Jump to content
bigjohn13

Αγορά νέου VW Polo R-LINE (Γνώμες) & Νέα τέλη ταξινόμησης

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά του νέου Polo R-line με τα 115ps χειροκίνητο. Θα ήθελα να μου πείτε οι κάτοχοι του συγκεκριμένου μοντέλου την γνώμη σας αν είστε ευχαριστημένοι, αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω και γενικά την εμπειρία σας με το αυτοκίνητο;;;

 

Επίσης αν κάποιος γνωρίζει τι γίνεται με το νέο τέλος ταξινόμησης και τα νέα τέλη κυκλοφορίας. Συμφέρει καλύτερα οι αγορά του πριν 1/3/2020 ή να περιμένω να το πάρω αργότερα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :yes:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το αυτοκίνητο ένα χρόνο απόλυτα ευχαριστημένος και όπως το περίμενα καταπληκτικό σε επιδόσεις και οικονομία.οτι άλλο θες να μάθεις πες μου. Ωραίο adaptive cruise control συστήματα ασφαλείας κτλ. 2 πραγματα που δεν έβαλα και όπου να ναι θα κάνω retrofit ώστε να τα βάλω είναι led και κάμερα πίσω αν μπορείς Βάλτα!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ Γιάννη για την απάντηση σου. Σαν ποιότητα κύλισης στο δρόμο είσαι ευχαριστημένος.. Σε Εθνική με μεγάλη ταχύτητα έχει θορύβους μέσα στη καμπίνα? Επίσης διαβάζω κάποια review που αναφέρουν ότι με τις 17αρες χτυπάει πολύ περισσότερο σε σχέση με τις 16αρες... Ισχύει?? επίσης κάποιο αναφέρουν ότι καθυστερεί λίγο το Mode να αλλάξει απο eco σε sport για παράδειγμα..? Γενικά κάποιο πρόβλημα κάτι που σ έχει προβληματίσει υπάρχει..??

Κ εμένα θα μ άρεσε πολύ με τα led και η κάμερα  και το σαλόνι R LINE  που έχω δει αλλά δυστυχώς ανεβαίνει πολύ με το τελωνείο..

Edited by bigjohn13
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις 17αρες σε συνδυασμό με το rline που είναι 1.5 εκατοστό χαμηλότερο ναι οκ χτυπάει λγ αλλα εμένα δεν με ενόχλησε καν γτ σε σχέση με το χαμηλωμένο golf που είχα είναι μια χαρά! Τα προφίλ δουλεύουν τέλεια και βολεύουν απίστευτα εγώ προσωπικά απενεργοποιω πάντα το start and stop. Από ποιότητα κύλισης θυμίζει μεγαλύτερο αμάξι εγώ συνήθως ταξιδεύω 140-150 μέχρι 180 που έχω πάει αλλά 215 ένας φίλος είναι μια χαρά δεν έχει θορύβους τρέμουλο κτλ... Από φρένα και το σύστημα που φρενάρει μόνο του άκρως εντυπωσιακό. Από χώρους είναι μια χαρά αλλά έχε στο νου σου ότι καθίσματα οδηγού συνοδηγού δεν πέφτουν μπροστά (όπως τα 3θυρα) για να αξιοποιήσεις το χώρο ως το ταμπλό. Επίσης από ότι έχω δεί αγαπάει περισσότερο την 100αρα και τη v-power. Ότι άλλο πες μ..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2020 at 6:41 ΜΜ, bigjohn13 said:

Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά του νέου Polo R-line με τα 115ps χειροκίνητο. Θα ήθελα να μου πείτε οι κάτοχοι του συγκεκριμένου μοντέλου την γνώμη σας αν είστε ευχαριστημένοι, αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω και γενικά την εμπειρία σας με το αυτοκίνητο;;;

 

Επίσης αν κάποιος γνωρίζει τι γίνεται με το νέο τέλος ταξινόμησης και τα νέα τέλη κυκλοφορίας. Συμφέρει καλύτερα οι αγορά του πριν 1/3/2020 ή να περιμένω να το πάρω αργότερα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :yes:

