η εξής απορία. Με τι τύπου λάδι παραλαμβάνουμε τα οχήματα μας. Διαβάσαμε πολλά όσον αφορά το πρωτολαδο και τις ιδιότητες του. Και ρωτώ με τι τύπο έρχεται και εάν υπάρχει τρόπος να τα μάθει κάποιος. Επίσης υπάρχει περίπτωση να αλλάζει ο τύπος ανάλογα με τη χώρα διάθεσης του οχήματος; 

 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , Yiannis_2 said:

Καλησπέρα στην ομάδα.

Διαβάζοντας όλα όσα έχουν γραφεί στο θέμα αυτό για τα λάδια μου γεννήθηκε η εξής απορία. Με τι τύπου λάδι παραλαμβάνουμε τα οχήματα μας. Διαβάσαμε πολλά όσον αφορά το πρωτολαδο και τις ιδιότητες του. Και ρωτώ με τι τύπο έρχεται και εάν υπάρχει τρόπος να τα μάθει κάποιος. Επίσης υπάρχει περίπτωση να αλλάζει ο τύπος ανάλογα με τη χώρα διάθεσης του οχήματος; 

 

 

Ο τύπος λαδιού μπορεί να αλλάζει και ανάλογα την κάθε μάρκα αυτοκινήτου.

 

Δηλαδή τι θέλω να πω, εγώ που είχα diesel αμάξι της Ford, το μοτέρ δεν ήταν της Ford αλλά της Citroen-Peugeot. 

 

Η Ford στο μοτέρ αυτό έλεγε λάδια 5w-30 και η citroen για το ίδιο ακριβώς μοτέρ έλεγε λάδια 5w-40.

 

 

Αν μια εταιρία όπως η citroen-Peugeot που τροφοδοτεί με κινητήρες της,  και άλλες μάρκες αυτοκινήτων με το ίδιο μοτέρ , απο μάρκα σε μάρκα υπάρχει πιθανότητα να έχουν διαφορά στο λάδι.

 

Όπως η RENAULT που τροφοδοτεί με κινητήρες την Nissan Mercedes BMW.

 

Και πώς ακόμα εταιρίες 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yiannis_2 said:

Καλησπέρα στην ομάδα.

Διαβάζοντας όλα όσα έχουν γραφεί στο θέμα αυτό για τα λάδια μου γεννήθηκε η εξής απορία. Με τι τύπου λάδι παραλαμβάνουμε τα οχήματα μας. Διαβάσαμε πολλά όσον αφορά το πρωτολαδο και τις ιδιότητες του. Και ρωτώ με τι τύπο έρχεται και εάν υπάρχει τρόπος να τα μάθει κάποιος. Επίσης υπάρχει περίπτωση να αλλάζει ο τύπος ανάλογα με τη χώρα διάθεσης του οχήματος; 

 

 Αυτος ειναι και ο λογος που πετας τα πρωτα λαδια παντα , μην επιτρεποντας σε κανεναν καουμποι να παιζει με τα χρηματα σου , το αμαξι ειναι χρηματα δικα σου , εσυ το πληρωνεις . Δεν ξερεις τι λαδια ειναι , απο που ειναι , ακομα και εαν ειναι αυτο που επρεπε να ειναι ( ξερω παραδειγματα που μαστορια σε αντιπροσωπια εκλεβαν % απο τα λαδια απο οποιο νεο αμαξι ερχονταν μεσα για να τα βαζουν στα δικα τους  , οσο απιστευτο και εαν ακουγεται , ειναι αληθινο . ) .

