Jump to content
pafsi

Προδιαγραφή λιπαντικού κινητήρα

Recommended Posts

Από ότι βλέπω, η Motul δίνει αρκετά λάδια για το μοντέλο αυτό και ρευστότητες πολλές, 0W-20, 0W-30, 5W-30, 5W-40.

Εξαρτάται από τα διαστήματα αλλαγών γράφει, δες εδώ:

https://www.motul.com/fr/en/lubricants/recommendations/7a29089c432d4c777d484fde817d7808?category_id=1&model_id=6dd69f8e98cc40a5&type_name=T-Roc+1.5+TSI+%28110+kW%29+%282017-2020%29

Οπότε, στο αρχικό ερώτημα σου αν μπορείς να βάζεις 5W-30, η απάντηση είναι ναι (για αλλαγές κάθε έτος/15.000 ΚΜ όπως ορίζεται για το συγκεκριμένο λάδι από την Motul).

Εάν αποφασίσεις για 5W-30 σε Motul, το μοντέλο λαδιών 8100 X-clean Plus(+) είναι πολύ καλό.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

On 2/15/2022 at 7:19 PM, topmar said:

Από ότι βλέπω, η Motul δίνει αρκετά λάδια για το μοντέλο αυτό και ρευστότητες πολλές, 0W-20, 0W-30, 5W-30, 5W-40.

Εξαρτάται από τα διαστήματα αλλαγών γράφει, δες εδώ:

https://www.motul.com/fr/en/lubricants/recommendations/7a29089c432d4c777d484fde817d7808?category_id=1&model_id=6dd69f8e98cc40a5&type_name=T-Roc+1.5+TSI+%28110+kW%29+%282017-2020%29

Οπότε, στο αρχικό ερώτημα σου αν μπορείς να βάζεις 5W-30, η απάντηση είναι ναι (για αλλαγές κάθε έτος/15.000 ΚΜ όπως ορίζεται για το συγκεκριμένο λάδι από την Motul).

Εάν αποφασίσεις για 5W-30 σε Motul, το μοντέλο λαδιών 8100 X-clean Plus(+) είναι πολύ καλό.

VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 R-Line 7seater
 

Καλημέρα σας, κάτοχος T-roc 1.5 TSI dpca 2020 @150bhp και επειδει σκεφτομαι το remap στα 200bhp λέω να αλλάξω τα λάδια που βάζει η αντιπροσωπεία τα τελευταία 3χρονια 0w-20 Kolben σε Motul specific 504-507 5w-30 μιας κ το μοτέρ θα ζεσταίνει περισσότερο. Στο manual βλέπω ότι τα υποστηρίζει σε μοντέλο με φίλτρο μικροσοματιδιων απλά λέει ότι θα αυξηθεί ελάχιστα η κατανάλωση κ οι ρύποι. Εγώ έχω downpipe με ολόσωμη χωρίς φίλτρο (πήρε πόδι) και 200αρι καταλυτη . Θα έχει θέμα με αυτά τα λάδια? συγκριτικά πια ειναι καλύτερα τα specific η τα 8100 x-clean +?

 

Ευχαριστώ!

Screenshot_2023-03-10-07-53-47-26_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg

Edited by Chrisantz
Link to comment
Share on other sites

Χθές μίλησα με 3 τοπικά μου συνεργεία και λιγο πολύ μου είπαν τα εξής:

 

1. Γενική ομολογία ήταν οτι το μοτέρ ειναι καινούριο ακόμη αν και πολυφορεμένο και 90% βάζουν 0w-20.

2. Και τα τρία συνεργεία μου είπαν οτι μπορεί να έχεις missfires με τα 5w-30 ανεξαρτήτου μαρκας. Η προσωπική μου εμπειρία είναι οτι ΠΡΙΝ το πρώτο service που εκανα το 2021 (~1μήνα πριν έρθει η ημερομηνία) μου παρουσιασε κατι missfire και πρόβλημα στο start & stop. Δεν ξέρω με τι λάδια ήταν απο μαμα. Μετά το πρώτο και έως τώρα (πάω για το 4ο τέλος του έτους) δεν εχει κανενα θέμα και απο το πρώτο μου βάζουν 0w-20 kolben.

