Jump to content
OMINUS

Μπουλόνια Για VW Και Σωστό Σφίξιμο Σε Ροπή Nm (Newton -Nιούτον)

Recommended Posts

Καλησπέρα σας κύριοι 

 

Ανοίγω αυτό το θέμα, για να μπορούμε να ξέρουμε όλοι μας (Παλιά και νέα Μέλη)

 

Ποια είναι η σωστή Ροπή Nm (Newton -Nιούτον) που θα πρέπει να σφίγγουν τα μπουλόνια στης ζάντες.

 

Αυτό αφορά και της ζάντες  αλουμινίου και της σιδερένιες.

Στο βιβλίο γράφει ποια είναι τα σωστά Nm που θα πρέπει να είναι σφιγμένα τα μπουλόνια.

 

 

Πάμε όμως να δούμε τι γράφει το βιβλίο επίσημα από την ίδια την VW.

Και ποιες είναι η προειδοποιήσεις που λέει.

 

 

Και τα γράφω όπως ακριβώς τα λέει στο βιβλίο μέσα.

 

 

ΡΟΠΉ ΣΎΣΦΙΞΗΣ ΜΠΟΥΛΟΝΙΩΝ ΤΡΟΧΩΝ.

 

Η προβλεπόμενη ροπή σύσφιξης τον μπουλονιών στης ατσάλινες ζάντες και στης ζάντες αλουμινίου είναι 120Nm .

 

Μετά από αλλαγή τροχού φροντίστε για τον άμεσο έλεγχο της ροπής σύσφιγξης με ένα ΔΥΝΑΜΟΚΛΕΙΔΟ που να λειτουργεί άψογα.

 

Διαβρωμενα η δυσκινητα μπουλόνια πρέπει να αντικαθίστανται  , ΠΡΙΝ ΠΡΟΒΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ της ροπής σύσφιξης.

Και να καθαρίζονται τα σπειρωματα τον υποδοχων στην πλημνη του τροχού.

 

Τα μπουλόνια και τα σπειρωματα των αποδοχών ΔΕΝ ΠΡΈΠΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΛΙΠΑΙΝΟΝΤΑΙ Η ΚΑΙ ΝΑ ΛΑΔΩΝΟΝΤΑΙ !.

Ακομα και με την προδιαγραφομενη ροπή συσφιγξης μπορούν να χαλαρώσουν κατα την διάρκεια της οδήγησης.

 

 

Αν τα μπουλόνια σφιχτουν με πολύ μικρή ροπή σύσφιξης, ενδέχεται κατά την διάρκεια της οδήγησης να λασκαρουν τα μπουλόνια και η ζάντες.

Μια πολύ μεγάλη ροπή σύσφιξης τον μπουλονιών μπορεί να οδηγήσει σε ζημιά των μπουλονιών η τον σπειρωματων.

 

 

 

Αυτά που έγραψα τα γράφω όπως ακριβώς τα λέει το βιβλίο της VW.

 

 

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα εκτιμούσα αν έχει την καλοσύνη κάποιος να ρίξει μια ματιά ΚΑΙ στο δικό του βιβλίο για το αν γραφει την ίδια τιμή σύσφιξης (τα 120Nm) και το δικο του βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

πρώτη φορά διαβάζω (οπως και δεν εχω ακούσει ποτε μου) για συγκεκριμένη ροπή σύσφιξης μπουλονιών. Αυτο που εχω δει να κανουν ολοι ειναι να τα σφίγγουν μεχρι το τερμα. υπάρχει βουλκανιζατέρ που κανει αυτη τη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , Kostas_Tr said:

πρώτη φορά διαβάζω (οπως και δεν εχω ακούσει ποτε μου) για συγκεκριμένη ροπή σύσφιξης μπουλονιών. Αυτο που εχω δει να κανουν ολοι ειναι να τα σφίγγουν μεχρι το τερμα. υπάρχει βουλκανιζατέρ που κανει αυτη τη διαδικασία;

 

Όλα τα μπουλόνια κανονικά με δυναμοκλειδο πρέπει να βιδωνουν.

