Jump to content
Chrisantz

Κατανάλωση 1.5 TSI 150HP (Βενζίνη)

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Το συγκεκριμένο μοντέλο διαθέτει 50lt τεπόζιτο και η VW δίνει εντός πόλης 8,2lt.

 

Καθαρά κέντρο αθήνας και βουλιαγμένης καθημερινά για ένα μήνα και 8 μέρες κατάφερα στο Normal να βγάλω 7,9. Βενζίνη Shell V-Power Racing.

Άρα έχοντας 7.9lt/100km (5000/7.9=633km) θα πρέπει να μου βγάλει 633km. 

Το ερώτημα είναι, γιατι μου δείχνει 30χλμ ακόμη έχοντας όντως 7,9lt κατανάλωση και κάνει 562km. 

562+30=592 (άντε 600... τα 33 τα έφαγε η μαϊμου?)

Είναι η περίοδος που το επηρέασε μέχρι να πιάσει τα 7.9? 8,2 είχα τα πρώτα 20 km και μετά έπεσε στα 7,9 σιγά σιγά.

και πάλι με 8,2 θα έπρεπε να βγάλω 610.

IMG_20200218_184834.jpg

IMG_20200218_184909.jpg

Edited by Chrisantz
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι είχα διαβάσει κάπου, ότι την αυτονομία την υπολογίζει από την μέση κατανάλωση των τελευταίων 2000-2500 χλμ.
Ή ίσως να δίνει ένα περιθώριο ασφαλείας.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Chrisantz said:

Καλησπέρα σας,

 

Το συγκεκριμένο μοντέλο διαθέτει 50lt τεπόζιτο και η VW δίνει εντός πόλης 8,2lt.

 

Καθαρά κέντρο αθήνας και βουλιαγμένης καθημερινά για ένα μήνα και 8 μέρες κατάφερα στο Normal να βγάλω 7,9. Βενζίνη Shell V-Power Racing.

Άρα έχοντας 7.9lt/100km (5000/7.9=633km) θα πρέπει να μου βγάλει 633km. 

Το ερώτημα είναι, γιατι μου δείχνει 30χλμ ακόμη έχοντας όντως 7,9lt κατανάλωση και κάνει 562km. 

562+30=592 (άντε 600... τα 33 τα έφαγε η μαϊμου?)

Είναι η περίοδος που το επηρέασε μέχρι να πιάσει τα 7.9? 8,2 είχα τα πρώτα 20 km και μετά έπεσε στα 7,9 σιγά σιγά.

και πάλι με 8,2 θα έπρεπε να βγάλω 610.

IMG_20200218_184834.jpg

IMG_20200218_184909.jpg

Ο δείκτης μέσης κατανάλωσης, σχεδόν ποτέ δεν είναι αξιόπιστος ως προς την ακρίβεια της μέτρησης...Σχεδόν πάντα, δείχνει κατά τι λιγότερη κατανάλωση. Προφανώς η μέση κατανάλωση σου στα 562 χλμ είναι παραπάνω (ίσως τα 8,2 που ανέφερες, ίσως και λίγο περισσότερο) και για αυτό χτύπησες κόκκινο στον δείκτη που μεταφράζεται σε υπόλοιπο 30 χλμ. (ούτε βέβαια και αυτό το μέγεθος στο καντράν είναι απολύτως δεδομένο). Ωστόσο, το πλέον ενδεδειγμένο είναι να αγνοήσεις τον δείκτη μέσης κατανάλωσης (έχοντας τον μόνο για μπούσουλα) και να κάνεις δικές σου μετρήσεις απο γέμισμα σε γέμισμα. Έτσι μόνο θα έχεις πραγματικό αποτέλεσμα.

Και το δικό μου (ίδιο τεπόζιτο, αλλά με DSG 7) 7,8 - 8,3 καταναλώνει και όταν φτάνει τις 2 τελευταίες κάτω γραμμές, μετά απο 5-10 χλμ φουλάρω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο!

Edited by pafsi
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Chrisantz said:

Καλησπέρα σας,

 

Το συγκεκριμένο μοντέλο διαθέτει 50lt τεπόζιτο και η VW δίνει εντός πόλης 8,2lt.