Αν και κάτοχος του Highline 115hp  έχω να πω ότι το αμάξι στην κατηγορία του είναι ότι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις.Η ποιότητα κύλισης του είναι εξαιρετική και σου δίνει την αίσθηση μεγαλύτερου αυτοκινήτου.Όσον αφορά τα φρένα και η ασφάλεια που σου προσφέρει το αυτοκίνητο θα σου πώ οτι χθες σε ταξίδι βρέθηκα σε ένα  παράδρομο και έχοντας πάνω 90 χιλιομετρα ξαφνικά ένα φορτηγό παρέκκλινε της πορείας του με αποτέλεσμα να με κλείσει και να κυνδυνεύσω να πέσω σε κράσπεδο.Το αποτέλεσμα ήταν να πατήσω φρένα πανικού και το Polo σχεδόν ακινητοποιήθηκε χωρίς να μου ψαρέψει!Απλά με έσωσε!Ένα αρνητικό για εμένα αλλά στην συνέχεια συνηθίζεται είναι ο τρικύλινδρος κινητήρας της VW που σε απότομα ρεπρίζ γουργουρίζει αρκετά!Η κατανάλωση του είναι σε παρά πολυ ικανοποιητικά επίπεδα οπού σε πραγματικούς αριθμούς καίει σε αστικό κύκλο 5.5 χωρίς κίνηση και 6.8 με πολύ σταμάτημα-ξεκίνημα.Οι τιμές αυτές είναι με αλλαγή ταχυτήτων μέχρι τις 2.500-3000 στροφές.Σε ταξίδι οι τιμές είναι περίπου οι ίδιες με 5.3 μέχρι τα 120km/h και 6.6 με 160 km/h και μέτρια φορτωμένο το αμάξι!Τα κρατήματα του στις στροφές επίσης είναι σε ικανοποιητικό επίπεδο χωρίς μεγάλες κλίσεις αμαξώματος κάτι που σίγουρα στο rline λόγω χαμηλώματος θα είναι μικρότερες.Kαι εγώ όταν έψαχνα να αγοράσω κοιτούσα το R-line άλλα δυστυχώς τον Δεκέμβριο όλα τα ετοιμοπαράδοτα είχαν 6.5 οθόνη με ότι αυτό συνεπάγεται(περιορισμένη συνδεσμικότητα) καθώς και με μη μεταλλικό χρώμα!Αυτό να το συνυπολογίσεις και να το ρωτήσεις αν έχει την 8αρα οθόνη γιατί αρκετοί αγόρασαν το Polo με την 6.5 χωρίς να το προσέξουν.Επίσης από ότι είδα στην επίσημη ιστοσελίδα της VW έχουν ανέβει οι τιμές τουλάχιστον για το δικό μου μοντέλο και με τα εξτρα που είχε πάνω κατά 500 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις είναι απόλυτα κατατοπιστικές.  Γενικά κάποιο θέμα με το κινητήρα του έχετε ή τα ηλεκτρικά ? Διαβάζω εδώ μέσα στο forum ότι κάποιος είχε πέσει σε ελαττωματικά τουρμπίνα. έχει συμβεί σε άλλους κάτι παρόμοιο ή κάποιο άλλο θεματάκι που πρέπει να προσέξω..?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το start and stop έβγαζε eror και μου το έφτιαξαν ήταν μάλλον η παρτίδα γιατί και ένα highline που πήρε μια κοπέλα παρόμοιας ημερομηνίας κατασκευής το είχε και αυτή.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με τα νέα τέλη ταξινόμησης πάρτε ένα παράδειγμα. Πηγή και πίνακας από capital.gr για όποιον θέλει να το ψάξει περισσοτερο

Ουσιαστικά σου λέει οτι κερδίζει καποια χρήματα απο τις 14.001 έως τις 16.999. μετα απο 17.000 παλι χαμενος εισαι και το μεγαλο κερδος ειναι για τ αυτοκίνητα ανω των 30.000 ευρω

 

Αξία                       Υφιστάμενο τέλος ταξινόμησης                                Νέο τέλος ταξινόμησης

