Jump to content
Gmis

Τοπικό (;) βάψιμο

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά,

 

πηγαίνοντας μετά από μέρες να πάρω το αμάξι μου σήμερα βλέπω αυτό που επισύναψα...

 

Αντί να βάψω όλη την πόρτα μπορεί να το φέρει κάποιος τοπικά να μην έχει αυτό το βαθούλωμα; Κάποιον να μου προτείνετε;

IMG-20200213-WA0001.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επειδη έιναι μο@#$νια το έχουν κανει και σ εμενα, επίσης έχω χτύπημα στην πόρτα απο παρκάρισμα επειδή δεν έκοψε ο/η αλλος/η το τιμόνι αρκετα και μου την εφαγε την πορτα με τον προφυλακτηρα.  Αν σκεφτεσαι να το φτιάξεις να το κάνεις μόνο αν έχεις πάρκινγκ. αν το εχεις στον δρομο τ αμαξι δεν αξίζει γιατι είναι πολυ πιθανο να στο κανουν την επομενη μερα ξανα. Στην δικιά μου γειτονιά έχω δει πάρα πολλά αμάξια με σημάδια από κλειδιά (μαζι και στο δικο μου). Σε αλφα ρομεο φιλου ο αλλος του εκανε σχεδια με κλειδι επανω στο καπό..

αν δεν έχεις δυνατότητα για πάρκινγκ μην πας να το φτιαξεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση Κώστα.

 

Μου έχουν χαρακώσει το αμάξι και στις δυο πλευρές από τον πρώτο μήνα αγοράς, δεν είχε βαθουλώματα από τις κλειδιές οπότε το άφησα, σε ασημί δεν πολυφαίνεται όπως σε σκούρο χρώμα. Το έβαζα σε πάρκινγκ για 8 χρόνια. Από εκεί και μετά θεώρησα ότι δεν αξίζει για τα λεφτά που στοιχίζει πλέον το αμάξι. Ας τα φάω σουβλάκια ταξίδια και ποδήλατα και αν μαζεύονταν πολλά τότε να το έβαζα μέσα για συμμάζεμα.

 

Με ξενερώνει που θα το βλέπω κάθε φορά που πάω να ανοίξω το αμάξι και θα βλέπω το βαθούλωμα ακόμα και από τον καθρέπτη μου.

 

Μίλησα μόλις με έναν επαγγελματία στο Νέο Κόσμο που κάνει PDR. Μου λέει ότι έχει και γρατζουνιά και είναι ασύμφορο. Παρ'όλα αυτά επειδή θέλω να αποφύγω το στοκάρισμα θα πάω από εκεί σε καμμιά δεκαριά μέρες να το δεί μπάς και το φέρουμε.

 

Έχετε κάποιον φανοποιό είτε τοπικό βαφέα να μου προτείνετε; Ακόμα και σε pm. Αθήνα. Έχω πάει Μοσχάτο, χρόνια πριν, και ήμουν πολύ ευχαριστημένος, έχω δει και τον πρόεδρο πού έβαψε το δικό του ολόκληρο αλλά φοβάμαι ότι θα ξεφεύγει η τιμή.

Link to comment
Share on other sites

εγώ το είχα βάψει εδώ : https://autopaintline.gr/

όταν με είχαν χτυπήσει στον πίσω προφυλακτήρα, το έκανα με την ασφαλιστική οπότε δεν πλήρωσα. Η δουλειά του ήταν καλή και δεν έχω παράπονο, με είχε στείλει ο μηχανικός μου.

Όταν τον ρώτησα για βάψιμο σ όλο τ αμάξι μου είπε ένα ποσό μεγαλύτερο από αυτά που ακούω στην αγορά πάντως (για γκολφ 5 ζήτησε 2.000 δεν είχα ρωτήσει όμως αν είναι και ο φπα μέσα στην τιμή)

γιατί δεν πας σ αυτόν στο μοσχάτο που είχες μείνει ικανοποιημένος; και γιατί δεν ρωτάς και τον μηχανικό σου να πας κάπου συστημένος;

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι -δυστυχώς- ο ίδιος πλέον και δεν έχω εικόνα της τωρινής δουλειάς που γίνεται.

 

Το μηχανικό μου θα τον ρωτήσω αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι ισχύει, προτιμότερο για μένα να μου προτείνει κάποιος πελάτης που έχει πάει και έχει μείνει ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Gmis said:

Δεν είναι -δυστυχώς- ο ίδιος πλέον και δεν έχω εικόνα της τωρινής δουλειάς που γίνεται.

 

Το μηχανικό μου θα τον ρωτήσω αλλά ποτέ δεν ξέρεις τι ισχύει, προτιμότερο για μένα να μου προτείνει κάποιος πελάτης που έχει πάει και έχει μείνει ικανοποιημένος.