Επισης , ναι το ιδιο ακριβως μοτερ , απο χωρα σε χωρα , αναλογα με το τοπικο θερμοκρασιακο ευρος , αλλαζει και την ρευστοτητα λαδιου . Δεν μπορεις να βαλεις πχ 15w50 σε μοτερ του καναδα σαν επισημη ρευστοτητα αντιπροσωπιας οπως δεν μπορεις να βαλεις και 0w20 σε μοτερ αιγυπτου . Εαν συμβαινει αυτο , χανεις πασα σοβαροτητα ως αντιπροσωπια , μαρτυρωντας ξεκαθαρα ( και ξεδιαντροπα μπορω να πω ) τις προθεσεις σου .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν , Μαστορας said:

 Αυτος ειναι και ο λογος που πετας τα πρωτα λαδια παντα , μην επιτρεποντας σε κανεναν καουμποι να παιζει με τα χρηματα σου , το αμαξι ειναι χρηματα δικα σου , εσυ το πληρωνεις . Δεν ξερεις τι λαδια ειναι , απο που ειναι , ακομα και εαν ειναι αυτο που επρεπε να ειναι ( ξερω παραδειγματα που μαστορια σε αντιπροσωπια εκλεβαν % απο τα λαδια απο οποιο νεο αμαξι ερχονταν μεσα για να τα βαζουν στα δικα τους  , οσο απιστευτο και εαν ακουγεται , ειναι αληθινο . ) .

Επισης , ναι το ιδιο ακριβως μοτερ , απο χωρα σε χωρα , αναλογα με το τοπικο θερμοκρασιακο ευρος , αλλαζει και την ρευστοτητα λαδιου . Δεν μπορεις να βαλεις πχ 15w50 σε μοτερ του καναδα σαν επισημη ρευστοτητα αντιπροσωπιας οπως δεν μπορεις να βαλεις και 0w20 σε μοτερ αιγυπτου . Εαν συμβαινει αυτο , χανεις πασα σοβαροτητα ως αντιπροσωπια , μαρτυρωντας ξεκαθαρα ( και ξεδιαντροπα μπορω να πω ) τις προθεσεις σου .

Οκ με καλυψες στα περισσότερα. Σκεπτόμενος επίσης πως για το troc σε οδηγεί η σε 5-30 ή σε 0-20 η μαμα εταιρεία με τι στο πουλάει μετά την κατασκευή; 

Μπορείς να το ξέρεις κάπου;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yiannis_2 said:

Οκ με καλυψες στα περισσότερα. Σκεπτόμενος επίσης πως για το troc σε οδηγεί η σε 5-30 ή σε 0-20 η μαμα εταιρεία με τι στο πουλάει μετά την κατασκευή; 

Μπορείς να το ξέρεις κάπου;

Οχι δεν ειναι ευκολο εκτος και εαν εχεις viscometer .Παντως μεταξυ των δυο προτιμω το 5w40 για εσενα !

:goodjob:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν , Μαστορας said:

Οχι δεν ειναι ευκολο εκτος και εαν εχεις viscometer .Παντως μεταξυ των δυο προτιμω το 5w40 για εσενα !

:goodjob:

Από την πρώτη αλλαγή και έπειτα;

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Yiannis_2 said:

Από την πρώτη αλλαγή και έπειτα;

https://www.car.info/en-se/volkswagen/t-roc/t-roc-15-tsi-m6-2018-16397693/specs

 

Θα σε μπερδεψει ισως λιγο αλλα θα την βρουμε την ακρη . Εδω λεει απο 0w20 ( μακρια μακρια για μενα ) εως και 10w40 (που μου αρεσει αλλα μετα τα 100κ ) . Πιθανον να λεει 5w30 , μαλλον ερχομε ξανα στα λογια που ειπα , 5w40 και εισαι οκ .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά και εδώ 

 

https://www.oilspecifications.org/volkswagen.php

 

 

https://www.oilspecifications.org/articles/vw_motor_oil_specifications_explained.php

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορω να καταλαβω ειλικρινα γιατι υπαρχει τετοια μυστικοπαθεια απο πλευρας vw για τα λαδια. Γιατι δεν ειναι ξεκαθαρο τι λαδι φοραει το αυτοκινητο σου και τι λαδι πρεπει να βαλεις? "Κυριε το αυτοκινητο σας φοραει τωρα Χ λαδια και πρεπει να φοραει Χ, Ψ, Ω λαδια και τελος". Πολυ με εκνευριζει που δεν ειναι 101% ξεκαθαρο ενα τοσο απλο θεμα