3. Παρόλα αυτά και οι τρείς μου είπαν οτι καλοό το motul αλλά θα έχεις ελάχιστα παραπάνω θόρυβο, και 2 μου πρότειναν το castrol edge 5w-30 (αυτό γραφει και η τάπα του μοτερ - Castrol !) και ένας τα Aral.

 

Τους εξήγησα και στους 3 τι έχω κάνει στην εξάτμιση και ομόφωνα μου είπαν οτι μπορεί απο εργοστασιο να είχε έρθει με castrol 5w-30 και να μπούκωσε στιγμιαία τα καυσαέρια στον καταλύτη, διάβασε αλλα το λάμδα και κατέληξε σε missfires.. τώρα που είναι αρκετά πιο ελευθερα δεν θα έχω θέμα.

 

Εσέις τι λέτε? Πως σας ακούγονται αυτά? Τώρα τείνω περισσότερο προς Castrol 5w-30 απο οτι motul. 

Και επίσης βρήκα στα Praktiker στην πειραιώς αρκετά αναμεσά τους και αυτά και οι συσκευασίες ήταν πένα, διπλά αυτοκολητάκια κλπ... γιατι έως τώρα απο skroutz χάζευα και λίγο πολύ με προβλημάτιζε το μαϊμού..

Edited by Chrisantz
Link to comment
Share on other sites

Το λάδι 0W-20 είναι για εξωτερική θερμοκρασία -45.

Οπότε δεν ενδείκνυται για το κλίμα της Ελλάδας.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδία συγνώμη για την έκθεση αλλά έκανα έρευνα και ρώτησα και διάβασα αρκετά τις τελευταίες μέρες. Νομίζω καλό είναι να είναι μαζεμένα κάπου αναλυτικά. Δεν έχω τρελή γνώση οπότε αν έχω γράψει τπτ άκυρο παρακαλώ όπως με διορθώσετε. Καταλήγω λοιπόν στο παρακάτω ζουμί...

 

 

Για το T-roc 1.5 η μαμα λέει απο 0w-20 έως 5w-30 γιατί όμως ->

 

Το 0w20 σημαινει οτι οταν το λάδι ειναι κρύο, έχει μία πυκνότητα (αντέχει στο κρύο και δεν παγώνει τόσο εύκολα). Ιδανικό για βόρειες χώρες αλλά αυτό δε σημαινει οτι στις δικές μας θερμοκρασίες (πιο ζεστές) κάνει κακό, ίσα ίσα αφου ειναι πιο ρευστό και οι ανοχές των πιστονιών το επιτρέπουν (πλέον είναι πιο σφηχτές και δεν επιτρέπουν στο λάδι να αφήσει παραπάνω ποσσότητα και να καεί) βοηθάει τον κινητήρα να έχει λιγότερο ζόρισμα αρα και καλυτερη κατανάλωση βενζίνης οταν ειναι κρύος.

Όταν είναι ζεστό (100-150c) η πυκνότητα φτάνει στο 20. Πιο πυκνό απο το αρχικό 0 αλλά αρκετά ρευστό για να μην ζορίζει τόσο το μοτέρ στις υψηλές ταχύτητες και ανεβάζει την καταναλοση καυσίμου, ενω παράλληλα το προστατεύει.

 

Τώρα αν μηχανικά ειναι όλα οκ και το γονατίζεις ή και όχι (μαμα μοτερ) και δείς οτι καις λάδια παραπάνω απο το κανονικό σημαίνει οτι θες πιο παχύ λάδι οπότε πας στο 5w30. Αυτο υπόδειλώνει βεβαια σαφώς θέμα με τις ανοχές και το συμπέρασμα είναι οτι είσαι κάπως άτυχος με την εννοια οτι θα έχεις αφξημένες καταναλώσεις γενικα.

 

5w30 δηλαδή ποιό παχύ και όταν είναι κρύο αλλά και οταν είναι ζεστό. πρακτικά παγώνει πιο ευκολα λόγω πυκνότητας αλλά (δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...) Αυτό ανεβάζει βεβαια τις καταναλώσεις καυσίμου και ρύπων (ελάχιστα μεν αλλα).