 

Ενα μαγαζί που γνωρίζω ότι βιδωνει τα μπουλόνια ΜΌΝΟ με δυναμοκλειδο.

 

Είναι ο Μόσχος 

http://www.elastika-moschos.gr/

 

Και μια αντιπροσωπεία αυτοκινήτων η οποία δεν είναι VW 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

για τον Μοσχο και γω επιβεβαιωνω...μαλιστα  μου κανε εντυπωση μιας και δεν το βλεπεις συχνα...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πρέπει να κανω ζυγοστάθμιση στ αμαξι μιας και νιωθω λιγο τρεμουλο μεταξυ 120 και 130χλμ, αν και λιγο μακρια για μενα ο συγκεκριμενος, θα παω εκει να δω τι παιζει. και αν μεινω ικανοποιημένος η επομενη αλλαγη ελαστικων θα γινει εκει

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kostas_Tr said:

πρέπει να κανω ζυγοστάθμιση στ αμαξι μιας και νιωθω λιγο τρεμουλο μεταξυ 120 και 130χλμ, αν και λιγο μακρια για μενα ο συγκεκριμενος, θα παω εκει να δω τι παιζει. και αν μεινω ικανοποιημένος η επομενη αλλαγη ελαστικων θα γινει εκει

απο τον συγκεκριμενο αλλαζω λαστιχα απο τοτε που εχω το αυτοκινητο..ειναι σωστος επαγγελματιας..τωρα που το αναφερεις και εγω εχω το ιδιο τρεμουλο εκει στα 120..χρειαζομαι και ζυγοσταθμιση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , Kostas_Tr said:

πρέπει να κανω ζυγοστάθμιση στ αμαξι μιας και νιωθω λιγο τρεμουλο μεταξυ 120 και 130χλμ, αν και λιγο μακρια για μενα ο συγκεκριμενος, θα παω εκει να δω τι παιζει. και αν μεινω ικανοποιημένος η επομενη αλλαγη ελαστικων θα γινει εκει

Εγώ για αυτό έχω αγοράσει δυναμοκλειδο φίλε μου, μετά από επίσκεψη σε λαστιχα πιάνω μόνος μου τα Μπολόνια και τα περνάω ένα ένα πάλι.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, OMINUS said:

Εγώ για αυτό έχω αγοράσει δυναμοκλειδο φίλε μου, μετά από επίσκεψη σε λαστιχα πιάνω μόνος μου τα Μπολόνια και τα περνάω ένα ένα πάλι.

ε καλα αυτο ειναι βλακεια για μενα, διοτι την εγκατασταση την πληρωνεις οποτε πρεπει να στο κανουν οπως θες. αλλιως δεν εχει νοημα

Link to comment
Share on other sites

εγω προτιμω να μην παρω δυναμοκλειδο...προτιμω να το κανει ο λαστιχας για μενα...και εργαλειο και λαστιχα...δεν βγαινω μανα μου....βεβαια ποσο μερακλιδικο ακουγεται το σεναριο να μεινει απο λαστιχο στο δρομο και να βγαλεις το ματσουκι και να αρχισεις να σφιγγεις και να ξεσφιγγεις by the book....κυριοι μηπως θα πρεπε εμεις να αντιπροσωπευουμε την vw και οχι πχ η καρεντα;;

Edited by TMESSOLO
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , Kostas_Tr said:

ε καλα αυτο ειναι βλακεια για μενα, διοτι την εγκατασταση την πληρωνεις οποτε πρεπει να στο κανουν οπως θες. αλλιως δεν εχει νοημα

 

Στην Αθήνα φίλε μου είναι ένας άντε και να υπάρχουν άλλη 2 . Που να δουλεύουν δυναμοκλειδο..