Link to comment
Share on other sites

Update:  Με το VIN μου στο gratsia μου ειπαν οτι απο το εργοστασιο φοραω 5w-30. Επισης ανεπισημα ο τεχνικος συμβουλος παραδεχτηκε οτι τα περι 30Κ αλλαγη λαδιων ειναι μια μαλακια και μιση σε συνθηκες κινησης μεσα σε πολη και οχι σε ιδανικες. Ιδανικες ειναι οι συνθηκες κινησης σε αυτοκινητοδρομο χωρις κλισεις και χωρις φορτιο και χωρις υψηλες ταχυτητες. Με λιγα λογια να πας απο δω στη Γερμανια με 130χλμ μονος σου. Αυτα τα 5000χλμ που θα κανεις τα θεωρει ιδανικες συνθηκες. 

Μου συνεστησε λοιπον αλλαγη λαδιων καθε 15 ή ενα χρονο. Και στην ερωτηση μου τι να κανω με τα λαδια του εργοστασιου ( τα λαδια στρωσιματος) μου ειπε κανονικα στα 15000. Εκει του ειπα εαν εχει ραντεβου αυριο μεθαυριο να μου τα αλλαξει και ας παει στραφι και επεμενε οτι δεν υπαρχει κανενας μα κανενας λογος σε σημειο που με επεισε. Μου εκανε εντυπωση το γεγονος οτι ζητουσα να κανω αλλαγη, αρα να πληρωσω και μου απαντουσε με λιγα λογια οτι ειναι πεταμενα λεφτα και να μην το κανω. Μου εξηγησε οτι οι νεοι κινητηρες και τα νεα λαδια ειναι παρα πολυ βελτιωμενα σε σχεση με το παρελθον και γι'αυτο το λογο πραγματικα σχεδον δε μου εκλεινε ραντεβου να τα αλλαξω. Τον εμπιστευθηκα. Η δουλεια του ειναι να "πουλαει" service και ελεγε ξεκαθαρα οχι. Τι λετε? ( Μαστορα ζεσταινεις τα πληκτρολογια ε? χαχαχαχαχααχ) 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Update:  Με το VIN μου στο gratsia μου ειπαν οτι απο το εργοστασιο φοραω 5w-30. Επισης ανεπισημα ο τεχνικος συμβουλος παραδεχτηκε οτι τα περι 30Κ αλλαγη λαδιων ειναι μια μαλακια και μιση σε συνθηκες κινησης μεσα σε πολη και οχι σε ιδανικες. Ιδανικες ειναι οι συνθηκες κινησης σε αυτοκινητοδρομο χωρις κλισεις και χωρις φορτιο και χωρις υψηλες ταχυτητες. Με λιγα λογια να πας απο δω στη Γερμανια με 130χλμ μονος σου. Αυτα τα 5000χλμ που θα κανεις τα θεωρει ιδανικες συνθηκες. 
Μου συνεστησε λοιπον αλλαγη λαδιων καθε 15 ή ενα χρονο. Και στην ερωτηση μου τι να κανω με τα λαδια του εργοστασιου ( τα λαδια στρωσιματος) μου ειπε κανονικα στα 15000. Εκει του ειπα εαν εχει ραντεβου αυριο μεθαυριο να μου τα αλλαξει και ας παει στραφι και επεμενε οτι δεν υπαρχει κανενας μα κανενας λογος σε σημειο που με επεισε. Μου εκανε εντυπωση το γεγονος οτι ζητουσα να κανω αλλαγη, αρα να πληρωσω και μου απαντουσε με λιγα λογια οτι ειναι πεταμενα λεφτα και να μην το κανω. Μου εξηγησε οτι οι νεοι κινητηρες και τα νεα λαδια ειναι παρα πολυ βελτιωμενα σε σχεση με το παρελθον και γι'αυτο το λογο πραγματικα σχεδον δε μου εκλεινε ραντεβου να τα αλλαξω. Τον εμπιστευθηκα. Η δουλεια του ειναι να "πουλαει" service και ελεγε ξεκαθαρα οχι. Τι λετε? ( Μαστορα ζεσταινεις τα πληκτρολογια ε? χαχαχαχαχααχ) 
Εγώ τα άλλαξα στις 5.000 ενώ ήθελα στις 3.000 γτ και μένα τα ίδια λεγανε...στη θέση σου δε θα τα άφηνα.οπως νομίζεις..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, gianniskar said:

