Jump to content
Silver

T-Roc 1.5 Tsi - Βελτίωση 1ου Σταδίου

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για τo         T Roc 1,5 tsi 150hp για να ζωηρεψει λιγάκι?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι κάποια εταιρεία έχει βγάλει κάτι σε αναβάθμιση, χωρίς όμως να είμαι σίγουρος. Γενικά όμως προς το παρόν οι μεγάλες εταιρείες δουλεύουν πάνω στον 1.5 EVO ACT για να τον βελτιώσουν σιγά σιγά πλημμυρίζει η αγορά με διάφορα μοντέλα με τον συγκεκριμένο κινητήρα.

Έτσι και αλλιώς τα 4 πρώτα χρόνια δεν υπάρχει σημαντική ζήτηση λόγω της εγγύησης όλων το οχημάτων. Θέλω να πιστεύω ότι σε 1-2 χρόνια θα υπάρχουν αρκετά προγράμματα στην αγορά για μια έστω βασική βελτίωση.

θεωρώ ότι θα καταφέρουν να βγάλουν σε πρώτο στάδιο 32 - 34 κιλά ροπής πιθανότατα όμως να μην βγάλουν πάνω από 200 άλογα εύκολα καθώς πιστεύω ότι η τουρμπίνα που έχει επιλεχθεί δουλεύει πιο χαμηλά από την αντίστοιχη του 1.4TSI που για χαμηλά είχε το κομπρέσσορα. Βέβαια όλα αυτά είναι προσωπική μου άποψη και ΔΕΝ είμαι τεχνικός ούτε έχω κάποια σχέση με την βελτίωση, μην με φάτε Please!!! Ό,τι γράφω το έχω συμπεράνει από διάφορες συζητήσεις με φίλους είτε τεχνικούς είτε μηχανικούς του κύκλου του group VAG. 

 

Εγώ προσωπικά επειδή είχα πριν Scirocco με πρώτο στάδιο, όταν με το καλό δω ότι υπάρχουν αρκετά προγράμματα στην αγορά, δοκιμασμένα ίσως να προχωρήσω στην αναβάθμιση πάντα μετά το πέρας της εγγύησης. 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Silver

Υπάρχουν αρκετές λύσεις Online. Τόσο τύπου κονσέρβα, όσο custom (σε δυναμόμετρο), μέχρι και παράλληλα εγκεφαλάκια (tuning boxes) τα οποία δεν χρειάζεται καν να πειράξουν εγκέφαλο. Απλά κοροϊδεύουν την ECU με το τι παίρνουν από τους διάφορους αισθητήρες και σου δίνουν ιπποδύναμη. 

Πόσα άλογα έχεις κατά νου να πετύχεις;

Link to comment
Share on other sites

Γυρω στα 30 - 40 άλογα παραπάνω απλα για να ζωντανέψει χωρίς να εχω μετέπειτα προβλήματα!

Έχεις κατι να μου προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα εαν ειχα εγγύηση δεν θα πηγαινα σε προγραμμα! Βαλε ενα παραλληλο εγκεφαλακι και θα εισαι μια χαρα! Τωρα για 30 με 40 αλογα δεν ξερω εαν θα παρεις αλλά μια αρκετα Καλή ανασα θα την εχει. Πλεον υπαρχουν αρκετες καλες επιλογες και αξιόπιστες σε αυτα τα εγκεφαλακια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα boxάκι, μέχρι να λήξει η εγγύηση και μέχρι τότε θα βγάλουν και οι πιο μεγάλες που είναι "under developement" ακόμη.

 

Τα προγράμματα που υπάρχουν ξεκινούν από τα 175ps/300nm, από συντηρητικές εταιρίες, οι μεγάλες θα βγάλουν παραπάνω άλογα και stage 2

αλλά θέλει υπομονή.

 

Εδώ για παράδειγμα η Bsr 180+/305nm

Power-Plot-x480y540-612-787731357.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα καλό θα ήταν εάν όντως κάποιος ζητήσει περισσότερες πληροφορίες από τις παραπάνω εταιρείες ας μας ενημερώσει για το κόστος..

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδω κ κανενα τετραμηνο εβαλα το racechip rs με 300 ευρω Bluetooth. 

