Jump to content
Gianni$

Σύντομες ερωτήσεις - απαντήσεις

Recommended Posts

39 λεπτά πριν , Yiannis_2 said:

ο πωλητής αναφέρει πως καλύπτει ότι ακριβώς και η εργοστασιακή

Διάβασε τους όρους που περιέχει μια πρόσφατη 2ετής επέκταση εγγύησης της VW, για να έχεις μια πλήρη εικόνα (οι παράγραφοι απο 1 εως 3 είναι άνευ ουσίας):

20200508_232456.jpg

20200508_232513.jpg

20200508_232523.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , pafsi said:

Διάβασε τους όρους που περιέχει μια πρόσφατη 2ετής επέκταση εγγύησης της VW, για να έχεις μια πλήρη εικόνα (οι παράγραφοι απο 1 εως 3 είναι άνευ ουσίας):

20200508_232456.jpg

20200508_232513.jpg

20200508_232523.jpg

Το θυμάμαι γιατί το είχα ζητήσει από άλλον κάτοχο να μας το κοινοποιήσει.

Μπέρδεμα το οποίο με απομακρύνει νομίζω από την επιλογή της επέκτασης..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Απόψεις!!

Πυρός κλοπή σε εθνική ασφαλιστική ή μεικτή σε Hellas direct. Μιλάω για τα ίδια λεφτά σε χθεσινό searching

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , Yiannis_2 said:

Καλησπέρα σας.

Απόψεις!!

Πυρός κλοπή σε εθνική ασφαλιστική ή μεικτή σε Hellas direct. Μιλάω για τα ίδια λεφτά σε χθεσινό searching

 

ΜΑΚΡΙΆ ΑΠΟ ΕΘΝΙΚΉ!!!

 

Ότι Λάμπει σε αυτούς ΔΕΝ είναι χρυσός...

 

Έχω πολύ  δυσάρεστη εμπειρία με αυτούς (Για να μην τους χαρακτηρίσω κάπως άλλος) 

 

Τσάμπα τα λεφτά που πλήρωνα κάθε 6 μήνες για 2 χρόνια (μικτή ασφάλεια κοντά στα 600€)

 

Και στο τέλος όταν τους χρειάστηκα ούτε καν!

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

ΜΑΚΡΙΆ ΑΠΟ ΕΘΝΙΚΉ!!!

 

Ότι Λάμπει σε αυτούς ΔΕΝ είναι χρυσός...

 

Όχι πόλη δυσάρεστη εμπειρία με αυτούς (Για να μην τους χαρακτηρίσω κάπως άλλος) 

 

Τσάμπα τα λεφτά που πλήρωνα κάθε 6 μήνες για 2 χρόνια (μικτή ασφάλεια κοντά στα 600€)

 

Και στο τέλος όταν τους χρειάστηκα ούτε καν!

Είσαι ο δεύτερος που το ακούω σήμερα.

Γενικά θεωρώ ότι στην άτυχη στιγμή ο άλλος σε ενδιαφέρει να έχει καλή ασφαλιστική...

Για Hellas direct έχεις ακούσει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , Yiannis_2 said:

Είσαι ο δεύτερος που το ακούω σήμερα.

Γενικά θεωρώ ότι στην άτυχη στιγμή ο άλλος σε ενδιαφέρει να έχει καλή ασφαλιστική...

Για Hellas direct έχεις ακούσει κάτι;

Μακριά μακριά από Εθνική!

 

Δεν είμαι μόνο εγώ που την έχω πατήσει από την ΕΘΝΙΚΉ, πολύ καλός φίλος και συνάδελφος πριν από μερικά χρόνια είχε μπλέξει με την ΕΘΝΙΚΉ.

 

Έπεσε ένας επάνω στο αμάξι του (παρκαρισμένο κάτω από το σπίτι του) και τα χρήματα που πλήρωσε και ήταν να τα πάρει από την ασφάλεια πίσω, τα πήρε με τα από Κανά 2 με 3 χρόνια...

 

Όλο στο αύριο τον είχαν.

 

Αν σέβεσαι τα χρήματα σου μείνε μακριά από την ΕΘΝΙΚΉ.

 

 

 

 

Για την ασφάλεια που αναφέρεις εγώ δεν έχω κάποια εμπειρία από αυτή...

 

 

 

Έχω όμως πολύ, καλή εμπειρία από την ΑΤΕ Ασφαλιστική  που είχα παλιότερα.

