Jump to content
OMINUS

Μπουλόνια Για VW Και Σωστό Σφίξιμο Σε Ροπή Nm (Newton -Nιούτον)

Recommended Posts

3 hours ago , TMESSOLO said:

ειδα και γω το βιβλιο σημερα...120nm το σφιξιμο για τα μπουλονια ominus....

Τι αμάξι έχεις?  Και τη χρονιάς? 

 

Για να έχουμε και μια εικόνα γενική πάνω - κάτω το δικό μου passat Β7 είναι του 2013 και μου αναφέρει τα 120Nm 

 

Αν μπορούν και παιδιά με νεώτερα VW έως και σήμερα ας μας δώσουν καμία πληροφορία και για το δικό τους αμάξι τι Nm λένε.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Να έχουμε μια εικόνα πάνω κάτω,  αν μας πει και κάποιο ακόμα μέλος με κάνενα μοντέλο 2018 2019 η και 2020. 

 

Αν έχει η έχουν και αυτά την ίδια ροπή στα μπουλόνια τους (τα 120Nm)

 

Τότε η VW δουλεύει στα ίδια νούμερα μέχρι και τώρα 

Link to comment
Share on other sites

Αύριο το πρωί θα δω το δικό μου της υπογραφής ('2018) και θα σας πω....

 

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τελικά η ροπή είναι διαφορετική στο δικό μου της υπογραφής όχημα, είναι 140 Nmd799788637e2615329262b8213e9ec34.jpg

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2020 at 9:38 ΜΜ, OMINUS said:

Έχει καταντήσει πολύ μεγάλη μαλακιά αυτό το πράγμα με τα λαστιχαδικα να περνάνε 50 φορές τα μπουλόνια με το αεροκλειδο το κάθε μπουλόνι.

Ελεωωωως.

 

Κάθε φορά λέω πάει τώρα θα κοπή τώρα θα κοπή 

Φιλος εχει κοψει μπουζονια (mazda) για να βγαλει ζαντα, τελευταια που θυμαμαι, εσπασα 2 17αρια της force για να ξεβιδωσω τα μπουλονια, πηγα στον λαστιχα και αφου πρωτα ακουσα την ειρωνια του οτι πρεπει να εχεις δυνατα εργαλεια για να κανεις δουλεια, και αυτος ιδρωσε να τα ξεβιδωσει, απο τοτε μετα τον λαστιχα μονο δυναμοκλειδο...

Εχω δει να χωροπηδανε πανω στο κλειδι για να βγαλουν κλαταρισμενη ζαντα, και αυτο να μην κανει κιχ... στα συνεργεια βαρανε με τα αεροκλειδα λες και δεν υπαρχει αυριο, μονο κανα 2 μαστορια ξερω που εχουν 2α αεροκλειδα και ρυθμιζμενα για ζαντες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , dasauto said:

Φιλος εχει κοψει μπουζονια (mazda) για να βγαλει ζαντα, τελευταια που θυμαμαι, εσπασα 2 17αρια της force για να ξεβιδωσω τα μπουλονια, πηγα στον λαστιχα και αφου πρωτα ακουσα την ειρωνια του οτι πρεπει να εχεις δυνατα εργαλεια για να κανεις δουλεια, και αυτος ιδρωσε να τα ξεβιδωσει, απο τοτε μετα τον λαστιχα μονο δυναμοκλειδο...

Εχω δει να χωροπηδανε πανω στο κλειδι για να βγαλουν κλαταρισμενη ζαντα, και αυτο να μην κανει κιχ... στα συνεργεια βαρανε με τα αεροκλειδα λες και δεν υπαρχει αυριο, μονο κανα 2 μαστορια ξερω που εχουν 2α αεροκλειδα και ρυθμιζμενα για ζαντες.

 

Μα υπάρχει και ειδικό αεροκλειδο ( όχι δυναμοκλειδο) το οποίο είναι με οθόνη και το ρυθμίζεις πόσα Nm θέλεις και είσαι οκ.

 

 

 

Και κάτι ακόμα για να μην υπάρχει ανησυχεία.

Δεν θα πάθει κάτι το μπουλόνι σας ακόμα και αν το σφίξετε και λίγο παραπάνω από τα 120Νm που γράφει το βιβλίο σας.

 

Και 130 να το κάνετε δεν θα έρθει το τέλος του κόσμου.