Εγώ τα άλλαξα στις 5.000 ενώ ήθελα στις 3.000 γτ και μένα τα ίδια λεγανε...στη θέση σου δε θα τα άφηνα.οπως νομίζεις..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γιαννη ξερεις ποιο ειναι το θεμα? Γιατι δε με αφηνε να κλεισω ενα ραντεβου να πληρωσω σα *μη επιτρεπόμενη λέξη* και ολα καλα. Επεμενε "δεν υπαρχει κανενας λογος"!! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη ξερεις ποιο ειναι το θεμα? Γιατι δε με αφηνε να κλεισω ενα ραντεβου να πληρωσω σα *μη επιτρεπόμενη λέξη* και ολα καλα. Επεμενε "δεν υπαρχει κανενας λογος"!! 
 
 
Ρε φίλε ναι οκ αλλά σκεψου οτι μετά την εγγύηση εσύ πληρώνεις όχι αυτός.. εκτός και αν δε θα κρατήσεις τόσο το αμάξι...δική σου είναι η επιλογή.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Alfisti said:

Update:  Με το VIN μου στο gratsia μου ειπαν οτι απο το εργοστασιο φοραω 5w-30. Επισης ανεπισημα ο τεχνικος συμβουλος παραδεχτηκε οτι τα περι 30Κ αλλαγη λαδιων ειναι μια μαλακια και μιση σε συνθηκες κινησης μεσα σε πολη και οχι σε ιδανικες. Ιδανικες ειναι οι συνθηκες κινησης σε αυτοκινητοδρομο χωρις κλισεις και χωρις φορτιο και χωρις υψηλες ταχυτητες. Με λιγα λογια να πας απο δω στη Γερμανια με 130χλμ μονος σου. Αυτα τα 5000χλμ που θα κανεις τα θεωρει ιδανικες συνθηκες. 

Μου συνεστησε λοιπον αλλαγη λαδιων καθε 15 ή ενα χρονο. Και στην ερωτηση μου τι να κανω με τα λαδια του εργοστασιου ( τα λαδια στρωσιματος) μου ειπε κανονικα στα 15000. Εκει του ειπα εαν εχει ραντεβου αυριο μεθαυριο να μου τα αλλαξει και ας παει στραφι και επεμενε οτι δεν υπαρχει κανενας μα κανενας λογος σε σημειο που με επεισε. Μου εκανε εντυπωση το γεγονος οτι ζητουσα να κανω αλλαγη, αρα να πληρωσω και μου απαντουσε με λιγα λογια οτι ειναι πεταμενα λεφτα και να μην το κανω. Μου εξηγησε οτι οι νεοι κινητηρες και τα νεα λαδια ειναι παρα πολυ βελτιωμενα σε σχεση με το παρελθον και γι'αυτο το λογο πραγματικα σχεδον δε μου εκλεινε ραντεβου να τα αλλαξω. Τον εμπιστευθηκα. Η δουλεια του ειναι να "πουλαει" service και ελεγε ξεκαθαρα οχι. Τι λετε? ( Μαστορα ζεσταινεις τα πληκτρολογια ε? χαχαχαχαχααχ) 

Φίλε Alfisti,

Εκτιμώ ότι, κανένας Σύμβουλος και κανένας Μηχανικός ή απλός τεχνίτης της όποιας αντιπροσωπείας, δεν θα σε προτρέψει να αλλάξεις τα εργοστασιακά λάδια σε πολύ σύντομο διάστημα, καθώς δεν ‘νομιμοποιείται’ ΤΥΠΙΚΑ (έστω και συμφωνώντας με δική σου επιθυμία) να καταστρατηγεί πάγιους κανόνες του κατασκευαστή (αλλαγή κάθε Χ χιλιόμετρα ή διάστημα) ακόμη και αν ο  κανόνας αυτός αφορά μόνο στην ΠΡΩΤΗ αλλαγή, όπως εν προκειμένω! 