 

Η VW προτείνει στο manual το 0w20 για το μοτέρ τόσο για να αναδείξει την ποιότητα του μοτέρ (ανοχές πιστονιών) όσο και για να κρατήσει τις χαμηλές καταναλώσεις και ρύπους για να έχει να λέει (ΚΥΡΙΟΣ) ΝΑ ΤΙ ΜΟΤΕΡΙΑ ΚΑΝΩ... Η αλήθεια είναι οτι αν πάς by the book το  80% των οδηγών (με μαμα μοτερ) και δεν το πατάς μεχρι να βγεί το πόδι να πιάσει άσφαλτο ή το έχεις κανει κροκόδειλο, είσαι απολύτος safe με το 0w20. Γιαυτό στο maual λέει και οτι ΑΝ θες μπορείς να βάλεις 5w30 αλλα θα παρατηρήσεις μεγαλύτερους ρύπους και κατανάλωση..

 

Αν τώρα το έχεις κανει κροκόδειλο ή είσαι παιδί της πίστας... και επειδή (δεν κανει ΤΟΣΟ κρύο στο Ελλάντα) και λογικά θα έχεις παραπάνω θερμοκρασίες γενικότερα ΚΑΙ ΔΕΝ σε νοιάζει τόσο η κατανάλωση (καλά οι ρύποι άγνωστη λέξη...) τότε καλο θα ήταν να πάς στο 5w30 για να προστατεύεις λίγο καλυτερα το μοτέρ οταν το πατάς στα έσχατα.

 

Εγώ αυτό καταλαβαίνω, έχω γράψει καμια μπαρούφα? Αν όχι ελπίζω να φανει χρήσιμο σε κανεναν...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Στην Σαουδική Αραβία, ΗΑΕ, Αφρική, τι λάδι βάζουν οι κατασκευαστές αυτοκινήτων;

Σίγουρα όχι 0W-16, 0W-20.

Με θερμοκρασίες στην Ελλάδα 47,1C (Λαγκαδάς 2021) και -7C Νευροκόπι

το 0W-20 με την πάροδο χρόνου θα φάει το κινητήρα εσωτερικά.

Ελατήρια, έμβολα, κύλινδροι, μέταλλα στρόφαλου, εκκεντροφόροι, υδραυλικά ωστήρια, στρόφαλο, μέταλλα μπιελών και οτιδήποτε λιπαίνεται από το λάδι του κινητήρα.

Βέβαια το 0W-20 (-45C) είναι ιδανικό για την Ανταρκτική, την ρωσία του πουτίνγκα, Ισλανδία, Σκανδιναβικές χώρες, Βόρειο - Νότιο Πόλο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, tsikis007 said:

Στην Σαουδική Αραβία, ΗΑΕ, Αφρική, τι λάδι βάζουν οι κατασκευαστές αυτοκινήτων;

Σίγουρα όχι 0W-16, 0W-20.

Με θερμοκρασίες στην Ελλάδα 47,1C (Λαγκαδάς 2021) και -7C Νευροκόπι

το 0W-20 με την πάροδο χρόνου θα φάει το κινητήρα εσωτερικά.

Ελατήρια, έμβολα, κύλινδροι, μέταλλα στρόφαλου, εκκεντροφόροι, υδραυλικά ωστήρια, στρόφαλο, μέταλλα μπιελών και οτιδήποτε λιπαίνεται από το λάδι του κινητήρα.

Βέβαια το 0W-20 (-45C) είναι ιδανικό για την Ανταρκτική, την ρωσία του πουτίνγκα, Ισλανδία, Σκανδιναβικές χώρες, Βόρειο - Νότιο Πόλο κλπ.

 

Εντάξει 45-47+ να έχεις 10-15 μέρες το χρόνο όπως και -5 ή -10. Αλλα αν δεν καις το λάδι σημαινει οτι οι ανοχές και η προστασια που αναφέρει ο κατασκευαστής ειναι σωστές άρα και εισαι προστατευμένος. Επίσης αν δεν γονατιζεις το μοτερ γενικότερα, πάλι Οκ εισαι και εχεις και χαμηλότερο θορυβο-κατανάλωση-καυσαέρια.