 

 

Σκεφτείτε ότι με το αεροκλειδο που τα περνάνε από καμία 10 αρια φορές ξεπερνούν τα 120Nm 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2020 at 2:46 ΠΜ, gianniskar said:

Vw polo 2019 1.0 120nm.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

On 9/3/2020 at 12:47 ΜΜ, topmar said:

Καλημέρα, τελικά η ροπή είναι διαφορετική στο δικό μου της υπογραφής όχημα, είναι 140 Nmd799788637e2615329262b8213e9ec34.jpg

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater
 

 

Στα 4χ4/ τζιπ είναι λίγο παραπάνω από τα συμβατικά.

On 12/3/2020 at 2:46 ΠΜ, gianniskar said:

Vw polo 2019 1.0 120nm.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Οπότε σε γενικές γραμμές τα 120Nm είναι που παίζουν.

Link to comment
Share on other sites

για όσους δεν γνωρίζουν το πως δουλεύει το δυναμοκλειδο μερικά video για να πάρετε μια εικόνα

 

 

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

επίσης σχετικά με το δυναμοκλειδο .

 

ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΤΆΜΕ δεξιά και αριστερά.

 

μετά από κάθε χρήση το βάζουμε στο κουτί του, προτιμήστε να έχει θήκη για περισσότερη ασφάλεια.

 

1668518453_Torque-Wrench-2-vert.jpg.aef416643968a1253bd641be086b0153.jpg

 

προσέχουμε να μην μας πέσει κάτω.

 

μετά από κάθε χρήση ξελασκάρουμε το δυναμοκλειδο από το κάτω μέρος, ΔΕΝ ΠΡΈΠΕΙ να ειναι ΠΌΤΕ βιδωμένο όταν το αποθηκεύουμε γιατι χαλάει το ελατήριο που έχει μέσα του.

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και πάμε τώρα σε ένα video για να δειτε τα μπουλόνια που έσπασαν από το αμάξι ενός ιδιοκτήτη.

κατά την διάρκεια ενός γύρου σε μια πίστα.

γιατι του τα έχουν σφίξει με αεροκλειδο. 

 

 

  

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

 

Είπα να κάνω μια ενημέρωση το θέμα εδώ.

 

Πριν από λίγες ημέρες αγόρασα ένα νέο εργαλείο το οποίο για κάποιους μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμο και αποτελεσματικό ακόμα και σε χρήση με μια απλή κλασική καστάνια.

 

Ακόμα και για τα μπουλόνια του αυτοκινήτου , η ακόμα και σε άλλες εργασίες.

 

Το εργαλείο που αγόρασα είναι είναι αυτό εδώ 

 

647G4075_ml.jpg

Είναι ηλεκτρονικό δυναμοκλειδο το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε καστάνια. 

 

985571385.jpeg

 

Εγώ αγόρασα της force .

 

H Force δίνει δυνατότητα ροπής από 40 έως 350Nm

 

 

Βέβαια μπορεί να μετρήσει και σε άλλες μονάδας μέτρησης.

 

dynamokleido-ilektroniko-apo-40-nm-eos-3

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σαν τιμή έχει 59.60€ .

 

με τα μεταφορικά και αντικαταβολή πήγε 64€  

 

 

Link to comment
Share on other sites

@OMINUS από που το πήρες;

Με ενδιαφέρει να ψαχτώ. :) 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , doggy said:

@OMINUS από που το πήρες;

Με ενδιαφέρει να ψαχτώ. :) 

 

Από εδώ φίλε μου.

https://www.toolsonline.gr/el/dynamokleida/dynamokleido-ilektroniko-apo-40-nm-eos-350-nm-force-tools-782:v-4713226863545.html

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε αλλά με 60 ευρώ ροποκλειδο σοβαρό και ακρίβειας δεν αγοράζεις.
Υποτίθεται ένα ροποκλειδο το παίρνεις για ακρίβεια μέτρησης.
Ένα norbar πχ ειναι κορυφαιο και με πληρη καλυψη σε ανταλακτικα σε καλή τιμή (ούτε ακριβό ούτε φτηνό) και το πιο σημαντικο με δωρεαν καλιμπραρισμα οποτε θελεις.
Επισης να σου πω καλύτερα μηχανικό παρά ηλεκτρονικό
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο όμως μπαίνει σε καστάνια.

 

Και επίσης μπορείς να δεις επιτόπου πόσο σφίγγει γιατί έχει και ποσοστό της % σε δύναμη και το βλέπεις στην οθόνη.

Όπως επίσης υπάρχει και ηχητική ειδοποίηση όταν φτάσει στα Nm που το έχεις ρυθμίσει.