 

Καθαρά κέντρο αθήνας και βουλιαγμένης καθημερινά για ένα μήνα και 8 μέρες κατάφερα στο Normal να βγάλω 7,9. Βενζίνη Shell V-Power Racing.

Άρα έχοντας 7.9lt/100km (5000/7.9=633km) θα πρέπει να μου βγάλει 633km. 

Το ερώτημα είναι, γιατι μου δείχνει 30χλμ ακόμη έχοντας όντως 7,9lt κατανάλωση και κάνει 562km. 

562+30=592 (άντε 600... τα 33 τα έφαγε η μαϊμου?)

Είναι η περίοδος που το επηρέασε μέχρι να πιάσει τα 7.9? 8,2 είχα τα πρώτα 20 km και μετά έπεσε στα 7,9 σιγά σιγά.

και πάλι με 8,2 θα έπρεπε να βγάλω 610.

IMG_20200218_184834.jpg

IMG_20200218_184909.jpg

Πόσα χιλιόμετρα έχει το αμάξι σου??

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι δεικτες δεν ειναι ακριβεις 100% οπως επισης και το ταχυμετρο. Πας με 150 και αν βαλεις το google maps θα σου δειχνει οτι πας με 142.

Αυτο δεν ειναι προβλημα του αυτοκινητου. Θελω να πω οτι δεν εχει καποια βλαβη εαν αυτο σε απασχολει. Απλα εχει 98% ακριβεια αντι για 100%. Να σε ρωτησω κατι.. Γιατι βαζεις racing βενζινη? 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Chrisantz said:

Σύνολο 575

 

Καλημέρα.

 

Φίλε μου είναι ακόμα πολύ νωρίς για να έχεις πλήρη εικόνα στης καταναλώσεις κτλ.

 

Μετά από 3000 5000 χιλιόμετρα θα βλέπεις τα νούμερα να πέφτουν.

 

Επίσης μια μέθοδο για να ρίξεις τα νούμερα (της κατανάλωσης) και να αυξήσεις τα πόσοστα στο καύσιμο (το trip computer )  

 

Είναι να αλλάζεις ταχύτητες (ανέβασμα- κατέβασμα) πάντα με της ενδειξης που σου εμφανίζει στο κοντέρ.

 

Ο κινητήρας είναι ακόμα άστρωτος

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Alfisti said:

Αυτοι οι δεικτες δεν ειναι ακριβεις 100% οπως επισης και το ταχυμετρο. Πας με 150 και αν βαλεις το google maps θα σου δειχνει οτι πας με 142.

Αυτο δεν ειναι προβλημα του αυτοκινητου. Θελω να πω οτι δεν εχει καποια βλαβη εαν αυτο σε απασχολει. Απλα εχει 98% ακριβεια αντι για 100%. Να σε ρωτησω κατι.. Γιατι βαζεις racing βενζινη? 

Το γνωρίζω οτι εχει μια απόκλιση του 0.5% οχι 2%.

Racing βαζω γιατι στο citroen που ειχα πριν σε σύγκριση με την απλη (παντα shell) μου εβγαζε ~15km παραπανω και επισης αρπαζει πιο εντονα σε 1-2 και 5-6 αλλα για 5-6ακομη ειναι νωρις γιατι ειμαι στρώσιμο ακομη.

Link to comment
Share on other sites

On 2/19/2020 at 10:28 AM, OMINUS said:

 

Καλημέρα.

 

Φίλε μου είναι ακόμα πολύ νωρίς για να έχεις πλήρη εικόνα στης καταναλώσεις κτλ.

 

Μετά από 3000 5000 χιλιόμετρα θα βλέπεις τα νούμερα να πέφτουν.

 

Επίσης μια μέθοδο για να ρίξεις τα νούμερα (της κατανάλωσης) και να αυξήσεις τα πόσοστα στο καύσιμο (το trip computer )  

 

Είναι να αλλάζεις ταχύτητες (ανέβασμα- κατέβασμα) πάντα με της ενδειξης που σου εμφανίζει στο κοντέρ.

