Jump to content
Kafa10

Τριγμούς απο τα λάστιχα των πορτών! Polo 6R

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια,

Εχω ένα polo 6r r-line 1.6 diesel 2013 2πορτο.

Έχω έναν σπαστικό θόρυβο (τριγμο) ο οποίος είναι και ο μοναδικός. Υπάρχει κυρίως όταν το αμάξωμα έχει διαφορά υψομετρική μπρος-πίσω μέρους δεξιά-αριστερά κτλ. Π.χ. οταν ξεκινάς, ειδικά σε ανηφόρα, σε φρενάρισμα ή λακκούβες διαδοχικές...

Αποδεδειγμένα είναι από τα λάστιχα των πορτών και αποδεδειγμένα συμβαίνει μόνο όταν έχει αρκετό κρύο. (το έχω δοκιμάσει με μισό κλειστές πόρτες κ δν ακούγεται τιποτα, όπως και τους καλοκαιρινούς μήνες πάλι τίποτα). 

Έχω διαβάσει το σχετικό άρθρο που είχε γίνει παλαιότερα στο φόρουμ για τον ίδιο λόγο αλλά δεν έχω βρει λύση και λέω μήπως κάποιος έχει βρει επιτέλους...

Προς το παρόν εχω δοκιμάσει να τα καθαρίσω, έχω χρησιμοποιήσει και ένα προϊόν της wurth για λάστιχα, αλλά μετά από 3 μέρες τα ίδια πάλι...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by Kafa10
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν , Kafa10 said:

Καλησπέρα παιδια,

Εχω ένα polo 6r r-line 1.6 diesel 2013 2πορτο.

Έχω έναν σπαστικό θόρυβο (τριγμο) ο οποίος είναι και ο μοναδικός. 

Αποδεδειγμένα είναι από τα λάστιχα των πορτών και αποδεδειγμένα συμβαίνει μόνο όταν έχει αρκετό κρύο. (το έχω δοκιμάσει με μισό κλειστές πόρτες κ δν ακούγεται τιποτα, όπως και τους καλοκαιρινούς μήνες πάλι τίποτα). 

Έχω διαβάσει το σχετικό άρθρο που είχε γίνει παλαιότερα στο φόρουμ για τον ίδιο λόγο αλλά δεν έχω βρει λύση και λέω μήπως κάποιος έχει βρει επιτέλους...

Προς το παρόν εχω δοκιμάσει να τα καθαρίσω, έχω χρησιμοποιήσει και ένα προϊόν της wurth για λάστιχα, αλλά μετά από 3 μέρες τα ίδια πάλι...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Είχα το ίδιο polo και εγώ σε 2πορτο, αλλά δεν είχα ποτέ  τρίξιμο από τα λάστιχα.

 

Πέρνα στα λάστιχα κανένα σπρέι σιλικόνης η βαζελίνη στο σασί , και στα λαστιχα στην πόρτα.

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, OMINUS said:

 

Είχα το ίδιο polo και εγώ σε 2πορτο, αλλά δεν είχα ποτέ  τρίξιμο από τα λάστιχα.

 

Πέρνα στα λάστιχα κανένα σπρέι σιλικόνης η βαζελίνη στο σασί , και στα λαστιχα στην πόρτα.

 

Δεν ξέρω φίλε έχω ακούσει αρκετούς με το ίδιο πρόβλημα. εγώ απ τν Αύγουστο έχω το αυτοκίνητο και μου παρουσιάστηκε όταν άρχισαν τα γερά κρύα...ισως να φταίει που είναι εισαγωγής από Βέλγιο τι να σου πω... Βαζελίνη στο σασί δεν έχω δοκιμάσει. Θα το δοκιμάσω και θα αναφέρω...

Για το σπρέι σιλικόνης έχω ακούσει ότι δεν έχει αποτελέσματα και δεν το πολύ εμπιστεύομαι κιόλας...

Ευχαριστώ για τν απάντηση σου. 

Edited by Kafa10
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, gianniskar said:

Αν αλλάξεις τα λάστιχα?ίσως έχουν φθαρεί από το κρύο στο Βέλγιο?

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Ίσως είναι και αυτό μια λύση αλλά υποθέτω ότι το κόστος θα είναι αρκετό οπότε το αφήνω για το τέλος..παντως τα λάστιχα κάθε άλλο φαίνονται πάρα φθαρμενα η ταλαιπωρημενα...

