Jump to content
TMESSOLO

Καθαρισμος μοτερ...

Recommended Posts

καλημερες..φανταζομαι οτι το εν λογω θεμα εχει ξανασυζητηθει...πλην ομως τελευταια κατοπιν ερευνας προιοντος για καθαρισμα κινητηρα - προσωπικα δεν προτιμω την λυση του πιεστικου λογω ηλεκτικων - καταληξα στο προιον της ARMOR ALL TIRE FOAM....το χω χρησιμοποιησει 3 φορες ως τωρα με αριστα αποτελεσματα και πολυ λιγοτερο κοπο - το προτεινω ανεπιφυλαχτα.....παραθετω το ακολουθο βιντεο για την χρηση του...

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ριξεις νερο με πιεση, ειναι σαν να πλενεις τα δοντια σου μονο με στοματικο δυαλημα, ολη η βρωμια παραμενει εκει, οπως και με το βιντεακι, σπρωχνεις την βρωμια οσο ποιο μεσα στο μοτερ, παρα να την απομακρυνεις.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, dasauto said:

Αν δεν ριξεις νερο με πιεση, ειναι σαν να πλενεις τα δοντια σου μονο με στοματικο δυαλημα, ολη η βρωμια παραμενει εκει, οπως και με το βιντεακι, σπρωχνεις την βρωμια οσο ποιο μεσα στο μοτερ, παρα να την απομακρυνεις.

σωστα τα λες...αλλα οπως ειπα φοβαμαι να ριξω νερο στο μοτερ μου, οποτε μαλλον θα προτιμησω την επιλογη του να φαινεται καθαρο απο αυτην του να ειναι καθαρο αλλα με καποιο προβλημα στα ηλεκτρικα του...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια να ρωτησω κατι που μου ρθε..θελω να βγαλω και να πλυνω το πλαστικο καπακι της μηχανης..ξερετε αυτο με το λογοτυπο vw και το tsi..οπως κοιταω το μοτερ στην δεξια μερια του καπακιου πιανει ενα σωληνακι να το πω;;κατι τετοιο τελοσπαντων...αυτο πως το βγαζω για να παρω το καπακι;;ειμαι και λιγο καουγκαλος μην κανω καμια ζημια..βασικα βγαινει;;και αν ναι, ξαναμπαινει οπως ηταν πριν;;;

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

ρε παιδια να ρωτησω κατι που μου ρθε..θελω να βγαλω και να πλυνω το πλαστικο καπακι της μηχανης..ξερετε αυτο με το λογοτυπο vw και το tsi..οπως κοιταω το μοτερ στην δεξια μερια του καπακιου πιανει ενα σωληνακι να το πω;;κατι τετοιο τελοσπαντων...αυτο πως το βγαζω για να παρω το καπακι;;ειμαι και λιγο καουγκαλος μην κανω καμια ζημια..βασικα βγαινει;;και αν ναι, ξαναμπαινει οπως ηταν πριν;;;

Ποιο μοτερ εχεις? 

 

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

1.4 tsi 2008 bmy κωδικος...φωτο θα βγαλω σε λιγο που θα παω τον σκυλο βολτα...μηπως βρω τιποτα στο ιντερνετ;;για να δω...

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

1.4 tsi 2008 bmy κωδικος...φωτο θα βγαλω σε λιγο που θα παω τον σκυλο βολτα...μηπως βρω τιποτα στο ιντερνετ;;για να δω...

ΔΕΝ υπάρχει θέμα βγαίνει ούτος ή άλλος.

 

 

Link to comment
Share on other sites

...βεβαια και παλι μην περιμενεις πολλα...και κυαλια να βαλω ισα που διακρινεται στην πανω δεξια μερια στο καπακι

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, OMINUS said:

ΔΕΝ υπάρχει θέμα βγαίνει ούτος ή άλλος.

 

 

ναι το χω δει το βιντεο..αυτο δεν εχει σωληνακι...νομιζω σιροκο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Ριξε λιγο wd40 και βγαλτο περιστρεφοντας το.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, nikdev said:

Ριξε λιγο wd40 και βγαλτο περιστρεφοντας το.


Sent from my iPhone using Tapatalk

ευχαριστω nik...εεε..το wd40 τι ειναι;;;;πλακα κανω...για να δουμε..θα την κανω την πατατα μου ή οχι....

Edited by TMESSOLO
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν μπορεσα να το βγαλω το γαμ...

 

εβγαλα φωτο....το χει κανενας αυτο σωληνακι πανω δεξια στο καπακι;;ή να θεωρησω οτι ειμαι ο μοναδικος και οταν πουλησω το αμαξι να το δωσω σαν συλλεκτικο;;;;;:):)

B354A404-4235-4DAA-9590-4C7EC4BA256D.jpeg

Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2020 at 8:55 ΜΜ, TMESSOLO said:

σωστα τα λες...αλλα οπως ειπα φοβαμαι να ριξω νερο στο μοτερ μου, οποτε μαλλον θα προτιμησω την επιλογη του να φαινεται καθαρο απο αυτην του να ειναι καθαρο αλλα με καποιο προβλημα στα ηλεκτρικα του...

Ναι ρε οπως θελεις δικο σου ειναι το αμαξι, εγω πλενω 1 φορα τον χρονο μοτερ με πιεστικο, φυσιμα μετα με αερα, 20 χρονια τωρα μηδεν προβλημα, το μοτερ ειναι καλυτερο και απο καινουριο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , TMESSOLO said:

δυστυχως δεν μπορεσα να το βγαλω το γαμ...

 

εβγαλα φωτο....το χει κανενας αυτο σωληνακι πανω δεξια στο καπακι;;ή να θεωρησω οτι ειμαι ο μοναδικος και οταν πουλησω το αμαξι να το δωσω σαν συλλεκτικο;;;;;:):)

B354A404-4235-4DAA-9590-4C7EC4BA256D.jpeg

Το καπακι εχει δοχειο υποπιεσης, για αυτο σε ζοριζει να το βγαλεις, δοκιμασε με ενα κατσαβιδι να σπρωξεις το σωληνακι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.