 

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν  την καλοσύνη η διαχειριστές ας μεταφέρουν και την όλη  συζήτηση στο αντίστοιχο θέμα εδώ

 

 

Για να έχουμε μια συγκεντρωμένη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Insurance market για προσφορες. Θεωρώ απαραίτητα μερική και ολική πυρός +κλοπή, θραύση κρυσταλων, νομική προστασία, οδική βοήθεια και ζημιές απο ανασφαλιστο. Και αδιάλειπτη προσευχή να μη σου χρειαστεί ποτέ. Αν είναι και επώνυμη η εταιρεια, έχει καλώς. Για την Αθήνα απαραίτητο νομίζω και ζημιές απο μπαχαλακηδες, κλπ.

Με ετήσιο συμβόλαιο εχω δει και λίγο καλύτερες τιμες. Έκανα για polo 6c του 2016 1.4 tdi 75ps, 230 ετήσια με όλα αυτά που προανέφερα στην Hellas direct. Τώρα τι σοι είναι αυτή η Hellas direct, άγνωστο.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σήμερα κατά τη διαδρομή μου έβγαλε ένδειξη απώλειας αέρα (εικονίδιο κίτρινο) και λεπτομέρειες την απώλεια αέρα εμπρός αριστερού ελαστικού.

Σταμάτησα, έλεγξα όλα τα ελαστικά με το μάτι, μια χαρά τα είδα. Σε 1ΚΜ βρήκα βενζινάδικο, έλεγξα με το μηχάνημα του αέρα όλες τις πιέσεις και είδα αμελητέα διαφορά στα ελαστικά (+-0,1 bar), έκανα το reset και συνέχισα την πορεία μου. Έκτοτε δεν άναψε ξανά ένδειξη απώλειας αέρα.

Το ερώτημα είναι, τι παίζει;;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , topmar said:

Καλησπέρα, σήμερα κατά τη διαδρομή μου έβγαλε ένδειξη απώλειας αέρα (εικονίδιο κίτρινο) και λεπτομέρειες την απώλεια αέρα εμπρός αριστερού ελαστικού.

Σταμάτησα, έλεγξα όλα τα ελαστικά με το μάτι, μια χαρά τα είδα. Σε 1ΚΜ βρήκα βενζινάδικο, έλεγξα με το μηχάνημα του αέρα όλες τις πιέσεις και είδα αμελητέα διαφορά στα ελαστικά (+-0,1 bar), έκανα το reset και συνέχισα την πορεία μου. Έκτοτε δεν άναψε ξανά ένδειξη απώλειας αέρα.

Το ερώτημα είναι, τι παίζει;;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater
 

Αλλαγές καιρού, υγρασίες, αλλαγή ζαντών ασύμβατων με τους υπάρχοντες αισθητήρες, καθαρισμός τροχών με ΜΗ ουδέτερο ph κλπ κλπ, πολλές φορές επηρεάζουν κάποιους αισθητήρες πάνω στο αυτοκίνητο...Μου θύμισες τώρα που πριν καμια 10αρια χρόνια ταξίδευα απο Θεσ/νικη σε Αθήνα με ένα Nissan Primera 1,6, με περίπου 33 βαθμους C, και ενω ήξερα ότι έχω αρκετή βενζίνη στο ρεζερβουάρ, ο δείκτης που τον κοίταξα τυχαία κάπου στο ύψος της Τραγάνας ήταν λίγο πριν τα κόκκινα!...Σάλταρα!...Παρακάτω στο δρόμο φούλαρα, και η ποσότητα που πήρε ήταν κοντά στο μισό ρεζερβουάρ μόνο! Τρελαίνονται κάποιες φορές τα όργανα / αισθητήρες (βάζουν και πολλά, πανάθεμα!) και θεωρώ ότι δεν έχεις λόγο ανησυχίας...Βέβαια αν στο ξαναπαρουσιάσει, αυτονόητο ότι πας συνεργείο για έλεγχο τους. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή τροχών δεν υπήρξε, υγρασία επίσης δεν υπήρξε, πλυθηκε προ εβδομάδας και κινήθηκα κι άλλες φορές από τότε χωρίς πρόβλημα.

Θα το παρακολουθήσω λοιπόν.... Η αλήθεια είναι ότι είχα πολύ καιρό να κάνω reset στην ένδειξη ελαστικών μετά από έλεγχο αέρα σε βενζινάδικο, ίσως αυτό έφταιγε....

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κύριοι.

Έχει κάποιος απενεργοποιήσει το σύστημα ανοίγματος του εκάστοτε προβολέα ομίχλης στα κοψίματα του τιμονιού;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ίσως γίνεται με κωδικοποίηση αλλά για μένα μην το κάνεις προσωπικά με έχει σώσει!

Εμένα μου έχουν πεταχτεί πεζοί και όταν άναψε τους είδα!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, εγώ το έχω σε 2 αυτοκίνητα και δεν ασχολήθηκα ποτέ, κάπου κάπου μάλιστα βοηθάει στα πολύ σκοτεινά, αλλά επίσης

το πιο σημαντικό είναι στους απέναντι, όταν ετοιμάζεσαι να στρίψεις ή στρίβεις ανάβει και φαίνεται το αυτοκίνητο καλύτερα και τη μέρα.