10.000                   400                                                                         400

12.000                   480                                                                         480

14.000                   560                                                                         560

15.000                   1200                                                                       860

17.000                   1360                                                                       1760

18.000                   2880                                                                       2360

19.000                   3040                                                                       2960

20.000                   3200                                                                       3560

24.000                   5760                                                                       6360

25.000                   6.000                                                                     7060

30.000                   9.600                                                                     8.660   

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε το έχω και εγώ λίγο καιρό τώρα. Πραγματικά αξίζει, σου δίνει την αίσθηση μεγαλύτερου αυτοκινήτου αλλά κρατώντας όλα τα καλά του μικρού πόλης. Η 17 άρα δεν χτυπάει με την άσχημη έννοια που φαντάζεσαι, εγώ θα έλεγα ότι απλά νιώθεις περισσότερο τις ανωμαλίες στο οδόστρωμα αλλά όχι σε βαθμό που χτυπάει ίσα ίσα με ξάφνιασε στο πως τις απορροφάει. Στο λέω γιατί είχα αυτοκίνητα που πραγματικά χτύπαγαν στο παρελθόν :)

 

Ήμουνα και εγώ σε παρόμοιο δίλημμα πριν λίγο καιρό και ευτυχώς που έκανα την επιλογή που έκανα και πήρα το r. Μόνο που βλέπω τις ζάντες του R δεν θέλω τίποτα άλλο για να ξεκινήσει καλά το πρωί η μέρα για το γραφείο. :)

 

Είμαι στα 1300χλμ τώρα, προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος σαν αυτοκίνητο, αν θα έλεγα κάτι κακό είναι ότι δεν έχει πολύ καλό feedback το τιμόνι, απλά βαραίνει ηλεκτρικά πολύ και χωρίς λόγο νομίζω, είναι λίγο ουδέτερο οδηγικά σαν αμάξι ακόμα και στο sport mode. Δεν το έχω ανοίξει ακόμα για να δω πως παει (εχω το 1.5  TSI) αλλά είναι αξιοπρεπέστατο στις στροφές και σου δίνει αισθηση μεγάλου αυτοκινήτου στις ευθείες. 

 

Αν κάτι θα ήθελα, ήταν να είχε στάνταρ τον ψηφιακό πίνακα οργάνων. Αυτός που έχει είναι πολύ απλός και η οθόνη του απρόμαυρη... σε σχέση με το composition media διπλα, ειδικά αν συνδέσεις και κάνα car play μιλάμε για το φτωχό συγγενή, πάλι καλά που έχει ωραίο φωτισμό το βράδυ τουλάχιστον.

 

Με ξάφνιασε ευχάριστα ενώ δεν μου το είχε πει ο πωλητής(ούτε εγώ ρώτησα να σου πω την αλήθεια) ότι έχει αυτόματα φώτα, και πολύ ωραίο πακέτο φωτισμού μέσα. Φαντάζομαι όμως ότι αυτό είναι στάνταρ και στο highline.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2020 at 12:49 AM, gianniskar said:

Καλησπέρα έχω το αυτοκίνητο ένα χρόνο απόλυτα ευχαριστημένος και όπως το περίμενα καταπληκτικό σε επιδόσεις και οικονομία.οτι άλλο θες να μάθεις πες μου. Ωραίο adaptive cruise control συστήματα ασφαλείας κτλ. 2 πραγματα που δεν έβαλα και όπου να ναι θα κάνω retrofit ώστε να τα βάλω είναι led και κάμερα πίσω αν μπορείς Βάλτα!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Φίλε μου το περιμένω και εγώ την επόμενη βδομάδα. Όπως έχει αναφερθεί και προηγουμένως αν ξεπεράσεις λιανική τιμή 14000€ το τέλος ταξινόμησης αυξάνεται απότομα κάνα 600αρι ευρώ, οπότε πέρα από την 8αρα οθόνη δεν μπόρεσα να προσθέσω κάτι σε έξτρα εξοπλισμό. Ανέφερες ότι έχεις σκοπό να κάνεις retrofit σε led και πίσω κάμερα. Το έχεις ψάξει; Είναι εφικτό αυτό σε κάποια αντιπροσωπεία ή θα το κάνεις σε κάποιο μη εξουσιοδοτημενο κατάστημα; 