 

Οπότε αν είναι να κάνω ολόκληρο ταξίδι μόνο και μόνο για το δυναμοκλειδο? Πήρα ένα με 60€ και κάνω την δουλειά μου.

 

 

Ούτως ή άλλως αν πάθεις λάστιχο τι θα κάνεις όταν χρειαστεί να βάλεις την Ρεζέρβα. Και μετά αφού φτιάξεις το λάστιχο θα ψάχνεις για το ποιος έχει δυναμοκλειδο για να σου σφίξει τα Μπολόνια?

 

Στην χώρα μας το 90% (ίσως και παραπάνω) είναι όλη με αεροκλειδο που δουλεύουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, OMINUS said:

 

Στην Αθήνα φίλε μου είναι ένας άντε και να υπάρχουν άλλη 2 . Που να δουλεύουν δυναμοκλειδο..

 

Οπότε αν είναι να κάνω ολόκληρο ταξίδι μόνο και μόνο για το δυναμοκλειδο? Πήρα ένα με 60€ και κάνω την δουλειά μου.

 

 

Ούτως ή άλλως αν πάθεις λάστιχο τι θα κάνεις όταν χρειαστεί να βάλεις την Ρεζέρβα. Και μετά αφού φτιάξεις το λάστιχο θα ψάχνεις για το ποιος έχει δυναμοκλειδο για να σου σφίξει τα Μπολόνια?

 

Στην χώρα μας το 90% (ίσως και παραπάνω) είναι όλη με αεροκλειδο που δουλεύουν.

 

 

καλα κανεις φιλε...αμα ειναι μερακλης ο ανθρωπος τελος...

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

εγω προτιμω να μην παρω δυναμοκλειδο...προτιμω να το κανει ο λαστιχας για μενα...και εργαλειο και λαστιχα...δεν βγαινω μανα μου....βεβαια ποσο μερακλιδικο ακουγεται το σεναριο να μεινει απο λαστιχο στο δρομο και να βγαλεις το ματσουκι και να αρχισεις να σφιγγεις και να ξεσφιγγεις by the book....κυριοι μηπως θα πρεπε εμεις να αντιπροσωπευουμε την vw και οχι πχ η καρεντα;;

 

Δεν είναι και πολύ ακριβω φίλε μου,  εγώ το δικό μου το είχα αγωρασει ένα 60€ πριν από χρόνια από τα lidl και έχει βγει μαύρο σκυλί.

Πολύ πολύ καλύτερο από κάποια άλλα που κοστίζουν ένα κάρο λεφτά 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

αντε ψηθηκα....μου αρεσει που το παιζα κι δυσκολος..ominus στειλε κανα λινκ να χαλβαδιασω κανα κλειδι...αφου δεν γ@@@@με που δεν γ@@&@με να κοιταξω κανα κλειδι τουλαχιστον

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

αντε ψηθηκα....μου αρεσει που το παιζα κι δυσκολος..ominus στειλε κανα λινκ να χαλβαδιασω κανα κλειδι...αφου δεν γ@@@@με που δεν γ@@&@με να κοιταξω κανα κλειδι τουλαχιστον

 

Αν δεν βιάζεστε ένα πολύ καλό και σχετικά οικονομικό είναι του lidl.

Μιας και το δικό μου από εκεί το έχω αγωρασει.

Το οποίο είναι μαζί με καρυδακια και αντάπτορα του lidl.

 

 

Και μετά σας μάρκα έχει αυτά εδώ.

Σας βάζω κάποια τυχαία, σε τιμές και τα λοιπά θα τα δείτε εσείς.