Για λακκούβες κτλ 

 

Εγώ σου προτείνω αυτόν εδώ (εκπληκτική δουλειά και καθαρές κουβέντες από την αρχή) 

 

http://fanoexelixis.blogspot.com/

 

 

Αν όμως έχεις λακκούβα και γρατζουνιά μαζί, (στο ίδιο σημείο)  εκεί θα πας ούτος ή άλλος για στοκαρισμα.

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και μιας και ελεγα προσφατα για τις φορες που μου το εχουν χτυπησει παρκαρισμενο παρε και μια φωτο σημερινη για να μπει καλα η εβδομαδα

 

 

86723717_10223181803072678_4978487972241342464_n.jpg.396776d0cfff120705530a65ead41695.jpg

 

και εννοειται οτι δεν αφησαν ουτε χαρτι ουτε τιποτα

αυτο έγινε μεταξύ 12 το βραδυ με 8 το πρωι. και είναι η τρίτη φορα... να δω ποτε θα τον πιάσω τον κερατα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kostas_Tr said:

και μιας και ελεγα προσφατα για τις φορες που μου το εχουν χτυπησει παρκαρισμενο παρε και μια φωτο σημερινη για να μπει καλα η εβδομαδα

 

 

86723717_10223181803072678_4978487972241342464_n.jpg.396776d0cfff120705530a65ead41695.jpg

 

και εννοειται οτι δεν αφησαν ουτε χαρτι ουτε τιποτα

αυτο έγινε μεταξύ 12 το βραδυ με 8 το πρωι. και είναι η τρίτη φορα... να δω ποτε θα τον πιάσω τον κερατα

και είναι και καλο...αυτο παντως να μην αφησει ενα χαρτακι με τα στοιχεια δεν το καταλαβαινω....στο κατω κατω η ασφαλιστικη αναλαμβανει το κοστος...

στο δικο μου σημερα που κατεβηκα το πρωι ελειπε η ταπα απο  τις μπροστινες ζαντες....για δευτερη φορα...μαλλον ο τυπος θα σκεφτηκε οτι κερναω ταπες και ξαναρθε...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η τριτη φορα που μου το χτυπανε, γι αυτο και ειπα στον φιλο πιο πανω να μην το φτιαξει μεχρι να το βαλει σε παρκινγκ. εγω τωρα και να το φτιαξω θα το ξαναχτυπήσουν. σοβαρα ομως τωρα ποσο ξεφτιλας πρεπει να ειναι καποιος για να κανει τετοιο πραγμα κ εξακολούθηση και να μην αφηνει ουτε ενα χαρτι. μονο με καμερα που θα βλεπει την εξωπορτα θα σωθω

Link to comment
Share on other sites

τι να πεις.....ισα ισα να το δεις το πρωι για να ξεκινησει "καλα" η βδομαδα...την καμερα σαν λυση την εχω σκεφτει και εγω...εγω το βαζω σε γκαραζ μεν αλλα ειναι ανοιχτο...οποτε μπηκε ο αλλος μεσα και πηρε αυτο που ηθελε...η δικια σου περιπτωση οφειλεται στην αμπαλοσυνη του τυπου...η δικια μου περιπτωση μαλλον ηταν προμελετημενη...το καλο ειναι οτι την πρωτη φορα μου χαν παρει την μια ταπα και παραγγειλα 4αδα...οποτε εχω καβαντζα...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, TMESSOLO said:

τι να πεις.....ισα ισα να το δεις το πρωι για να ξεκινησει "καλα" η βδομαδα...την καμερα σαν λυση την εχω σκεφτει και εγω...εγω το βαζω σε γκαραζ μεν αλλα ειναι ανοιχτο...οποτε μπηκε ο αλλος μεσα και πηρε αυτο που ηθελε...η δικια σου περιπτωση οφειλεται στην αμπαλοσυνη του τυπου...η δικια μου περιπτωση μαλλον ηταν προμελετημενη...το καλο ειναι οτι την πρωτη φορα μου χαν παρει την μια ταπα και παραγγειλα 4αδα...οποτε εχω καβαντζα...