Δουλευει αψογα μεχρι στιγμης κ εχει παρει αυτην την σβελταδα που ηθελα. Το θετικο ειναι οτι κανεις οτι θες απο το κινητο. Εχει 6 ρυθμισεις κ η εφαρμογη 3. Τις βαζεις οπου θες κ με ενα κλικ εχεις οτι θες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2020 at 4:21 ΜΜ, Christt said:

Εγω εδω κ κανενα τετραμηνο εβαλα το racechip rs με 300 ευρω Bluetooth. 

Δουλευει αψογα μεχρι στιγμης κ εχει παρει αυτην την σβελταδα που ηθελα. Το θετικο ειναι οτι κανεις οτι θες απο το κινητο. Εχει 6 ρυθμισεις κ η εφαρμογη 3. Τις βαζεις οπου θες κ με ενα κλικ εχεις οτι θες. 

Καλημέρα,

φαντάζομαι δεν το έχεις μετρήσει. Πόσα άλογα ανεβάζεις με το εν λόγω πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ σιγα μην κατσω να ασχοληθω με δυναμομετρησεις κτλ λες κ θα κανω πατηματα... 

Εγω αυτο που ηθελα ηταν μια εξτρα σβελταδα κ ροπη. Εννοειται εκανε διαφορα κ αυτο μου φτανει πραγματικα. Σιγουρα με προγραμμα μπορει να ηταν καλυτερο αλλα βλεπω μεγαλες εταιρίες ακομη δεν εβγαλαν κατι οποτε μια χαρα ειμαι με το boxακι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2020 at 4:21 ΜΜ, Christt said:

Εγω εδω κ κανενα τετραμηνο εβαλα το racechip rs με 300 ευρω Bluetooth. 

Δουλευει αψογα μεχρι στιγμης κ εχει παρει αυτην την σβελταδα που ηθελα. Το θετικο ειναι οτι κανεις οτι θες απο το κινητο. Εχει 6 ρυθμισεις κ η εφαρμογη 3. Τις βαζεις οπου θες κ με ενα κλικ εχεις οτι θες. 

Καλησπέρα, το τοποθετήσες ο ίδιος η με τη βοήθεια μηχανικού;

Πόσο εύκολη είναι δηλαδή η διαδικασία εγκατάστασης / αφαίρεσης;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονος μου το τοποθετησα απλα πρέπει να ξερεις κ καναδυο πραγματα. Αν δεν γνωριζεις καθολου καλο ειναι να πας σε εναν γνωστο σου μηχανικο να το τοποθετησει. Δεν ειναι δουλεια πανω απο 10 λεπτα. Το μονο που με ζορισε ειναι ενα φισακι κοντα στην πεταλουδα που πρεπει να εχεις λεπτο χερι να το κουμπωσεις. Μπορει ο μηχανικος να εχει δικο του τροπο να το βαλει βεβαια γιατι ειναι κ δουλεια του. Οπως μπαινει με τον ιδιο ακριβως τροπο βγαινει. Αν κ σου εχει κ ενα κλιπ που αν δεν θες να βγουν οι καλωδιώσεις βγαζεις το εγκεφαλακι κ βαζεις αυτο. 

On 12/8/2020 at 12:41 ΠΜ, andreas84 said:

Καλησπέρα, το τοποθετήσες ο ίδιος η με τη βοήθεια μηχανικού;

Πόσο εύκολη είναι δηλαδή η διαδικασία εγκατάστασης / αφαίρεσης;

Ευχαριστώ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θελω να ρωτησω σχετικα με τη ειναι αυτο που ακουγεται απο τον κινητηρα με το που το ξεκλειδωσουμε, και επισης ακουγεται και οταν μετα τη βολτα σβησουμε συνεχιζει ο ιδιος ηχος για κανα 5 λεπτο? κατι λογικα δουλευει.. ξερω ειμαι λιγο εκτος τοπικ αλλα ειπα μν ανοιξω καινουργιο για μια ερωτηση...

Link to comment
Share on other sites

Εγκεφαλος - αντλια χαμηλης οταν ανοιγεις πορτα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2021 at 7:56 ΠΜ, nikdev said:

Εγκεφαλος - αντλια χαμηλης οταν ανοιγεις πορτα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Και όταν σβήνεις το αμάξι τι είναι αυτό που συνεχίζει να δουλεύει για λίγο ακόμη και χωρίς κλειδί;

 

Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2020 at 4:21 ΜΜ, Christt said:

Εγω εδω κ κανενα τετραμηνο εβαλα το racechip rs με 300 ευρω Bluetooth. 