Link to comment
Share on other sites

Led μπροστά και κάμερα είπα πίσω έχει λεντ γτ είναι το rline. Καλά κάμερα υπάρχει εύκολα και παίζει από 280 εως 380 ανάλογα. Τρ για τα λεντ είτε θα πάω σε κινεζικά φανάρια που είναι ποιοτικοτατο είτε γνήσια μεταχειρισμένα. Βάζω φωτό από κινέζικα λεντ. Για τον άνθρωπο που θα το κάνει έχω υπόψιν αλλά δεν ρώτησα ακμ μη εξουσιοδοτημένο φυσικά σιγά μην πληρώσω τα κέρατα μου.cb58d42642dcb8804070a5eef86de3a9.jpg&key=093adae3280b06c33ec49286a3e8b1ed74385b88b3acbd9fac227d99dc29535e

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, giol said:

Φίλε μου το περιμένω και εγώ την επόμενη βδομάδα. Όπως έχει αναφερθεί και προηγουμένως αν ξεπεράσεις λιανική τιμή 14000€ το τέλος ταξινόμησης αυξάνεται απότομα κάνα 600αρι ευρώ, οπότε πέρα από την 8αρα οθόνη δεν μπόρεσα να προσθέσω κάτι σε έξτρα εξοπλισμό. Ανέφερες ότι έχεις σκοπό να κάνεις retrofit σε led και πίσω κάμερα. Το έχεις ψάξει; Είναι εφικτό αυτό σε κάποια αντιπροσωπεία ή θα το κάνεις σε κάποιο μη εξουσιοδοτημενο κατάστημα; 

 

δες πιο πανω, εχω γράψει πως θα είναι τα τέλη ταξινόμησης μετά τις αλλαγές.. συμφέρει να πας πάνω απο 14.000 μεχρι τις 17.000, μετά ανεβαίνουν

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, gianniskar said:

Led μπροστά και κάμερα είπα πίσω έχει λεντ γτ είναι το rline. Καλά κάμερα υπάρχει εύκολα και παίζει από 280 εως 380 ανάλογα. Τρ για τα λεντ είτε θα πάω σε κινεζικά φανάρια που είναι ποιοτικοτατο είτε γνήσια μεταχειρισμένα. Βάζω φωτό από κινέζικα λεντ. Για τον άνθρωπο που θα το κάνει έχω υπόψιν αλλά δεν ρώτησα ακμ μη εξουσιοδοτημένο φυσικά σιγά μην πληρώσω τα κέρατα μου.cb58d42642dcb8804070a5eef86de3a9.jpg&key=093adae3280b06c33ec49286a3e8b1ed74385b88b3acbd9fac227d99dc29535e

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

 

Αν σε ενδιαφερει, εγω έβαλα λαμπες led μεσσαια μεγαλη σκαλα aftermarket. Στην αντιπροσωπεια που το πηρα, μου το προτειναν και το ανελαβαν εκεινοι. Η διαφορα ειναι η μερα με τη νυχτα σε επιπεδο φωτισμου το βραδυ αλλα και στο πως φαινονται τα φαναρια αναμμένα. Μου κοστισε γυρω στα 150 ευρω με την τοποθετηση. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά αν το έκανα θα έβαζα εγώ τις λάμπες πάνω από 40 δεν έχουν αλλά θέλω να πάω σε προτζεκτορα δεν συγκρίνεται..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gianniskar said:

Ευχαριστώ αλλά αν το έκανα θα έβαζα εγώ τις λάμπες πάνω από 40 δεν έχουν αλλά θέλω να πάω σε προτζεκτορα δεν συγκρίνεται..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 Έχουν πολύ παραπάνω δυστυχώς ανάλογα με την ποιότητα. Σαν projector δεν είναι εννοείται! Αλλά η διαφορά είναι τεράστια πίστεψε με 

 

Αυτές έβαλαν σε μένα 

 

https://cosmomarket.gr/index.php?p=4&item_id=281150&check=skroutz__9check&skr=skr15946&a=2&cat_id=122312261241

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.. Μιας και συζητάτε για λάμπες, μου έχουν προτείνει από την αντιπροσωπεία της METASYSTEM .