μικρο μεν και οικονομικο το κακο το δικο σου, μεγαλο σπασιμο δε

θελω να το ψαξω νομικα και μεχρι το τελος την εβδομαδας θα εχω βαλει καμερα. θ ανεβασω κιολας εδω εντυπωσεις μοντελο και κοστος

Link to comment
Share on other sites

και καλα θα κανεις φιλε μου...νομιζω οτι το θεμα ακουμπαει πολλους αν οχι τους περισοτερους..θυμηθηκα τωρα μια τεραστια κλειδιά που μου χανε κανει πριν μετακομισω..παραφυλαγα για αρκετο διαστημα στο μπαλκονι μπας και τον δω αλλα ματαια

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , Kostas_Tr said:

και μιας και ελεγα προσφατα για τις φορες που μου το εχουν χτυπησει παρκαρισμενο παρε και μια φωτο σημερινη για να μπει καλα η εβδομαδα

 

 

86723717_10223181803072678_4978487972241342464_n.jpg.396776d0cfff120705530a65ead41695.jpg

 

και εννοειται οτι δεν αφησαν ουτε χαρτι ουτε τιποτα

αυτο έγινε μεταξύ 12 το βραδυ με 8 το πρωι. και είναι η τρίτη φορα... να δω ποτε θα τον πιάσω τον κερατα

 

Περαστικά φίλε Κώστα... πολύ κρίμα δυστυχώς :aggressive: 

Αυτή η κατάσταση  έχει γίνει μοδα πλεον και πραγματικά δεν ξέρω για ποιο λογο δεν αφήνουν ένα σημείωμα......

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τον προφυλακτηρα δεν θα τον βαψω γιατι δεν αξιζει τον κοπο. ισως μελλοντικα που θα το εχω σε παρκινγκ ναι, η αν παει ν απλωθει η ζημια. θελω ομως να βαψω το καπο και την οροφη. γνωρίζει κανεις τιμες; μιλαμε για το ιδιο χρωμα με το υπολοιπο αμαξωμα, απλα εχει σκασει το χρωμα σε 2 σημεια και δεν μ αρεσει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Κρίμα Κώστα που την έφαγες έτσι... Επειδή ο Τάκης άφησε και το χρώμα του πάνω σου μήπως να το περάσεις με κανένα βρεγμένο πανί και με το νύχι λίγο μπας και φύγει το περισσότερο; 

 

Το καπό πάει στα 180 όταν είχα ρωτήσει καιρό πριν, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι από τότε. Για την οροφή δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Gmis said:

Καλημέρα

 

Κρίμα Κώστα που την έφαγες έτσι... Επειδή ο Τάκης άφησε και το χρώμα του πάνω σου μήπως να το περάσεις με κανένα βρεγμένο πανί και με το νύχι λίγο μπας και φύγει το περισσότερο; 

 

Το καπό πάει στα 180 όταν είχα ρωτήσει καιρό πριν, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι από τότε. Για την οροφή δεν ξέρω.

 

αυτό με το πανί το έκανα εχθές. έφυγαν τα πάνω πάνω αλλά θέλει βάψιμο γιατί εχει ξύσει το χρώμα στα σημεία που κάνει καμπύλες ο προφυλακτήρας, όπως φαίνεται και στη φώτο. κάτι αλλά λίγα ψιλά θα έφευγαν και με αλοιφή αλλά είναι σαν να βάζω τσιρότο σε πληγή που θελει ράμματα.

το μόνο καλό είναι ότι το "αίσθημα" μετά από την όλη ιστορία με το χτύπημα δέχτηκε να το βάψω που ήθελα και να πληρώσω πάρκινγκ για να μην το έχω εκτεθειμένο έξω στον κάθε βλάκα, που μέχρι προχθές ήταν πεταμένα λεφτά αυτά, λες και τα 60 ζευγάρια παπούτσια στο σπίτι δεν είναι πεταμένα λεφτά....:p

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , Kostas_Tr said:

 

αυτό με το πανί το έκανα εχθές. έφυγαν τα πάνω πάνω αλλά θέλει βάψιμο γιατί εχει ξύσει το χρώμα στα σημεία που κάνει καμπύλες ο προφυλακτήρας, όπως φαίνεται και στη φώτο. κάτι αλλά λίγα ψιλά θα έφευγαν και με αλοιφή αλλά είναι σαν να βάζω τσιρότο σε πληγή που θελει ράμματα.

το μόνο καλό είναι ότι το "αίσθημα" μετά από την όλη ιστορία με το χτύπημα δέχτηκε να το βάψω που ήθελα και να πληρώσω πάρκινγκ για να μην το έχω εκτεθειμένο έξω στον κάθε βλάκα, που μέχρι προχθές ήταν πεταμένα λεφτά αυτά, λες και τα 60 ζευγάρια παπούτσια στο σπίτι δεν είναι πεταμένα λεφτά....:p

 

Καλημέρα Κώστα.

 

Βάλε και καμία κρέμα για γρατζουνιές, θα κάνει δουλειά.

 

Και πέρνα και από μαγαζί που βγάζει  χρώμα αυτοκινήτου και πάρε χρώμα  το περνάς με πινέλο ψιλό  και ξεμπέρδεψες...

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, OMINUS said:

 

Καλημέρα Κώστα.

 

Βάλε και καμία κρέμα για γρατζουνιές, θα κάνει δουλειά.