 

Ο κινητήρας είναι ακόμα άστρωτος

 

Ναι αυτο νομιζω και γω. 

Αυτο με τις ταχύτητες το κανω ευλαβικά. 1500στρ και αλλαγη.

 

Εβαλα χτες βενζίνη και επιτόπου μου εβγαλε 630. Μια ιδια καθημερινη μου διαδρομη οπως πριν και μου εβγαλε 7 μεσω ορο και 640km. Νομιζω οτι αυτη τη φορα θα βγαλω περισσότερα γιατι στο αντίστοιχο αρχικο γεμισμα και με την ιδια διαδρομη μου ειχε δωσει 8 και 620.

 

IMG_20200219_085705.jpg.d3f7734c363902b4525ea6a8c0fa3a2e.jpg.e9b572970faa927de9a584080891332a.jpg

Edited by Chrisantz
Compressed images
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Alfisti said:

Ραφηνα και πισω σημερα το πρωι με κινηση

IMG_20200219_134308.jpg

Σε ανοιχτό δρομο ναι, οκ. Ειναι πολυ καλο στην κατανάλωση. Εγώ το δοκιμάζω μες την πολη και κίνηση για να δω και ποσο αποκληση θα εχει απο τα καθαρα ιδανικα νούμερα.

 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Chrisantz said:

Σε ανοιχτό δρομο ναι, οκ. Ειναι πολυ καλο στην κατανάλωση. Εγώ το δοκιμάζω μες την πολη και κίνηση για να δω και ποσο αποκληση θα εχει απο τα καθαρα ιδανικα νούμερα.

 

Ραφηνα και πισω απο Αγια Παρασκευη και μετα ολη τη Μαραθωνος δεν ειναι ακριβως ανοιχτος δρομος. Εχει κινηση αρκετη με stop n go, εχει κινηση ηπια, εχει και καποιο σημειο να πας με 80 για 30". Νομιζω οτι ειναι κοντα στον μεικτο κυκλο.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Chrisantz said:

Ναι αυτο νομιζω και γω. 

Αυτο με τις ταχύτητες το κανω ευλαβικά. 1500στρ και αλλαγη.

 

Εβαλα χτες βενζίνη και επιτόπου μου εβγαλε 630. Μια ιδια καθημερινη μου διαδρομη οπως πριν και μου εβγαλε 7 μεσω ορο και 640km. Νομιζω οτι αυτη τη φορα θα βγαλω περισσότερα γιατι στο αντίστοιχο αρχικο γεμισμα και με την ιδια διαδρομη μου ειχε δωσει 8 και 620.

IMG_20200219_085705.jpg

 

Θα στρώσουν σιγά σιγά.

 

Σε μεγάλες διαδρομες αυξάνεται το ποσοστό στα χιλιομετρα που μπορεί να βγάλει.

 

Εμένα με 70αρι ρεζερβουάρ έχω δει πάνω 1000 χιλιόμετρα σε αυτονομια.

 

 

 

Αλλά θα πάρεις ξεκάθαρα νούμερα όταν κάνεις χιλιόμετρα. (Εγώ θα έλεγα μετά τα 5000 χιλιόμετρα )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα επισης εχω διαβασει οτι και να μηδενισει η ενδειξη για χιλιομετρα μπορει να βγαλει καμια 10αρια παραπανω. Ειχα δει βιντεακια στο youtube που καναν τεστ ποσα χλμ θα κρατησει αφου μηδενισει η ενδειξη. Εχε και αυτο στα υποψιν σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Scarecrow_7 said:

Καλησπερα επισης εχω διαβασει οτι και να μηδενισει η ενδειξη για χιλιομετρα μπορει να βγαλει καμια 10αρια παραπανω. Ειχα δει βιντεακια στο youtube που καναν τεστ ποσα χλμ θα κρατησει αφου μηδενισει η ενδειξη. Εχε και αυτο στα υποψιν σου.

Το επιβεβαιώνω και εγώ αυτό και από το δικό μου αμάξι, και ας είναι ποιο παλιό μοντελο.

