Jump to content
nilasgr

Λαμπακι abs / asr

Recommended Posts

Καλησπερα θελω την βοηθεια σας σε ενα θεμα. Καθως οδηγουσα ξαφνικα αισθανομουν ενα κλοτσημα του αυτοκινητου για καποια δευτερολεπτα και αναβοσβηνε το λαμπακι του αντισπιν το εκανε 4 5 φορες απο τα 60 και πανω και μετα μου αναψε μονιμα το λαμπακι του abs και του αντισπιν. Εσβησα το αμαξι και σβησανε τα λαμπακια μετα απο καποια ωρα οδηγηση ξανααναψαν. Και γενικα απο τοτε συμβαινει το ιδιο κατα την οδηγησ καποια στιγμη θα σβησει και μολις το κλεισω θα σβησουν. Παρεπιπτοντως αυτο συνεβει μετα απο αλλαγη αμορτισερ και ελατηριων. Σημερα το πηγα στο συνεργειο και το εβαλαν στο διαγνωστικο και του εβγαλε σφαλμα στον μπροστινο αριστερο και δεξι αισθητηρα. Μου εσβησε τα σφαλματα και μου ειπε οτι αν ξανααναψει να το παω σε ηλεκτρολογο. μου ειπε 2 ενδεχομενα η μπορει να μην κουμπωσαν τις φυσες καλα η κατι να τραβηχτηκε στην κεντρικη καλωδιωση και να μην κανει επαφη.

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει σε golf 4 μου έβγαλε το αμορτισέρ και έκοψε το καλώδιο του esp και μετά το ξανακολησε αλλά μου έκανε το ίδιο με σένα τη λύση έδωσε ο ηλεκτρολόγος!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει σε golf 4 μου έβγαλε το αμορτισέρ και έκοψε το καλώδιο του esp και μετά το ξανακολησε αλλά μου έκανε το ίδιο με σένα τη λύση έδωσε ο ηλεκτρολόγος!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αν ειχε κοψει καποιο καλωδιο δεν θα ηταν μονιμα τα λαμπακια αναμμενα?

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σηκωσε το και δες το απο κατω τις φυσες του abs σε καθε τροχο.




Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν ξερω τι να κοιταξω θα το παω αυριο σε ηλεκτρολογο. Το ερωτημα μου ειναι θα μπορεσει αν εχει προκυψει καποιο αλλο θεμα να το εντοπισει γιατι δεν το κανει συνεχεια θα πρεπει να το παω οταν ειναι μονιμα αναμμενο?

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβες σε πια ρόδα το κάνει? Εμένα για παραδειγμα το έκανε στη μπροστά δεξιά γτ ο μηχανικός είχε κόψει το καλώδιο του αισθητήρα και δεν το κόλλησε και μονωσε καλά. Οπότε ξεκινάς με έλεγχο και καθάρισμα Φις αισθητήρων και βλέπεις..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβες σε πια ρόδα το κάνει? Εμένα για παραδειγμα το έκανε στη μπροστά δεξιά γτ ο μηχανικός είχε κόψει το καλώδιο του αισθητήρα και δεν το κόλλησε και μονωσε καλά. Οπότε ξεκινάς με έλεγχο και καθάρισμα Φις αισθητήρων και βλέπεις..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Το διαγνωστικο εδειξε σφαλμα στους μπροστινους και αριστερα και δεξια

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να ανοίξω νέο topic αλλά επέλεξα αυτό ως πιο σχετικό.

 

Έχω ένα Golf 6 TSi 160 του 2009 το οποίο αγόρασα μεταχειρισμένο το 2014 με 65000 χλμ. Κάποιες φορές, κυρίως σε ανηφόρα, κατά το ξεκίνημα αν σπινάρουν λίγο οι τροχοί ανάβουν τα λαμπάκια που φαίνονται και στην παρακάτω φωτογραφία και μένουν αναμμένα μέχρι να σβήσω και να ξανανάψω τον κινητήρα. Μου το έχει κάνει και κάποιες φορές σε έντονα στροφιλίκια. Δεν μπορώ να πω ότι το κάνει πολύ συχνά αν και τον τελευταίο μήνα μου το έχει κάνει 2-3 φορές. Να συμπληρώσω ότι τα λάστιχα μου έχουν περίπου 50000 χλμ και θα πάω σύντομα για αλλαγή αν αυτό παίζει ρόλο.

 

Έχει κανείς άποψη τι μπορεί να είναι;

vwgolf6.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα τελικα εντοπισαμε το προβλημα. Δεν ειχαν κουμπωσει καλα την δεξια φυσσα και δεν εκανε καλη επαφη. Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σηκωσε το και δες το απο κατω τις φυσες του abs σε καθε τροχο.




Sent from my iPhone using Tapatalk

:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.