 

Και πέρνα και από μαγαζί που βγάζει  χρώμα αυτοκινήτου και πάρε χρώμα  το περνάς με πινέλο ψιλό  και ξεμπέρδεψες...

 

 

το έχεις δοκιμάσει; ξέρεις την διαδικασία ; εννοείται ότι θα μου έρθει πολύ οικονομικά αυτό, αλλά δεν είμαι σίγουρος για τ αποτέλεσμα που θα βγάλω. βέβαια τώρα θα μου πεις στην χειρότερη να φαίνεται σαν ψιλομπαλωμα στην άκρη.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Kostas_Tr said:

το έχεις δοκιμάσει; ξέρεις την διαδικασία ; εννοείται ότι θα μου έρθει πολύ οικονομικά αυτό, αλλά δεν είμαι σίγουρος για τ αποτέλεσμα που θα βγάλω. βέβαια τώρα θα μου πεις στην χειρότερη να φαίνεται σαν ψιλομπαλωμα στην άκρη.

 

Κοίτα το αποτέλεσμα δεν μπορεί να είναι στο 100% 

Αλλά θα είναι αρκετά ικανοποιητικό σε σχέση με το να το αφήσεις έτσι.

 

Κάνε ένα πέρασμα με κρέμα για γρατσουνιές και να φύγει ότι ξένο σώμα υπάρχει και μετά με ψιλό πινέλο (ζωγραφικής) περνάς ένα 2 χέρια στης γρατσουνιές σου (ανάλογα το βάθος βέβαια) 

 

Ένα κουτί μπογιά Όχι το μεγάλο κουτί, το λίγο ποιο μικρό και από το μισώ θα σου κοστίσει βαριά βαριά 15€ 

 

 

 

Αλλά επειδή γράφεις ότι θέλεις βάψιμο καπώ  και ουρανό. Αυτά ούτος ή άλλος θα τα βάψεις πάρε και τιμή για όλα μαζί πόσο θα σου κοστίσει το βάψιμο και για τα 3 τμήματα 

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα σου νομίζω είναι περίεργο για τοπικό (όπως και το δικό μου), εκτός και αν είναι μαύρο το χρώμα οπότε δεν θα φάινεται κάτι. Είχα κάνει τοπικό στο πορτμπαγκαζ και όσο καλή να είναι η δουλειά του φανοποιού η σκιά φαίνεται.

Edited by Gmis
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Gmis said:

Το χρώμα σου νομίζω είναι περίεργο για τοπικό (όπως και το δικό μου), εκτός και αν είναι μαύρο το χρώμα οπότε δεν θα φάινεται κάτι. Είχα κάνει τοπικό στο πορτμπαγκαζ και όσο καλή να είναι η δουλειά του φανοποιού η σκιά φαίνεται.

το χρώμα μου είναι αυτό το μπλε σκούρο το γυαλιστερό, απλά δεν φαίνεται τόσο καλά λόγω της μπιχλας από την βροχή. λογικά θα το κάνει φανοποιός εκεί τοπικά μαζί με τ άλλα κομμάτια, απλά το λυπάμαι γιατί βάφτηκε πριν 4 μήνες ο προφυλακτήρας. Ανέβασα απλά την φωτό για τον φίλο που ξεκίνησε το θέμα για την γρατζουνιά, έτσι για να νιώσει αυτός καλύτερα και να πω και εγώ τον πόνο μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Kostas_Tr said:

το έχεις δοκιμάσει; ξέρεις την διαδικασία ; εννοείται ότι θα μου έρθει πολύ οικονομικά αυτό, αλλά δεν είμαι σίγουρος για τ αποτέλεσμα που θα βγάλω. βέβαια τώρα θα μου πεις στην χειρότερη να φαίνεται σαν ψιλομπαλωμα στην άκρη.

Παρηγοριά στον άρρωστο

Εάν έχει όρεξη, καθάρισε όλη την επιφάνεια με αλοιφή για γρατσουνιές. Προσπάθησε να μονώσεις την γύρω επιφάνεια. Εναλλακτικά πάρε μία εφημερίδα και δημιούργησε τις ίδιες τρύπες με τις γρατσουνιές σαν πατρόν. Πήγαινε σε μαγαζί με χρώμα και βγάλε το χρώμα σου σε σπρέι (Δεν θα περάσεις τα 7€). Ψεκάζεις από απόσταση 2 ή 3 φορές με διαφορά μισής ώρας. Από προσωπική εμπειρία, θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα από το πινέλο.

Όσον αφορά τις τιμές επαρχίας για βάψιμο ουρανού και καπό σε polo 9N που είχε καεί το βερνίκι πλήρωσα 250€.

Edited by Yiannis_2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.