 

Αλλά προσέξτε παίζει μεγάλο ρόλο το πώς θα οδηγήσεις το αμάξι για να κάνεις τα χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συμφορουμιτες! Θα επανέλθω σε κάνα μήνα + με τα νέα δεδομένα. Μέχρι στιγμής εχω απο ανεφοδιασμό 60km και μέση κατανάλωση 7.1 (ίδιες διαδρομές) λογικα θα βγάλει παραπάνω. Θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερο γέμισμα με έφτασε με 7,5lt/100 μέσα στην πολη κατανάλωση και 594klm +30ρεσέρβα. (~625)

Πρίν χτυπήσει η καραντίνα είχα πάει μέχρι και 7,1lt/100 αλλά μετα με μικρές διαδρομές μικρότερες του 20λεπτου ανέβηκε στα 7,5.

Μετά τον ανεφοδιασμό λέει (680).

 

Τώρα αυτό το ντεπόζιτο θα το πάω στο σπόρτ με νευρική οδήγηση και αλλαγές απο 2000 στροφές μέχρι 3500 να δώ πόσο θα κάψει. η θα πάω για γέμισμα σύντομα ή στο συνεργείο χαχαχα...:roadrage::lol:

Όπως το βλέπω θα μου βγάλει ~550.

Η βενζίνη πάντα στις μετρήσεις μου είναι shell Vpower racing απο το ίδιο πρατήριο.

 

IMG_20200611_084954.jpg.2b7082be53b18cff29ff38b91dd2d86f.jpg

 

IMG_20200611_085456.jpg.14256942b6705c78fb480d15f2c58b4b.jpg

 

 

Edited by Chrisantz
Compressed images
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και καταλαβαίνω πως θες να δεις την αυτονομία του οχήματος, θα σου πρότεινα γενικά να αποφεύγεις το να το στεγνώνεις τελείως το ντεπόζιτο.

Keep in mind πως η αντλία βενζίνης ψύχεται καλύτερα όταν είναι βυθισμένη μέσα σε βενζίνη στο ντεπόζιτο. Με το να το αφήνεις να κατέβει τόσο γενικά θερμένεται παραπάνω η αντλία και της μειώνεις τον χρόνο ζωής.

Καλό practice είναι με το που φτάνεις στο 1/4 του ρεζερβουάρ να ξαναγεμίζεις.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, doggy said:

Αν και καταλαβαίνω πως θες να δεις την αυτονομία του οχήματος, θα σου πρότεινα γενικά να αποφεύγεις το να το στεγνώνεις τελείως το ντεπόζιτο.

Keep in mind πως η αντλία βενζίνης ψύχεται καλύτερα όταν είναι βυθισμένη μέσα σε βενζίνη στο ντεπόζιτο. Με το να το αφήνεις να κατέβει τόσο γενικά θερμένεται παραπάνω η αντλία και της μειώνεις τον χρόνο ζωής.

Καλό practice είναι με το που φτάνεις στο 1/4 του ρεζερβουάρ να ξαναγεμίζεις.

Α, οκ. Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Δεν το γνώριζα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εν ετη 2020 στρωνετε ακομα κινητηρες?να μοθ πεις να κανεις καμια 500αρια να στρωσεις λιγο τα φρενα,ισως λιγο το κιβωτιο αλλα ως εκει

μη φοβαστε τα μοτερ δεν εχουν γρεζια μεσα

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

εν ετη 2020 στρωνετε ακομα κινητηρες?να μοθ πεις να κανεις καμια 500αρια να στρωσεις λιγο τα φρενα,ισως λιγο το κιβωτιο αλλα ως εκει

μη φοβαστε τα μοτερ δεν εχουν γρεζια μεσα

Καλημέρα. Είσαι και εσύ από αυτούς που λένε (είχα κουβέντα πριν λίγο) ότι όλα τα μοτέρ πλέον είναι δουλεμένα; Αν ναι κάνε μου λίγο εικόνα τον χώρο και την έκταση αυτού.

Οκ να γίνει ένας δειγματοληπτικός έλεγχος αλλά ως εκεί.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το βιβλιαράκι έλεγε σχεδόν αυτολεξεί
"Για τα πρώτα 2000χλμ μην ελξετε και μην υπερβείτε τα 2/3 των στροφών"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.