Jump to content
Thanoskal

DSG-7 θόρυβος σε αλλαγή απο D σε R και αντιστρόφως

Recommended Posts

Καλημέρα στους κατόχους DSG-7 T-roc.  Μόλις στα 3500ΚΜ παράτηρησα εναν μεταλλικό θόρυβο σαν χτύπημα, στο ξεκίνημα του αυτοκινήτου μετά απο αλλαγή D Σε R και αντιστρόφως.

ο θόρυβος ακούγεται μόνο σε σχετίκα γρήγορη επιτάχυνση απο σταματημένος κ όχι σε ομαλή κύληση. Επίσης είναι πολύ πιο έντονος οταν το αυτοκίνητο 'εχει κάνει αρκετά χιλιόμετρα κ ειναι ειναι πολύ ζεστό.

έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι παρόμοιο? Στην αντιπροσωπεία μου είπαν οτι δεν τους έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο ως τώρα κ οταν του επισκεφθηκα νωρίς το πρωί η τεχνικός σύμβουλος το άκουσε σε δοκιμές αλλά ηταν αρκετά ήπιος θόρυβος, μαλλον λόγω θερμοκρασίας

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...σχετικα με αυτο που γραφεις, εχε υποψιν σου οτι η αλλαγη απο D σε R και το αντιστροφο πρεπει να γινεται οταν το αυτοκινητο ειναι σταματημενο...δηλαδη πχ βγαινουμε απο το γκαραζ με R, παταμε το φρενο και σταματαμε το αυτοκινητο τελειως και μετα κουμπωνουμε D για να φυγουμε...μηπως ο θορυβος προκαλειται στην αλλαγη οταν αυτη γινεται με το αυτοκινητο να κυλαει εστω και λιγο΄?

Εδω να πω επισης για να μην παρεξηγηθω, οτι δεν ειμαι κατοχος t-roc dsg7, λεω την γνωμη μου ως κατοχος touran dsg6... 

Edited by TMESSOLO
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις διευκρίνήσεις TMESSOLO, δυστυχώς ο θόρυβος ακούγεται στην εκκίνηση απο εντελώς σταματημένο κ με παύση πριν το ξεκίνημα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , Thanoskal said:

Καλημέρα στους κατόχους DSG-7 T-roc.  Μόλις στα 3500ΚΜ παράτηρησα εναν μεταλλικό θόρυβο σαν χτύπημα, στο ξεκίνημα του αυτοκινήτου μετά απο αλλαγή D Σε R και αντιστρόφως.

ο θόρυβος ακούγεται μόνο σε σχετίκα γρήγορη επιτάχυνση απο σταματημένος κ όχι σε ομαλή κύληση. Επίσης είναι πολύ πιο έντονος οταν το αυτοκίνητο 'εχει κάνει αρκετά χιλιόμετρα κ ειναι ειναι πολύ ζεστό.

έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι παρόμοιο? Στην αντιπροσωπεία μου είπαν οτι δεν τους έχει αναφερθεί κάτι παρόμοιο ως τώρα κ οταν του επισκεφθηκα νωρίς το πρωί η τεχνικός σύμβουλος το άκουσε σε δοκιμές αλλά ηταν αρκετά ήπιος θόρυβος, μαλλον λόγω θερμοκρασίας

Κάτοχος κι εγώ T-Roc DSG 7, με ήδη 3.850 km...Και σε μένα κάπου κάπου 'βρυχάται' το άτιμο! Εμένα ωστόσο, δεν μου το κάνει σε  φάση αλλαγής από D σε R (εξυπακούεται : πάντα με πλήρη ακινησία η αλλαγή) και ούτε όταν είναι κρύο το μοτέρ.

Μου εμφανίζει ένα 'κροτάλισμα' για 2"-3" όταν βρίσκομαι σε πορεία καθόδου με λειτουργία στο Μ και 1η ταχύτητα + λίγο απαλό φρένο, στην κατηφορική (περίπου 10%) ράμπα του πάρκινγκ που το βάζω και πιο συγκεκριμένα στο τελείωμα της κατάβασης, εκεί που αφήνω εντελώς τη βοήθεια του φρένου και είναι να πάει στο ίσιωμα πλέον μόνο με τις χαμηλές (λόγω 1ης) στροφές του κινητήρα.

Προς το παρόν βέβαια δεν με απασχολεί έντονα το συγκεκριμένο θέμα, καθώς έχω ακούσει κι από άλλους κατόχους ιδίου κιβωτίου ότι έτσι είναι η 'συμπεριφορά' του σε αρκετές φάσεις της λειτουργίας του.

Ωστόσο είμαι stand by, το παρακολουθώ καθημερινά και αν επιδεινωθεί η κατάσταση, σούμπιτος στην αντιπροσωπεία για περαιτέρω ψάξιμο.

 

 

Edited by pafsi
Link to comment
Share on other sites

On 2/25/2020 at 11:02 AM, Thanoskal said:

Ευχαριστώ για τις διευκρίνήσεις TMESSOLO, δυστυχώς ο θόρυβος ακούγεται στην εκκίνηση απο εντελώς σταματημένο κ με παύση πριν το ξεκίνημα.

 

 

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι applicable σε DSG αλλά αυτό μου θυμίζει κομμένη βάση σασμάν. Μην φοβάσαι, δεν είναι κάτι τρομερό αλλά καλό είναι να αλλαχθεί.

Το 1ο μου DSG αυτοκίνητο είναι μόλις με 1400 χιλιόμετρα οπότε δεν ξέρω κατά πόσο σχετίζεται. Αλλά η εμπειρία μου σε manual κιβώτια, μου λέει πως κάτι τέτοιο είναι. 

 

Link to comment
Share on other sites

Όντως κανένα νεότερο από κανέναν; Το παρατήρησα και εγώ ελαφρά σήμερα (είμαι σχεδόν στα 8,000χλμ). Αν και να πω την αμαρτία μου το αυτοκίνητο δεν ήταν τελείως ακινητοποιημένο στις αλλαγές.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όντως κανένα νεότερο από κανέναν; Το παρατήρησα και εγώ ελαφρά σήμερα (είμαι σχεδόν στα 8,000χλμ). Αν και να πω την αμαρτία μου το αυτοκίνητο δεν ήταν τελείως ακινητοποιημένο στις αλλαγές.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk


Yeap, με σωστή στάση και κατόπιν αλλαγή ταχύτητας δεν ακούγεται.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

to 1.5 ds7 ποιο αυτοματο κιβωτιο εχει το DQ200 Η το DQ381?
 
Νομίζω το DQ200.

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.