 

Θέμα συνήθειας είναι μέχρι να το μάθει κάποιος.

 

Είναι εξυπηρετικό γιατί όπως και να το κάνεις με το συγκεκριμένο δεν σφίγγεις στα τυφλά έχεις μια εικόνα.

 

Επίσης μην ξεχνάτε ότι ακόμα και με δυναμοκλειδο είναι και πάλι σχετικά δύσκολο να ρυθμίσεις επακριβώς τα Nm.

 

Γιατί έχουν επάνω τους 2 τύπους μέτρησης. Στην αμερικάνικη μέτρηση και στην άλλη πλευρά την Νm.

 

Είναι σχετικά ποιο δύσκολο να ρυθμίσεις τα Nm

 

εδώ ένας τύπος που εξηγεί καλά τον τρόπο 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Το ότι μπαίνει σε καστάνια δε μου λέει κάτι.
Ειναι δυο δυναμόκλειδα/ροπόκλειδα με τεράστια διαφορά ποιότητας, τα Force είναι ροπόκλειδα στην καλύτερη made in Taiwan με αμφισβητούμενα πιστοποιητικά ακρίβειας και σίγουρα αμφισβητούμενης ακρίβειας εφαρμογής ροπής (και δεν εννοώ μετά από μερικά χρόνια χρήσης)!

Η Norbar από την άλλη είναι Άγγλος κατασκευαστής κατασκευάζει εξειδικευμένα και μόνο εργαλεία ροπής παράγει ροπόκλειδα μεγάλης πιστοποιημένης ακρίβειας πιστοποιημένα από τους αυστηρότερους οργανισμούς ακριβείας (όπως UKAS) πιστοποιεί το κάθε δυναμόκλειδο ξεχωριστά μετά από ένα προς ένα καλιμπράρισμα στα εντός οίκου ανεξάρτητα εργαστήρια πιστοποίησης και σου παρέχει εφ όρου ζωής δωρεάν μέτρηση και επαν-ρύθμιση αν χρειαστεί

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Αντίστοιχα εργαλεία υπάρχουν και σε facom αν είναι θέμα μάρκας...

 

Το ότι η Norbar βγάζει κάτι συγκεκριμένο εμένα δεν μου λέει κάτι αυτό...?

 

Τι σημαίνει αυτό ότι η άλλες μάρκες είναι μουφα η κατοτερες επειδή βγάζουν και άλλα πράγματα:huh::unsure:.

 

Δηλαδή όσοι έχουν μάρκας facom πχ.

Που ξεκινάνε από 250€++ δεν έχουν πιστοποιηθεί η δεν είναι εγκεκριμένα?

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Αντίστοιχα εργαλεία υπάρχουν και σε facom αν είναι θέμα μάρκας...
 
Το ότι η Norbar βγάζει κάτι συγκεκριμένο εμένα δεν μου λέει κάτι εμένα...?
 
Τι σημαίνει αυτό ότι η άλλες μάρκες είναι μουφα η κατοτερες επειδή βγάζουν και άλλα πράγματα:huh::unsure:.
 
 
 
Απλά στο ανέφερα γιατί έψαχνα παλιότερα για αγορά.
Με 60 ευρώ ξαναλέω δε περιμένεις ακρίβεια μέτρησης.
Με ένα ροποκλειδο αυτό επιδιώκεις και για αυτό το παίρνεις αλλιώς το έκανες το βίδωμα με το χέρι.
Ποιο το νόημα να έχεις σφίξιμο με ροποκλειδο στο περίπου?
Καλιμπραρισμα που θα κανεις? Δε θα το πληρώσεις έξτρα?
Το φτηνό έρχεται ακριβά.
Τα nordbar τα φτιάχνει εταιρεία που ασχολείται αποκλειστικά με αυτά, σου δίνει καλή πιστοποίηση από ανεξάρτητους κορυφαίους αξιολογητές, και μια εφ όρου ζωής εξυπηρέτηση στο καλιμπραρισμα.
Μη τα παραβλέπουμε όλα αυτά όταν συνδυάζουν φιλική τιμή
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα μάρκας. Δε το λέω για να πάρεις μάρκα.
Είναι θέμα ότι θα πάρεις κάτι που ο κατασκευαστής του φτιάχνει μόνο αυτο και σου δίνει ένα κάρο πλεονεκτήματα.
Αυτό και μόνο έπρεπε να σου λέει πολλα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.