Γνωρίζεται αν είναι καλές και αξιόπιστες.?

επίσης θα μου κάνουν δώρο για συναγερμό και αισθητήρες παρκαρίσματος της METASYSTEM πάλι υλοποίηση..

Είναι αξιόπιστα γενικά αυτά ή έχουν θεματάκια..?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.. Μιας και συζητάτε για λάμπες, μου έχουν προτείνει από την αντιπροσωπεία της METASYSTEM .
Γνωρίζεται αν είναι καλές και αξιόπιστες.?
επίσης θα μου κάνουν δώρο για συναγερμό και αισθητήρες παρκαρίσματος της METASYSTEM πάλι υλοποίηση..
Είναι αξιόπιστα γενικά αυτά ή έχουν θεματάκια..?
Για metasystem συναγερμό έχω ακούσει μια χαρά λόγια και σε μένα 1 χρόνο μια χαρά οι αισθητήρες επίσης.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2020 at 4:46 PM, bigjohn13 said:

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.. Μιας και συζητάτε για λάμπες, μου έχουν προτείνει από την αντιπροσωπεία της METASYSTEM .

Γνωρίζεται αν είναι καλές και αξιόπιστες.?

επίσης θα μου κάνουν δώρο για συναγερμό και αισθητήρες παρκαρίσματος της METASYSTEM πάλι υλοποίηση..

Είναι αξιόπιστα γενικά αυτά ή έχουν θεματάκια..?

και μένα μέσο metasystems μου έβαλαν τις λάμπες. Αυτές που έχω και εγώ θα σου βάλουν. Είναι μια χαρά προς το παρόν 

 

Αισθητηρες παρκαρίσματος τους είχαν βάλει σε ένα q2 που πήραμε πέρσι. Προσωπικά εγώ δεν ενθουσιάστηκα θα ήθελα πιο σταδιακή ειδοποίηση για το τι συμβαίνει πίσω σου. Για αυτό στο polo θα σπάσω τον κουμπαρά και θα βάλω retrofit τους original αισθητήρες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και μένα μέσο metasystems μου έβαλαν τις λάμπες. Αυτές που έχω και εγώ θα σου βάλουν. Είναι μια χαρά προς το παρόν 
 
Αισθητηρες παρκαρίσματος τους είχαν βάλει σε ένα q2 που πήραμε πέρσι. Προσωπικά εγώ δεν ενθουσιάστηκα θα ήθελα πιο σταδιακή ειδοποίηση για το τι συμβαίνει πίσω σου. Για αυτό στο polo θα σπάσω τον κουμπαρά και θα βάλω retrofit τους original αισθητήρες. 
Γτ δεν πας σε κάμερα?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , neopas said:

και μένα μέσο metasystems μου έβαλαν τις λάμπες. Αυτές που έχω και εγώ θα σου βάλουν. Είναι μια χαρά προς το παρόν 

 

Αισθητηρες παρκαρίσματος τους είχαν βάλει σε ένα q2 που πήραμε πέρσι. Προσωπικά εγώ δεν ενθουσιάστηκα θα ήθελα πιο σταδιακή ειδοποίηση για το τι συμβαίνει πίσω σου. Για αυτό στο polo θα σπάσω τον κουμπαρά και θα βάλω retrofit τους original αισθητήρες. 

Βγαζουν πολυ ασπρο φωτισμό? υπαρχει μηπως καμια φωτο να δουμε.??

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , gianniskar said:

Με δικά μου λάδια και φίλτρο λαδιού τάπα Κάρτερ κτλ 60 ευρώ

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

τι λαδακια και φιλτρο χρησιμοποιεις? γιατι αλλαζεις ταπα καρτερ??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.