Δουλευει αψογα μεχρι στιγμης κ εχει παρει αυτην την σβελταδα που ηθελα. Το θετικο ειναι οτι κανεις οτι θες απο το κινητο. Εχει 6 ρυθμισεις κ η εφαρμογη 3. Τις βαζεις οπου θες κ με ενα κλικ εχεις οτι θες. 

Καλημέρα.

Σκέφτομαι σιγά σιγά τη λύση της Racechip αν και θα προτιμούσα να βγω από την εγγύηση η οποία όμως θέλει 3,5 χρόνια ακόμη!

1)Είσαι ακόμη το ίδιο ευχαριστημένος όπως ήσουν;

2) Έχεις τίποτα check κλπ;

3)Ξεφυσώνεις για να πας για service κάθε φορά;

4) Βλέπω τις προτάσεις της εταιρείας για το αμάξι μας και είναι λίγο οξύμωρες. Θέλω να πω πως αυτό με την εγγύηση στο μοτέρ / αξία δικαιολογεί τις διαφορές; Και μετά το 1ο χρόνο τι; Θα γίνει πυροτέχνημα; Είναι πολύ προσιτό και το 1ο που κοιτώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Gianni$
Link to comment
Share on other sites

Και όταν σβήνεις το αμάξι τι είναι αυτό που συνεχίζει να δουλεύει για λίγο ακόμη και χωρίς κλειδί;
 

Γράφω εγκέφαλος.
Κι οταν ανοιγεις την πορτα η αντλια. Και στα 2 δεν εχεις κλειδι


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Gianni$ το εχω νομιζω σχεδον λιγο πανω απο χρονο. Οχι δεν μου εχει καποιο τσεκ ουτε μου αναψε ποτε.

Ειμαι απολυτα ευχαριστημένος γιαυτα που ζητουσα απο το εγκεφαλακι. Εννοω οτι σιγουρα με ενα προγραμμα θα ηταν πιο δυνατο το αυτοκινητο αλλα για εμενα δεν ηταν αυτο το ζητουμενο. Ηθελα μια σβελταδα παραπανω κ την πηρα. Βέβαια παει πολυ καλα. 

Αντιπροσωπεια οταν παω δεν πειραζω τπτ. Βεβαια ειναι γνωστοι μου ολοι. Αλλα ουτε που με ρωτησαν ποτε. 

Τωρα για την εγγυηση που λεει η εταιρια νομιζω ειναι για συγκεκριμενες χωρες. 

Εμενα αυτο που με εκανε να το παρω ειναι οτι μεσα απο το κινητο σε ενα δευτερολεπτο το κανω μαμα ή παιζω με τις ρυθμισεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και όταν σβήνεις το αμάξι τι είναι αυτό που συνεχίζει να δουλεύει για λίγο ακόμη και χωρίς κλειδί;
 
Μάλλον εννοείς την αντλία νερού που συνεχίζει να δουλεύει για λίγο ώστε να κρυώσει το τούρμπο.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο το forum. Λόγω κάποιων θεμάτων, όχι υγείας ευτυχώς, έχω μήνες να γράψω.

Μετά τον πρόλογο χαχα έχει κάνει κάποιος άλλος κάτι με βελτίωση κινητήρα του 1.5 βενζίνη εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

εγω εδώ και λίγους μήνες το εχω προγραμματίσει στην svsport με ρύθμιση 100αρας με τα λεγόμενα του προγραμματιστή χωρίς δυναμό περιπου 195

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω σαν συνεργειο.Εκανα μια επισκεψη στην  ABT και εβαλα τον παραλληλο.Πολυ ικανοποιημενος. Ακομα κ στο normal την κανει εντονα τη διαφορα.θα επανελθω για ενημερωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κ εσυ παραλληλο... Δεν εχω καταλαβει τον λογο που μεγαλες εταιριες δεν εχουν βγαλει ακομη προγραμμα για τον 1.5tsi. Σαν μοτερ νομιζω ειναι πολυ καλο. Κ εγω με το racechip ευχαριστημενος ειμαι δυο χρονια τωρα. 

Ο abt σου δινει την δυνατότητα να παιζεις με χαρτογραφησεις? Να μειωνεις κ να αυξανεις δλδ τις ρυθμισεις? Να τα χαρειται κ οι δυο σας!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.