 

Τώρα στις χώρες που αναφέρεις με τοση ζέστη προφανώς και θα χρειάζονται πιο πυκνα λάδια.. γιατι εκει το 45+ το πάει σχεδόν όλο το καλοκαιρι... και για εκει θεωρώ οτι θα υπάρχει διαφορετική οδηγία απο τον κατασκευαστή.

Link to comment
Share on other sites

[url=https://postimg.cc/xXgrZxjb][img]https://i.postimg.cc/KYhZRwdQ/Citroen-Approved-Engine-and-Gearbox-Oils-French-Car-Wiki-1-page-0001.jpg[/img][/url]

Edited by tsikis007
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, tsikis007 said:

[url=https://postimg.cc/xXgrZxjb][img]https://i.postimg.cc/KYhZRwdQ/Citroen-Approved-Engine-and-Gearbox-Oils-French-Car-Wiki-1-page-0001.jpg[/img][/url]

Το διάβασες το post μου? Για πιο λόγο καλό ειναι το 0w20?

 

Η εικόνα που ποσταρες έχει να κάνει απλα και μόνο με τις θερμοκρασίες. με αυτη τη ν εικόνα το σωστό λαδι για Ελλάδα θα ήταν 10w50...

 

Δες και το video στα προηγούμενα post μου. Εξηγεί οτι αν πάς σε πίστα εκει προτείνουν πιο πυκνο λάδι τόσο γιατι έχουν υψηλότερες θερμοκρασίες αλλα και απο τη στιγμή που είσαι σε πίστα δε σε νοιάζει η καταναλωση καυσίμου και ρύπων.

Link to comment
Share on other sites

On 16/1/2020 at 11:34 ΜΜ, pafsi said:

Γειά χαρά και καλή χρονιά σε όλα τα μέλη του club!

Κάτοχος εδώ και 1 μήνα του T-Roc experience 1.5 cc-150 hp-DSG 7-με ύπαρξη φίλτρου σωματιδίων.

Το αμάξι έχει διανύσει περίπου 2.000 χλμ και θεωρώντας ότι δεν υπάρχει λόγος για περαιτέρω στρώσιμο σε ο,τι έχει να κάνει τουλάχιστον με τον κινητήρα, έχω κλειστό ραντεβού για αλλαγή λαδιών (πέταγμα εργοστασιακών).

Τα χιλιόμετρα που κάνω τα τελευταία χρόνια είναι περίπου 10.000 / έτος και αλλάζω λάδια με την συμπλήρωση των συγκεκριμένων χιλιομέτρων (10.000)

Το θέμα είναι ότι, επειδή με τα εγχειρίδια και τα μπλα μπλα τους (αντιπροσωπεία & Kosmocar) μας έχουν ζαλίσει τα μέζεα (!) , έχω μπλέξει με το δίλημμα αν θα ‘φορέσω’ στον κινητήρα λάδι 0w-20  (508.00) ή 5w-30 (504.00).

Η αρχική σκέψη μου είναι να ξεκινήσω με 0W-20 (λόγω καινούργιου κινητήρα και μικρών ανοχών) και μετά από τη συμπλήρωση περίπου 25-30.000 χλμ, να το γυρίσω σε 5W-30. Στο συγκεκριμένο πλάνο, η αλήθεια είναι ότι με προβληματίζει το 0W-20 για τους καλοκαιρινούς μήνες και με φρενάρει κάπως αυτό. Η δεύτερη σκέψη, είναι να το ξεκινήσω κατευθείαν με το κλασσικό 5W-30.

 SILVER ALERT…Μπορείτε να βοηθήσετε ??..(!!!!)