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν , Kafa10 said:

Βαζελίνη στο σασί δεν έχω δοκιμάσει. Θα το δοκιμάσω και θα αναφέρω...

Για το σπρέι σιλικόνης έχω ακούσει ότι δεν έχει αποτελέσματα και δεν το πολύ εμπιστεύομαι κιόλας...

Ευχαριστώ για τν απάντηση σου. 

 

Ποιος λέει ότι το σπρέι σιλικόνης δεν κάνει δουλειά? 

Ψεκασε τα λάστιχα στην πόρτα και το λάστιχο στο σασί που βρίσκετε περιμετρικά και άστο επάνω χωρίς σκούπισμα,  να μπορέσει να τραβήξει το λάστιχο το σπρέι.

Το ίδιο και με την βαζελίνη σαν διαδικασία.

 

Εγώ αυτό το έκανα και εξακολουθώ να το κάνω και τώρα σε όλα τα αμάξι που είχα, και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

 

Εγώ στο δικό μου δεν είχα ποτέ τρίξιμο Ριξε σπρέι σιλικόνης παντού

Ακόμα και στο Μέσα μέρος του παραθύρου σου εκεί που πάει και φωλιάζει το τζάμι σου.

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι και αυτό μια λύση αλλά υποθέτω ότι το κόστος θα είναι αρκετό οπότε το αφήνω για το τέλος..παντως τα λάστιχα κάθε άλλο φαίνονται πάρα φθαρμενα η ταλαιπωρημενα...
Ναι δοκίμασε πρώτα να ενυδατώσεις τα λάστιχα όπως λέει ο φίλος ominus..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έγινε παιδιά θα δοκιμάσω και με σπρέι σιλικόνης και βλέπουμε. 

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. 

Edited by Kafa10
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, επιστρέφω στο θέμα..

Χρησιμοποιησα και σπρέι σιλικόνης το άφησα χωρίς να το σκουπισω...τα ίδια...

Δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν ενώ τα λάστιχα φαίνονται σε εξαιρετική κατάσταση να έχω τέτοιου είδους πρόβλημα...Δεν μπορεί για ένα τόσο εκνευριστικό πρόβλημα να μην έχει βρεθεί λύση σε ένα αυτοκίνητο σχεδόν 10ετιας...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..εγω αυτο χρησιμοποιω στα λαστιχα..τα συντηρει...αν και μου φαινεται λιγο περιεργο αυτο που λες..δηλαδη τριξιμο...μηπως ειναι κατι αλλο;;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/23/2020 at 12:27 PM, TMESSOLO said:

καλησπερα..εγω αυτο χρησιμοποιω στα λαστιχα..τα συντηρει...αν και μου φαινεται λιγο περιεργο αυτο που λες..δηλαδη τριξιμο...μηπως ειναι κατι αλλο;;

Καλημερα,

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει το αντίστοιχο της wurth αλλά τίποτα.. Λες να κάνει τόσο διάφορα η μάρκα;

Είναι όντως περίεργο, δεν μου έχει ξανατυχει σε κανένα αμάξι που έχω μπει η οδηγήσει και τα θέμα είναι ότι φαίνονται τα λάστιχα σε πολύ καλή κατάσταση...και είναι ένας πολύ σπαστικός θόρυβος που συμβαίνει σε οποιαδήποτε κίνηση του αυτοκινήτου που "σπάει" το σασί... (ακόμη και στο ξεκίνημα π.χ που σηκώνεται η μούρη). 

Κατά 99% είναι από εκεί γιατί δοκιμασα με μισανοιχτη την πόρτα (την κρατούσα με το χέρι) και δεν ακουγόταν τίποτα!!επίσης το έχουν αναφέρει και άλλοι το πρόβλημα λίγο που το έψαξα...(και το κάνει και απ τις δύο πόρτες). 

Link to comment
Share on other sites

On 2/23/2020 at 12:07 PM, stavrouliasp said:

Είναι σίγουρα από τα λάστιχα; Μου φαίνεται λίγο δύσκολο τα λάστιχα να προκαλούν τριγμούς. Ίσως είναι τίποτα άλλο. Για ξαναδες το λίγο.

Φίλε το έχω δοκιμάσει με μισοανοιχτη πόρτα και δεν ακουγόταν τίποτα..Συν ότι ο θόρυβος προέρχεται από εκεί (είναι ακριβώς δίπλα στ αυτί μου), και επίσης  έχω δει ότι έχει αναφερθεί ξανά στο παρελθόν το ίδιο πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.