Το ότι προτείνοντας ΜΗ αλλαγή είναι σαν να εμποδίζει εισροή εσόδου στην αντιπροσωπεία, αυτό δεν μου λέει και πολλά…

Απλά ‘κτίζει’ μια ΚΑΤ’ ΑΡΧΗΝ θετική εικόνα στη συνείδηση του πελάτη, οικοδομεί μια σχέση εμπιστοσύνης μαζί του, γνωρίζοντας βέβαια ότι στην πορεία ζωής του αυτοκινήτου θα υπάρξουν πολλές εισπρακτικού χαρακτήρα ευκαιρίες – γεγονότα, μέσω των οποίων θα ‘αποσβεσθεί’ η τότε απώλεια του συγκεκριμένου εσόδου. Τουτέστιν, θεωρώ ότι η στάση του αποσκοπεί σε ορίζοντα με μελλοντικά ανταποδοτικά οφέλη…(π.χ. @πάω εκεί, γιατί τους θεωρώ πολύ τίμιους@)

Υ.Γ. αν βέβαια επιμείνεις για την αλλαγή, σαφώς και είναι υποχρεωμένος να τη δεχθεί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pafsi said:

Φίλε Alfisti,

Εκτιμώ ότι, κανένας Σύμβουλος και κανένας Μηχανικός ή απλός τεχνίτης της όποιας αντιπροσωπείας, δεν θα σε προτρέψει να αλλάξεις τα εργοστασιακά λάδια σε πολύ σύντομο διάστημα, καθώς δεν ‘νομιμοποιείται’ ΤΥΠΙΚΑ (έστω και συμφωνώντας με δική σου επιθυμία) να καταστρατηγεί πάγιους κανόνες του κατασκευαστή (αλλαγή κάθε Χ χιλιόμετρα ή διάστημα) ακόμη και αν ο  κανόνας αυτός αφορά μόνο στην ΠΡΩΤΗ αλλαγή, όπως εν προκειμένω! 

Το ότι προτείνοντας ΜΗ αλλαγή είναι σαν να εμποδίζει εισροή εσόδου στην αντιπροσωπεία, αυτό δεν μου λέει και πολλά…

Απλά ‘κτίζει’ μια ΚΑΤ’ ΑΡΧΗΝ θετική εικόνα στη συνείδηση του πελάτη, οικοδομεί μια σχέση εμπιστοσύνης μαζί του, γνωρίζοντας βέβαια ότι στην πορεία ζωής του αυτοκινήτου θα υπάρξουν πολλές εισπρακτικού χαρακτήρα ευκαιρίες – γεγονότα, μέσω των οποίων θα ‘αποσβεσθεί’ η τότε απώλεια του συγκεκριμένου εσόδου. Τουτέστιν, θεωρώ ότι η στάση του αποσκοπεί σε ορίζοντα με μελλοντικά ανταποδοτικά οφέλη…(π.χ. @πάω εκεί, γιατί τους θεωρώ πολύ τίμιους@)

Υ.Γ. αν βέβαια επιμείνεις για την αλλαγή, σαφώς και είναι υποχρεωμένος να τη δεχθεί.

Συμφωνω απλα ηθελα να καταθεσω το update που ειχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι !....και ΟΛΟΙ ευχαριστημένοι...ΚΑΙ εμείς που κάναμε αυτό που κρίναμε σωστό ΚΑΙ ο Σύμβουλος της VW που είδε ότι πιάσανε τόπο οι συμβουλές του!!! :thumbsu:

Edited by pafsi
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, pafsi said:

Έτσι !....και ΟΛΟΙ ευχαριστημένοι...ΚΑΙ εμείς που κάναμε αυτό που κρίναμε σωστό ΚΑΙ ο Σύμβουλος της VW που είδε ότι πιάσανε τόπο οι συμβουλές του!!! :thumbsu:

Σημασια εχει να ειμαι ευχαριστημενος εγω φιλε pafsi και ειμαι πολυ οταν συλλεγω αποψεις τις αποπληθωριζω και στο τελος αποφασιζω τι ειναι το καλυτερο για μενα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Alfisti said:

Update:  Με το VIN μου στο gratsia μου ειπαν οτι απο το εργοστασιο φοραω 5w-30. Επισης ανεπισημα ο τεχνικος συμβουλος παραδεχτηκε οτι τα περι 30Κ αλλαγη λαδιων ειναι μια μαλακια και μιση σε συνθηκες κινησης μεσα σε πολη και οχι σε ιδανικες. Ιδανικες ειναι οι συνθηκες κινησης σε αυτοκινητοδρομο χωρις κλισεις και χωρις φορτιο και χωρις υψηλες ταχυτητες. Με λιγα λογια να πας απο δω στη Γερμανια με 130χλμ μονος σου. Αυτα τα 5000χλμ που θα κανεις τα θεωρει ιδανικες συνθηκες. 

Μου συνεστησε λοιπον αλλαγη λαδιων καθε 15 ή ενα χρονο. Και στην ερωτηση μου τι να κανω με τα λαδια του εργοστασιου ( τα λαδια στρωσιματος) μου ειπε κανονικα στα 15000. Εκει του ειπα εαν εχει ραντεβου αυριο μεθαυριο να μου τα αλλαξει και ας παει στραφι και επεμενε οτι δεν υπαρχει κανενας μα κανενας λογος σε σημειο που με επεισε. Μου εκανε εντυπωση το γεγονος οτι ζητουσα να κανω αλλαγη, αρα να πληρωσω και μου απαντουσε με λιγα λογια οτι ειναι πεταμενα λεφτα και να μην το κανω. Μου εξηγησε οτι οι νεοι κινητηρες και τα νεα λαδια ειναι παρα πολυ βελτιωμενα σε σχεση με το παρελθον και γι'αυτο το λογο πραγματικα σχεδον δε μου εκλεινε ραντεβου να τα αλλαξω. Τον εμπιστευθηκα. Η δουλεια του ειναι να "πουλαει" service και ελεγε ξεκαθαρα οχι. Τι λετε? ( Μαστορα ζεσταινεις τα πληκτρολογια ε? χαχαχαχαχααχ) 

 Εφ οσων τα περι 30κ αλλαγης λαδιων ειναι βλακεια , γιατι δεν βγηκε οδηγια που να διευκρινιζει το θεμα , ενημερωνοντας τους αγοραστες οτι αυτα τα 30κ ειναι σε απολυτη ευθεια  , διχως φορτιο με σταθερα χλμ λες και ειμαστε φορτηγατζιδες στο Αμερικα ; Και εφ οσων ο ντιλερ μπορει κατα βουληση να σου αλλαζει τα σερβις της κατασκευαστριας ( εδω ξηλωνεται το πουλοβερ και παει το παραμυθι συννεφακι συννεφακι )σε στυλ "οχι τοσα , αλλα ... ναι ξερεις ...τοσα " γιατι να μην το κανεις απο μονος σου ; Δικο σου μηχανημα ειναι , αυτος λεφτα θελει να παρει απο την τσεπη αρα οσο πιο συντομα ( οχι βεβαια σε σημειο να χρειαστει αποζημιωση ) η φθορα , τοσο καλυτερα για αυτον . Και γιατι τσουχτηκε οταν του ειπες εσυ ποτε θελεις να τα αλλαξεις ; Πρωτα λαδια σε 15κ μεσα ειναι αυτοκτονια και το ξερει αλλα τον συμφερει . Πεταμενα λεφτα η συντηρηση της μηχανης δεν ειναι ποτε . Αμα την παρατησεις , τοτε τι θα σου πει ; " Ε καινε απο την μανα τους λιγο λαδακι " η " Ε , εχεις και μερικα χλμ επανω , δεν ειναι πια καινουργιο " ;  Μακαρι να εκαναν τα λαδια 2 ευρω το γαλονι (3.78λ) , κυριολεκτικα θα αλλαζα καθε σου/κου .Και κυριολεκτικα , ακομα θα ειχα το 1ο μου αμαξι .