Γεια σου φίλε μου η 508 η 504 να βάλεις  δεν θα χαλάσει ο κινητήρας. ! Το 508  0-20  λέει ο κατασκευαστής να βάλεις και ο λόγος  ειναι ότι έχει λιγότερη Κατανάλωση , καλύτερη  ψύξη του κινητήρα και καλύτερη λυπάνση σε Τούρμπο  λόγο της ρευστότητας το λαδι πάει πραγματικά παντού και πολύ γρήγορα όποτε μειωμένη φθορά σε σχέση με ένα παχύρευστο λαδι .. το 0-20 της Vw το original που πλέον  είναι της shell δεν συνεργάζεται πια με την Castrol !!  Ειανι ιδανικό για  τον κινητήρα σου !! Και δεν έχει κανένα πρόβλημα με την. Θερμοκρασία το καλοκαίρι ίσα  ίσα  ο κινητήρας θα κρύωνει πιο εύκολα λόγο της ρευστότητας του λαδιού και το κράμα αλουμινίου μπλοκ που έχει . ο κινητήρας ειανι κατασκευασμένος για να δουλεύει  0-20   508 

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2023 at 8:04 ΠΜ, Chrisantz said:

Καλημέρα σας, κάτοχος T-roc 1.5 TSI dpca 2020 @150bhp και επειδει σκεφτομαι το remap στα 200bhp λέω να αλλάξω τα λάδια που βάζει η αντιπροσωπεία τα τελευταία 3χρονια 0w-20 Kolben σε Motul specific 504-507 5w-30 μιας κ το μοτέρ θα ζεσταίνει περισσότερο. Στο manual βλέπω ότι τα υποστηρίζει σε μοντέλο με φίλτρο μικροσοματιδιων απλά λέει ότι θα αυξηθεί ελάχιστα η κατανάλωση κ οι ρύποι. Εγώ έχω downpipe με ολόσωμη χωρίς φίλτρο (πήρε πόδι) και 200αρι καταλυτη . Θα έχει θέμα με αυτά τα λάδια? συγκριτικά πια ειναι καλύτερα τα specific η τα 8100 x-clean +?

 

Ευχαριστώ!

Screenshot_2023-03-10-07-53-47-26_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg

Καλησπέρα. Εγώ φοράω τον 1.0 και βάζω μαμα αντιπροσωπεία το λάδι που προτείνουν και αυτό είναι η αλήθεια πως είναι το 0-20. Νομίζω και να τους ζητήσεις στην αντιπροσωπεία να σου βάλουν 5-30 θα σου πουν οτι η οδηγία είναι για 0-20. Το 20 δεν σχετίζεται απόλυτα με τη θερμοκρασία και τους καλοκαιρινούς μήνες. Εγώ προσωπικά ακόμα και στο μικρό μου vw up που και εκεί τα service τα κάνω αντιπροσωπεία και καίει 0 σταγόνα λάδι, μπαίνω στο site της castrol, liqui moly βλέπω τι προτείνουν που συνήθως και στις δυο εταιρίες υπάρχει ταύτιση και μου φεύγει η κάψα. Να σου πω την αλήθεια και εγώ είχα άγχος με το λάδι 0-20, αλλά θεωρώ πως η αντιπροσωπεία συγκριτικά με ένα συνεργείο της γειτονιάς έχουν και βιβλιογραφία για το αντίστοιχο αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago , vastil said:

Καλησπέρα. Εγώ φοράω τον 1.0 και βάζω μαμα αντιπροσωπεία το λάδι που προτείνουν και αυτό είναι η αλήθεια πως είναι το 0-20

Υπάρχουν δύο τύποι σέρβις.

Ο ένας ονομάζεται μεταβλητό σέρβις και ο άλλος σταθερό σέρβις.

Το σύνηθες είναι το σταθερό σέρβις μια φορά το χρόνο ή μετά την κάλυψη ενός χιλιομετρικού ορίου.

Εδώ βέβαια να πούμε ότι by the book αυτό το χιλιομετρικό όριο είναι εξωφρενικά μεγάλο του τύπου κάθε 30K km.

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία από το βιβλίο του κατασκευαστή σχετικά με το εδάφιο περί μεταβλητού σέρβις και σταθερού σέρβις για να δούμε ποια προδιαγραφή ακολουθείται ανά περίπτωση ;

Δεν είναι ασυνήθιστο η VW να αντιφάσκει.