 

 

https://www.electrotools.gr/el/karydakia-dynamokleida/788-force-dynamokleido-40-210-nm-6474535-4719866923311.html?skr_prm=WyJiODRjZDlmYy1hY2FhLTRlYzYtYTJmZi1hZjIwNTdlNjU0ZjgiLDE1ODM0OTM5MjIyNzgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

https://www.pavlatos-tools.gr/index.php?route=product/product&product_id=8562&skr_prm=WyJiODRjZDlmYy1hY2FhLTRlYzYtYTJmZi1hZjIwNTdlNjU0ZjgiLDE1ODM0OTQwNDUyNjUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

 

To καλό που έχεις με το δυναμοκλειδο,  λόγο του μεγέθους που έχει σου δίνει καλύτερο χέρι στο σφίξιμο και λύσημο. Σε σχέση με το κλειδ του αυτοκινήτου.

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , OMINUS said:

Εγώ για αυτό έχω αγοράσει δυναμοκλειδο φίλε μου, μετά από επίσκεψη σε λαστιχα πιάνω μόνος μου τα Μπολόνια και τα περνάω ένα ένα πάλι.

Εσυ και εγω!!! Το ιδιο κανω, οπως και για ολες τις βιδες εντος μηχανης μιας και ποιανομαι, εχω 2 ενα μεγαλο και ενα μικρο της force, πολυ καλα για τα λεφτα τους.

Οποτε βγαζω ροδες, τις βγαζω χωρις να σταξει δακρυ!! Ξεβιδονουν πανευκολα, οποτε γυρναω απο λαστιχα??? Τρωω καλα πριν ξεβιδωσω...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , dasauto said:

Εσυ και εγω!!! Το ιδιο κανω, οπως και για ολες τις βιδες εντος μηχανης μιας και ποιανομαι, εχω 2 ενα μεγαλο και ενα μικρο της force, πολυ καλα για τα λεφτα τους.

Οποτε βγαζω ροδες, τις βγαζω χωρις να σταξει δακρυ!! Ξεβιδονουν πανευκολα, οποτε γυρναω απο λαστιχα??? Τρωω καλα πριν ξεβιδωσω...

Έχει καταντήσει πολύ μεγάλη μαλακιά αυτό το πράγμα με τα λαστιχαδικα να περνάνε 50 φορές τα μπουλόνια με το αεροκλειδο το κάθε μπουλόνι.

Ελεωωωως.

 

Κάθε φορά λέω πάει τώρα θα κοπή τώρα θα κοπή 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή θέλω να πάω για τρόμπα τα πίσω λάστιχα με τα μπροστά πείτε κανένα καλό επαγγελματία να μου κάνει σωστή δουλειά να χρησιμοποιεί δλδ ροποκλειδο και μη φύγουμε με γρατσουνιές στις ζάντες..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , gianniskar said:

Παιδιά επειδή θέλω να πάω για τρόμπα τα πίσω λάστιχα με τα μπροστά πείτε κανένα καλό επαγγελματία να μου κάνει σωστή δουλειά να χρησιμοποιεί δλδ ροποκλειδο και μη φύγουμε με γρατσουνιές στις ζάντες..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Με γρατσουνιές στης ζάντες γιατί να φύγεις??

 

Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας πως θα σου κάνουν γρατσουνιές. 

 

Για το ποιός έχει δυναμοκλειδο , είναι πολύ δύσκολα να ξέρεις.

Ένας που έχει αναφερθεί είναι ο Μόσχος αλλά ειναι και λίγο μακριά ίσως για κάποιους.

 

Θα πρέπει να ρωτάς τηλεφωνικός και σε αντιπροσωπείες VW ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κώστας (Μόσχος) πάντως είναι πραγματικά πολύ καλός στη δουλειά του και τις τιμές του. Όλα τα χρόνια εκεί αλλάζω λάστιχα στο
αυτοκίνητο μου. Και όπως προαναφέρατε το σφύξιμο των μπουλονιών γίνεται με ροπόκλειδο..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και για όποιον θέλει να πάει στο Κώστα και δεν το ξέρει, μπορείτε να του πείτε ότι πάτε εκ μέρους μου (του Νίκου με το μπλέ/γαλάζιο Polo).. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.