 

Ως αναφορα την καραμελα περι τεχνολοχικης υπεροχης των λαδιων και των μηχανων εγω βλεπω ενα συνηθες φαινομενο καθεμερα . Ακομα και τα νεα , τεχνολογικα υπερεχοντα λαδια εχουν επανω προδιαγραφες 20+ετιας ...  Ολα τα λαδια ( το 95%+ ) που ειναι για tdi/tsi ας πουμε σαν παραδειγμα , εχουν CF(πετρελαιου) προδιαγραφη ακομα . CF που ειναι 25ετιας προδιαγραφη !!!  Τι μου λεει δηλαδη , οτι μπορουμε να βαλουμε προδιαγραφες 25ετιας (ναι μπορουμε, μην ψαρωκεις ) σε αμαξια του 2020 ; Αυτο δεν αντιβαινει στα λεγομενα του περι υπεροχης σημερινων λαδιων ;  Εν ολιγοις , λαδια με προδιαγραφες 25ετιας , αλλαζονται και με διαστηματα σερβις 25ετιας , οχι φυσικα σαν απολυτη εκφραση αυτο , αλλα δεν μπορει να μου λεει οτι το λαδι αυτο θα κραταει οχι 5κ αλλα 25κ μεσα σε μια μηχανη .

 

Βαλε απλα λαδακια , αλλαζε τα μεχρι τα 7.5κ ( προσωπικη επιλογη αυτο απο εμπειρια ) και ασε την εταιρια να εχει εφιαλτες που εχεις τα λεφτα ακομα στην δικη σου τσεπη . Εσυ μια χαρα θα κοιμασαι . Και για να καταλαβεις τι εστι εταιρια ( δεν μιλαω για μια συγκεκριμενη ) θα σου θυμιζω ενα καλο ανεκδοτο :

 

" Ηταν ενας ζητιανος εξω απο ενα καταστημα . Καθε μερα ενας τιμιος εργαζομενος νεος περναγε για την δουλεια του  και του αφηνε χρηματα . Συνηθως του αφηνε ενα 2ευρω . Οσο λοιπον υπηργε αυτη η "τυπικη" συναλλαγη , και οι δυο ενιωθαν καλα . Μια δευτερα ομως ο νεος αντι για 2ευρω του αφησε 1ευρω. Ο ζητιανος θεωρησε οτι εγινε κατι λαθος , αφου τον ειχε μαθει στα 2ευρα , αλλα ευγενικοτατος , δεν μιλησε καθολου . αυτο συνεχιστικε για καμια 10ρια μερες . Μετα , στα ξαφνικα , το 1ευρω εγινε 20λεπτο ! Ο ζητιανος δεν κρατηθηκε και ευγενικος οπως παντα ρωταει τον νεαρο τι εγινε και αυτη η αλλαγη στο μπουρμπουαρ . Ο νεαρος του εξηγη πως στεφανωθηκε ,αλλαξε σπιτι και πηγε σε μεγαλυτερο γιατι περιμεναν με μεγαλη χαρα με την συζηγο του το νεο μικρο μελος της οικογενειας του συνεπως δεν ειχε την ευχερια να δινει 2ευρα . Η απαντηση του , εως εκεινη την στιγμη , ευγενικοτατου ζητιανου ξερεις πια ηταν ; " Καλα λεει στεφανωθηκες, αλλαξες σπιτι , κανεις οικογενεια με τα ΔΙΚΑ ΜΟΥ τα λεφτα ;;;;"

 

!!!!

Τα θεωρουσε δικα του επειδη ο καλοβουλος νεαρος του ειχε δωσει το δικαιωμα ,συνηθιζοντας τον σε κερασματα .

 

Διδαγμα :

Οτι μας ανηκει , εμεις κανουμε κουμαντο μεχρι να επιτρεψουμε σε αλλους να κανουν αυτοι κουμαντο επ αυτου .

ΜΗΝ ΤΑΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΖΗΤΙΑΝΟ .

Edited by Μαστορας
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.