Για δες ένα παράδειγμα:

Εγώ αυτό που βλέπω στο βιβλίο του κατασκευαστή είναι ότι για κινητήρες χωρίς φίλτρο σωματιδίων και σταθερά διαστήματα σέρβις η οδηγία είναι vw 502 και.... τίποτα άλλο

554048439_VW_POLO_OILspec_1.jpg.1323c73416aad14b2252f2134511e235.jpg.13208b9408461241bf597ee70cfa100f.jpg

Edited by geopro
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , geopro said:

Υπάρχουν δύο τύποι σέρβις.

Ο ένας ονομάζεται μεταβλητό σέρβις και ο άλλος σταθερό σέρβις.

Το σύνηθες είναι το σταθερό σέρβις μια φορά το χρόνο ή μετά την κάλυψη ενός χιλιομετρικού ορίου.

Εδώ βέβαια να πούμε ότι by the book αυτό το χιλιομετρικό όριο είναι εξωφρενικά μεγάλο του τύπου κάθε 30K km.

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία από το βιβλίο του κατασκευαστή σχετικά με το εδάφιο περί μεταβλητού σέρβις και σταθερού σέρβις για να δούμε ποια προδιαγραφή ακολουθείται ανά περίπτωση ;

Δεν είναι ασυνήθιστο η VW να αντιφάσκει.

Για δες ένα παράδειγμα:

Εγώ αυτό που βλέπω στο βιβλίο του κατασκευαστή είναι ότι για κινητήρες χωρίς φίλτρο σωματιδίων και σταθερά διαστήματα σέρβις η οδηγία είναι vw 502 και.... τίποτα άλλο

554048439_VW_POLO_OILspec_1.jpg.1323c73416aad14b2252f2134511e235.jpg.13208b9408461241bf597ee70cfa100f.jpg

 Τα έχουν χαμένα. Εμένα μου είπαν σέρβις ανά 30.000 ή διετία ο πωλητής ενώ στο service τους μου είπανε ανά 15.000 ή έτος. Επειδή έχω το up και όλα τα σέρβις έχουν γίνει αντιπροσωπεία και αισίως φτάνω τα 230.000 χωρίς να καίει λάδι, ζήτησα να μου το αλλάξουν στο T-roc σε μονοετές και ανά 15.000 με όποιο λάδι προτείνουν. Έτσι ο υπολογιστής πλέον με δείχνει ανά έτος ή 15.000

Edited by vastil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , vastil said:

 Τα έχουν χαμένα. Εμένα μου είπαν σέρβις ανά 30.000 ή διετές.

Αλλαγή λαδιών στις 30Κ km είναι υπερβολικά αισιόδοξο.

Θεωρητικά και μόνο είναι εφικτό αν η κίνηση είναι αποκλειστικά σε αυτοκινητόδρομο και ομαλή λειτουργία στην περιοχή της μέγιστης ροπής.

Στην πράξη αυτό το σενάριο δεν υπάρχει.

Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφία από το εδάφιο περί τύπου σέρβις και ακόλουθης προδιαγραφής από το βιβλίο του κατασκευαστή ;  (Ο Θεός να το κάνει βιβλίο κατασκευαστή αλλά τέλος πάντων....)

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , geopro said:

Αλλαγή λαδιών στις 30Κ km είναι υπερβολικά αισιόδοξο.

Θεωρητικά και μόνο είναι εφικτό αν η κίνηση είναι αποκλειστικά σε αυτοκινητόδρομο και ομαλή λειτουργία στην περιοχή της μέγιστης ροπής.

Στην πράξη αυτό το σενάριο δεν υπάρχει.

Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφία από το εδάφιο περί τύπου σέρβις και ακόλουθης προδιαγραφής από το βιβλίο του κατασκευαστή ;  (Ο Θεός να το κάνει βιβλίο κατασκευαστή αλλά τέλος πάντων....)

Αύριο αν δεν σε πειράζει γιατί χθες και σήμερα μου έδωσα άδεια να μείνω μέσα με την μικρη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.