Jump to content
Alfisti

Θορυβος οπισθεν

Recommended Posts

Κανει ενα θορυβο στην οπισθεν σα να ακουγεται απο τα τακακια. Ασχετο απο το εαν εχει ζεσταθει ή οχι.. Το κανει σε κανεναν αλλο? Στο Ιταλικο φορουμ εχει 7 σελιδες με αυτο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Πανε αλλαζουνε τακακια, το κοιταει η αντιπροσωπεια, το ξανακοιταει και το συμπερασμα ειναι κατα τη vw οτι ο ηχος ειναι φυσιολογικος.. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Alfisti said:

Πανε αλλαζουνε τακακια, το κοιταει η αντιπροσωπεια, το ξανακοιταει και το συμπερασμα ειναι κατα τη vw οτι ο ηχος ειναι φυσιολογικος.. 

 

Τι ήχος είναι αυτός?? 

 

Μπορείς να δώσεις καμία λεπτομέρεια παραπάνω?

 

Συνήθως ένας θόρυβος που είναι από της δαγκάνες είναι από τους πειρους που εχει η δαγκανα και θέλει να βγουν να καθαριστούν και να περαστουν με γρασω (ειδικό βέβαια) για να μην κάνουν θόρυβο.

Edited by OMINUS
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ο θορυβος ακουγεται οταν πατας φρενο και μονο οπισθεν;;οι δισκοπλακες ειναι σε καλη κατασταση;;εγω ακουγα θορυβο οταν παταγα φρενο ειτε οπισθεν ειτε κανονικα αλλα με ελαχιστη ταχυτητα..σχεδον κυλαγα δηλαδη...δεν νομιζω οτι πρεπει να ναι κατι σοβαρο παντως...στην δικια μου περιπτωση ο θορυβος σταματησε οταν αλλαξα δισκοπλακες...ειχαν κανει αυλακια...βεβαια καμια φορα τον ακουω που και που..συνηθως οταν εχει πιασει σκονη και μακα στα φρενα...πολυ πιθανο αυτο που λεει ο ominus

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως αυτο! Ελαχιστο φρενο στην οπισθεν.Θα παω αυριο να το ακουσουν γιατι εχω 1820χλμ και ειναι αμαρτια.. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, tsikis007 said:

Το ίδιο πρόβλημα αναφέρεται και σε αγγλικό site.

https://www.trocforums.co.uk/viewtopic.php?t=299

Ακριβως αυτο που περιγραφουν εχω

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έκανε και σ' εμένα.

Ένα έντονο "τακ" όταν κυλούσε όπισθεν και άγγιζα το φρένο.

Σταμάτησε μόνο του .

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Alfisti said:

Ακριβως αυτο! Ελαχιστο φρενο στην οπισθεν.Θα παω αυριο να το ακουσουν γιατι εχω 1820χλμ και ειναι αμαρτια.. 

οταν εχεις νεα, ριξε μια γραμμη εδω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έτσι έκανε το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχαν περαστεί μικρότερα τακάκια πίσω...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , Alfisti said:

οχι μαν δεν πηγα σημερα στην αντιπροσωπεια γιατι ειχα δουλεια

Τα έπιασε τα λεφτά σού τώρα. 

 

Αν δεν βρούνε τίποτα η στα πούνε όλα είναι φυσιολογικά. 

 

Τότε κοίτα την περίπτωση να βρεις μάστορα που να είναι και να ασχολείται καθαρά και μόνο φρένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, OMINUS said:

Τα έπιασε τα λεφτά σού τώρα. 

 

Αν δεν βρούνε τίποτα η στα πούνε όλα είναι φυσιολογικά. 

 

Τότε κοίτα την περίπτωση να βρεις μάστορα που να είναι και να ασχολείται καθαρά και μόνο φρένα.

Το παραξενο ειναι οτι μου βγαζει λαθος στα φρενα η εφαρμογη τους weconnect που συνδεεται στην obd και παιρνει πληροφοριες απο το αυτοκινητο, το αυτοκινητο δεν βγαζει βλαβη ή καποιο λαμπακι και ο gratsias μου απανταει εν ολιγοις οτι η εφαρμογη λεει μαλακιες. 

Screenshot_20200211_152001_de.volkswagen.vwconnect.jpg

Screenshot_20200211_151954_de.volkswagen.vwconnect.jpg

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Alfisti said:

Το παραξενο ειναι οτι μου βγαζει λαθος στα φρενα η εφαρμογη τους weconnect που συνδεεται στην obd και παιρνει πληροφοριες απο το αυτοκινητο, το αυτοκινητο δεν βγαζει βλαβη ή καποιο λαμπακι και ο gratsias μου απανταει εν ολιγοις οτι η εφαρμογη λεει μαλακιες. 

Screenshot_20200211_152001_de.volkswagen.vwconnect.jpg

Screenshot_20200211_151954_de.volkswagen.vwconnect.jpg

οτι να ναι δηλαδη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άλλο αντιπρόσωπο. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2020 at 11:37 ΠΜ, Alfisti said:

Το παραξενο ειναι οτι μου βγαζει λαθος στα φρενα η εφαρμογη τους weconnect που συνδεεται στην obd και παιρνει πληροφοριες απο το αυτοκινητο, το αυτοκινητο δεν βγαζει βλαβη ή καποιο λαμπακι και ο gratsias μου απανταει εν ολιγοις οτι η εφαρμογη λεει μαλακιες. 

Screenshot_20200211_152001_de.volkswagen.vwconnect.jpg

Screenshot_20200211_151954_de.volkswagen.vwconnect.jpg

Έβγαλες τελικά άκρη;

Link to comment
Share on other sites

Τωρα με το lockdown που μπορουσα να αναπτυξω ταχυτητες λογω ελλειψης κινησης εκανα 3-4 φρεναρισματα απο τα 150 και λυθηκε. Ειναι μαλακια τα πισω τακακια τελικα διαβασα σε ενα forum και σαν λυση προτεινε αυτο. Και σε μενα επιασε

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2020 at 12:32 PM, Alfisti said:

Τωρα με το lockdown που μπορουσα να αναπτυξω ταχυτητες λογω ελλειψης κινησης εκανα 3-4 φρεναρισματα απο τα 150 και λυθηκε. Ειναι μαλακια τα πισω τακακια τελικα διαβασα σε ενα forum και σαν λυση προτεινε αυτο. Και σε μενα επιασε

Δηλαδη δεν σου τα κανει αλλο οταν πατασ φρενο στην οπισθεν ? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.