 

Οπότε και από εμένα μην το απενεργοποιήσεις

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , gianniskar said:

Φίλε μου ίσως γίνεται με κωδικοποίηση αλλά για μένα μην το κάνεις προσωπικά με έχει σώσει!

Εμένα μου έχουν πεταχτεί πεζοί και όταν άναψε τους είδα!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

7 hours ago , nikdev said:

Γιάννη, εγώ το έχω σε 2 αυτοκίνητα και δεν ασχολήθηκα ποτέ, κάπου κάπου μάλιστα βοηθάει στα πολύ σκοτεινά, αλλά επίσης

το πιο σημαντικό είναι στους απέναντι, όταν ετοιμάζεσαι να στρίψεις ή στρίβεις ανάβει και φαίνεται το αυτοκίνητο καλύτερα και τη μέρα.

 

Οπότε και από εμένα μην το απενεργοποιήσεις

Καλημέρα,

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα το ξεχάσω αφού βοηθά και κάπου και μιας και ενδέχεται να χρειάζεται κωδικοποίηση δεν θα ασχοληθώ καν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.

Όταν σβήνει ο κινητήρας ακούτε και εσείς θόρυβο / κάτι δουλεύει στο ντουλαπάκι; Το κάνει από τις αρχές. Δεν είναι το cd γιατί το κάνει είτε έχω μεσα cd είτε όχι.

Δεν το πρόσθεσα σε άλλο θέμα γιατί εμένα το κάνει όταν απενεργοποιώ τον κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

On 7/22/2020 at 8:40 PM, Gianni$ said:

Καλησπέρα στην ομάδα.

Όταν σβήνει ο κινητήρας ακούτε και εσείς θόρυβο / κάτι δουλεύει στο ντουλαπάκι; Το κάνει από τις αρχές. Δεν είναι το cd γιατί το κάνει είτε έχω μεσα cd είτε όχι.

Δεν το πρόσθεσα σε άλλο θέμα γιατί εμένα το κάνει όταν απενεργοποιώ τον κινητήρα.

yep, το ίδιο κάνει και εμένα (2.0 TSI DSG). Ακούγεται λες και συνεχίζει να κάνει κάτι ο κλιματισμός, που ενδέχεται να είναι η περίπτωση. Μετά από 1 λεπτάκι περίπου σταματάει.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , doggy said:

yep, το ίδιο κάνει και εμένα (2.0 TSI DSG). Ακούγεται λες και συνεχίζει να κάνει κάτι ο κλιματισμός, που ενδέχεται να είναι η περίπτωση. Μετά από 1 λεπτάκι περίπου σταματάει.

Σωστός. Το ίδιο κάνει και κατά την εκκίνηση γυρνώντας το κλειδί και αφού ολοκληρωθεί το check και σταματήσει η αντλία αυτό ακούγεται ακόμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2020 at 6:29 PM, doggy said:

Nope, σύμφωνα με το tracking της A-Point (dealer/ importer) το αυτοκίνητο από τις 29/1 είναι καθοδόν από το εργοστάσιο για Ολλανδία. 

Ακόμη αναμένω.

Έχω κανονίσει για ασφάλεια ήδη, θα το πάρω μέσω της VW (allianz ουσιαστικά) γιατί μου δώσανε κάτι πολύ δυνατό που δεν το έχω δει αλλού... για 5 χρόνια πλήρη κάλυψη σε περίπτωση κλοπής ή ολικής καταστροφής, κάλυψη της αρχικής αξίας πληρωμής / αντικατάσταση με ακριβώς το ίδιο αυτοκίνητο δίχως ποσοστό απαξίωσης λόγω παλαιότητας.

 

Εχω παραγγειλει και εγω ενα αμαξι (T-Roc DSG 1.5 TSI) απο Φιλιππαιο μπορω να κανω tracking?

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2022 at 11:00 AM, Douk89 said:

Εχω παραγγειλει και εγω ενα αμαξι (T-Roc DSG 1.5 TSI) απο Φιλιππαιο μπορω να κανω tracking?

Λογικά ναι.

Ρώτα στον Φιλιππαίο για να σου δώσει το url να το κάνεις track 

Εμένα μου ήρθε με email από τον dealer στην Ολλανδία

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι.
Ρώτα στον Φιλιππαίο για να σου δώσει το url να το κάνεις track 
Εμένα μου ήρθε με email από τον dealer στην Ολλανδία

Πήρα και ρώτησα και μου είπε δεν υπάρχει κάτι τέτοιο!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.